MiG-29A 1:48 Great Wall Hobby

Re: MiG-29A 1:48 Great Wall Hobby

Postprzez BOMI21 » poniedziałek, 5 sierpnia 2013, 18:20

bartek33365 napisał(a):To ja pokaże

Obrazek
Przy drążku.


Widzę, że zaczynamy marudzić na niedoskonałości modelu, które dla nieuzbrojonego oka są niewidoczne, a które jednocześnie znikną pod pierwszą warstwą Surfacera... nie mówiąc już o jakiejkolwiek farbie. :lol:

Sam zaczep fototrawiony ma 2-3 milimetry długości. Może coś da zdjęcie z grosikiem 8-)

Obrazek

jakkolwiek byście na to nie patrzyli na żywo, nie widać tego bez lupy i bardzo mocnego światła punktowego.

Mam nadzieję, że nie zaczniecie czepiać się pojedynczych drobinek kurzu na modelu :lol:
Avatar użytkownika
BOMI21
 
Posty: 1821
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2012, 20:27

Reklama

modele polskich samolotów

Re: MiG-29A 1:48 Great Wall Hobby

Postprzez Alex976 » poniedziałek, 5 sierpnia 2013, 18:51

Małe, ale jest. Z modelarskiego obowiązku pokazane ;o)
nie lubię pigwy i malin
Obrazek
Avatar użytkownika
Alex976
 
Posty: 1682
Dołączył(a): wtorek, 1 stycznia 2013, 19:08

Re: MiG-29A 1:48 Great Wall Hobby

Postprzez BOMI21 » poniedziałek, 5 sierpnia 2013, 18:59

Alex976 napisał(a):Małe, ale jest. Z modelarskiego obowiązku pokazane ;o)


Dzięki. Nie zapomnę. 8-)
Avatar użytkownika
BOMI21
 
Posty: 1821
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2012, 20:27

Re: MiG-29A 1:48 Great Wall Hobby

Postprzez BOMI21 » wtorek, 6 sierpnia 2013, 21:21

Osłona kabiny zamaskowana. W tej chwili suszy się już kolor wewnętrzny kokpitu H308.

Zaczął mnie denerwować HUD, więc go wyjąłem (tak, to dobre określenie, on właściwie nie by przyklejony), zdjąłem z niego farbę (bardzo mocnym rozcieńczalnikiem z Dragona) i w tej chwili patrzę, jak go zrobić, aby był bliższy do oryginału i staranniej wykonany.

Co do "uchwytów" (nie mogę nigdzie znaleźć informacji, co to jest), które tak skutecznie piętnowaliście, oderwałem je (tak, te już były przyklejone) i przeszlifowałem miejsce łączenia. Jak to zwykle przy drobnicy bywa, zwichrowały się i zniknęły na dobre. Mam zapasowe z Eduarda, nie będzie problemu.

Obrazek
Avatar użytkownika
BOMI21
 
Posty: 1821
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2012, 20:27

Re: MiG-29A 1:48 Great Wall Hobby

Postprzez K_Mazur » środa, 7 sierpnia 2013, 00:10

Fiu fiu tak jak pisałem na początku-będzie miazga i tyle, bardzo mi sie podoba to co robisz :mrgreen: nie mogę się doczekać malowania 8-)
Pozdrawiam Kacper.
Avatar użytkownika
K_Mazur
 
Posty: 92
Dołączył(a): sobota, 9 czerwca 2012, 17:10
Lokalizacja: Radom

Re: MiG-29A 1:48 Great Wall Hobby

Postprzez BOMI21 » środa, 7 sierpnia 2013, 13:20

Natrysnąłem pierwszą warstwę Surfacera 1500. Nic ciekawego, model wygląda tak samo, tylko mniej się błyszczy. Przeszlifuję nieco, dla lepszej powierzchni, natrysnę jeszcze jedną warstwę i dam zdjęcia.
Avatar użytkownika
BOMI21
 
Posty: 1821
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2012, 20:27

Re: MiG-29A 1:48 Great Wall Hobby

Postprzez Solo » środa, 7 sierpnia 2013, 13:49

Czym szlifujesz ten surfacer?
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: MiG-29A 1:48 Great Wall Hobby

Postprzez BOMI21 » środa, 7 sierpnia 2013, 13:53

Papierem 5000.
Avatar użytkownika
BOMI21
 
Posty: 1821
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2012, 20:27

Re: MiG-29A 1:48 Great Wall Hobby

Postprzez BOMI21 » środa, 7 sierpnia 2013, 20:03

Druga warstwa położona. Przed nią model został starannie przeszlifowany papierem 5000. Efekt jest genialny. Powierzchnia jest idealnie gładka, w sam raz nadaje się do nakładania farby. Nieco się obawiałem używania Surfacera - było to drugie użycie tego podkładu przeze mnie na modelu, gdzie pierwsze dało efekt odwrotny do oczekiwanego. Ale tym razem wyszło dobrze i się zastanawiam, czy warto przeszlifować model jeszcze raz i ponownie na niego natrysnąć Surfacera. Jedyny jego minus to nieznośny odór jego mieszaniny z Mr. Levelling Thinnerem. No ale co poradzić - maska przeciwchemiczna z dwoma filtrami węglowymi na twarz i jedziemy. 8-)

Obrazek

Zaplanowałem, że kamuflaż będzie nakładany częściowo - model został podzielony na fragmenty (kadłub, stateczniki poziome, pionowe, nos, hamulce aerodynamiczne), aby ułatwić malowanie. Przykładowo w miejscu łączenia kadłub-ogon powstałby kąt ~ 100 stopni, gdzie użycie masy Patafix jest nie tyle problematyczne, co nałożenie samej farby. Tak samo klapy przednie - w miejscu łączenia ich z kadłubem będę musiał pomalować je na kolor podobny do piaskowego, gdzie zrobienie tego z klapami już przyklejonymi byłoby prawie niemożliwe.

Niedługo przedstawię moją walkę z dokumentacją, planami malowania i zdjęciami oryginału - standardowo wszystkie się różnią rozkładem plam. Dramatycznie. 8-)
Avatar użytkownika
BOMI21
 
Posty: 1821
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2012, 20:27

Re: MiG-29A 1:48 Great Wall Hobby

Postprzez BOMI21 » środa, 7 sierpnia 2013, 22:12

Obrazek

Tak jak obiecywałem, potyczka ze schematami malowania. Mam do wyboru dwa. jeden z Azteca, drugi Eduardowski. Eduardowski przedstawia tą maszynę jeszcze z czeskimi znakami, więc różni się brakiem ciemnych plam na skrzydłach i statecznikiach pionowych, zakrywających czeskie kokardy. Ale to ta sama maszyna. Widać ewidentnie różnice w rozmieszczeniu plami i ich wielkości. Największa różnica jest zlokalizowana w środkowej części kadłuba, między szarym polem dielektrycznym i górnymi wlotami powietrza ("żaluzjami"). Według Azteca są tam dwie brązowe plamy idące równolegle, gdzie Eduard twierdzi, że to jedna plama. Rozwiązanie tego problemu trochę mi zajęło, ale udało się. Eduard ma rację, co ledwo widać na tym zdjęciu

Obrazek

Poza tą plamą, reszta ogólnie się zgadza, pomijając kształty plam. Patrząc na zdjęcia (które wkleję poniżej) oryginału, Eduard jest bliższy prawdy. I dlatego z jego schematu będę korzystał.

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
BOMI21
 
Posty: 1821
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2012, 20:27

Re: MiG-29A 1:48 Great Wall Hobby

Postprzez BOMI21 » czwartek, 8 sierpnia 2013, 13:14

Będzie potrzebna jeszcze jedna warstwa surfacera - poprawiam napływy i szpachluje miejsca, które normalnie zasłaniają klapy przednie.

Obrazek

No tak, zapomniałem napisać, jak "skonfigurowany" będzie mój MiG!

Bardzo podobnie jak na tym zdjęcu

Obrazek

(oczywiście nie będzie unosił się nad podstawką :D )

czyli:

- Klapy tylne wychylone o 25 stopni w dół
- Klapy przednie wychylone o 20 stopni w dół
- Główne wloty powietrza otwarte
- Pomocnicze wloty powietrza (górne) zamknięte
- Kabina otwarta
- Hamulec aerodynamiczny zamknięty
- Zbiornik podkadłubowy 1500 dm3 podwieszony (chociaż to jeszcze mogę zmienić)
- Stery kierunku w neutrum (chociaż to mogę zmienić, w zależności jak będzie mi się podobać)
- Lotki obie 5 stopni w górę
- Stery wysokości prawdopodobnie nieco obrócone ku dołowi
- Podwieszone uzbrojenie - najprawdopodobniej będą to 2x rakiety średniego zasięgu R-73 na środkowych pylonach.
- Obecność drabinki/zasłony na wloty powietrza i dysze to do przemyślenia. Te "gadżety" są dość drogie, a dorobione będą dość prymitywnie wyglądać.
Avatar użytkownika
BOMI21
 
Posty: 1821
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2012, 20:27

Re: MiG-29A 1:48 Great Wall Hobby

Postprzez Czesio » czwartek, 8 sierpnia 2013, 14:24

BOMI21 napisał(a):- Lotki obie 5 stopni w górę

Lotki ?? Chyba ster wysokości jak już coś ;o) Lotki nigdy nie wychylają się w tą samą stronę, jedynym wyjątkiem jaki znam to F-18, z tym że obie uchylają się w dół i służą jako klapy.
Pozdrawiam Daniel
Avatar użytkownika
Czesio
 
Posty: 1079
Dołączył(a): sobota, 5 stycznia 2008, 22:49
Lokalizacja: okolice Częstochowy

Re: MiG-29A 1:48 Great Wall Hobby

Postprzez BOMI21 » czwartek, 8 sierpnia 2013, 15:36

Czesio napisał(a):[...]
Lotki ?? Chyba ster wysokości jak już coś ;o) Lotki nigdy nie wychylają się w tą samą stronę, jedynym wyjątkiem jaki znam to F-18, z tym że obie uchylają się w dół i służą jako klapy.


MiG-29 tak ma. Pozwolę sobie zacytować Toyo (mam nadzieję, że się nie obrazi ;o) ), który bardzo, a to bardzo pomaga merytorycznie w budowie modelu.

Toyo napisał(a):Lotki tak jak napisałeś obydwie do góry 5 stopni, takie ich ustawienie ma znaczenie w stateczności samolotu i jego charakterystyk na zakresach około krytycznych kątów natarcia, szczegółów już nie pamiętam, a nie mam dostępu do instrukcji. [...]


Po prostu w MiGaczu neutralne położenie lotek to 5 stopni w górę względem skrzydła.

Ktoś z forumowiczów może to jeszcze potwierdzić, bo na Modelworku też spore kontrowersje budzą te lotki.
Avatar użytkownika
BOMI21
 
Posty: 1821
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2012, 20:27

Re: MiG-29A 1:48 Great Wall Hobby

Postprzez BOMI21 » czwartek, 8 sierpnia 2013, 17:52

Z serii "mała rzecz, a cieszy"

Pokrywy komór podwozia głównego, uchwyt reflektora - zestawowy vs blaszka Eduarda

Obrazek

I pylony wzbogacone o blaszkę

Obrazek
Avatar użytkownika
BOMI21
 
Posty: 1821
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2012, 20:27

Re: MiG-29A 1:48 Great Wall Hobby

Postprzez Czesio » czwartek, 8 sierpnia 2013, 18:20

No ok, znawcą Miga nie jestem ale krytyczne kąty natarcia to na pewno nie podczas postoju na ziemi 8)
EDIt : Cytat z modelworka
...ale neutralne położenie to 5 stopni w górę jak chce zrobić BOMI :-)

To w takim razie wszystko jasne :D
Pozdrawiam Daniel
Avatar użytkownika
Czesio
 
Posty: 1079
Dołączył(a): sobota, 5 stycznia 2008, 22:49
Lokalizacja: okolice Częstochowy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości