Modele plastikowe a kartonowe

Chcesz zacząć przygodę z modelarstwem? A może wracasz po długiej przerwie? Masz pytania wątpliwości? Pamiętaj kto pyta nie błądzi!

Modele plastikowe a kartonowe

Postprzez [Kacper] » piątek, 16 lutego 2018, 20:25

Cześć.

Tak ostatnio się kontemplowalem że modele kartonowe są tańsze niż plastikowe(prawda raczej już objawiona). I tak się zastanawiam czy by nie zacząć robić też tych. Ale powiedzcie mi czy to jest o wiele trudniejsze i jakieś wady i zalety obydwu.
Avatar użytkownika
[Kacper]
 
Posty: 92
Dołączył(a): poniedziałek, 1 stycznia 2018, 20:11

Reklama

Re: Modele plastikowe a kartonowe

Postprzez KR77 » piątek, 16 lutego 2018, 20:43

Przy modelach kartonowych odpadnie ci samodzielne wykonanie aerografu i kompresora z dętki.

Na początek sklej jakąś prostą wycinankę :mrgreen:

Przy okazji możesz poćwiczyć krzaki z drutu i majeranku ;o)

Obrazek
Avatar użytkownika
KR77
 
Posty: 1377
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2016, 14:07

Re: Modele plastikowe a kartonowe

Postprzez [Kacper] » piątek, 16 lutego 2018, 20:47

Ha. Ha. Ha :evil: :evil: :evil:

Ale tak na serio to trudniej będzie?
Avatar użytkownika
[Kacper]
 
Posty: 92
Dołączył(a): poniedziałek, 1 stycznia 2018, 20:11

Re: Modele plastikowe a kartonowe

Postprzez Mecenas » piątek, 16 lutego 2018, 20:51

[Kacper] napisał(a):Ale tak na serio to trudniej będzie?

Nie wiem czy akurat Tobie będzie dużo trudniej, ale na pewno warto podjąć ten wysiłek.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Modele plastikowe a kartonowe

Postprzez KR77 » piątek, 16 lutego 2018, 20:59

Zacznij od papierowych lalek do ubierania...

Obrazek

...w przyszłości taka umiejętność na pewno się przyda :mrgreen:

PS Zobacz tutaj - viewtopic.php?f=34&t=84984&p=990120#p990120
Avatar użytkownika
KR77
 
Posty: 1377
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2016, 14:07

Re: Modele plastikowe a kartonowe

Postprzez Łukasz_K » sobota, 17 lutego 2018, 09:24

Kup, zrób, się przekonasz. Jeżeli się zdecydujesz to raczej będziesz musiał i tak zainwestować w szpachlówki, narzędzia, aero, etc. Ale na starcie pewnie będzie taniej.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Modele plastikowe a kartonowe

Postprzez radoslaw6363 » sobota, 17 lutego 2018, 11:50

KR77 napisał(a):Zacznij od papierowych lalek do ubierania...

Obrazek

...w przyszłości taka umiejętność na pewno się przyda :mrgreen:

PS Zobacz tutaj - http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=34&t= ... 20#p990120


O żesz co TY tu Rotpol człowiekowi za bzdury wypisujesz ! To forum modelarzy a nie jakiś dziwaków !
Myślę że rozbieranie ,,lalek'' to coś co każdy modelarz lubi :lol: Ale jeszcze nie słyszałem żeby jakiś facet zajmował się ubieraniem !
No chyba że krawiec ,albo dyktator mody :lol:

Kiedyś przed laty wykonałem kilka modeli z papieru :lol: Teraz bawię się tylko w plastikowe i do papieru nie wrócę ,pracy jest z tym sporo i aby uzyskać efekt podobny do modelu plastikowego trzeba mistrzowsko opanować warsztat. Plusem jest to że nie trzeba 1001 drobiazgów,chemii,kompresora itp,itd.
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2540
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 12:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Re: Modele plastikowe a kartonowe

Postprzez Paweł O. » sobota, 17 lutego 2018, 14:28

Polecam spróbować od tzw. standardu spróbuj kupić prosty model ale od dobrego wydawcy moja propozycja

http://kartonowa.pl/?335,kk29-sopwith-f1-camel-

Model jest doskonale opracowany posiada bardzo ciekawe malowanie i waloryzację zrobioną ze smakiem.
Sklej go proszę od pierwszej do ostatniej części i będziesz już miał ogląd na temat łatwiej czy trudniej.
Moim zdaniem jest ciekawiej bo wszystko co dostajesz jest 2D i Twoje umiejętności zadecydują czy 3D wywoła u Ciebie i oglądającego banana na twarzy. Takiego efektu prac Ci życzę.

http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopi ... =1&t=18597

Pozdrawiam.

Paweł O.
Paweł O.
 
Posty: 491
Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 17:07

Re: Modele plastikowe a kartonowe

Postprzez [Kacper] » sobota, 17 lutego 2018, 15:56

Ojojoj. Takiego efektu to chyba długo nie będzie, tym bardziej że nawet z plastiku nie umiem tak dobrze zrobić :( . Jak zrobię tak dobry z plastiku to spróbuję z kartonem. Dzięki za pomoc.
Avatar użytkownika
[Kacper]
 
Posty: 92
Dołączył(a): poniedziałek, 1 stycznia 2018, 20:11

Re: Modele plastikowe a kartonowe

Postprzez krzy65siek » sobota, 17 lutego 2018, 17:10

Karton to troszkę inny sposób modelarstwa, ale uczy moim zdaniem czegoś bardzo ważnego - precyzji i dbałości o szczegóły.

A to przydaje się zawsze.

Pozdrawiam
Krzysiek
krzy65siek
 
Posty: 188
Dołączył(a): niedziela, 6 października 2013, 12:52

Re: Modele plastikowe a kartonowe

Postprzez Technick » niedziela, 18 lutego 2018, 04:54

Kacper, odpowiem z perspektywy osoby, która klei kartonówki od paru ładnych lat. Według mnie to zupełnie odrębne dziedziny i tak powinny być traktowane. W kartonówkach nacisk kładzie się na wszelkie manualne prace typu wycinanie, formowanie i klejenie i to jest właśnie esencja modelarstwa kartonowego. Nie ma tu pola do poprawek (zakładając, że kleisz model w standardzie bez malowania) i każda niedokładność przy każdym z wymienionych wcześniej etapów odbije się na końcowym efekcie. W moim odczuciu modele plastikowe dają dużo większe pole do popisu dla artystów malarzy, którzy lubią posługiwać się pędzlem/aerografem. Samo sklejanie trwa zdecydowanie mniej czasu niż przy modelach kartonowych a efekt końcowy w dużej mierze zależy od umiejętności odtworzenia kamuflażu i wszelkich kolorystycznych niuansów. Z różnic warto wspomnieć o popularności skal takich modeli. Dla kartonowych samolotów najpopularniejszą skalą jest 1:33 - modele są zdecydowanie większe w porównaniu do popularnych w plastikach 1:48, 1:72.

Dlatego jeśli kręcą Cię wszelkie precyzyjne prace manualne polecam klejenie modeli kartonowych. Musisz liczyć się też z ograniczeniami jakie wymusza papier - modele często mogą w pewnym stopniu być uproszczone - ciężko jest też odtworzyć idealne obłości. Jeśli nie kleiłeś wcześniej kartonówek to na początek mogę polecić Ci polecone już wcześniej modele zaprojektowane przez Pawła Mistewicza - nie są przesadnie skomplikowane i mają atrakcyjną szatę graficzną.

Zawsze możesz kleić zamiennie plastiki z kartonami w zależności od tego do czego poczujesz zew :mrgreen:
Avatar użytkownika
Technick
 
Posty: 6
Dołączył(a): sobota, 7 października 2017, 18:44

Re: Modele plastikowe a kartonowe

Postprzez Akygas » sobota, 11 kwietnia 2020, 18:27

Powiem tak: w wieku 10 lat zaczelem robic modele kartonowe z czasopisma maly modelarz(ojciec mnie uczyl)(teraz mam 32 i juz tego daawno nie robie, ale mam naprawcde ochote do tego wrocic(, i powiem szczeze ze te modele w porownaniu do tych plastikowych(te sa dla dzieci wg mnie bo nie wymagaja tyle skupienia i zaangazowania, wszystko jest podane na tacy) sa dla profesjonalnych modelarzy ktorzy maja duuuzo cierpliwosci i pomyslowosci w dobieraniu materialow. Pamietam tez ze sklejenie samolotu bylo o wiele latwiejsze i mniej czasochlonne, niz czolgu...przy sklejaniu Panzer Kampf Wagen VI Tiger przesiedzialem wiele godzin, w szczegolnosci przy dokladnym wycinaniu kolek^^ Uzywalem kleju super glue(do drobnych elementow), bunacol*do plytek) i butapren przy sklejaniu szkieletu z grubej tektury okolo 1.3 mm
Akygas
 
Posty: 1
Dołączył(a): sobota, 11 kwietnia 2020, 18:17

Re: Modele plastikowe a kartonowe

Postprzez kojot69 » sobota, 11 kwietnia 2020, 19:49

Akygas napisał(a):Powiem tak: w wieku 10 lat zaczelem robic modele kartonowe z czasopisma maly modelarz(ojciec mnie uczyl)(teraz mam 32 i juz tego daawno nie robie, ale mam naprawcde ochote do tego wrocic(, i powiem szczeze ze te modele w porownaniu do tych plastikowych(te sa dla dzieci wg mnie bo nie wymagaja tyle skupienia i zaangazowania, wszystko jest podane na tacy) sa dla profesjonalnych modelarzy ktorzy maja duuuzo cierpliwosci i pomyslowosci w dobieraniu materialow. Pamietam tez ze sklejenie samolotu bylo o wiele latwiejsze i mniej czasochlonne, niz czolgu...przy sklejaniu Panzer Kampf Wagen VI Tiger przesiedzialem wiele godzin, w szczegolnosci przy dokladnym wycinaniu kolek^^ Uzywalem kleju super glue(do drobnych elementow), bunacol*do plytek) i butapren przy sklejaniu szkieletu z grubej tektury okolo 1.3 mm


Trzydzieści dwa lata, a mentalnie jakoś takoś około 10 :mrgreen:
Avatar użytkownika
kojot69
 
Posty: 830
Dołączył(a): niedziela, 8 września 2019, 18:33


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - jak zacząć?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości