Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Sprzęt, akcesoria oraz techniki obróbki zdjęć cyfrowych czyli, jaki kupić aparat, jak fotografować, jak ulepszyć zdjęcia i je pokazać.

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez iras67 » niedziela, 16 grudnia 2012, 23:35

Jurek napisałeś o kompaktach... niestety używałem kilka lat dosyć niezły Pansonic FZ20. Obiektyw Leiki jasność 2,8 w całej rozpiętości ogniskowej i to by było tyle plusów . Fatalna matryca duże szumy już na poziomie najniższego iso. Okropne ostrzenie manualne na malutkim ekraniku na którym nic nie widać. Patrzyłem wtedy za następnym kompaktem i nie było nic ciekawego do kupienia. W większości kompaktów brakowało mi właśnie dobrze zrobionego manualnego ostrzenia ostrości... Wiem że Fuji w tamtym czasie dawało to w wyższych modelach ale cena tych kompaktów była niewiele niższa od lustrzanek które były zupełnie innej klasy. Kupiłem od znajomego używany krótko korpus D70s . Obiektyw- miałem kilka z czasów kiedy używałem ich anloga. Cudów nie było. Sesję Fokkera i Saetty tu na forum robiłem zwykłym starym z anlaoga AF 35-80 1:4-5,6. Zdjęcia z Panasonica przy nich to zupełne nieporozumienie . Najbardziej raziło mnie okropne zabrudzenie szarym szumem kolorów. W tamtym czasie żaden kompakt nie dawał takiego ładnego czystego koloru jak Nikkon. Nie mam pojęcia jak jest teraz z kompaktami. Pewnie wygląda to lepiej. Jeśli taki kompakt ma ostrzenie manualne, niskie szumy matrycy i czyste kolory czemu nie. Lustrzanka to zawsze spory wydatek , trochę zamieszania z wyborem optyki i dużo czasu na opanowanie.
Miałem dać zdjęcia...
Aparat Nikon D70s Priorytet przysłony 16, ostrzenie manualne, statyw, oświetlenie którego używam do zdjęć modeli lampa z odbłyśnikiem na trzy żarówki foto.
Ustawienia takie jakie stosuję do modeli, jeśli macie sugestie co jest źle chętnie usłyszę dobre rady pewnie przydadzą się nie tylko mnie...

Obiektyw- Nikkor Micro 60mm f/2.8D AF koszt nowy 1600zł -kupiłem zachęcony między innymi przez kolegów fotografów z tego forum, jest dostępny w droższej wersji za około 1900zł z powłoką nanokrystaliczną, ciekawe ile lepszy?
Obrazek


Wspomniany poprzednio Nikkor AF 24-85mm f/2.8-4 D IF tryb macro koszt 2400zł widziałem używki na Allegro za 1900zł można dostać znacznie taniej na Ebay już za około 200$ .
Obrazek

I na koniec kitowy do D70s pożyczony na chwilę od znajomego
Obrazek
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2705
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez shivadog » poniedziałek, 17 grudnia 2012, 00:34

Ja tam widzę różnice w tych fotkach.

Na kompaktach się nie znam, ale widziałem sporo pięknych zdjęć zrobionych różnymi automatami.
Uważam, że osoby, dla których ma to być sprzęt na wakacje, rodzinną imprezę i od czasu do czasu pstryknięcie modelu,
powinne poszukać dobrego automatu z funkcją makro.

Jestem ciekaw czy ktoś posługiwał się aparatami kompaktowymi z wymienną optyką NEX, PEN, czy Nikon 1 J1,
i opinii o nich.
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez potez » poniedziałek, 17 grudnia 2012, 11:47

Chyba zabrnęliśmy w ślepą uliczkę :mrgreen:
Kompakty z wymienną optyką mają za zadanie po prostu być niewielkie i wygodne do noszenia.
Raczej nie da się z nimi wejść do ciemnego wnętrza kościoła i polecieć np. zdjecia z ręki na ISO 6400 w dobrej jakości ;o)
Używanie lustrzanki po to, żeby zrobić fotki do neta to przegięcie.
Zgadzam się z Shivadogiem i nawet Portalus juz to pisał, jak to żona stwierdziła, że to ciężkie, nieporęczne i jeszcze do dziurki trzeba patrzeć a nie na duży ekranik :mrgreen: Lustrzanka to nie jest sprzęt dla przeciętnego użytkownika, po prostu za dużo jest możliwości jak to się ładnie dzisiaj nazywa kreatywnych, żeby analfabeta fotograficzny to ogarnął. to jest jednak sprzęt dla świadomych użytkowników.
Sam ostatnio pokazywałem dumnemu posiadaczowi D7000, który strasznie narzekał na dziadowskie zdjcia jakie mu wychodziły, że ma w aparacie 14 różnych opcji robienia zdjęć w scenach...miał aparat od półtora roku i nie wiedział o nim nic, poza tym, że na "zielonym" wszystko robił i tylko go denerwowało , że mu w słońcu lampa błyskała i bateria się szybko zużywała :roll: :roll: :roll:
Do takich rzeczy jak tu na forum to moim zdaniem 90% da się zrobić lepszym kompaktem: Canon Gx-1 albo Nikon P7700, czy coś podobnego z Panasonica. Aby tylko był tryb priorytetu przesłony.
Jak ktoś będzie chciał focić i go to wciągnie to sam będzie wiedział dlaczego te parę czy parnaścię tysi na obiektywy i inne szpeje wydał.

Podsumowując:
Lustrzanka jest super jak ktoś chce, może i potrafi ją opanować.
Każdym aparatem można zrobić dobre zdjęcie ale nie każdym da się zrobić rózne dziwne rzeczy,- latające samoloty, ścigające się samochody, piękne portrety itp. Ale żeby to móc zrobić, to trzeba wiedzieć jak...
Kompakty z wymienną optyką mają za zadanie po prostu być niewielkie i wygodne do noszenia.
Raczej nie da się z nimi wejść do ciemnego wnętrza kościoła i polecieć np. zdjecia z ręki na ISO 6400 w dobrej jakości ;o)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4711
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez rastula » poniedziałek, 17 grudnia 2012, 13:57

shivadog napisał(a):Ja tam widzę różnice w tych fotkach.

Na kompaktach się nie znam, ale widziałem sporo pięknych zdjęć zrobionych różnymi automatami.
Uważam, że osoby, dla których ma to być sprzęt na wakacje, rodzinną imprezę i od czasu do czasu pstryknięcie modelu,
powinne poszukać dobrego automatu z funkcją makro.

Jestem ciekaw czy ktoś posługiwał się aparatami kompaktowymi z wymienną optyką NEX, PEN, czy Nikon 1 J1,
i opinii o nich.


też widzę różnicę , dla jednych nieistotną, dla innych pewnie krytyczną ale widoczną gołym okiem nawet na zmniejszonych samplach - w nefach w pełnym wymiarze będzie widoczna jeszcze bardziej...
Avatar użytkownika
rastula
 
Posty: 136
Dołączył(a): wtorek, 22 listopada 2011, 13:49

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez iras67 » poniedziałek, 17 grudnia 2012, 14:14

Są pewne przedziały cenowe, i nie ma bata, to one decydują co mam wybrać .Czy to będzie kompakt czy lustrzanka czy kompakt z wymienną optyką dla mnie ma to drugorzędne znaczenie. Obiektyw Micro kupiłem tylko dlatego że poza forum robię dużo zdjęć towaru dla klientów, w perspektywie mam też narzędzie do zrobienia fotek np.do parsy itp. Kompaktem pewnie by dało radę jakoś sobie poradzić tylko na przestrzeni lat straciłem do nich przekonanie.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2705
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez rastula » poniedziałek, 17 grudnia 2012, 14:18

zmorka napisał(a):Można z Waszych postów wywnioskować jaka to lustrzanka jest "be", ludzie nie po to kupujemy lustrzanki żeby lecieć na automacie, każdy normalny kupujący taki aparat ma w założeniu to , że będzie się robieniem zdjęć świetnie bawił uzyskując niezłe efekty, albo takie które sprawią frajdę podczas oglądania.:mrgreen:



nikt nie napisał że są "be" - ideaa jest chyba taka, że nie jest to sprzęt który spełni oczekiwania amatora, który nie wie często jaka jest zaleznośc pomiedzy przesłoną i czasem ekspozycji a z terminologii fotograficznej najczęściej kojarzy zoom ( i to na ogół błędnie jako przybliżenie, a nie stosunek najdłuższej do najkrótszej ogniskowej) i megapixele ( co też błędnie kojarzy z wielkością matrycy)... jakie ludziom rzeczy się wciska we wszystkich saturnach itp przed świętami - stańmy przy półce śmiechu co niemiara

i niestety na tych założeniach się kończy - do tego dochodzi nadzieja, że lustrzanka sama zrobi te zdjęcia artystyczne - i tu się zaczyna zonk...
Avatar użytkownika
rastula
 
Posty: 136
Dołączył(a): wtorek, 22 listopada 2011, 13:49

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez TomekWnęk » poniedziałek, 17 grudnia 2012, 14:25

rastula napisał(a):z terminologii fotograficznej najczęściej kojarzy zoom ( i to na ogół błędnie jako przybliżenie, a nie stosunek najdłuższej do najkrótszej ogniskowej)
Oj miałem kilka razy, po wyjęciu 70-200, pytanie "Tyyy jaki to ma zuum?" po czym było zdziwienie jak mówiłem, że jakieś 3x.
'Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy.'
Avatar użytkownika
TomekWnęk
 
Posty: 1716
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:00
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez rastula » poniedziałek, 17 grudnia 2012, 14:34

iras67 napisał(a):Są pewne przedziały cenowe, i nie ma bata, to one decydują co mam wybrać .Czy to będzie kompakt czy lustrzanka czy kompakt z wymienną optyką dla mnie ma to drugorzędne znaczenie. Obiektyw Micro kupiłem tylko dlatego że poza forum robię dużo zdjęć towaru dla klientów, w perspektywie mam też narzędzie do zrobienia fotek np.do parsy itp. Kompaktem pewnie by dało radę jakoś sobie poradzić tylko na przestrzeni lat straciłem do nich przekonanie.



no i właśnie o to chodzi

za 3000 dostaniesz compacta nawet Leica, który ma takie możliwości i jakość zdjęć że głowa boli (oczywiście nie będzie miał zooma x 24 i innych takich bzdur)

albo

bardzo podstawową puszkę lustrzankę 2500) i nie wart wspomnienia kitowy obiektyw...
Avatar użytkownika
rastula
 
Posty: 136
Dołączył(a): wtorek, 22 listopada 2011, 13:49

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez rastula » poniedziałek, 17 grudnia 2012, 14:37

TomekWnęk napisał(a):
rastula napisał(a):z terminologii fotograficznej najczęściej kojarzy zoom ( i to na ogół błędnie jako przybliżenie, a nie stosunek najdłuższej do najkrótszej ogniskowej)
Oj miałem kilka razy, po wyjęciu 70-200, pytanie "Tyyy jaki to ma zuum?" po czym było zdziwienie jak mówiłem, że jakieś 3x.



a jak ktoś wyciągnie 400 która ma z pół metra długości i mówi, że żadnego zooma tu ni ma ;-)
Avatar użytkownika
rastula
 
Posty: 136
Dołączył(a): wtorek, 22 listopada 2011, 13:49

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez dewertus » środa, 19 grudnia 2012, 01:14

potez napisał(a):Kompakty z wymienną optyką mają za zadanie po prostu być niewielkie i wygodne do noszenia.
Raczej nie da się z nimi wejść do ciemnego wnętrza kościoła i polecieć np. zdjecia z ręki na ISO 6400 w dobrej jakości


Można, i wcale nie trzeba ustawiać ISO 6400 - wystarczy ISO 400... Problem w tym, że nowe kompakty coraz częściej dostają optykę z takim światłem, że w klasycznym lustrze za taki obiektyw trzeba wyłuskać naprawdę niezłą kasę. Przykładem jest choćby FUJIFILM X-E1 czy X-Pro1 i obiektywy ze światłem od 1,4 do 2,8 - cena jest jeszcze nieco kosmiczna, ale za niedługo powinna spaść do normalnego poziomu. Alternatywą mogą być kompakty za nieduże w sumie pieniądze (~1500-2000pln) - jak choćby seria "X" Fuji: z dobrą optyką i przyzwoitą ogniskową - przykład: poniższe zdjęcie (obiektyw: światło 2-2,8 przy ogniskowej 28-112).

Obrazek
Data: 15.11.2012 21:06
Aparat: FUJIFILM X10
Ekspozycja: 0.033 s (1/30)
Przysłona: f/2
Ogniskowa: 7.1 mm
Czułość ISO: 400
Korekta ekspozycji: -
Lampa błyskowa: Nie
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez Slash » środa, 19 grudnia 2012, 01:28

Gupie pytanie, ale może ktoś z szacownych kolegów równie dobrze orientuje się w kwestii kompaktów? Studencka kiszeń nieco innymi prawidłowościami się rządzi.
Avatar użytkownika
Slash
 
Posty: 3046
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 17:50

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez dewertus » środa, 19 grudnia 2012, 02:00

Slash,
Sprecyzuj oczekiwania i zasób finansowy jakim dysponujesz.
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez Slash » środa, 19 grudnia 2012, 02:08

~sześćset złotych, oczywiście do modeli. Mógłbym i kupić używany ale nie mam pojęcia jak to zrobić żeby się nie naciąć na lepszego cwaniaka. Z allegro wynika, że za tę kasę można kupić coś co dla laika wygląda jak aparat.
Avatar użytkownika
Slash
 
Posty: 3046
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 17:50

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez ewpiga » środa, 19 grudnia 2012, 13:06

Slash napisał(a):~sześćset złotych...

Dorzuć nieco grosza i spójrz na ten model.
Fujifilm FinePix S4000
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez iras67 » środa, 19 grudnia 2012, 13:10

Fuji X-10 u mnie odpada z powodu umiejscowienia karty na dole przy stopce statywu. To jest okropne odkręcać cały aparat żeby wyciągnąć kartę, chyba że teraz transfer przez kabel Usb podpięty do aparatu jest podobnie szybki jak z czytnika...

rastula napisał(a):za 3000 dostaniesz compacta nawet Leica...
.

Ten wygląda na interesujący.
http://www.leicastore.pl/LEICA_D_LUX_6-1493.html

Przyznam że ta firma mnie zawsze interesowała z powodu solidności i tradycyjnego (nie wiem jak to lepiej nazwać ), nie marketingowego pojmowania rynku. Tylko ich ceny...
Test
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=15886&p=0
http://www.dpreview.com/news/2012/09/17/Leica-reveals-D-Lux-6-fast-lensed-enthusiast-xompact
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2705
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Fotografowanie modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości