[MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

(7.02.2013-6.02.2014)

[MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez Mecenas » piątek, 19 kwietnia 2013, 09:37

Tak jak się odgrażałem dawno temu dołączam do projektu grupowego. U mnie będzie raczej klasycznie - znany model z Academy edycji wyposażonej w kalki Cartografu. Od siebie dorzuciłem jeszcze zestawy ulepszające firmy Wolfpack Design: pokój pilota, komory podwozia oraz statecznik z grzbietem (o tym zestawie kilka słów poniżej). Idzie powoli, bo czas na dłubanie mam tylko wieczorami i nie codziennie. Powoli, ale systematycznie do przodu.

Do czwartku udziergałem mniej więcej tyle co na zdjęciu. Jest jeszcze trochę drobnicy obrobionej, ale nie ma co pokazywać.

Obrazek

Zestaw z poprawnym grzbietem kadłuba i statecznikiem w wersji Wolfpack jest moim zdaniem trochę kontrowersyjny. Statecznik jest nawet ok, jako-tako pasuje do kadłuba. Niestety grzbiet kadłuba to coś między wersją Bis, MF a SMT a do tego wymaga kilka szpachli bo przy dolnej krawędzi zostawała potężna szczelina na całej długości. Wykorzystałem więc oryginalną część Academy i dosztukowałem z tyłu brakujący odcinek z żywicy. O dziwo w miejscu łączenia pasowały całkiem nieźle na wysokość i szerokość, mimo, że docinałem ją tak raczej na oko.

Obrazek

Obrazek

Sporo uwagi poświęciłem też spasowaniu kadłuba i obrabianiu łączenia na gładko. Linie podziału do odtworzenia.

Obrazek

Z przodu powalczyłem trochę z wylotem powietrza. Owiewkę trochę spłaszczyłem od góry na ile pozwalała grubość plastiku oraz zdecydowałem się przerobić to wgłębienie kadłuba za wylotem. W tej chwili zalane jest ostatnią warstwą Surfacera i wymaga ostatniego wygładzenia papierem ściernym.

Obrazek

Kokpit spasowany był bardzo dobrze. Części wymagały jedynie dokładnego wyczyszczenia na łączeniu z kostkami odlewów. Trochę ekwilibrystyki i planowania wymagało spasowanie z kadłubem, ale warto było przymierzać go tysiąc razy na różne sposoby bo do klejenia wszystko zeszło się na równo. Trochę w błąd wprowadza jedynie instrukcja montażu z zestawu Wolfpacka bo sugeruje usunięcie dość dużej ilości plastiku wokół tylnej ścianki, zwłaszcza w części "garbu". Moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie. Zasugerowałem się obrazkami z instrukcji i potem musiałem sporo szpachlować.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze wnęki podwozia. To także produkt Wolfpacka. Tutaj także producent sugeruje usuwanie plastiku celem dopasowania, ale należy zrobić to raczej kosmetycznie żeby później nie szpachlować za dużo. Niby pomalowane, ale coraz bardziej zastanawiam się nad ich przemalowaniem i zmianą zielonego koloru.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Reklama

Re: [MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez young » piątek, 19 kwietnia 2013, 16:10

Tak się zastanawiam czy część garbu z zestawu, którą zostawiłeś nie jest za szeroka. W końcu to garb z Bisa, który nie jest wyłącznie dłuższy i szerszy w końcowej części ale też na początku. Zobaczymy jak to wyjdzie.
Co mi nie pasuje, to kolor stożka. Nie lubię jasnych intensywnych odcieni wziętych z kosmosu, jednak twój jest trochę "przegięty" w drugą stronę.
O kolorach wnęk poczytaj na stronie 137 i 138 wątku: MiG-21. Na szybko analizując zdjęcia 6814, najlepiej abyś pomalował osłony kół i część wnęk do luku sprężarki na kolor jak podwozia
Obrazek
Nie zapomniał o prawej osłonie luku w kolorze srebrnym, a resztę wnęk interior green (np. Humbrol 226).
young
 
Posty: 570
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 13:49
Lokalizacja: Szczecin

Re: [MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez Mecenas » piątek, 19 kwietnia 2013, 19:01

Bardzo dziękuję za porady. Ten stożek na zdjęciu ma mocno przekłamany kolor. Jutro postaram się zrobić jakieś inne zdjęcia, lepiej oddające kolor. Do jego pomalowania użyłem farby Humbrol 102, tak samo zresztą jak do wnęk. Farba była mocno rozcieńczona. Jedyna różnica to grubość warstwy. Różnicę odcieni widać jednak od razu.

Wnęki już na pewno przemaluję zgodnie z Twoimi sugestiami. Ich kolory na 6814 to istna mozaika stylów i wariantów. Oliwkowe, zielone, srebrne/szare. Jak dodamy do tego jeszcze kolory drzwiczek to ilość wariancji jeszcze bardziej rośnie. Faktem jest, że nie wiedziałem o świętości srebrnego koloru na tym panelu w prawej wnęce.

Grzbiet na pewno pozostanie sprawą dyskusyjną. Patrząc na rysunki znalezione w necie oraz przede wszystkim zdjęcia i porównałem z kształtem części Academy oraz Wolfpacka i takie połączenie wydawało mi się przynajmniej akceptowalne. Grzbiet z Bisa "pęczniał" na dłuższym odcinku i bardziej w tylnej części. Doczyszczę z grubsza to szpachlowanie, zrobię nowe zdjęcia z odpowiednich perspektyw i popatrzymy jeszcze raz.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: [MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez Paweł84 » poniedziałek, 22 kwietnia 2013, 07:05

Fajna "podpórka" do modelu :mrgreen:
Avatar użytkownika
Paweł84
 
Posty: 300
Dołączył(a): niedziela, 20 lipca 2008, 13:54

Re: [MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez Mecenas » poniedziałek, 22 kwietnia 2013, 07:32

Paweł84 napisał(a):Fajna "podpórka" do modelu :mrgreen:

A taki tam stary scyzoryk. Masę ma odpowiednią więc na podpórkę się nadaje.

Tymczasem zrobiłem jeszcze takie zdjęcie trochę lepiej obrazujące kolor stożka.
Obrazek

Oraz takie pokazujące kształt grzbietu. Nie ma rady, trzeba przerabiać. Im dłużej patrzę na obecną konfigurację tym mniej mi się to podoba.
Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: [MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez young » poniedziałek, 22 kwietnia 2013, 16:00

Mecenas napisał(a):Grzbiet na pewno pozostanie sprawą dyskusyjną. Patrząc na rysunki znalezione w necie oraz przede wszystkim zdjęcia i porównałem z kształtem części Academy oraz Wolfpacka i takie połączenie wydawało mi się przynajmniej akceptowalne. Grzbiet z Bisa "pęczniał" na dłuższym odcinku i bardziej w tylnej części. Doczyszczę z grubsza to szpachlowanie, zrobię nowe zdjęcia z odpowiednich perspektyw i popatrzymy jeszcze raz.

Ja jak patrzę na rysunki i przede wszystkim zdjęcia widzę jak ten grzbiet jest szerszy nad wnękami kół podwozia głównego trochę w przód. I to moim zdaniem wciąż na zdjęciach twojego modelu jest widoczne. Druga zauważalna różnica w kształcie to jego grubość u nasady statecznika pionowego, którą usunąłeś.
Ilu to zauważy? Pewnie niewielu. To i tak pikuś przy ogólnie dość "umownych" kształtach miga z academy ;o)
young
 
Posty: 570
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 13:49
Lokalizacja: Szczecin

Re: [MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez portalus » poniedziałek, 22 kwietnia 2013, 19:20

young napisał(a):Ilu to zauważy? Pewnie niewielu. To i tak pikuś przy ogólnie dość "umownych" kształtach miga z academy ;o)

Dokładnie tak.
Weź to wyprowadź na gotowo jak już jest i dłub dalej bo się pogrążysz za bardzo w tych korektach.
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: [MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez young » poniedziałek, 22 kwietnia 2013, 20:45

Jeszcze dwie sprawy:
- zamalowałeś szynę fotela katapultowego, powinna być metalowa
- tylna ścianka żywicznego kokpitu będzie tak wystawać?
young
 
Posty: 570
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 13:49
Lokalizacja: Szczecin

Re: [MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez Mecenas » wtorek, 23 kwietnia 2013, 07:46

Ten grzbiet mnie za bardzo mierzi, żeby tak zostawić jak fabryka dała. Pocieniam go właśnie tu i ówdzie, przerabiając część Academy. Wolfpack jest w tym aspekcie po prostu beznadziejny. Nawet jak nie wyjdzie idealnie to przynajmniej nie powiem sobie, że nie spróbowałem. :D Widzę jednak światełko w tunelu.
young napisał(a):- zamalowałeś szynę fotela katapultowego, powinna być metalowa

Wnętrze kokpitu wymaga jeszcze wielu zabiegów upiększających i poprawek, będzie i to.
young napisał(a):- tylna ścianka żywicznego kokpitu będzie tak wystawać?

Niestety....inaczej by się to w ogóle nie zeszło z połówkami kadłuba czy panelami bocznymi. Odnoszę wrażenie, że cała ta część była przez Wolfpack paradoksalnie przewidziana do zamkniętej osłony kabiny - wtedy kompletnie nic nie widać, że tam coś tylna ścianka wystaje. Tak samo jest też zmontowane na zdjęciach w instrukcji.

Dziękuję za doping i uwagi.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: [MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez young » wtorek, 23 kwietnia 2013, 15:56

Też mam taką teorię z tą ścianką kokpitu. Może przedłuż garb jakimś polistyrenem, tak aby był na równo ze ścianką, teraz wygląda to okropnie...
young
 
Posty: 570
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 13:49
Lokalizacja: Szczecin

Re: [MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez Paweł84 » środa, 24 kwietnia 2013, 09:59

Mecenas napisał(a): Odnoszę wrażenie, że cała ta część była przez Wolfpack paradoksalnie przewidziana do zamkniętej osłony kabiny - wtedy kompletnie nic nie widać, że tam coś tylna ścianka wystaje. Tak samo jest też zmontowane na zdjęciach w instrukcji.

Szkoda że nie wybrałeś Aires'a - pasuje idealnie.

young napisał(a): Może przedłuż garb jakimś polistyrenem, tak aby był na równo ze ścianką, teraz wygląda to okropnie...

Popieram
Avatar użytkownika
Paweł84
 
Posty: 300
Dołączył(a): niedziela, 20 lipca 2008, 13:54

Re: [MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez Mecenas » środa, 24 kwietnia 2013, 10:09

Paweł84 napisał(a):Szkoda że nie wybrałeś Aires'a - pasuje idealnie.

Kiedyś trzeba spróbować czegoś nowego. Wolfpacka nie znałem, nie bardzo też widziałem żeby ktoś "z naszych" stosował a znowu "na zachodzie" spotkałem raczej pozytywne opinie. Teraz mam niebagatelną szansę na wyrobienie sobie własnego poglądu na jakość ich produktów. :D Airesa rozważałem, ale nie ukrywam, że miałem też spory problem ze znalezieniem tego zestawu w jakimś sklepie z innym statutem niż "na zamówienie". Wolfpacki kupiłem za jednym strzałem i po tygodniu były już u mnie.

Paweł84 napisał(a):
young napisał(a): Może przedłuż garb jakimś polistyrenem, tak aby był na równo ze ścianką, teraz wygląda to okropnie...

Popieram

Bez obaw, coś z tym zrobię. W najbardziej leniwym przypadku zamknę kabinkę i po ptokach. W wersji bardziej ambitnej będę sztukował tą krawędź. Ale weźcie też pod uwagę, że wtedy osłona kabiny będzie mocno zachodzić na kadłub na zakładkę i to też będzie bardzo widoczne.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: [MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez Mecenas » sobota, 10 sierpnia 2013, 16:20

Żeby nie było, że nic mądrego na forum nie robię prezentuję poniżej coś w tematyce około modelarskiej. Udało mi się conieco podłubać przy MiGu. W dużym skrócie co zrobiłem:
- przylepiłem wloty powietrza z Quickboosta
- przemalowałem panel we wnęce podwozia
- spłyciłem i wygładziłem wylot powietrza przed wiatrochronem
- podłubałem trochę przy działku
- walczyłem z tym nieszczęsnym grzbietem kadłuba. Wykorzystałem ostatecznie część Academy ze wstawką z Wolfpacka. Po bokach zebrany jest dość mocno, od góry trochę mniej. Niestety w dalszym ciągu widać, że to nie do końca MF. Poddaję się jednak, szkoda mi na niego czasu. Nadchodzi w końcu PFM z Eduarda więc trzeba robić miejsce na warsztacie.
- od spodu kadłuba jakieś linie wyryłem, które były na planach znalezionych w netcie a nie było ich na modelu
- wkleiłem na stałe hamulce aerodynamiczne i zakitowałem ich krawędzie bo średnio pasowały. Na tym tylnym wyryłem obrysy tych "grzybków", ale średnio równo. Będzie do poprawki po położeniu podkładu jak wyjdą wszystkie fleki.
- skleiłem kadłub ze skrzydłami i z grubsza zakleiłem spoinę, w dalszym ciągu walczę z jej wygładzaniem
- zabrałem się za malowanie tablicy z zegarami - miałem je malować, ale przypomniałem sobie o zestawach kalkomanii firmy Airscale. Niby trochę drogie (ok 40zł mnie to kosztowało), ale jednym arkuszem można obić nim ze 4 modele a przypadku niektórych zegarów nawet i 8 tak więc koszt zakupu rozłoży się na więcej modeli.
- walczyłem trochę ze zbiornikami paliwa oraz belkami podskrzydłowymi, które pasują dość średnio do skrzydła a ze zdjęc wynika mi, że powinny bardzo przylegać. Z tego powodu musiałem je trochę ponadlewać klejem CA. Cudów nie ma, ale pasują dużo lepiej. Na razie uwierzcie proszę na słowo, bo fotek nie mam.
- jakąś tam drobnicę porobiłem.

Ogólnie tym modelem jestem trochę zwiedziony jeśli chodzi o spasowanie części. Praktycznie wszystkie spoiny wymagały mniejszego lub większego zalewania surfacerem i polerowania.

Pytanie do experten: na skrzydłach nie schodzą się linie podziałowe oddzielające te zielone czujniki w krawędzi natarcia, tak jakby góra z dołem była przesunięta na boki. To tak ma być czy też trzeba ryć?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: [MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez young » sobota, 10 sierpnia 2013, 16:30

Trzeba ryć, też mnie to czeka...
young
 
Posty: 570
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 13:49
Lokalizacja: Szczecin

Re: [MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez Mecenas » sobota, 10 sierpnia 2013, 16:37

young napisał(a):Trzeba ryć, też mnie to czeka...

Cóż poradzisz? Trzeba ryć, kiedy inni pójdą pić...
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Następna strona

Powrót do MiG i inne sowieckie wynalazki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości