Początkujący / nawrócony - jak zacząć?

Chcesz zacząć przygodę z modelarstwem? A może wracasz po długiej przerwie? Masz pytania wątpliwości? Pamiętaj kto pyta nie błądzi!

Początkujący / nawrócony - jak zacząć?

Postprzez Gaucher » piątek, 22 października 2021, 20:22

Witam wszystkich bardzo serdecznie

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc przy skompletowaniu podstawowego warsztatu modelarskiego oraz o pomoc w wyborze pierwszego modelu. Wracam do sklejania modeli plastikowych po lekko ponad 20-letniej przerwie. Wieki temu sklejałem modele samolotów w skali 1/72 takich producentów jak Italeri, Revell czy krajowy ZTS Plastyk. Swoje wytwory malowałem farbami plakatowymi albo… nie malowałem ich wcale. Zresztą sami na pewno domyślacie się jak mogło wtedy wyglądać modelarstwo w wykonaniu 10 – 12 latka :lol:

Co chcę sklejać?
Obecnie interesują mnie wszelkiej maści pojazdy pancerne, głównie czołgi. Okres historyczny, podobnie jak kraj – póki co - dowolne.

Co chcę osiągnąć?
Póki co, nie zależy mi na wykonywaniu modeli w jak największym stopniu zgodnym z oryginałem. Na razie chcę sklejać modele, które swoim poziomem malowania i waloryzacji będą po prostu cieszyły oczy. Na ślęczenie nad monografiami przyjdzie jeszcze czas gdy na dobre się w to wciągnę.

O co konkretnie chcę zapytać?
1. Jakie narzędzia kupić?
2. Jakie farby, kleje, szpachlówki oraz pozostałą chemię modelarską kupić?
3. Jaki model i w jakiej skali wybrać?

Tutaj dodam, że zamierzam – choć to bardzo niemodne – swoje modele malować za pomocą pędzelków. Czemu tak? Już wyjaśniam. Otóż…
a. Nie bardzo wiem na razie czy wciągnę się w owe hobby i jak długo w nim zostanę. Aerograf i kompresor to jakby nie patrzeć koszt co najmniej kilkuset zł. Dodatkowo dochodzi fakt, że aktualnie mam też nieco inne, zdecydowanie ważniejsze wydatki. Ponad to, przy czasie jaki mogę poświecić aktualnie na hobby, prognozuję że moja „produktywność” będzie oscylowała wokół jednego modelu na rok. Wątpię zatem by „zamortyzowało” to koszty aerografu i kompresora.

b. Z racji wykonywanej przeze mnie pracy, swoje hobby zamierzam uprawiać w dużej mierze w warunkach wyjazdowych. Tak się składa, że od poniedziałku do piątku jestem poza domem. W dzień kontrole, szkolenia, wykłady itp. W weekendy czas wolę spędzić z rodziną. Zależy mi więc na tym, aby mój „warsztat pracy” był w miarę mobilny.

c. Może to najmniej przekonujący argument ale… Nawet gdybym chciał swoje hobby uprawiać w domu, to i tak nie miałbym za bardzo gdzie trzymać tych wszystkich klamotów. Zaś o zainstalowaniu komory lakierniczej (jakże koniecznej przy tego typu pracach) nie mam nawet co marzyć.

Nie twierdzę, że nigdy przenigdy nie kupię aerografu. Pewnie kiedyś tak ale… To melodia bardzo odległej przyszłości, wręcz kilkuletniej.
Bardzo serdecznie dziękuję za wszelkie rady.
Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
Gaucher
 
Posty: 3
Dołączył(a): niedziela, 17 października 2021, 12:30

Reklama

Re: Początkujący / nawrócony - jak zacząć?

Postprzez Łukasz_K » piątek, 22 października 2021, 20:55

Gaucher napisał(a):1. Jakie narzędzia kupić?
2. Jakie farby, kleje, szpachlówki oraz pozostałą chemię modelarską kupić?
3. Jaki model i w jakiej skali wybrać?


Zobacz to:
https://m.youtube.com/watch?v=4qWzMRngwhY
Co do farb, pod pędzel bierz vallejo albo niebieską hatakę.
Pancerka to skala 1:35, na początek możesz chyba wziąć jakąś niedrogą Tamiyę dobrze się podobno starzeją.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Początkujący / nawrócony - jak zacząć?

Postprzez Michał Janik » piątek, 22 października 2021, 21:20

Łukasz_K napisał(a):3. Jaki model i w jakiej skali wybrać?

[/quote]
Ze względów o których piszesz: mobilność, malowanie pędzlem i fakt że jesteś wracającym modelarzem, trochę testującym, rozważyłbym 1/72. Natomiast są to straszne karaluchy, musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy odpowiada Ci taki gabaryt modelu.
Jeśli jednak nie - naturalnym wyborem jawi się skala 1/35. Może wrześniowe'39 polonika wydane przez IBG? Są niewielkie, ładnie zdetalowane, chyba dość przyjazne dla modelarza... Mają też wariant z uproszczonym systemem jezdnym. Jeśli Cię to zainteresowało, poszukaj w sieci filmików i recenzji, jest ich sporo, zorientujesz się czy to wybór dla Ciebie.
Nie zapominajmy też o skali 1/48. Gabarytowy kompromis między 1/35 a 1/72, ma swoich zagorzałych zwolenników, choć jest to nieco niszowa skala i wybbór tematów, akcesoriów, figurek jest mniejszy niż w pozostałych podziałkach. Na początku nie powinoo Ci to przeszkadzać, ale jeśli kiedyś zaczniesz marzyć o bardziej egzotycznych konstrukcajch, czy konkretnych odmianach pewnych modeli, może być problem. Dużą część asortymentu obsługuje tu Tamiya która jest gwarancją jakości - a na pewno przyjazności dla modelarza. Wspomnijmy jeszcze o kompatybilność z modelami lotniczymi!

Farby - do pędzlowania skupiłbym się na Lifecolorze lub niebieskiej Hatace.

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: Początkujący / nawrócony - jak zacząć?

Postprzez Recenzjemodeli.pl » sobota, 23 października 2021, 00:40

Z tego, co piszesz wynika, że chcesz malować figurki, a nie sklejać modele redukcyjne. serio..
Obrazek
Avatar użytkownika
Recenzjemodeli.pl
 
Posty: 1410
Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2019, 12:08

Re: Początkujący / nawrócony - jak zacząć?

Postprzez fragles » sobota, 23 października 2021, 07:00

Recenzjemodeli.pl napisał(a):Z tego, co piszesz wynika, że chcesz malować figurki, a nie sklejać modele redukcyjne. serio..

Dokładnie.

KFS ma 100% racji. Cały warsztat podróżny do tego zmieścisz w kieszeni. A zabawa jest znakomita.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Początkujący / nawrócony - jak zacząć?

Postprzez Gaucher » sobota, 23 października 2021, 08:15

Recenzjemodeli.pl napisał(a):Z tego, co piszesz wynika, że chcesz malować figurki, a nie sklejać modele redukcyjne. serio..


Nie, nie. Figurki maści wszelakiej kompletnie mnie nie interesują... Wielokroć zresztą widziałem w necie jak pięknie pomalowany model, był oszpecony wystającą z włazu figurką i wyglądało to komicznie. Figurki z gatunku fantasy to też nie moja bajka.
Interesują mnie, jak już pisałem modele pojazdów pancernych. Na razie prosto z pudła i bez jakiegoś szalonego wnikania w szczegóły kiedyś pewnie, gdy będę miał sporo zbędnego czasu (pewnie na emeryturze :lol: ) będę siedział nad monografiami, dodawał blaszki, żywice i inne takie tam.
Ale póki co, chce jakoś w ogóle wystartować. Stąd moje pytania.
Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
Gaucher
 
Posty: 3
Dołączył(a): niedziela, 17 października 2021, 12:30

Re: Początkujący / nawrócony - jak zacząć?

Postprzez Yogi_babuu » niedziela, 24 października 2021, 18:45

Ja bym wybrał 3-cią opcję malowania. Spray.
Malowanie pędzelkiem jest trudne, trzeba sporo poćwiczyć, odpowiednio rozcieńczać farby. Z tego co piszesz 1 model na rok, to raczej nie będzie kiedy się podszkolić. Pędzelkiem pozalewasz detale, porobisz maziaje, stworzysz potworka i zapał minie.
Spray jest tu idealny. Jedyny minus to wietrzenie, ale zimą możesz pryskać w garażu lub w piwnicy, a latem na zewnątrz.

Wybierz prosty, samoskładalny i w miarę tani model. Dla początkującego z wyboru jest to Tamiya:
wziąłbym pod uwagę łatwość malowania - kamuflaż jednobarwny.

Np dwa takie modele:
https://www.mojehobby.pl/products/U.S.-M41-Walker-Bulldog.html
https://www.mojehobby.pl/products/Russian-T-62A-Tank.html

Specjalnie w podobnym kolorze, bo wybierzesz jakiś jeden kolor oliwkowo-zielony i z 1 puszki pomalujesz dwa.
Jak umyjesz model w wodzie z mydłem przed malowaniem, to nie musisz dawać podkładu. Farby Tamiya dadzą radę.
Mniej inwestycji.

Także na razie masz koszt:
dwa modele za ok 130 zł
puszka farby Tamiya ok 27 zł
Do tego podstawowe narzędzia: klej, kilka farb Hataki do detali, pędzelki ze 2, płyn do kalkomanii, skalpel.
Pilniki mogą być takie do paznokci, pożycz od żony. Części z ramki też możesz wycinać obcążkami do paznokci, jak nie chcesz wydawać kasy.
Pełne, szczegółowe relacje z budowy moich prac tutaj:
https://www.creativeguy.pl/

Kanał YT:
https://www.youtube.com/channel/UCnLtnYo_JvvYj3m5eyYTSNA
Avatar użytkownika
Yogi_babuu
 
Posty: 53
Dołączył(a): piątek, 12 sierpnia 2011, 20:32
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Początkujący / nawrócony - jak zacząć?

Postprzez Gaucher » wtorek, 26 października 2021, 13:46

Serdecznie dziękuję za odzew!
Cieszę się, że jest jakaś nadzieja. Albowiem myślałem że dziś bez aerografu i bez obłożenia się toną monografii, nie ma co się brać za sklejanie modeli…
Samo malowanie pędzelkami nie jest dla mnie niczym strasznym. Modeli redukcyjnych w prawdzie nigdy nie malowałem, artystom plastykiem też nie jestem. Ale sporo w ogóle namalowałem się w życiu pędzlami maści wszelakiej podczas różnych prac konserwatorsko restauracyjnych. Była też i rama starego radzieckiego motocykla. I jakoś dałem radę bez zacieków itp. ;)
Założyłem tutaj watek głównie po to, by zapytać Was jaka konkretnie chemię modelarską (farby, szpachlówki, kleje i inne) polecacie. Ale mniej więcej mam już pogląd. Co do modelu, jeszcze nie mogę się zdecydować ;)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Gaucher
 
Posty: 3
Dołączył(a): niedziela, 17 października 2021, 12:30


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - jak zacząć?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości