Kilka pytań od początkującego

Chcesz zacząć przygodę z modelarstwem? A może wracasz po długiej przerwie? Masz pytania wątpliwości? Pamiętaj kto pyta nie błądzi!

Kilka pytań od początkującego

Postprzez Tamudzin » wtorek, 21 listopada 2017, 00:10

Witam, z modelarstwem nie ma dużego doświadczenia, a wręcz bym powiedział, że zerowe. Nie liczę czasów jak byłem dzieckiem i sklejałem modele wraz z ojcem, bo to raczej było złożenie plastikowej zabawki niż modelu. Ostatnio jak ojciec sam złożyłem model z synem i naszła mnie ochota, żeby podejść bardziej ambitniej do tematu.
Trochę poczytałem i po oglądałem, ale mam kilka nurtujących pytań.
1: Farbę modelarską zawsze należy rozrobić? Błędem jest używanie farby prosto z pojemnika?
2. Skąd ma wiedzieć, w czym rozrabiać farbę, jak przy najmniej na stronach sklepów przy farbach nie ma takiej informacji
3. W poradnikach piszą, żeby np po położeniu koloru bazowego zabezpieczyć lakierem, ale jaki ma być to lakier? Farby i lakier mają być z tej samej firmy? Gdzieś spotkałem, że można zabezpieczać model sidoluxem
4. Złożyłem model, Airfix starter z farbami, wyszło to nie zabardzo, nie położyłem jeszcze kalkomani, a chciałbym na nim sprawdzić technikę washa?? Chodzi o tą, którą podkreśla się czarną farbą nitowania itd . na samolocie, jak to najlepiej zrobić?
Ostatnio edytowano środa, 22 listopada 2017, 21:52 przez Tamudzin, łącznie edytowano 1 raz
Tamudzin
 
Posty: 3
Dołączył(a): poniedziałek, 20 listopada 2017, 11:21

Reklama

Re: Kilka pytań do początkującego

Postprzez Mac Eyka » środa, 22 listopada 2017, 10:13

Zanim ci kompleksowo odpowiemy to wypadało by żebyś podał kilka informacji.
Rozumiem, że kupiłeś starter z Airfixa gdzie jest model z farbami.
Z tego co się orientuje, to są to farby akrylowe rozcieńczane wodą.
Jeśli będziesz chciał użyć innych to napisz, podpowiemy ci jakiej chemii trzeba użyć.
Co do zabezpieczenia lakierem. Pod kalki warto użyć lakierów błyszczących aby lepiej one siadły.
Finalny lakier zależy od tego jaki model budujesz. Na przykład większość maszyn z II wojny światowej było matowych i takim lakierem trzeba model pomalować.
Co do washa to zależy jakiej techniki użyłeś przy malowaniu modelu Jeśli malowałeś pędzlem to wash może kiepsko wyjść bo warstwa lakiernicza jest dość gruba i linie słabo widoczne.
Brudzenie lepiej sprawdza się, gdy model malowany jest natryskowo.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3024
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Kilka pytań do początkującego

Postprzez fragles » środa, 22 listopada 2017, 11:03

Tamudzinie, przede wszystkim zmień adresata Twoich pytań, bo od początkującego raczej nie dostaniesz dobrych odpowiedzi. A bardziej doświadczeni ominą ten wątek, zgodnie z Twoją wolą wyrażoną w tytule.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kilka pytań od początkującego

Postprzez Tamudzin » czwartek, 23 listopada 2017, 09:35

Chciałem na spróbowane złożyć P-51,myślałem,żeby użyć metalicznych farb, ale jak przeglądałem sklep internetowy jednego z sklepów, to znalazłem jeden z odcieni szarego, który by mi odpowiadał, a resztę kolorów chciałem wziąć z pactry. (Jako, że będę składał zestaw narzędzi podstawowych do modelarstwa, to od razu niechcem wydać dużych sum) Mogę, tak zrobić czy wszystko starać się robić farbami metalicznymi lub pactrą. Jeśli zwyczajnymi farbami, to jak oddać efekt, że samolot, jest z metalu a nie z plastiku. Widziałem, zdjęcia i filmy z P-51 to na tym samolocie widać, że jest metalowy.
Jakie lakier polecacie , który będzie najbardziej uniwersalny, potem w razie potrzeby będę sobie już inne dokupywał. Rozumiem, że lakier kładę po nałożeniu koloru bazowego i malowania, następnie lakier, np. wash, kalkomania i lakier na koniec?
Model z Airfixa wyszedł tragicznie, ale chciałem, na nim przecwiczyć washa. Jeśli nie wash do modeli malowanych pędzlem, to co proponujecie, jakaś inna tachnika?
Tamudzin
 
Posty: 3
Dołączył(a): poniedziałek, 20 listopada 2017, 11:21

Re: Kilka pytań od początkującego

Postprzez karambolis8 » czwartek, 23 listopada 2017, 10:20

Tamudzin napisał(a):(...)resztę kolorów chciałem wziąć z pactry(...)niechcem(...)

Nie idź tom drogom!
karambolis8
 
Posty: 2257
Dołączył(a): poniedziałek, 21 września 2009, 07:24

Re: Kilka pytań od początkującego

Postprzez Tamudzin » czwartek, 23 listopada 2017, 10:26

Pactra są takie złe? ? Słyszałem, że ich wadą jest opakowanie, a sama farby dają radę.
Tamudzin
 
Posty: 3
Dołączył(a): poniedziałek, 20 listopada 2017, 11:21

Re: Kilka pytań od początkującego

Postprzez karambolis8 » czwartek, 23 listopada 2017, 10:35

Pactry są dobre w ten sam sposób jak tanie wino. Jak się zadowalasz jabolem za 3zł to pactry też będą OK :lol: Tematów o farbach jest na forum multum - które do pędzla i które do aero. W żadnym przypadku żaden poważny modelarz nie poleca pactr. Poszukaj sam :)
karambolis8
 
Posty: 2257
Dołączył(a): poniedziałek, 21 września 2009, 07:24

Re: Kilka pytań od początkującego

Postprzez Mac Eyka » czwartek, 23 listopada 2017, 11:16

Metalizery i pędzel. Te dwa pojęcia się się nie łączą.
Metalizery kładzie się tylko aerografem.
Możesz ewentualnie spróbować lakierów metalcode z humbrola.
Ale efekt będzie taki sobie.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3024
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Kilka pytań od początkującego

Postprzez potez » czwartek, 23 listopada 2017, 12:11

Nie proś o pomoc i nie zadawaj pytań jeśli masz wiedze bliska zeru - to bez sensu.
Będa tylko rózne odpowiedzi podpowiadaczy odpowiedzi a potem festiwal ironii.
Napisz skąd jesteś, poproś kogoś kto jest z twojej okolicy kto pokazuje coś sensownego na forum ( pooglądaj warsztaty i galerie) o możliwość spotkania, pogadania na żywo, pokazania kilku podstawowych rzeczy/technik. 100 razy szybciej zrozumiesz o co w tym chodzi. Szkoda twojego czasu na jałowe dyskusje o tym czy można pędzlem czy pactra czy sidolux i jak wycinać kształty w taśmie tamiya.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Kilka pytań od początkującego

Postprzez greatgonzo » czwartek, 23 listopada 2017, 12:57

Potez ma rację. To najlepsza rada. Gdyby jednak kontakt bezpośredni okazał się być niemożliwy, to możesz jeszcze zerknąć na modele i ludzi na forum. Wybrać kogoś, kto robi wg Ciebie fajne modele i wg Ciebie sensownie gada. Do niego zwróć się z prośbą o pomoc, ale kanałem prywatnym. Unikniesz różnych sposobów na te same problemy i mętliku w głowie. O loży szyderców nie wspominając. Tylko wybierz kogoś, kto robi raczej proste rzeczy, bo typ budujący szczegółowy model latami może już nie zrozumieć Twoich dylematów, a Ty jego porad.

Przy tym warto pamiętać, że zasady ogólnej kindersztuby pojawiły się nieprzypadkowo. Gdy chce się zyskać od kogoś życzliwość i czas, warto zadbać, by tę życzliwość okazał szczerze, a czas poświęcił z przyjemnością. Sorki za moralizatorski ton, ale mnie zdarza się czasem, że dopiero po kilku mailach orientuję się z kim rozmawiam, i że wszystko co pisałem wcześniej jest w zasadzie bez sensu, bo kierowane do zupełnie kogoś innego. Nie chodzi o nic wielkiego - ot, przedstawić się modelarsko, a zwykle 'dziękuję' na koniec też nie zawadzi. Tak potraktowany, wybrany modelarz raczej nie odmówi pomocy. Ten akapit ma, naturalnie, ogólny charakter.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - jak zacząć?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości