Farby w sprayu Tamiya TS/AS/PS

Chcesz zacząć przygodę z modelarstwem? A może wracasz po długiej przerwie? Masz pytania wątpliwości? Pamiętaj kto pyta nie błądzi!

Farby w sprayu Tamiya TS/AS/PS

Postprzez vincent » czwartek, 11 lutego 2021, 12:31

Dzień dobry wszystkim,

Jestem świeżo zarejestrowanym użytkownikiem PWM, choć od kilku lat często odwiedzam to miejsce żeby popatrzeć na Wasze fantastyczne modele i bardzo kształcące rozmowy o modelarstwie.

Pytanie do malujących sprayami Tamiya: ktoś wie czy jest jakalowiek różnica w składzie (i ewentualnie na czym ta różnica polega) pomiędzy różnymi seriami farb oznaczonych literkami T/A/P? Zakładam że literka S oznacza po prostu aplikator, czyli spray. Chcę pomalować najzwyklejszy model Huey'a firmy KittyHawk do czego potrzebuję kolorów Dark Gull Gray, Olive Drab oraz Flat Black. Wśród dostępnych farb znalazłem: TS-66 JN Gray Kure, AS-6 Olive Drab oraz TS-14 Black.
Być może nie są to idealne odcienie farb do tego modelu ale nie jestem historycznym perfekcjonistą. Chodzi mi tylko o to czy farby które dobrałem nie uszkodzą modelu i czy powłoki będą akceptowały późniejsze malowanie akrylami (zamierzam kłaść je na standardowy podkład Tamiya Surface Primer również z puchy sprayu). W sieci doczytałem że farby PS to seria o specjalnym przeznaczeniu i nie należy ich stosować do zwykłych modeli wykonanych z polichlorku winylu / polistyrenu - tej serii unikam. Czy są istotne różnice pomiędzy seriami TS i AS?

Będę wdzięczny za Wasze porady.

Pozdrawiam,
vincent
Jestem nowy, nie dziw się kiedy widzisz że próbuję założyć hełm na lewą stronę lub okopać się w wodzie.
Avatar użytkownika
vincent
 
Posty: 105
Dołączył(a): czwartek, 11 lutego 2021, 12:13

Reklama

Re: Farby w sprayu Tamiya TS/AS/PS

Postprzez Łukasz_K » czwartek, 11 lutego 2021, 13:27

TS These cans of spray paint are extremely useful for painting large surfaces. The paint is a synthetic lacquer that cures in a short period of time. Each contains 100ml of paint, which is enough to fully cover 2 or 3, 1/24 scale sized car bodies. Tamiya spray paints are not affected by acrylic or enamel paints. Therefore, following an overall base coat, details can be added or picked out using enamel and/or acrylic paints. By combining the use of these three types of paints, the finishing of plastic models becomes simpler and more effective.

PS These spray paints were developed especially for decorating transparent polycarbonate bodies used in R/C car modeling. Each contain 100ml of paint, which is the appropriate amount for finishing a model. Paint the body from the inside, keeping the can about 30cm from the surface. After curing, apply another coat. Small details should be brush painted beforehand using Tamiya bottle paints for polycarbonate. These paints are impervious to oil and fuels, so they can be safely used on gas-powered R/C bodies. Never use these paints on plastic models.

AS These spray paints are specifically developed for finishing aircraft models. Each color is formulated to provide the authentic tone to model aircraft. The subtle shades can be easily obtained on your models by simply spraying. Each can contains 100ml of synthetic lacquer paint.

Tak jak mówisz TS ogólne farby do modeli aut, PS są do RC z PC, AS mają oryginalne lotnicze kolory :)
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4780
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Farby w sprayu Tamiya TS/AS/PS

Postprzez vincent » czwartek, 11 lutego 2021, 14:27

Dzięki serdeczna za odpowiedź!
Prawdopodobnie będę jeszcze głowę zawracał kiedy przyjdzie pora kłaść akryle pędzlem na tę bazę.
Jestem nowy, nie dziw się kiedy widzisz że próbuję założyć hełm na lewą stronę lub okopać się w wodzie.
Avatar użytkownika
vincent
 
Posty: 105
Dołączył(a): czwartek, 11 lutego 2021, 12:13

Re: Farby w sprayu Tamiya TS/AS/PS

Postprzez vincent » poniedziałek, 15 lutego 2021, 17:13

Jeszcze jedno szybkie pytanie.

Planuję psiknąć Huey'a Fine Surfacerem Tamiya (jasnoszarym), później większe zewnętrzne powierzchnie pokryć sprayem olive drab a środek ciemnoszarym sprayem (oba Tamiya). Są to chyba akryle. Następnie chciałem pomalować pędzelkiem wszelkie detale akrylami Hataka Blue line. Pytanie brzmi - czy malując akrylami Hataka bezpośrednio po akrylach w sprayu Tamiya ryzykuję rozpuszczenie warstwy sprayu?

Innymi słowy planuję zrobić tak: primer / spraye / Hataka / lakier satynowy
Czy powinienem raczej położyć primer / spraye / lakier satynowy / Hataka / lakier satynowy - w tej kolejności?

Będę wdzięczny za Wasze wskazówki.
Jestem nowy, nie dziw się kiedy widzisz że próbuję założyć hełm na lewą stronę lub okopać się w wodzie.
Avatar użytkownika
vincent
 
Posty: 105
Dołączył(a): czwartek, 11 lutego 2021, 12:13

Re: Farby w sprayu Tamiya TS/AS/PS

Postprzez Łukasz_K » poniedziałek, 15 lutego 2021, 17:18

primer / spraye / Hataka / lakier satynowy
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4780
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Farby w sprayu Tamiya TS/AS/PS

Postprzez vincent » poniedziałek, 15 lutego 2021, 17:22

Bardzo Ci dziękuję za szybką odpowiedź Łukasz!
Jestem nowy, nie dziw się kiedy widzisz że próbuję założyć hełm na lewą stronę lub okopać się w wodzie.
Avatar użytkownika
vincent
 
Posty: 105
Dołączył(a): czwartek, 11 lutego 2021, 12:13


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - jak zacząć?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość