[FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Re: [FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez zegeye » wtorek, 10 września 2013, 12:52

Oj mam nadzieje ze te kolory niebieskie to tylko efekt fotografii czy skanowania.... sa fatalne szczegolnie jesli chodzi o chinczyka.... Ale jesli w rzeczywistosci sa ok a nie takie zaje...jaskrawe to chetnie przytule od kogos niechciane kaleczki do chinola :D
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Reklama

Re: [FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez dewertus » wtorek, 10 września 2013, 17:31

Nie wem czy schemat malowania jest właściwy, tego co wiem gladiatory ochotników szwedzkich malowane były na srebrno-zielono.
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: [FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez Muśtax » wtorek, 10 września 2013, 19:52

Z książki Stratusa wynika ze było to standardowe malowanie J 8, góra oliwkowozielona a dół szarobłękitny uzupełnione srebrnymi pasami.
Pozdrawiam
Paweł
Avatar użytkownika
Muśtax
 
Posty: 355
Dołączył(a): poniedziałek, 25 października 2010, 07:57
Lokalizacja: Ptc <-> Lbn

Re: [FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez dymuwa » środa, 11 września 2013, 09:01

dewertus napisał(a):Nie wem czy schemat malowania jest właściwy, tego co wiem gladiatory ochotników szwedzkich malowane były na srebrno-zielono.

Muśtax napisał(a):Z książki Stratusa wynika ze było to standardowe malowanie J 8, góra oliwkowozielona a dół szarobłękitny uzupełnione srebrnymi pasami.

Nie znalazłem innych wariantów. Identyczne podają "... in Action", "Mushroom", Monografie Lotnicze, a przede wszystkim źródła fińskie - Suomen Ilmavoimen Historia (Finnish Air Force History) N°12.

PS. Trochę poznęcałem się nad kabiną . Na razie nie zdecydowałem się - ma być pilot czy nie, dlatego nie ma pasów.
Obrazek

PPS.Wkleiłem km-y kadłubowe. Z racji tego, że są "na wierzchu", zamieniłem lufy od "fiksa" na żywiczne od Pavli, ponieważ mają rozwiercone końcówki. Rozwiercić oryginały nie dałem rady, sa zbyt cienkie i chwiejne. Przypomniały mi się te od Matchbox'a, były grubsze przynajmniej dwukrotnie :)
Obrazek
Ostatnio edytowano sobota, 14 września 2013, 13:24 przez dymuwa, łącznie edytowano 2 razy
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 742
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: [FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez garrett » środa, 11 września 2013, 18:09

Mac Eyka napisał(a):No choćby tu[url]

Hallelujah! Widzę, że Martola została dystrybutorem Printscale. Jeśli obok asortymentu podąży jakość* to może rodzimy Techmod trochę się rozrusza...


*[póki co mam kalki min. do bf-109 - i są lekko żółtawe - może nie jest to żółtaczka, na którą cierpią kalki Begemota [ten czasem nie robi ich dla Zvezdy?] ale...
Obrazek
Avatar użytkownika
garrett
 
Posty: 589
Dołączył(a): piątek, 10 czerwca 2011, 07:05
Lokalizacja: Principia Discordia

Re: [FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez dymuwa » czwartek, 12 września 2013, 18:46

Zmontowałem silnik, wzorując się na fotkach z Hendon. Tak czy inaczej, w tym modelu jest najlepsze jego odwzorowanie, porównując nawet do żywicy. Od siebie dodałem tylko siatki na ''rury wdechowe" i (standardowo) łożyska na os śmigła.
Obrazek
Ostatnio edytowano sobota, 14 września 2013, 13:22 przez dymuwa, łącznie edytowano 2 razy
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 742
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: [FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez dymuwa » sobota, 14 września 2013, 06:28

Już po zmontowaniu zespołu silnika znalazłem pierwszą istotną kuchę. Miejsca styku rur wydechowych z pierścieniem Townenda nie ma charakterystycznych wybrzuszeń po obu stronach jego profilu.
Obrazek
Ostatnio edytowano sobota, 14 września 2013, 13:22 przez dymuwa, łącznie edytowano 4 razy
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 742
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: [FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez Voltan » sobota, 14 września 2013, 10:31

Fajnie to wygląda, choć zdjęcia trochę małe.
Co to są za sterczące "lejki" spomiędzy cylindrów?
Voltan
 
Posty: 1728
Dołączył(a): piątek, 12 października 2012, 20:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: [FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez dymuwa » sobota, 14 września 2013, 10:33

Jakieś nadmuchy, dlatego tam siateczki. Co do rozmiaru zdjęć: jak nacisnąć fotkę, to jest powiększenie, nie mogę znaleźć jakiegoś sensownego darmowego hostingu.
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 742
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: [FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez Voltan » sobota, 14 września 2013, 10:35

http://imageshack.us/
Ja używam tego i jestem zadowolony.
Voltan
 
Posty: 1728
Dołączył(a): piątek, 12 października 2012, 20:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: [FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez Aero74 » sobota, 14 września 2013, 13:02

dymuwa napisał(a): Co do rozmiaru zdjęć: jak nacisnąć fotkę, to jest powiększenie, nie mogę znaleźć jakiegoś sensownego darmowego hostingu.


http://www.fotosik.pl/

bez żadnego logowania itd.
Avatar użytkownika
Aero74
 
Posty: 443
Dołączył(a): piątek, 9 marca 2012, 16:37
Lokalizacja: Kraków

Re: [FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez dymuwa » sobota, 14 września 2013, 13:14

Voltan, Aero74, dziękuję za podpowiedzi. Fotki zmieniłem.
PS.Poprawiłem profil Townend'a
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 742
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: [FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez GrzeM » sobota, 14 września 2013, 22:26

Wychodzi bardzo fajnie! Kibicuję.

Te wybrzuszenia w miejscu łączenia rury z kolektorem spalin są faktycznie wyraźnie widoczne na egzemplarzu latającym do dziś, ale na innych muzealnych i na zdjęciach z epoki wcale niekoniecznie.

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: [FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez dymuwa » sobota, 14 września 2013, 23:16

GrzeM, z całym szacunkiem, ale pierwsze zdjęcie - też muzealna rekonstrukcja. Jak wiadomo, były wersje Mk.I, Mk.II i Sea Gladiator. Różniły się one silnikami, śmigłem itp. Ale oto wyciągnięty z norweskiej gleby Mk.I z Hendon, na zdjęciu wybrzuszenia są,może nieco mniejsze,niż na rekonstrukcji, na której się wzorowałem.
Obrazek
Ale mam też zdjęcie szwedzkiego Mk.I z F19. Wyraźnie widoczne są wypierające rury wydechowe.
Obrazek

PS. Stwierdziłem, że samolot będzie bez pilota i założyłem "pasy" z pomalowanego tamiyowskiego skotch'a (sprzączki z folii).
Obrazek

Zmontowałem kadłub. Spasowanie idealne. Założyłem pierwsze naciągi (żyłka wędkarska 0,08mm)
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 742
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: [FINLANDIA] Gloster Gladiator Mk.I Airfix+Pavla 1:72

Postprzez GrzeM » wtorek, 17 września 2013, 23:53

Jeszcze co do tych wybrzuszeń na kolektorze spalin - zrobienia ich przez Ciebie nie uważam za błąd, ale jestem przekonany, że także nie jest błędem ich brak w modelu Airfixa. Przejrzałem dokładnie zdjęcia w 5 książkach o Gladiatorze (Militaria, Warpaint, Osprey Aces, Mushroom i w monografii 112 dywizjonu Kagero) i przyznam, że nie znalazłem ŻADNEGO zdjęcia z czasów wojny na którym te wybrzuszenia byłyby jednoznacznie widoczne, natomiast na wielu zdjęciach wyraźnie widać, że ich nie ma (pierścień jest gładki aż do tylnej krawędzi, często nieco jaśniejszej - taki pasek, jak na załączonym zdjęciu). Podobnie jest z kolektorami na wyposażonych w te same silniki Blenheimach, przy czym w późniejszych wersjach Blenheimów na kolektorze pojawiają się wybrzuszenia z wlotem powietrza, ale to co innego, zupełnie inny wariant. Jak na razie mój wniosek jest taki, że to wybrzuszenie na kolektorze Galdiatora jest albo naprawionym uszkodzeniem, albo jakąś późniejszą adaptacją (być może nawet kolektora z innego samolotu, np. właśnie Blenheima czy Mastera).

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Finlandia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości