[Finlandia] B-239 BUFFALO - Hasegawa - 1/72

[Finlandia] B-239 BUFFALO - Hasegawa - 1/72

Postprzez Murek » sobota, 23 listopada 2013, 19:43

Niniejszym ogłaszam, że rozpoczynam wątek Buffalo.

Model to wyrób Hasegawy:
Obrazek

W środku oprócz części plastikowych znajdują się kalkomanie:
Obrazek

... do takich schematów malowania:
Obrazek

Mam zamiar podpierać się taką (nieco wiekową już) publikacją, jest tam kilka fajnych zdjęć Buffalo w zimowych mundurkach:
Obrazek
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 2992
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 22:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Reklama

Re: [Finlandia] B-239 BUFFALO - Hasegawa - 1/72

Postprzez dymuwa » niedziela, 24 listopada 2013, 07:06

Bardzo ciekawy model, szkoda że na pudełku znalazł się błąd, przecież wszystkim znane logo to NOKIA :mrgreen:
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 737
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 14:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: [Finlandia] B-239 BUFFALO - Hasegawa - 1/72

Postprzez bigzbig1970 » niedziela, 24 listopada 2013, 10:09

dymuwa napisał(a):Bardzo ciekawy model, szkoda że na pudełku znalazł się błąd, przecież wszystkim znane logo to NOKIA :mrgreen:

Akurat w tym przypadku Hasegawa nie zrobiła babola
Obrazek
BW-384, podobnie jak wcześniej BW-355 nosił napis fundacyjny NOKA, co jest dla mnie trochę niezrozumiałe, skoro fundatorem była firma NOKIA :shock: . Może jest na forum jakiś filolog fiński który potrafi to wyjaśnić.
No i przede wszystkim miło że wreszcie ktoś się wziął za sztandarowy fiński myśliwiec z wojny kontynuacyjnej.
Ostatnio edytowano niedziela, 24 listopada 2013, 15:03 przez bigzbig1970, łącznie edytowano 1 raz
Czterdzieści lat sklejania i ciągle paskudzę wszystkie modele. Przynajmniej jestem konsekwentny.
Avatar użytkownika
bigzbig1970
 
Posty: 48
Dołączył(a): sobota, 5 września 2009, 19:16
Lokalizacja: Braniewo- Węgorzewo- północne kresy Rzeczypospolitey

Re: [Finlandia] B-239 BUFFALO - Hasegawa - 1/72

Postprzez Aero74 » niedziela, 24 listopada 2013, 13:16

Świetny wybór. Fajny samolot i doskonały model. Kibicuję. Może pokusisz się o to malowanie?

Obrazek
Avatar użytkownika
Aero74
 
Posty: 443
Dołączył(a): piątek, 9 marca 2012, 15:37
Lokalizacja: Kraków

Re: [Finlandia] B-239 BUFFALO - Hasegawa - 1/72

Postprzez dymuwa » niedziela, 24 listopada 2013, 17:25

bigzbig1970 napisał(a):...BW-355 nosił napis fundacyjny NOKA, co jest dla mnie trochę niezrozumiałe, skoro fundatorem była firma NOKIA :shock: . Może jest na forum jakiś filolog fiński który potrafi to wyjaśnić...

No Panowie, trochę uśmiechu, przecież choć Nokia istnieje od XIX wieku, napewno nie ma związku z tym napisem, wg mnie to imie dziewczyny.
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 737
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 14:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: [Finlandia] B-239 BUFFALO - Hasegawa - 1/72

Postprzez bigzbig1970 » niedziela, 24 listopada 2013, 17:59

Całkiem poważnie- w kilku miejscach (np. http://www.warbirdforum.com/faf.htm) znalazłem informację, że Brewstera z tym napisem ufundowała załoga firmy Nokia.
Czterdzieści lat sklejania i ciągle paskudzę wszystkie modele. Przynajmniej jestem konsekwentny.
Avatar użytkownika
bigzbig1970
 
Posty: 48
Dołączył(a): sobota, 5 września 2009, 19:16
Lokalizacja: Braniewo- Węgorzewo- północne kresy Rzeczypospolitey

Re: [Finlandia] B-239 BUFFALO - Hasegawa - 1/72

Postprzez Murek » niedziela, 24 listopada 2013, 18:56

Ja i tak żartobliwie mówię o tym samolocie Nokia chociaż ma napis NOKA ;o) Ale dajmy już spokój - i tak mam w planach innego ptaszka.....ops, Bawołka ;o)
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 2992
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 22:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: [Finlandia] B-239 BUFFALO - Hasegawa - 1/72

Postprzez Voltan » niedziela, 24 listopada 2013, 19:11

Bardzo się cieszę że w końcu wystartowałeś :)

Będę stałym obserwatorem. Po galeriach spodziewam się że warsztat będzie ucztą.
Voltan
 
Posty: 1728
Dołączył(a): piątek, 12 października 2012, 19:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Finlandia] B-239 BUFFALO - Hasegawa - 1/72

Postprzez Boogeyman » niedziela, 24 listopada 2013, 22:02

No wiesz... jakby to była NOKIA, to tego samolotu by nic nie ruszyło. Dlatego, aby dać sowietom jakieś szanse w walce samolot nazwano NOKA :mrgreen:
MDK Świdnica - Grupa Trzymająca Władzę - Królowie Lenistwa - Przerzeczyn
Boogeyman
 
Posty: 436
Dołączył(a): wtorek, 30 sierpnia 2011, 20:39

Re: [Finlandia] B-239 BUFFALO - Hasegawa - 1/72

Postprzez Murek » czwartek, 5 grudnia 2013, 19:51

Zaczynam budowę nietypowo bo od skrzydeł, a dokładnie wnęk podwozia. Na załączonym obrazku widać jak gruby był w tym miejscu plastik. Postanowiłem to odchudzić:
Obrazek

Na górnych połówkach płata musiałem dokleić paski plastiku żeby zniwelować szparę powstałą przez pocienienie dolnych części:
Obrazek
Paski zostały już obrobione, pozostaje dorobić części wręg na pionowej ściance i pomalować.
W kabinie na razie pozbyłem się śladów po wypychaczach na części imitującej miejsce spoczynku (ale zabrzmiało :mrgreen: ) nóg pilota - nakleiłem paski blaszki aluminiowej po serku (na czarny akryl - Pactra):
Obrazek
Obrazek

Nie jestem pewien kolorów wnętrza kabiny, wewnętrznych powierzchni osłon silnika i wnęk oraz osłon i goleni podwozia. Hasegawa proponuje do środka kabiny Interior Green (Gunze 27), o osłonach silnika milczy (?), na wnęki podwozia i inne elementy tych okolic poleca farbę o odcieniu FS 26440 (Gunze 325). Jeśli ktoś jest bardziej niż ja obeznany z tematem fińskich Bizonów to proszę o pomoc.
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 2992
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 22:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: [Finlandia] B-239 BUFFALO - Hasegawa - 1/72

Postprzez MIRO » czwartek, 5 grudnia 2013, 20:54

Ten film zapewnie nie rozwieje wszystkich Twoich wątpliwości, ale kilka na pewno. 3'00" widok na silnik, niestety nie za wiele widać. 5'10"kokpit i tu już widać prawie wszystko.

Po mojemu wnęki podwozia i okolice faktycznie były malowane jakimś odcieniem zieleni, widocznym choćby tutaj

Obrazek

EDIT: Przypomniała mi się jeszcze ta strona http://www.pienoismallit.net/galleria/referenssi_3090/. I teraz sam jestem w kropce. Wszystko jest w kolorze aluminium. Więc albo na pierwszej fotce jest brud, albo panowie zbyt dokładnie wszystko umyli.
Ostatnio edytowano czwartek, 5 grudnia 2013, 21:26 przez MIRO, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam
Mirek
Путiн хуйло!
Avatar użytkownika
MIRO
 
Posty: 1742
Dołączył(a): piątek, 21 listopada 2008, 09:36
Lokalizacja: Opole

Re: [Finlandia] B-239 BUFFALO - Hasegawa - 1/72

Postprzez zegeye » czwartek, 5 grudnia 2013, 21:24

A nie jest to czasem amerykanski bronze green? Finskie to one chyba tylko z zewnatrz byly....ale moge sie mylic.... :-/
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1702
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 15:03
Lokalizacja: warszawa

Re: [Finlandia] B-239 BUFFALO - Hasegawa - 1/72

Postprzez MIRO » czwartek, 5 grudnia 2013, 21:49

zegeye napisał(a):A nie jest to czasem amerykanski bronze green? Finskie to one chyba tylko z zewnatrz byly....ale moge sie mylic.... :-/


Raczej nie. Tu http://www.flickr.com/photos/14575229@N06/3398773758 widać, że kolor na goleni to fińska oliwka, a dalej gołe aluminium.
Pozdrawiam
Mirek
Путiн хуйло!
Avatar użytkownika
MIRO
 
Posty: 1742
Dołączył(a): piątek, 21 listopada 2008, 09:36
Lokalizacja: Opole

Re: [Finlandia] B-239 BUFFALO - Hasegawa - 1/72

Postprzez Murek » środa, 1 stycznia 2014, 22:09

Trochę czasu minęło, niczego nie pisałem, zdjęć nie wstawiałem co nie oznacza, że nic się nie działo w temacie. Wręcz przeciwnie. Moja wiedza na temat tego sympatycznego samolotu bardzo się powiększyła od momentu startu z projektem. Kolory ogarnąłem, podorabiałem nieco części... I tu jest problem - zacząłem się bawić w detalowanie a roboty sporo. Hasegawa nie dała na burty niczego, tablica miała zły kształt więc zrobiłem nową, tak samo jak dwa małe panele z zegarami na burtach. Poprawiłem kształt fotela. Przymierzyłem oszklenie, pasuje ale nie jest zbyt cienkie i nie wiem ile z moich przeróbek będzie widoczne :roll: No ale jak się bawić to się bawić ;o) Nie jestem zadowolony ze zdjęć, słabo widać detale, raczej są dla kronikarskiego obowiązku. Zrobię lepsze jak będę ostatecznie składał kokpit.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 2992
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 22:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: [Finlandia] B-239 BUFFALO - Hasegawa - 1/72

Postprzez dewertus » środa, 1 stycznia 2014, 22:31

MIRO napisał(a):
zegeye napisał(a):A nie jest to czasem amerykanski bronze green? Finskie to one chyba tylko z zewnatrz byly....ale moge sie mylic.... :-/


Raczej nie. Tu http://www.flickr.com/photos/14575229@N06/3398773758 widać, że kolor na goleni to fińska oliwka, a dalej gołe aluminium.


Ostrożnie! Ta "fińska oliwka" pojawiła się znacznie później (i to nie na wszystkich B-239), pierwotnie golenie były w naturalnej barwie metalu - materiał foto w SIH no.1 nie pozostawia co do tego wątpliwości.

Obrazek

Obrazek


A tu już po przemalowaniu
Obrazek


A może pokusisz się o takie nietypowe cudo?
Obrazek
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 00:46
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Finlandia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości