Pre-Shading na podkładzie black glossy?

Chcesz zacząć przygodę z modelarstwem? A może wracasz po długiej przerwie? Masz pytania wątpliwości? Pamiętaj kto pyta nie błądzi!

Pre-Shading na podkładzie black glossy?

Postprzez Neri » niedziela, 22 września 2019, 20:58

Dzień dobry,
Chciałabym się zapytać jak uzyskać możliwie najlepszy efekt pre-shadingu w przypadku podkładu typu Black Glossy (np Alclad)? Zależy mi na tym kolorze ze względu na to, że część powierzchni zostanie pomalowana na metaliczny kolor a inna część na kolor ciemny i połyskujący.
Pozdrawiam
Neri
 
Posty: 30
Dołączył(a): sobota, 31 października 2015, 22:30

Reklama

Re: Pre-Shading na podkładzie black glossy?

Postprzez Łukasz_K » niedziela, 22 września 2019, 21:22

Połóż mokrą warstwę albo 2 na dużym ciśnieniu.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4777
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Pre-Shading na podkładzie black glossy?

Postprzez Neri » niedziela, 22 września 2019, 21:55

astarott napisał(a):Połóż mokrą warstwę albo 2 na dużym ciśnieniu.


Mokrą warstwę ale jakiego koloru (żeby rozjaśnić podkład)?
Neri
 
Posty: 30
Dołączył(a): sobota, 31 października 2015, 22:30

Re: Pre-Shading na podkładzie black glossy?

Postprzez Łukasz_K » niedziela, 22 września 2019, 23:23

Ok, może źle zrozumiałem. Chcesz zrobić blackbaseing? Srebrny ma być błyszczący czy zużyty? Reszta w ciemnym kolorze -jakim?
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4777
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Pre-Shading na podkładzie black glossy?

Postprzez Neri » poniedziałek, 23 września 2019, 00:35

astarott napisał(a):Ok, może źle zrozumiałem. Chcesz zrobić blackbaseing? Srebrny ma być błyszczący czy zużyty? Reszta w ciemnym kolorze -jakim?


Tak. Srebrny planuje stonować na zasadzie (w dużym skrócie) stainless steel jako kolor podstawowy, póżniej trochę bardziej matowymi farbami przyciemnić gdzie trzeba + potraktować inkiem detale, potem trochę jaśniejszą tonacją i kolorem podstawowym (żeby odzyskać "metaliczny" efekt) pomalować elementy na które padałoby światło + na koniec rozświetlić jakimś jasnym srebrnym co powinno dać dość ładny gradient (i może na wykończenie drybrushing na krawędziach żeby nie wyglądało jak nówka sztuka).
O ile w przypadku metalowych cześci zastanawiam się nawet czy preshading jest potrzebny (bo raczej i tak nie będzie nic z tego widać...) to dla elementów w stylu błyszczący kawałek ubrania wydaje mi się że by już się przydał. Co do koloru jeszcze na 100% nie zadecydowałam ale najprawdopodobniej będzie to ciemny granatowy i/lub odcienie czarnego.
Neri
 
Posty: 30
Dołączył(a): sobota, 31 października 2015, 22:30

Re: Pre-Shading na podkładzie black glossy?

Postprzez Łukasz_K » poniedziałek, 23 września 2019, 07:29

Neri napisał(a):błyszczący kawałek ubrania

Czyli rozmawiamy o figurce? Będziesz ją malowała pędzlem czy aerografem? Pod nie metaliczne kolory nie ma znaczenia czy podkład będzie błyszczący czy nie, błysk uzyskasz na końcu (błyszcząca ostateczna farba , albo błyszczący lakier zabezpieczający).

Co do srebrnego, po takiej ilości zabiegów jak planujesz również moim zdaniem nie ma znaczenia czy podkład będzie błyszczący. Jakbyś chciała uzyskać błyszczący metal (chrom, etc) wtedy tak, ale po kolejnej warstwie czego kolwiek, efekt lustra zaniknie.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4777
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Pre-Shading na podkładzie black glossy?

Postprzez Neri » poniedziałek, 23 września 2019, 13:48

astarott napisał(a):
Neri napisał(a):błyszczący kawałek ubrania

Czyli rozmawiamy o figurce? Będziesz ją malowała pędzlem czy aerografem? Pod nie metaliczne kolory nie ma znaczenia czy podkład będzie błyszczący czy nie, błysk uzyskasz na końcu (błyszcząca ostateczna farba , albo błyszczący lakier zabezpieczający).

Co do srebrnego, po takiej ilości zabiegów jak planujesz również moim zdaniem nie ma znaczenia czy podkład będzie błyszczący. Jakbyś chciała uzyskać błyszczący metal (chrom, etc) wtedy tak, ale po kolejnej warstwie czego kolwiek, efekt lustra zaniknie.


Tak, będę malowała figurkę przy pomocy aerografu. W sumie faktycznie wcześniej używałam matowego podkładu z końcową farbą błyszczącą / lakierem i wychodziło jak należy... Chociaż w tym wypadku o wiele prościej by mi było wszysztko potraktować czarnym błyszczącym podkładem żeby nie "bawić się" w różne podkłady dla elementow metalowych / niemetalowych, zwłaszcza że niektóre małe detale będą potrakowane jaśniejszym metalicznym kolorem odbijającym więcej światła.

Reasumując:
1) Czy warto stosować blackshading dla elementów które nie będą miały 100% efektu "czystego" błyszczącego metalu tylko pewną kombinajcę tonów?
2) Czy jest jakiś inny sposób na dobre cieniowanie metalu (np. uwydatnienie detali etc) poza metodą opisaną przeze mnie w poście wyżej (tzw "demi-metallic" czyli cieniowanie elementów metalowych farbami niemetalicznymi)?
3) Czy istnieje dobry sposób na pre-shading dla podkladu czarnego i/lub błyszczącego czarnego?
Neri
 
Posty: 30
Dołączył(a): sobota, 31 października 2015, 22:30

Re: Pre-Shading na podkładzie black glossy?

Postprzez Łukasz_K » poniedziałek, 23 września 2019, 14:47

ad1. według mnie, nie
ad2. niestety w temacie figurek i malowania metalicznych detali nie pomogę - ale to co napisałaś wydaje się sensowne
ad3. malujesz elementy wyeksponowane jaśniejszym odcieniem niż docelowy kolor (pewnie przy figurkach tak jak mówisz ze 3 albo 4 odcienie aby uzyskać ładny gradient), ale preshading moim zdaniem w figurkach jest bez sensu, to samo osiągniesz w postshadingu (czyli tak jakby docelowym malowaniu :D) - ale ja się nie znam żadnej figurki nie zrobiłem :P

może to Ci pomoże
https://www.youtube.com/watch?v=cfTgO_3dhj0
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4777
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Pre-Shading na podkładzie black glossy?

Postprzez Neri » wtorek, 24 września 2019, 13:36

Ok, dzięki za rady :)
Neri
 
Posty: 30
Dołączył(a): sobota, 31 października 2015, 22:30


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - jak zacząć?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości