[MiG] Jak-23 /Ardpol 1:48/

(7.02.2013-6.02.2014)

[MiG] Jak-23 /Ardpol 1:48/

Postprzez portalus » poniedziałek, 4 lutego 2013, 23:50

Starszy brat MiGa.

Bis skończony, F-13 czeka na kolory to sobie w łikend rozgrzebałem kolejnego latawca.

Nie wiem czemu ale ten model chodził za mną od długiego czasu i kiedyś trafiła się okazja to go sobie sprawiłem.
Części wydaje się, że jest sporo jednak po usunięciu kostek wlewowych to się robi garstka elementów.
Jakość odlewów na pierwszy rzut oka sprawia bardzo przyzwoite wrażenie, jednak przy obróbce i po podkładzie okazuje się, że wymagają one większej uwagi niż się na początku wydawało.

U mnie kadłub i np. zbiorniki miały zeza rozbieżnego i jest trochę błędów po formie i odlewie. Prawa połówka kadłuba jest wyższa od lewej o około 0,5mm. Rysunek linii P i L strony w niektórych miejscach na łączeniu się idealnie pokrywa a w niektórych jest przesunięty lub wychodzą dziwne skosy. Najlepiej wydają się być odlane skrzydła i wykonane jako osobne elementy sterowe płatowca.

To co na zdjęciach to stan po 3 wieczornych posiedzeniach. Dzisiaj niewiele zrobiłem bo głównie wyprowadzałem uskok na łączeniu połówek kadłuba (udało się go prawie zniwelować przy sklejaniu na ogonie i u góry, najgorzej jest na brzuchu). Do końca tygodnia mam zamiar złożyć go tak aby móc zacząć malowanie.

Kolorystykę planuję następującą:
- całość srebrna z żółtą 16 i zbiornikami na końcach skrzydeł
- czerwony szczyt statecznika pionowego i zastanawiam się nad końcówkami skrzydeł
- szary kokpit, wnęki podwozia i golenie
- fotel w jakiejś ciemniejszej zieleni z czarnym tapicerowaniem
- dekle kół zielone
Jeśli ktoś ma zastrzeżenia i uwagi do tej kolorystyki to proszę dać znać, na tym etapie mogę jeszcze wszystko uwzględnić.

Czy ktoś wie co to ma być ten prostokątny otwór na grzbiecie za kabiną i czy ma to być zasłonięte szybą?

Kilka zdjęć.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:52
Lokalizacja: Swarzędz

Reklama

Re: [MiG] Jak-23 /Ardpol 1:48/

Postprzez Grzegorz2107 » wtorek, 5 lutego 2013, 01:05

portalus napisał(a):Czy ktoś wie co to ma być ten prostokątny otwór na grzbiecie za kabiną i czy ma to być zasłonięte szybą?
g]


To (element opisany jako przedział radiowy) ma być przykryte pleksą. Na dodatek wystawać nieznacznie ponad obrys kadłuba według niektórych rysunków. Radomski 010 na zdjęciu z lewej nie ma tego widocznego, a na pokazującym prawą burtę już coś majaczy. Przeglądnąłem swoje zasoby i na zdjęciach innych polskich maszyn b. trudno coś zauważyć. Może już w czasie eksploatacji zamieniono pleksiglasowe osłony takimi z metalu, jak na większości zachowanych w muzeach?
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:19

Re: [MiG] Jak-23 /Ardpol 1:48/

Postprzez portalus » wtorek, 5 lutego 2013, 23:17

No właśnie - nigdzie nie ma kwitu na ten fragment.
Nawet w blogu z relacją renowacji nie przypominam sobie aby coś pokazali z tego fragmentu.
Pewnie wstawię tam jakieś 2-3 kawałki tworzywa imitujące radio i przykryję to jakąś szklarnią.
Dzięki.

Dzisiaj walczyłem dalej z kadłubem i zrobiłem małą przymiarkę do podwozia - jest zabawa i wątpliwość czy wytrzyma ciężar modelu.
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: [MiG] Jak-23 /Ardpol 1:48/

Postprzez portalus » niedziela, 17 marca 2013, 15:51

Podciągnąłem ostatnio trochę robotę przy bracie MiGów. Tak naprawdę pozostało łoszowanie, dopasowanie kilku detali, retusze, złożenie wszystkiego w całość i zawerniksowanie.
Gotowy do malowania:
Obrazek
Obrazek
Pomalowany. Dwa odcienie SM - całość SM07 a akcenty jak lotki, klapy, wzierniki SM01, najciemniejsze panele to chyba stal ale nie jestem już teraz pewien.
Obrazek
Obrazek
Po tym SM07 "świecił" się jak jakiś wypolerowany mustang i po kilku eksperymentach postanowiłem to zepsuć lakierem bezbarwnym Gunze GX100 - teraz wygląda przyjemniej.
Obrazek
Muszę dzisiaj coś rozgrzebać i z braku laku padnie na MiG-19 - bo mam model i kalki.
Obrazek
MiG-17PF/Lim-5P - mam model i szachownice ale brakuje mi numeru bocznego
MiG-23MF - mam kalki Montexu i teraz kupię model
MiG-29 - mam kalki kościuszkowskie ale nigdzie nie ma modelu z GWH
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: [MiG] Jak-23 /Ardpol 1:48/

Postprzez Jacek Bzunek » niedziela, 17 marca 2013, 18:21

portalus napisał(a):MiG-29 - mam kalki kościuszkowskie ale nigdzie nie ma modelu z GWH

W Hobbyeasy jest.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: [MiG] Jak-23 /Ardpol 1:48/

Postprzez spiton » niedziela, 17 marca 2013, 19:33

Portalus, super, że się wziąłeś za samoloty. Fajnie ci wychodzą, a i przerób masz dobry !! Jest na co popatrzeć ,-))
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: [MiG] Jak-23 /Ardpol 1:48/

Postprzez portalus » niedziela, 17 marca 2013, 19:34

Dzięki za podpowiedź, szukałem u nas.
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: [MiG] Jak-23 /Ardpol 1:48/

Postprzez portalus » środa, 20 marca 2013, 23:21

Łosz zrobiony i oznaczenia na swoim miejscu oraz całość zabezpieczona półmatem Gunze C.
Kalki cieniutkie jednak słabo wnikające w linie pomimo użycia sporych ilości Softera z Gunze. Dopiero pomocna okazała się suszarka do włosów. Zrobiło się też kilka punkcików, w których Softer przeżarł mi lakier i zareagował z metalizerem. Pierwszy raz coś takiego mi się trafiło - nic to, taki zostanie.
Dzisiaj jak robiłem te fotki rzuciłem jeszcze okiem do instrukcji sprawdzić dynksy kabiny i zauważyłem błąd w lakierowaniu - dla 12 szczyt statecznika powinien zostać metalizowany, czerwony jest w 16.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Została kabina i złożenie całości. Jak widać na zdjęciach siada na ogon - nakładłem do przodu ile się dało ołowianych kuleczek ale zdaje się, że i to za mało. Pomysłu na naprawę tego nie mam.
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: [MiG] Jak-23 /Ardpol 1:48/

Postprzez Grzegorz2107 » czwartek, 21 marca 2013, 00:03

portalus napisał(a): Jak widać na zdjęciach siada na ogon - nakładłem do przodu ile się dało ołowianych kuleczek ale zdaje się, że i to za mało. Pomysłu na naprawę tego nie mam.


Najmniej inwazyjna metoda, to wyjęcie dyszy silnika i dołożenie kulek przez ten otwór, ale jak to jest mocno sklejone, to nie wiem, czy dasz radę...
Możesz oczywiście borować otwór w spodzie kadłuba i potem go zaślepić, wypolerować i jeden panel jeszcze raz prysnąć.


Ten łosz wydaje się na zdjęciach b.intensywny...Przyznam, że model bez niego wyglądał moim zdaniem lepiej...
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:19

Re: [MiG] Jak-23 /Ardpol 1:48/

Postprzez Jurek Greinert » czwartek, 21 marca 2013, 16:03

Super, u mnie leżą takie dwa i wiedząć o problemach o których pisałeś pozostaję przy oglądaniu. Twoja praca dała świetny efekt i jak widać mylą się Ci którzy wymienili ten model na Bilka. Z washem czy bez, powierzchnia na zdjęciach jest świetna. Gratuluje efektu.
Pozdrawiam Jurek
______________________________________________________________

GALERIA
Warsztat : Fokker D-XXI
Avatar użytkownika
Jurek Greinert
 
Posty: 1092
Dołączył(a): sobota, 20 października 2007, 16:10
Lokalizacja: Gliwice

Re: [MiG] Jak-23 /Ardpol 1:48/

Postprzez spiton » czwartek, 21 marca 2013, 17:05

Piękny !! Nitowałeś sam, czy to "fabryczne" nity ?
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: [MiG] Jak-23 /Ardpol 1:48/

Postprzez Adam » czwartek, 21 marca 2013, 18:10

Bardzo ładnie wyszło to trudne srebrne malowanie.
Adam.
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 10:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: [MiG] Jak-23 /Ardpol 1:48/

Postprzez portalus » czwartek, 21 marca 2013, 18:24

Nity częściowo fabryczne a częściowo odtworzone - przy czym sam z siebie chyba niczego nie dodałem.

Co do wyważenia dzięki koledzy za podpowiedzi, sam też dzisiaj wymyśliłem coś jeszcze. Zabiorę się za to jak już będzie stał na kołach i zobaczę wtedy ile masy brakuje i czy podwozie to wytrzyma.
Mój patent jest w zasadzie bezinwazyjny - spłycę po prostu wlot powietrza wstawiając wycięte kształtki z foli ołowianej (mam nadzieję, że jest coś takiego). Plastereczki na P i L stronę z dodatkową zaletą taką, że będą maksymalnie jak tylko się da z przodu. Szkoda, że w takich konfiguracjach producenci nie robią ołowianych kół z przodu (dodatkowo odciążając goleń) lub jakichś innych fragmentów samolotu.
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: [MiG] Jak-23 /Ardpol 1:48/

Postprzez Patterson » czwartek, 21 marca 2013, 18:28

Genialne malowanie. Bardzo mi się podoba. Nie lepiej zamiast ryzykować uszkodzeniem takiego cacka, dorobić mu po prostu podstawkę z jakim kawałkiem pasa startowego, albo nawet na gołym cokole go postawić?
Avatar użytkownika
Patterson

rpm2
 
Posty: 2230
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 16:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: [MiG] Jak-23 /Ardpol 1:48/

Postprzez Adam » czwartek, 21 marca 2013, 21:16

Chyba Patterson ma rację, mała podstawka może uratować sytuację.

Adam.
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 10:12
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do MiG i inne sowieckie wynalazki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości