Cztery pytania różne (rozcieńczanie, podkłady itd.)

Chcesz zacząć przygodę z modelarstwem? A może wracasz po długiej przerwie? Masz pytania wątpliwości? Pamiętaj kto pyta nie błądzi!

Cztery pytania różne (rozcieńczanie, podkłady itd.)

Postprzez Kenjiro75 » poniedziałek, 10 maja 2021, 15:09

Cześć, mam trzy pytania:

1) Niebawem będę miał aerograf. Chciałbym się w związku z tym dowiedzieć, czym i w jakich proporcjach powinienem rozcieńczać posiadane już farby następujących firm:

- Vallejo Model Color
- Revell te w puszeczkach (mam Revell color mix, więc przypuszczam, że tym, ale jeszcze proporcje?)
- Tamiya seria XF
- Mr. Hobby

2) To pytanie dotyczy też rozcieńczania, ale washa (to już nie do aerografu :D ). Mam wash Panel Line Accent Color (czarny) od Tamiyi

3) Czy ktoś zna jakiś patent, jak namalować krzyże Luftwaffe na modelu w skali 1:350? Konkretnie mam na myśli Arado stanowiące wyposażenie Bismarcka w tej skali

4) Ostatnie pytanie może być albo bardzo genialne, albo idiotyczne. Skoro generalnie na wszystkie malowane powierzchnie modelu nakłada się podkład, to powiedzcie mi, czy nie można po prostu wziąć kompletnych jeszcze wyprasek z pudełka i je z obu stron spryskać podkładem?

Dzięki!
Kenjiro75
 
Posty: 21
Dołączył(a): poniedziałek, 29 marca 2021, 17:32

Reklama

Re: Cztery pytania różne (rozcieńczanie, podkłady itd.)

Postprzez greatgonzo » poniedziałek, 10 maja 2021, 15:36

Im szybciej pogodzisz się z tym, że rozcieńczenie farb dobiera się do potrzeb danego pryskania, tym prędzej aerograf przestanie być przeszkodą w uzyskaniu dobrego malowania modelu.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Cztery pytania różne (rozcieńczanie, podkłady itd.)

Postprzez Kenjiro75 » poniedziałek, 10 maja 2021, 15:58

Okej ja rozumiem, że to przychodzi z czasem, ale na dzień dobry takie 4:1 będzie ok? Żeby czegoś nie zapchać, nie popsuć :)
Kenjiro75
 
Posty: 21
Dołączył(a): poniedziałek, 29 marca 2021, 17:32

Re: Cztery pytania różne (rozcieńczanie, podkłady itd.)

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 10 maja 2021, 18:53

Wyczytałem, że gęstość rozcieńczonej farby powinna przypominać konsystencją mleko i sam tak rozcieńczam - nie jestem zwolennikiem aptekarskich wyliczeń i dokładnych proporcji, choć na pewno mają swoje zalety. Ja to robię "na oko", ale też nie jestem guru od malowania...
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7946
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Cztery pytania różne (rozcieńczanie, podkłady itd.)

Postprzez greatgonzo » poniedziałek, 10 maja 2021, 20:37

Im szybciej uwierzysz, że to nie przychodzi z czasem, tym prędzej aerograf przestanie być przeszkodą w uzyskaniu dobrego malowania modelu. Wiem, że to zaczyna pobrzmiewać protekcjonalnie, ale to nie zmienia sytuacji, że tak jest. Wiem też, że na początku często jest opór by się z tym pogodzić. To już twój wybór.
To odwieczne mleko to jest dobra wskazówka do bazy wyjściowej. Potem trzeba empirycznie porobić ewentualne korekty rozcieńczenia i ciśnienia. Jeśli zrobi się to jakoś metodycznie, to w godzinkę, pół, niechby i dwie - złapie się o co chodzi. Ale można tez przyjąć, że 'z czasem' i diabli wiedzą ile to potrwa. Niektórzy męczą się całe życie.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Cztery pytania różne (rozcieńczanie, podkłady itd.)

Postprzez Kenjiro75 » wtorek, 11 maja 2021, 09:56

Dziękuję, odpuśćmy może pytanie o proporcje, ale bardzo, ale to bardzo poproszę o informację, CZYM się co rozcieńcza:

- Czy każdą markę farb powinno się rozcieńczać środkami danej marki? Czy np. posiadany przeze mnie Color Mix Revella może posłużyć do rozcieńczenia innych farb?
- Czy zamiast specjalistycznych rozcieńczalników, takich ze sklepów modelarskich, można rozcieńczać uniwersalnie wszystko czymś ze sklepu budowlanego, czy to zły pomysł?
- Czy dobrze zakładam, że akryle rozcieńcza się tylko wodą? Czy musi być rozcieńczalnik?

Dziękuję!
Kenjiro75
 
Posty: 21
Dołączył(a): poniedziałek, 29 marca 2021, 17:32

Re: Cztery pytania różne (rozcieńczanie, podkłady itd.)

Postprzez GrzeM » wtorek, 11 maja 2021, 23:27

Ostatnio ćwiczyliśmy malowanie aerografem z moim 12-letnim synem, więc mam parę przemyśleń dla początkującego:
- farba za gęsta nie dmucha się płynnie, smarka, zatyka aerograf. Gdy jest już w aerografie, trudno ją potem dobrze rozcieńczyć, przedmuchać przytkany aerograf (bo nawet jeśli w pojemniczku będzie już dobra albo nawet za rzadka, to w "bebechach" i w dyszy jeszcze będziesz miał nadal za gęstą. Ale bez obaw, w razie czego po prostu go rozkręcisz i umyjesz.
- farba za rzadka dmucha się wyśmienicie, tylko że źle kryje, nie "kładzie się" na malowanej powierzchni tylko rozlewa, rozchlapuje.
Wniosek: lepiej dać najpierw za rzadką i potem stopniowo dodawać po kropelce nierozcieńczonej farby do zbiorniczka aerografu (i starannie mieszać). Aż będzie dobrze. Wypróbuj to sobie (oczywiście nie na modelu tylko na kubku po jogurcie), dość szybko nabierzesz wprawy. Tak jak tu piszą mądrzejsi - trzeba ćwiczyć.

Vallejo możesz rozcieńczać wodą, lepiej wódką (serio!) - ale bez retardera będzie zasychać w dyszy i smarkać. Trzeba dodać retardera (spowalniacz zasychania). Może być Vallejo "Flow improver", ktoś tu na forum piękne efekty uzyskuje tymi farbami z retarderem artystycznym firmy Talens, Wamod też robi "opóźniacz". Są i płyny Tamiya i Gunze, ale tu się nie znam, kto inny niech podpowie.

Na Tamiyi i Mr. Hobby się nie znam.

Revelle jeśli są emaliami olejnymi śmiało możesz rozcieńczać benzyną lakową lub ekstrakcyjną z marketu budowlanego (lakowa jest trochę tłusta).

Krzyże luftwaffe możesz próbować namalować cieniutkim pędzelkiem. Ja malowałem na czołgach 1/72 i po odrobinie treningu dawało radę. Trzeba malować kreska przy kresce. Możesz też wyciąć z innej kalkomanii wąziutkie paski i z nich "zmontować" krzyż. Zakładam że w tej skali wystarczy uproszczony - czarny na białym, bez obwódek. Albo możesz połączyć kalkę z malowaniem.

Podkładowanie ramek nie ma sensu, będą się źle kleić, a i tak potem będziesz miał ubytki w tym podkładzie tam gdzie coś będziesz musiał podszlifować - więc stracisz sens robienia podkładu - jednolitej warstwy podłoża pod farbę.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - jak zacząć?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości