Panel line Tamiya

Chcesz zacząć przygodę z modelarstwem? A może wracasz po długiej przerwie? Masz pytania wątpliwości? Pamiętaj kto pyta nie błądzi!

Re: Panel line Tamiya

Postprzez Aleksander » piątek, 29 marca 2019, 22:02

Też mam nie najlepsze doświadczenia z tym specyfikiem - wróciłem do samodzielnie zrobionego washa z farb olejnych i czegoś, co się nazywa Turpentine Ersatz.
Może jestem kiepskim modelarzem, ale dla mnie to lepsza metoda.
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Reklama

Re: Panel line Tamiya

Postprzez merlin_PL » czwartek, 4 kwietnia 2019, 08:05

Co wy chcecie od tego specyfiku . Duzo lepszy od migowych wynalazków , dobrze się rozlewa na błyszczących powierzchniach. Maluję Tamiya + rozcieńczalnik gunze , lakier bezbarwny też Tamiya tak samo rozcieńczana. Na to idzie panel line Tamiya i jako zmywacz używam white spirita. ,
Robią się różne rzeczy
merlin_PL
 
Posty: 889
Dołączył(a): poniedziałek, 20 lipca 2009, 21:34
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki

Re: Panel line Tamiya

Postprzez Atlis » czwartek, 4 kwietnia 2019, 09:10

dewertus napisał(a):
Atlis napisał(a):Lakier pod kalki jest całkowicie zbędny. Chyba, że się korzysta z badziewnych akryli.

No popatrz, a ja głupi przez całe życie myślałem że to to ma związek z gładkością powierzchni wynikającą z fizycznych różnic pomiędzy matem a połyskiem a nie składem chemicznym lakieru...


Niektóre akryle są zbyt delikatne by je zalewać chemią do zmiękczania kalkomanii. Mogą powstać plamy itp. Dlatego warto je zabezpieczyć lakierem. Natomiast nie raz już bylo to tutaj dyskutowane - lakier błyszczący jako taki nie jest pod kalki potrzebny. Ale pokażę jeszcze raz - lewa strona Surfacer 1200 grey + Surfacer 1500 black 50:50, prawa strona Tamiya XF-1.

Obrazek
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Panel line Tamiya

Postprzez pepociufakers » piątek, 19 kwietnia 2019, 19:24

Aleksander napisał(a):Też mam nie najlepsze doświadczenia z tym specyfikiem - wróciłem do samodzielnie zrobionego washa z farb olejnych i czegoś, co się nazywa Turpentine Ersatz.
Może jestem kiepskim modelarzem, ale dla mnie to lepsza metoda.

I ja dołączyłem do tego zacnego grona, mających złe doświadczenia z tym specyfikiem.

Na początku jako lakieru bezbarwnego używałem zwykłego Sidoluxa -> przy konfiguracji: biała farba Tamiya - sidolux - Wash Panel Tamiya -> efekt -> jakieś filoletowe przebarwienia białej farby -> skutek: odstawiona Tamiya na półke
Kolejna próba: lakier bezbarwny Humbrol Clear Gloss -> ta sama konfiguracja -> ten sam efekt -> skutek: Tamiya zalega i czeka na kolejna próbe, a jako wash używam zwykłych farb olejnych zmieszanych z White Spirit.

Więc przy okazji zapytam osób które mają pozytywne doświadczenie z Tamiya Accent Panel - jakich lakierów bezbarwnych używacie i w jakiej skali modele budujecie (bo może te linie w 1:72 są jakieś nie teges?:) ).

Pzdr.
Jaro
pepociufakers

Animal Planet
 
Posty: 586
Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2011, 14:01
Lokalizacja: 3Miasto

Re: Panel line Tamiya

Postprzez Łukasz_K » piątek, 19 kwietnia 2019, 21:10

W 72 jak daję wash w kokpicie, to mi się nawet nie chce bezbarwnym psikać, daję bezpośrednio na farbę (mr hobby H, tamka, albo hataka orange) na zewnątrz kładę na GX 100 którym zabezpieczam kalki. Wydaję mi się że bezbarwny jest tylko po to aby wash ładnie się sam rozlał, ale nie jest obligatoryjny (jeżeli kładziemy olejny na akryle i odwrotnie i nie potrzebujemy odcięcia warstw). Ale farba musi być położona na gładko, bo na macie wash zostanie we wszystkich zakamarkach nierówno położonej warstwy.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Panel line Tamiya

Postprzez ESP » sobota, 20 kwietnia 2019, 11:05

Latadła 2WŚ-współczesne 1/48 i 1/72
Okręty 1/350
Pancerka 1/35

Bezbarwne to Hataka, Gunze, Tamiya.
Obrazek
Avatar użytkownika
ESP
 
Posty: 113
Dołączył(a): niedziela, 22 listopada 2015, 18:59

Re: Panel line Tamiya

Postprzez pepociufakers » sobota, 4 maja 2019, 17:22

Mała aktualizacja:

Wypróbowałem bezbarną GX100 - jest bardziej niż ok.
Na to dałem czarną Tamiya Accent Panel - rozpływa się idealnie!!!

Reasumując - wszystko zależy od podkładu; przy dobrym akrylowym podkładzie - Tamiya Accent Panel to dobry akcent.

Pzdr.
pepociufakers

Animal Planet
 
Posty: 586
Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2011, 14:01
Lokalizacja: 3Miasto

Poprzednia strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - jak zacząć?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości