Kilka pytań od amatora

Chcesz zacząć przygodę z modelarstwem? A może wracasz po długiej przerwie? Masz pytania wątpliwości? Pamiętaj kto pyta nie błądzi!

Re: Kilka pytań od amatora

Postprzez Kenjiro75 » piątek, 9 kwietnia 2021, 13:45

Spokojnie, tym razem nie chodzi mi o u-boota 350, który ma kadłub o długości 19 cm, ale o Bismarcka, który już czeka w kolejności i ma 71 cm:) Ten lakier dotyczy kadłuba właśnie, więc powierzchnia jest wielka. Czyli proponujesz, żeby dać podkład (mam szary podkład w sprayu Mr.Surfacer 1000 od Mr.Hobby, a na to ten lakier czerwony, tak?

Zastanawiam się jeszcze nad czymś, bo instrukcja Bismarcka podaje, żeby cały kadłub machnąć szarą farbą, która będzie nad linią wodną, a dopiero na tę szarą farbę dać od linii wodnej w dół tę czerwień. Ale to chyba nie ma sensu, skoro będzie ten podkład?
Kenjiro75
 
Posty: 21
Dołączył(a): poniedziałek, 29 marca 2021, 17:32

Reklama

Re: Kilka pytań od amatora

Postprzez Łukasz_K » piątek, 9 kwietnia 2021, 14:38

Nie wiem czy ten 1000 nie będzie za gruby, ale na kadłubie sobie najwyżej przeszlifujesz. Psiknij sobie kadłub tym czerwonym trochę z nadmiarem, zamaskuj i maluj szarym powyżej linii wody (lub na odwrót).
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Kilka pytań od amatora

Postprzez Kenjiro75 » sobota, 10 kwietnia 2021, 09:49

Mam jeszcze dwa pytania:

1) Jeśli mam coś malować, to jak najlepiej jest pobierać farbkę z puszeczki? Mam kilka kupionych pipet, ale odnoszę wrażenie, że jak już taką pipetą zassę farbę, to taka pipeta jest już potem do wyrzucenia? Czy niekoniecznie? Można taką brudną (ale już wyschniętą) pipetą pobierać inną farbę?

2) Wiadomo, że na niemieckich banderach okrętowych brakuje swastyk. Czy można jakimś cienkopisem sobie takową narysować jeszcze przed nałożeniem? Czy woda lub płyn do kalkomanii tego nie rozpuści?
Kenjiro75
 
Posty: 21
Dołączył(a): poniedziałek, 29 marca 2021, 17:32

Re: Kilka pytań od amatora

Postprzez Łukasz_K » sobota, 10 kwietnia 2021, 11:47

Ad 1. Ja używam do przekładnia farby wykałaczek albo metalowego mieszadełka. Ewentualnie pipet (i to przystosowanych do tego celu buteleczki po soli fizjologicznej) do metalików bo są już rozcieńczone do wlania do aero. Prawilnych pipet używam tylko do rozcieńczalników.

Ad 2. Jeżeli użyjesz pernamentnego to nic się nie powinno stać.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Kilka pytań od amatora

Postprzez Kenjiro75 » sobota, 10 kwietnia 2021, 12:33

Dziękuję! Moja wiedza dzięki Wam się poszerza. I znów pojawiło mi się pytanie:

Otóż mam taki rozcieńczalnik do kolorów firmy Revell (Color Mix się nazywa). Używam go do rozcieńczania farb przed nałożeniem, ale niestety również do czyszczenia pędzli po farbach, co wydaje mi się jednak marnotrawstwem. Czy możecie zerknąć na tę stronę tutaj: https://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/malowanie/rozpuszczalniki-i-zmywacze.html i powiedzieć mi, co z tego zestawu mogę kupić, żeby czyścić w tym pędzle po farbach? Dość ciekawie wygląda ten płyn do czyszczenia pędzli Dragon, ale to Wy się proszę wypowiedzcie.
Dziękuję!
Kenjiro75
 
Posty: 21
Dołączył(a): poniedziałek, 29 marca 2021, 17:32

Re: Kilka pytań od amatora

Postprzez Kenjiro75 » sobota, 10 kwietnia 2021, 12:35

Łukasz_K napisał(a):Ad 1. Ja używam do przekładnia farby wykałaczek albo metalowego mieszadełka.


Czyli normalnie zanurzyć wykałaczkę w farbie i odliczać sobie kropelki w innym pojemniczku, tak?

Edycja: dopisuję jeszcze jedno pytanie. Otóż niedługo będę robił olinowanie statku (mam te modelarskie elastyczne żyłki). Na prawdziwym okręcie występują na tym olinowaniu takie kulki. Widziałem na YT, jak ktoś robi je wikolem na czubeczku wykałaczki. Jakoś nie chce mi się specjalnie kupować całego wikolu do kilku milimetrowych drobinek. Da się to zrobić inaczej? Może po prostu kropla nierozcieńczonej farby? Boję się jednak, że mi skapnie z tego relingu na model.
Kenjiro75
 
Posty: 21
Dołączył(a): poniedziałek, 29 marca 2021, 17:32

Re: Kilka pytań od amatora

Postprzez greatgonzo » sobota, 10 kwietnia 2021, 13:16

Wykałaczki są bardzo poręczne, a metoda kropelkowa bardzo precyzyjna np. przy mieszaniu kolorów. Trzeba tylko pamietać, że wykałaczki wysysają rozcieńczalnik z farby i z czasem może to wpłynąć na jej strukturę. Patyczki plastikowe mają tu przewagę, ale poręczność to już inna liga.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Kilka pytań od amatora

Postprzez Kenjiro75 » niedziela, 11 kwietnia 2021, 17:26

Moi drodzy,

1) PONAWIAM WCZEŚNIEJSZE PYTANIE: Otóż mam taki rozcieńczalnik do kolorów firmy Revell (Color Mix się nazywa). Używam go do rozcieńczania farb przed nałożeniem, ale niestety również do czyszczenia pędzli po farbach, co wydaje mi się jednak marnotrawstwem. Czy możecie zerknąć na tę stronę tutaj: https://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/malowanie/rozpuszczalniki-i-zmywacze.html i powiedzieć mi, co z tego zestawu mogę kupić, żeby czyścić w tym pędzle po farbach? Dość ciekawie wygląda ten płyn do czyszczenia pędzli Dragon, ale to Wy się proszę wypowiedzcie.

2) Zrobiłem dziś podstawkę do Bismarcka, która wygląda tak:

Obrazek

Na YouTube zobaczyłem u kogoś coś takiego:

Obrazek

Czy ktoś może mi powiedzieć, jak osiągnąć taki efekt? Autor chyba nie dziergał pędzelkiem??
Kenjiro75
 
Posty: 21
Dołączył(a): poniedziałek, 29 marca 2021, 17:32

Re: Kilka pytań od amatora

Postprzez Łukasz_K » niedziela, 11 kwietnia 2021, 19:07

Ja używam acetonu.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Kilka pytań od amatora

Postprzez tomas » poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 15:09

Jak zrobić taką tabliczkę , ja robię tak - biorę kawałek silikonowej formy odcinam równy płaski kawałek , coś w rodzaju koski którą mozna chwycić w palce , następnie maczam to w farbie , po czym odsączam kilka razy poprzez wycieranie nadmiaru farby np w kartkę papieru , farby nie może być za dużo na tym silikonie , nastepnie biorę element do malowania i delikatnie tapuje , czyli uderzam w wypukłe miejsca do uzyskania odpowiedniego efektu .
tomas
 
Posty: 9
Dołączył(a): sobota, 2 marca 2013, 19:00

Re: Kilka pytań od amatora

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 13 kwietnia 2021, 09:47

Kenjiro75 napisał(a):1) Jeśli mam coś malować, to jak najlepiej jest pobierać farbkę z puszeczki? Mam kilka kupionych pipet, ale odnoszę wrażenie, że jak już taką pipetą zassę farbę, to taka pipeta jest już potem do wyrzucenia? Czy niekoniecznie? Można taką brudną (ale już wyschniętą) pipetą pobierać inną farbę?


Ja używam strzykawek 2 ml albo 5 ml, jak ją dobrze opróżnię, to do tego samego koloru używam kilka razy.
Rozcieńczam też w nich, najpierw nabieram potrzebną mi ilość rozcieńczalnika, potem farby, dobieram trochę powietrza i mieszam wewnątrz, wstrząsając (dobrze jest zatkać jej otworek, żeby nie denerwować domowniczek ;o) )
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kilka pytań od amatora

Postprzez Kenjiro75 » wtorek, 13 kwietnia 2021, 17:26

Mam problem. Malowałem kadłub Tamiyą w sprayu. Niestety ślady uprzedniego szlifowania są wyraźne po nałożeniu farby:

Obrazek

W niektórych miejscach zrobiły się też takie zacieki niefajne, jakby od nadmiaru farby, która popłynęła.
Co mam z tym zrobić? Czy te ślady po szlifowaniu znikną po drugiej warstwie? A te zacieki to zeszlifować jakoś?

Dzięki
Kenjiro75
 
Posty: 21
Dołączył(a): poniedziałek, 29 marca 2021, 17:32

Re: Kilka pytań od amatora

Postprzez Łukasz_K » wtorek, 13 kwietnia 2021, 17:58

Do sprawdzania powierzchni właśnie na takie okazje trzeba psiknąć podkładem aby wyszły wszystkie felery. Skoro masz zacieki to i tak musisz je przetrzeć więc i te rysy przetrzyj drobnym papierem na gładko.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Kilka pytań od amatora

Postprzez Kenjiro75 » środa, 14 kwietnia 2021, 10:02

Okej dzięki. A teraz pytanie - czy taki kadłub malowany sprayem, który - mam nadzieję - w końcu będzie gładki i matowy, powinienem jeszcze dodatkowo malować lakierem matowym? Robiłbym to już pędzlem niestety, więc nie wiem, czy nie popsuję efektu w ten sposób?
Kenjiro75
 
Posty: 21
Dołączył(a): poniedziałek, 29 marca 2021, 17:32

Re: Kilka pytań od amatora

Postprzez Łukasz_K » środa, 14 kwietnia 2021, 11:11

Osobiście bym pędzlem nie kładł (kup coś w sprayu).
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - jak zacząć?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości