Polskie Shermany III, potrzebna (ogromna) pomoc

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych pojazdach wojskowych lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Moderator: xenomorph

Polskie Shermany III, potrzebna (ogromna) pomoc

Postprzez Jostein » niedziela, 21 października 2007, 17:06

Witam Czcigodnych Kolegów Pancerkowców!

Otóż nabywszy model Dragona sygnowany numerem 7288 zapałałem zbożną chęcią wykonania go w polskich barwach. Jednocześnie pragnę, by posiadał wąskie jarzmo armaty. Problem polega na tym, iż kompletnie brak mi wyraźnych zdjęć, zaś wczesne części "Od Acromy do Zwycięzcy" okazały się być niedostępne, przynajmniej w Trójmieście. (Zaś na wojażowanie brak mi obecnie czasu tudzież środków).

Zwracam się zatem z pytaniem, czy ktoś z Was mógłby stosownych informacji mi udzielić? Interesują mnie głównie pojazdy z 4 Pułku Pancernego "Skorpion", choć nie jest to "warunek konieczny".

Z ukłonem

Andrzej '"Jostein" Kowalski
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1309
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Reklama

Re: Polskie Shermany III, potrzebna (ogromna) pomoc

Postprzez Sherman » niedziela, 21 października 2007, 20:10

Jeśli masz Sherman III ( przepraszam, ale nie znam na pamięć numerów katalogowych ) to jest problemik... Bo bardzo mało jest zdjęć polskich IIIjek z odlewanymi wieżyczkami kierowcy i pomocnika. Ja uparłem się na wóz w kamuflażu Light Mud/Olive Drab i tak znalazłem tylko wóz "Merkury", ale dysponuje jedynie kilkoma fotkami modelu, a nie oryginału.
Co do wydawnictwa, 3go tomu nie nabędziesz w krakowskim Phantomie czyli bezpośrednio u wydawcy. Tom ten miał ograniczoną liczbę egzemplarzy, które sprzedały się na pniu... :( sam chciałbym mieć tą część. Kiedyś prosiłem o pomoc na innym forum, ale nic się z tego nie urodziło, więc czeka Cię ciężka przeprawa. Chyba, że poczekasz na wydanie Tarawy i dodasz do niego blaszkę od IIIki. A kadłubek od British Sherman III łatwo przerobić na zwykłego M4.

Pozdrawiam
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Polskie Shermany III, potrzebna (ogromna) pomoc

Postprzez Jostein » niedziela, 21 października 2007, 20:27

Mam dokładnie ten model, więc może zechcesz podrzucić "Merkurego". A w najgorszym wypadku przebuduję go na "Pomorzanina".

Jostein
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1309
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Polskie Shermany III, potrzebna (ogromna) pomoc

Postprzez Sherman » niedziela, 21 października 2007, 20:32

Merkury miał niestety szeroki jarzmo armaty. Nie mam fotek na tym kompie niestety - wal do Tomka Mańkowskiego, on chyba ten model robił. BTW: Merkury ma gąsienice WE210, takie w żywicy są tylko, bodaj MR Modelbau.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Polskie Shermany III, potrzebna (ogromna) pomoc

Postprzez Jarek Gurgul » niedziela, 21 października 2007, 20:54

Spróbuj http://mg.cultura.marche.it/default_sik.asp

Znajdziesz tu mnóstwo zdjęć Shermanów III II Korpusu z okresu wojny, jak i późniejszych, na przykład:

http://mg.cultura.marche.it/dispimage_sik.asp?id=5
http://mg.cultura.marche.it/dispimage_sik.asp?id=10
http://mg.cultura.marche.it/dispimage_sik.asp?id=11

itd...

Jest tam na pewno kilka Shermanów III z trzyczęściową osłoną przekładni, wąską osłoną jarzma i odlewanymi kopułkami kierowcy.
Nie pamiętam, czy będą to akurat czołgi 4. Pułku, ale poszukać można, tym bardziej, że jest to źródło dostępne dla Ciebie od ręki.

Jakby co, daj znać - mam wszystkie te fotki gdzieś na dysku, mogę później poszukać.

Powodzenia

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6042
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Polskie Shermany III, potrzebna (ogromna) pomoc

Postprzez Marek Naja » niedziela, 21 października 2007, 21:27

Robiłem kiedyś większego braciszka tego modelu - BYSTRY
Parę zdjęć tam jest, a coś może by się jeszcze wygrzebało.
vel Baldigozz
Avatar użytkownika
Marek Naja

rpm3
 
Posty: 872
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:40

Re: Polskie Shermany III, potrzebna (ogromna) pomoc

Postprzez Jostein » niedziela, 21 października 2007, 22:24

Dziękuję za szybkie i jakże cenne odpowiedzi! Na razie naprawdopodobniejszym kandydatem jest "Bystry", choć czeka mnie problem z zamianą kół na ażurowe (Dragon się nie popisał)

Jednocześnie poproszę o fotki tego typu Shermanów, wiem, zę idę na łatwizneę, ale internet chodzi mi tak szybko, że przeszukiwanie stonki nadeslanej przez Jarka Gurgula zajmie mi mniej więcej tak z 10 lat
Ostatnio edytowano poniedziałek, 22 października 2007, 10:08 przez Jostein, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1309
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Polskie Shermany III, potrzebna (ogromna) pomoc

Postprzez Jarek Gurgul » poniedziałek, 22 października 2007, 00:03

Znalazłem kilka Shermanów III ze strony Marche na dysku, ale nie bardzo mam czas, żeby szukać linków do nich na stronie, więc wrzuciłem fotki na FTP'a. Tylko dla celów naukowych oczywiście. Mam nadzieję, że Marche się nie obrazi.

Tu kopułek za dobrze nie widać, ale wydaje mi się, że są odlewane, natomiast koła jezdne są z otworami...
Obrazek Obrazek

Ten kolega co prawda maskuje się od pasa w górę, ale za to pokazuje pełne koła jezdne przy kamuflażu pustynnym...
Obrazek

Ten z kolei jest cały, ale niestety ma kopułki z Direct Vision slots (trzeba by przerabiać model) i koła z otworami...
Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dalej na sześciu zdjęciach z powojennych ćwiczeń powtarza się pewien czołg...
...tutaj drugi
Obrazek
...tutaj drugi
Obrazek
...tutaj trzeci
Obrazek
...tutaj drugi
Obrazek
...no i na tych dwóch fotkach
Obrazek
Obrazek

I najlepsze na koniec - 'Pawian' jesień 1944...
Obrazek
Obrazek

W książce o 4. Pułku są, z tego co pamiętam zdjęcia (lub zdjęcie) 'Pawiana' z drugiej strony (błędnie opisane jako 'Paluch') z widoczną wąską osłoną jarzma. Może któryś z kolegów ma tę książkę pod ręką i pomoże Ci z fotką?

Najciekawszy wydaje się chyba z Twojego punktu widzenia 'Pawian' - ma wszystko, czego potrzebujesz - przekładnię, kopułki, osłonę jarzma, koła jak w modelu i jest z 4. Pułku.

Przy okazji, dłubałem jakiś czas temu Shermana III z Dragona (ale w 1:35) właśnie na podstawie zdjęć z Marche. Niestety, wylądował chwilowo na półce i poczeka, aż wywiążę się z pewnych zobowiązań...

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6042
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Polskie Shermany III, potrzebna (ogromna) pomoc

Postprzez TomB(raider) » poniedziałek, 22 października 2007, 00:35

Pierwsze zdjęcia Shermanów, które zamieściłeś mają kopułki direct vision, czyli bardzo wczesne i na pewno nie pasują do modelu opisanego w pierwszym poście. Natomiast ostatnie fotki bardzo mnie zaciekawiły. Szczególnie Pawian. Muszę o niego popytać. :-)
Avatar użytkownika
TomB(raider)
 
Posty: 236
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 18:41
Lokalizacja: Warszawa - Bielany

Re: Polskie Shermany III, potrzebna (ogromna) pomoc

Postprzez Marek Naja » poniedziałek, 22 października 2007, 00:49

Proszę bardzo, zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
zdjęcia z Pułku 4. Pancernego "Skorpion"

Acha, warto zwrócić uwagę na brak listew do mocowania osłon przeciwpiaskowych. I TomB(raider) ma rację z kopułkami DV. Z Bystrym też była dyskusja czy aby takich jednak nie posiada.
vel Baldigozz
Avatar użytkownika
Marek Naja

rpm3
 
Posty: 872
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:40

Re: Polskie Shermany III, potrzebna (ogromna) pomoc

Postprzez Jarek Gurgul » poniedziałek, 22 października 2007, 01:08

Pierwsze zdjęcie zamieszczone przez Marka to właśnie to, o które mi chodziło - jest na nim 'Pawian'.
Drugie natomiast to inny czołg - na 100% 'Paluch' - tak, jak podano w podpisie do fotki. Tu autor książki się nie myli.

Pierwsza fotka Marka razem z dwiema podanymi wcześniej z Marche dają Ci Jostein komplet podstawowych informacji o tym czołgu i potwierdzają, że konfiguracja modelu Dragona pasuje do 'Pawiana'.
Myślę, że ułatwi Ci to wybór.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6042
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Polskie Shermany III, potrzebna (ogromna) pomoc

Postprzez Jarek Gurgul » poniedziałek, 22 października 2007, 08:31

Ciekawe jest też malowanie 'Pawiana' - wypłowiały kamuflaż pustynny, z ciemnozielonymi (?) dospawanymi po bokach kadłuba płytami osłaniającymi amunicję. Na wieży natomiast widać skorpiona i czerwony kwadrat drugiego szwadronu Pułku z małą '3' w środku - być może oznaczeniem 3. plutonu. Taką samą '3' widać na zdjęciu 'Palucha' w Shermanowej monografii Militariów.

Jest jeszcze kilka niezłych zdjęć 'Pigmeja', ale ten ma jednoczęściową osłonę przekładni (musiałbyś pożyczyć z innego modelu) no i źle skończył po trafieniu w lewy bok...

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6042
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Polskie Shermany III, potrzebna (ogromna) pomoc

Postprzez Jostein » poniedziałek, 22 października 2007, 09:15

Zatem wydaje mi się, szanowny JARKU, że zabiorę się właśnie za "Pawiana". Wielkie dzięki!
(poza tym wbiję się do kumpla i przetrząsnę dokładnie stronę z Marche - chyba zakupię też TARAWĘ)

Raz jeszcze ogromne dzięki!!!!!

Jostein
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1309
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Polskie Shermany III, potrzebna (ogromna) pomoc

Postprzez Tomasz Mańkowski » poniedziałek, 22 października 2007, 21:35

Jostein napisał(a):chyba zakupię też TARAWĘ)


Jeśli cały czas myślisz o 72ce, to musisz jeszcze się wstrzymać...
Póki co mała Tarawa jeszcze do Polski nie dotarła.
Pozdrawiam TM
Obrazek
Avatar użytkownika
Tomasz Mańkowski
 
Posty: 1237
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 00:27
Lokalizacja: z lasu... na południe od W-wy

Re: Polskie Shermany III, potrzebna (ogromna) pomoc

Postprzez Jostein » czwartek, 25 października 2007, 15:20

Cały czas o 72-ce, na 35-kę się nie porywam (nie chce mi sie budować dwóch nowych gablot, wystarczy mi użeranie się z jedną). Na razie zrobię "Pawiana", a na Tarawę "się poczeka"...
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1309
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Następna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości