Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Sprzęt, akcesoria oraz techniki obróbki zdjęć cyfrowych czyli, jaki kupić aparat, jak fotografować, jak ulepszyć zdjęcia i je pokazać.

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez lejgo_inc » czwartek, 20 grudnia 2012, 18:26

Rafal napisał(a):A rower? Tak od mniej więcej 1830 i nie chce się zmienić co do zasady :)

No widać koncepcja roweru była od razu trafiona w punkt :) Albo też nie było aż tylu składników roweru które rozwój technologii mógłby pchnąć w nowym kierunku. Nadal trzeba pedałować.

Rafał napisał(a):Live view daje to samo a i "wizjerek" jest większy.

Zgoda, ale czasem w pełnym słońcu nie wszystko widać na ekraniku, Nieraz łatwiej jest się skupić na kadrze mając wszystko dookoła wycięte. To już kwestia indywidualnych preferencji. Ale skoro juz live view w lustrzankach to ...po co lustro?

Rafał napisał(a):W bezlustrzanych lustrzankach tylko 70% światła dociera do matrycy. Strata o 2/3 EV.

Pomysł Sony z półprzepuszczalnym lustrem - skądinąd odgrzany kotlet Canona z przełomu lat 60 i 70 - niespecjalnie mnie przekonuje. Znów mam wrażenie że to proteza. W bezlusterkowcach zupełnych, takich bez półprzepuszczalnego lustra do wizjera trafia 100% obrazu z matrycy.

Rafał napisał(a):No nie... K-7 ma pokrycie 100% :)

Zgoda, ale K-7 nie należy(-ał) do grupy najtańszych lustrzanek. Jakby zajrzeć do specyfikcji Canona 650D, Nikona D3100, Pentaxa K-30, czy co tam jest jeszcze na samym początku cennika - to wizjery oscylują wokół 90% pokrycia kadru i co gorsza powiększeniu x0.75-x0.8.

Rafał napisał(a):Matówki Katz-Eye i tym podobne. Oryginale faktycznie nie nadają się.

No właśnie, lepsze okazuje się wrogiem dobrego. I trzeba sobie dokupić. Na matówce Pentaxa ME-Super czy Olka OM-2n mogę precyzyjnie wyostrzyć praktycznie w każdym miejscu kadru, olewając mikrorastry i kliny. Ale to były staromodne matówki, trawione, a nie laserowo wycinane... muzeum :)

Rafał napisał(a):Muszle powiększające.

Pozwolę sobie zauważyć że drugi raz proponujesz rozwiązanie w postaci dodatkowego akcesorium. Nie mam nic przeciwko, ale relatywnie niewiele osób faktycznie się na takie coś decyduje, zwłaszcza do tańszych lustrzanek.

Kiedyś lustrzanki amatorskie dawały wielgachny jasny obraz. Sprawa zmieniła się wraz z wprowadzeniem układów AF w drugiej połowie lat 80'. Jest lepiej, bo aparat sam ustawia ostrość. Ale jest gorzej, bo obraz w wizjerze jest malutki. I trzeba stosować ...protezy - tak jak trzeba (było) stosować lustro.

Rafał napisał(a):A przy okazji - jak jest z podglądem głębi ostrości w tych bezlustrzanych lustrzankach?

Jak będę miał okazję sprawdzić to napiszę :)
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Reklama

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez ewpiga » czwartek, 20 grudnia 2012, 21:35

Rafal napisał(a):A przy okazji - jak jest z podglądem głębi ostrości w tych bezlustrzanych lustrzankach?

Do sprawdzania samej głębi ostrości przycisk ten jest dziś najmniej potrzebny. W większości sytuacji nie jest to czynność niezbędna do uzyskania udanego zdjęcia. Co prawda mając taką możliwość warto sprawdzić czasem, czy flara nie będzie zbyt duża, ale w czasach cyfrowych niewiele się traci kontrolując te aspekty na wyświetlaczu, na specjalnie zrobionym zdjęciu próbnym. Obecność funkcji PGO nie powinna być istotnym kryterium branym pod uwagę przy zakupie aparatu.
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez Sherman » piątek, 21 grudnia 2012, 19:29

Lustrzanka bez lustra? Co to jest? :D
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez ewpiga » sobota, 22 grudnia 2012, 12:50

Długo zapowiadany innowacyjny system - wynik miniaturyzacji. Umożliwia Tobie w zwykłym, choć bardziej zaawansowanym
aparacie wielkości paczki fajek wymianę obiektywów.
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez woocasch » sobota, 22 grudnia 2012, 20:16

Co masz na myśli pisząc długo zapowiadany innowacyjny system? Pierwszy bezlusterkowiec, Panasonic G1 w systemie mikro cztery trzecie opracowanym wspólnie z Olympusem, pojawił się w 2008 roku. Fakt Canon i Nikon wypuściły swoje bezlusterkowce dużo później :)
No chyba, że masz na myśli, że prace nad tymi systemami trwały długo przed pojawieniem się kilka lat temu.
woocasch
 
Posty: 62
Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 12:12

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez Sherman » sobota, 22 grudnia 2012, 20:24

Yyyy, takie coś jak SONY Nex? Przepraszam za kretyńskie pytanie, ale co to niby mam mieć wspólnego z lustrzanką? To tak jakby Zorkę nazywać lustrzanką bo miała wymienny obiektyw.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez potez » sobota, 22 grudnia 2012, 22:32

Ej panowie, koniec znęcania się, Rafał popłynał z nowym terminem :mrgreen:
Są BEZLUSTERKOWCE a NIE LUSTRZANKI BEZLUSTERKOWE.
Tak m innymi NEX jest czymś takim.
Canon i nikon wchodzą do tej kategorii jako ostatnie - M z Canona to chyba jeszcze nikt nie widział a system 1 z nikon to jakas porażka z prostej przyczyny oni żyją z lustrzanek i to podcina ich dochody. Wszyscy inni nie maja POWAŻNYCH lustrzanek (sorry chłopaki Sony to zabawki :P ) i próbują zarobić na nowej klasie aparatów. Niektóre z nich sa naprawde niezłe...
A do kompletu jak wspominamy o Zorce to sa jesszcze dalmierzowce, arystokracja wśród aparatów...Leica i te rzeczy. Ale tam to podstawowy aparat kosztuje co najmniej 20000PLN :roll:
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4699
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez Sherman » sobota, 22 grudnia 2012, 22:56

A czyli tylko się pomierdło. To jeszcze zrozumiem :P

Co do lajek M7 kosztuje chyba mniej ;) M9tka kosztuje powyżej 20k. Jeśli mowa o syfrach.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez Solo » czwartek, 11 kwietnia 2013, 13:10

Od dość długiego czasu noszę się z zamiarem kupna nowego aparatu, naturalnie lustrzanki.
Swego czasu chciałem targnąć się na Canona 5D Mark II lub III, ale parę osób skutecznie wybiło mi ten pomysł z głowy (sprzęt z 70 razy za dobry jak na moje umiejętności i potrzeby).
Zacząłem wobec tego myśleć o czymś prostszym i tańszym i skierowałem wzrok na sprzęt Sony.
Zastanawiam się nad modelem Sony Alfa SLT-A58, ostro ostatnio reklamowany (premiera chyba kilka dni temu na naszym ryunku), do tego zadziwiająco tani (w Media Markt za 1999 zł).
Parametry z tego co widziałem, ma bardzo dobre, a jego poprzednik, model A57 na dpreview.com otrzymał Gold Award, czyli wyróżnienie.
Aparat potrzebuję, poza zdjęciami modeli oczywiście, do zupełnie zwykłej fotografii, z widokami na - być może - robienie w przyszłości czegoś więcej niż tylko fotografii kotów. :)
Czy ktoś może mi coś doradzić w tym temacie? Nie spotkałem żadnej recenzji tego sprzętu i niestety osobiście nie znam nikogo, kto używa sprzęt Sony, nie mówiąc już o serli SLR-AXX.
Doradzicie?
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez Jurek » czwartek, 11 kwietnia 2013, 16:59

Od dość długiego czasu noszę się z zamiarem kupna nowego aparatu, naturalnie lustrzanki.


Dlaczego naturalnie?
Jurek
 
Posty: 149
Dołączył(a): niedziela, 1 czerwca 2008, 16:04

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez Patterson » czwartek, 11 kwietnia 2013, 18:46

Koledzy, potrzebuję jakieś cykadło i proszę o pomoc. :)

Priorytet to oczywiście modele, ale zdjęcia " u cioci na imieninach" też żeby robił ;o) no i najważniejsze to łatwość obsługi - tu się naciska i wychodzi. :lol: Kółek i guziczków jak na mniej, :mrgreen: zdjęcia modeli dobrej jakości. Cena to +/- 2000zł.

Będę wdzięczny za pomoc bo o fotografii mam pojecie takie gdzie się film zakładało. :lol:
Avatar użytkownika
Patterson

rpm2
 
Posty: 2230
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 17:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez Solo » czwartek, 11 kwietnia 2013, 19:18

Niech będzie że nie naturalnie, ale sądzę że powinienem kupić lustrzankę, prawda? :)
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez Jurek » czwartek, 11 kwietnia 2013, 19:46

Jeżeli nie wiesz, czy potrzebujesz lustrzanki to znaczy, że jej nie potrzebujesz. Szkoda kasy. To są duże, nieporęczne aparaty, najczęściej z wymienną optyką. Do focenia modeli, kota i ciotki na imieninach wystarczy mały kompakt. Wybierz tylko taki z trybem manualnym.

Jakiś Canon Powershot powinien być ok. Takiego z trybem manualnym powinieneś znaleźć za 1000 PLN.

A jak chcesz lustrzankę bo to "pro" to odłóż jeszcze "trochę" kasy i kup sobie analogową Leicę.
Jurek
 
Posty: 149
Dołączył(a): niedziela, 1 czerwca 2008, 16:04

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez Solo » czwartek, 11 kwietnia 2013, 21:41

Rozumiem, możesz mieć nawet rację, ale ja chcę lustrzankę. :)
I zastanawiam się, czy warto kupić taką tanią A58. Możesz mi w tym przypadku doradzić? :)
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez TomekWnęk » czwartek, 11 kwietnia 2013, 21:55

Solo napisał(a):I zastanawiam się, czy warto kupić taką tanią A58.
Czy akurat tą puszkę sony warto to nie wiem bo tego systemu nie znam (w zasadzie nowych aparatów żadnego producenta dziś nie znam) ale mając budżet ~15000zł to można już solidny zestaw sobie pozbierać i moim skromnym zdaniem to warto body kupić tanie i proste.
'Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy.'
Avatar użytkownika
TomekWnęk
 
Posty: 1716
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:00
Lokalizacja: Rzeszów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Fotografowanie modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości