[FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

[FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez dymuwa » poniedziałek, 9 września 2013, 06:27

Witam wszystkich Fino-manów i Suomo-filów !
Sezon urlopowy wraz z pracami rolniczo-remontowo-budowlanymi wreszcie zakończony.
Można nareszcie powrócić do jakiejś sensownej działalności.
Podziękowawszy inicjatorowi za zaproszenie długo się wahałem z czym wystartować. Ale stwierdziłem w końcu: "Co to za [Finlandia], jeśli nie znajdzie się w niej "Gladiator". Wspomniany samolot darzę wielkim szacunkiem, mam w swoich zbiorach "Brytyjczyka", "Norwega", "Łotysza", "Litwina". Przyszedł czas i na szwedzkiego ochotnika z jednostki F19. Stwierdziłem, że nie będę się babrał ze starymi modelami , tylko wypróbuję nowy kit Airfix'a. W pudełku leżą bardzo przyzwoite wypraski. Zdecydowanie lepsze od posiadanych przeze mnie staroci Matchbox'a i Hellera, jak i dostępnych Sworda czy Hobby Boss'a.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jedynie plastik kabin wydaje się nieco za gruby, ale damy radę. Naprawdę miłym dla mnie akcentem jest szczegółowa instrukcja montażu, szczególnie schemat olinowania.
Jako dodatek zostanie wykorzystany zestaw nart i kalkomania od czeskiej Pavla.
Obrazek
Obrazek
No i ostatnie. Chcę wykonać taki wariant malowania, ponieważ ze wszystkich samolotów eskadry jest dla mnie najbardziej widowiskowy.
Obrazek
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 737
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 14:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Reklama

Re: [FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez Voltan » poniedziałek, 9 września 2013, 08:01

Cieszę się że się zdecydowałeś:)
Zestaw też już mam i bardzo ładnie to wygląda. Zapewne też wykonam Fina.
Będę więc podpatrywał :)

Niebawem wyjdzie zestaw airfixa z nartami.
Voltan
 
Posty: 1728
Dołączył(a): piątek, 12 października 2012, 19:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: [FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez dymuwa » poniedziałek, 9 września 2013, 09:27

Voltan napisał(a):...Niebawem wyjdzie zestaw airfixa z nartami.

Zestaw nart od Pavli kupiłem już parę lat temu. Połowę wykorzystałem dla "Norwega". Teraz muszę zagospodarować resztę :lol:
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 737
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 14:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: [FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez Voltan » poniedziałek, 9 września 2013, 09:56

A to wszystko jasne. Prośba abyś pochwalił się tymi Gladiatorami (Norwegiem, Łotyszem i Litwinem), chętnie zobaczę.
Voltan
 
Posty: 1728
Dołączył(a): piątek, 12 października 2012, 19:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: [FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez radoslaw6363 » poniedziałek, 9 września 2013, 10:14

Jestem tematem zainteresowany :mrgreen: I po nowych me-109 i me-110 z Airfixa przyjdzie sięgnąć po Gladiatora. Firma stara modele nowe i nieźle zrobione a przy tym w dostępnej cenie !
Będę śledził temat , mam w planie Litwina bo mało popularny :lol:Do tego ANBO i będzie fajnie :idea:
Mam nadzieję że litewskie maszyny nie różniły się bardzo od innych a i kalki ze schematem malowania gdzieś nabędę ;o)
Czekam na ciąg dalszy :)
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2540
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 12:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Re: [FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez dymuwa » poniedziałek, 9 września 2013, 11:02

Na życzenie, a raczej na podpuchę :D zamieszczam parę zdjęć
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jeśli chodzi o litewskie malowania, to najlepsze jakościowo i najwięcej zdjęć znajdziecie tutaj
http://www.plienosparnai.lt/page.php?409
Kalkomanie do litewskich "gladiatorów" produkuje czeska "Kora decals" i angielska "Blue Rider".
Ostrzegam przed pierwszymi - cena wysoka, natomiast robią je w jakiejś dziwnej technologii. Kalki pęcznieją i idą pęcherze dosłownie od dowolnego rozpuszczalnika za wyjątkiem wody (tak spieprzyłem swastyki łotewskie, później robiłem je wg szablonu).
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 737
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 14:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: [FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez Mac Eyka » poniedziałek, 9 września 2013, 12:57

Kalki do Gladiatorów robi też print scale. Ostatnio dość łatwo dostępne w naszym kraju.

http://www.printscale.org/product_188.html
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3024
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: [FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez dymuwa » poniedziałek, 9 września 2013, 14:05

"Przekrój" tej kalki robi wrażenie. Jedyna "kucha", która rzuca się w oczy, to czerwony kolor swastyk łotewskich. Nie wiem, zresztą, czemu Czesi też robią je czerwone. A Ugunkrusts były bordowe, przynajmniej tak twierdzą sami Łotysze :mrgreen:
http://latvianaviation.com/en/index.php?./home.ssi
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 737
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 14:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: [FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez garrett » poniedziałek, 9 września 2013, 16:01

Mac Eyka napisał(a):Kalki do Gladiatorów robi też print scale. Ostatnio dość łatwo dostępne w naszym kraju.

http://www.printscale.org/product_188.html

Gdzie ;]?
Obrazek
Avatar użytkownika
garrett
 
Posty: 589
Dołączył(a): piątek, 10 czerwca 2011, 06:05
Lokalizacja: Principia Discordia

Re: [FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez skusz » poniedziałek, 9 września 2013, 17:57

dymuwa napisał(a):"Przekrój" tej kalki robi wrażenie. Jedyna "kucha", która rzuca się w oczy, to czerwony kolor swastyk łotewskich. Nie wiem, zresztą, czemu Czesi też robią je czerwone. A Ugunkrusts były bordowe, przynajmniej tak twierdzą sami Łotysze :mrgreen:


No, bordowe, przecież ich flaga jest bordowo-biało-bordowa.
Będę podpatrywał. Sam mam chrapkę na fińskiego Gladiatorka, ale czekam na Mk. II. Mam kalki Aviation Usk.

garrett napisał(a):
Mac Eyka napisał(a):Kalki do Gladiatorów robi też print scale. Ostatnio dość łatwo dostępne w naszym kraju.

http://www.printscale.org/product_188.html

Gdzie ;]?


Chociażby w Martoli.
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : viewtopic.php?f=207&t=20734
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3142
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 16:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: [FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez dymuwa » poniedziałek, 9 września 2013, 20:05

Koledzy, dziękuję za moralne wsparcie. Od razu uprzedzam, że nie będę odwzorowywał zbyt dokładnie kabiny, jej i tak praktycznie nie widać przy zamkniętej osłonie. Nie wiem, czy zdecyduje się ją otwierać. Na pewno nie będzie otwartej burty, jest zbyt gruba. Postaram się natomiast przyłożyć się do zewnętrznych szczegółów, które są dobrze widoczne.
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 737
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 14:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: [FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez Flyzloty » poniedziałek, 9 września 2013, 20:06

Ostrzegam przed pierwszymi - cena wysoka, natomiast robią je w jakiejś dziwnej technologii. Kalki pęcznieją i idą pęcherze dosłownie od dowolnego rozpuszczalnika za wyjątkiem wody (tak spieprzyłem swastyki łotewskie, później robiłem je wg szablonu).

dymuwa

Mam kalki tej firmy na bułgarskiego Ju 87
. Z tego co napisałeś zrozumiałem że źle reagują na płyny zmiękczające.Napisz coś więcej,czym je potraktowałeś?
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Image
Avatar użytkownika
Flyzloty

Zimna Wojna 2
 
Posty: 1285
Dołączył(a): sobota, 25 lutego 2012, 00:13
Lokalizacja: Kraków

Re: [FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez dymuwa » poniedziałek, 9 września 2013, 20:39

Flyzloty napisał(a):... Mam kalki tej firmy na bułgarskiego Ju 87. Z tego co napisałeś zrozumiałem że źle reagują na płyny zmiękczające.Napisz coś więcej,czym je potraktowałeś?

Nie wiem, czy masz ulotkę do nich, ale zacytuję:
"Kalkomanię wykonano wg niestandardowej technologii. Należy ostrożnie wyciąć je możliwie bliżej do obwódki znaku przed włożeniem do wody. Nie należy stosować ostrych i twardych narzędzi przy pozycjonowaniu na modelu. Zalecamy użycie miękkiego pędzla. Do pokrycia zalecamy używać lakierów akrylowych wodnych, a nie na rozpuszczalnikach syntetycznych. Kalkomania źle reaguje na większość płynów "set" i "sol"."
Ja osobiście przejechałem się na Revell'owskich Decal Soft i lakierze Seidenmatt. Po tym ostatnim już wyschnięta kalkomania zaczęła pęcznieć i pękać. Polecam najpierw położyć kalkę na zwykłą wodę, po wyschnięciu ręcznie pędzelkiem nanieść cienką warstwę np.Microscale Mikro Satin, a dopiero po jej wyschnięciu warstwy malować czymkolwiek z aerografu.
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 737
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 14:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: [FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez Aero74 » poniedziałek, 9 września 2013, 21:17

Nareszcie dołączyłeś do projektu :) i to z Gladiatorem na nartach którego wysypu spodziewałem się jak wypuści Airfix !
Pamiętam Gauntleta, po tym spodziewam się wystrzałowego modelu.

czekam na relację i pozdrawiam
RG
Avatar użytkownika
Aero74
 
Posty: 443
Dołączył(a): piątek, 9 marca 2012, 15:37
Lokalizacja: Kraków

Re: [FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez Mac Eyka » wtorek, 10 września 2013, 08:54

garrett napisał(a):
Mac Eyka napisał(a):Kalki do Gladiatorów robi też print scale. Ostatnio dość łatwo dostępne w naszym kraju.

http://www.printscale.org/product_188.html

Gdzie ;]?


No choćby tu
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3024
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Następna strona

Powrót do Finlandia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości