Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Sprzęt, akcesoria oraz techniki obróbki zdjęć cyfrowych czyli, jaki kupić aparat, jak fotografować, jak ulepszyć zdjęcia i je pokazać.

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez Solo » niedziela, 14 kwietnia 2013, 23:12

Tak, ma funkcję "automatyczne kadrowanie".
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Reklama

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez TomekWnęk » poniedziałek, 15 kwietnia 2013, 08:50

Czyli, że jak? Trzymasz aparat w ręce jakkolwiek a on sam robi zdjęcie, które wygrywa grandpressphoto i cały zrzut z karty nadaje się no NG?
'Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy.'
Avatar użytkownika
TomekWnęk
 
Posty: 1716
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:00
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez wapel » poniedziałek, 15 kwietnia 2013, 10:04

Solo napisał(a):Tak, ma funkcję "automatyczne kadrowanie".

Solo, uwielbiam Cię :mrgreen:
Gładko tak, lekko tak toczy się w dal,
Jak gdyby to była piłeczka, nie stal,
Nie ciężka maszyna zziajana, zdyszana,
Lecz fraszka, igraszka, zabawka blaszana.

pozdrawiam, Paweł
Avatar użytkownika
wapel
 
Posty: 887
Dołączył(a): czwartek, 28 października 2010, 10:55
Lokalizacja: Wejherowo/Gdańsk

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez Solo » poniedziałek, 15 kwietnia 2013, 11:36

TomekWnęk napisał(a):Czyli, że jak? Trzymasz aparat w ręce jakkolwiek a on sam robi zdjęcie, które wygrywa grandpressphoto i cały zrzut z karty nadaje się no NG?


Nie mam pojęcia co to robi, dopiero wgryzam się w ten sprzęt.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez RAV » poniedziałek, 15 kwietnia 2013, 13:31

Robi zdjęcie szerokim kątem, a potem wybiera najciekawsze ujęcie o kącie widzenia odpowiadającym nastawionemu zoomowi. ;o)

PS. Pewien Amerykanin przez pomyłkę założył staroświeckie gacie bez funkcji autozdejmowania, zrąbał się w nie i pozwał producenta za brak ostrzeżenia na metce. ;o)
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez Rafal » poniedziałek, 15 kwietnia 2013, 13:42

Sęk w tym że Sony z "lustrzanki" robi kompakta... technologia Auto Object Framing. Czyli nawet nie trzeba celować zbyt dokładnie bo jak odpowiedni program włączysz to zdjęcie samo się dokadruje...
Google nie zwalnia z samodzielnego myślenia.
Rafal
 
Posty: 1276
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:09

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez Solo » poniedziałek, 15 kwietnia 2013, 13:48

Co w tym złego? Funkcje dodatkowe można używac, albo nie.
Dla kogoś takiego jak ja, to przydatne fiuczery, bo ułatwiają na początku pracę.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez mnowogro » czwartek, 18 kwietnia 2013, 16:54

Dawno tu nie zaglądałem, ale w kwestii fotografii - Solo - gdybyś szukał jakiegoś zamiennika do kitowego obiektywu, to w zależności od widełek cenowych proponowałbym 35-70/4 MAF, 30/2.8 SAM, potem można znaleźć bardzo dobry 50/3.5 MAF. Potem pominąłbym MAF-y 50-tki macro i kupił 50/2.8 macro sony (mafy nie mają tak dobrych powłok jak sony, co skutkuje blikowaniem przy kontrastowych elementach - sprawdzone osobiście, teraz mam właśnie tę makrówkę). Nie sprawdzałem, ale pewnie Tamrony czy sigmy macro 60 - 90mm sprawdzą się podobnie dobrze co 50-tka, a są zdaje się ciut tańsze.
Powyżej granicy cenowej 50-tki zaczynają się 100-tki i 105-tki macro, świetne szkła do robali, pewnie fajnie by Ci uzupełniały ogniskowe z kita, ale są ciut droższe.
W poszukiwaniu dobrych cen polecam zajrzeć na klubkm.pl - w dziale giełda jest sporo dobrych okazji.
Pozdr

BTW - możesz sobie przejrzeć super dobrą bazę tych szkieł tutaj: http://www.dyxum.com/lenses/results.asp?IDLensType=2
jak i inne obiektywy pod bagnet A.
mnowogro
 
Posty: 752
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 20:48

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez Marcin B. » środa, 29 maja 2013, 11:25

W kwestii obiektywów do lustrzanek - zdecydowanie polecam obiektywy stało-ogniskowe. Żaden zoom nie pobije stałki.
Moim marzeniem jest zakup obiektywu makro, ale na razie robię zdjęcia obiektywem 50mm f/1.4 (czyli na cropie 1.6 mam ekwiwalent 80mm i jestem bardzo zadowolony. Fajna kontrola nad głębia ostrości itp.

jak szukacie niezbyt drogiego a sensownego szkła do fotografii modeli, to polecam jasne stało-ogniskowce. Nawet można się pokusić o zamienniki na M42 + przejściówka. Będzie taniej a AF przy modelach nie jest do niczego potrzebny.

Moje zdjęcie, nie mojego modelu, z Toruńskich warsztatów z AK Interactive organizowanych przez AK, Coloured Dust i sklep Feniks.

światło zastane dość kiepskie, wysokie iso, zdjęcie z ręki, Canon 40D + EF 50mm f/1.4, preselekcja przysłony.

Obrazek

(to tak znalezione na szybko z moich zdjęć)
"Accept the challenges, so that you may feel the exhilaration of victory." - G.S. Patton
Avatar użytkownika
Marcin B.
 
Posty: 76
Dołączył(a): czwartek, 19 lutego 2009, 16:49
Lokalizacja: Toruń

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez mgz » wtorek, 25 czerwca 2013, 11:54

Czy mi się tylko wydaje, ale dzisiaj każdy musi mieć "oczywiście lustro"? jak tak dalej pójdzie to wstyd będzie pokazać się bez paska z żółtym napisem. Kiedyś myślałem, że aparaty są do fotografowania, dzisiaj widzę, to już forma jakiegoś dodatku do garderoby wymienionego w "niezbędniku hobbysty" czy innym poradniku "Life For Dummies". Każdy kto spotkał natręta uważającego, że macie ze sobą coś wspólnego i recytującego recenzje aparatów z sieci tylko dlatego, że też masz aparat wie o czy mówię.

Solo napisał(a):Dla kogoś takiego jak ja, to przydatne fiuczery, bo ułatwiają na początku pracę.

pomijając te wszystkie automatyczne kadrowania i parcie mas na lustro - Solo co to te "fiuczery"??? Wiem, że polska język trudna język, ale ten ponglish jest zupełnie niezrozumiały.

ps.: OT - Czytając ten wątek zaczynam rozumieć dlaczego tak drażnisz niektórych ze swoimi warsztatami testowymi. :lol:
mgz
 
Posty: 48
Dołączył(a): poniedziałek, 4 marca 2013, 18:22

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez potez » środa, 26 czerwca 2013, 17:32

mgz napisał(a):Czy mi się tylko wydaje, ale dzisiaj każdy musi mieć "oczywiście lustro"?

Nie musi. Ale lustrzanką a nie lustrem najłatwiej robić takie rzeczy, które są potrzebne do fotografowania modeli. A zwłaszcza mieć kontrolę nad tym co sie robi i co z tego wychodzi. Jeśli zaglądasz na wątki to wiesz, że telefonem nikomu się nie udało zrobić dobeych zdjęć. A tam sa bardzo podobne matryce jak w kompaktach. Potzebujesz wiec czegoś bardziej zaawansowanego, niestety :?
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez mgz » czwartek, 27 czerwca 2013, 10:05

potez napisał(a):Nie musi. Ale lustrzanką a nie lustrem najłatwiej robić takie rzeczy, które są potrzebne do fotografowania modeli. A zwłaszcza mieć kontrolę nad tym co sie robi i co z tego wychodzi. Jeśli zaglądasz na wątki to wiesz, że telefonem nikomu się nie udało zrobić dobeych zdjęć. A tam sa bardzo podobne matryce jak w kompaktach. Potzebujesz wiec czegoś bardziej zaawansowanego, niestety :?

Nie, troszkę chyba przesadzasz. Jasne, że telefonem nie zrobisz takiego zdjęcia jak lustrem, ale od kilku lat rynek zalewają naprawdę świetne tak zwane hybrydy. Nawet dzisiejsze kompakty - jeśli tylko mają tryb manualny dają podobne efekty jeśli włoży się w to trochę uwagi. Jestem święcie przekonany, że 90% z nas w zupełności wystarczy w miarę dobra hybryda, bez niepotrzebnego inwestowania w lustro i obowiązkowy zestaw szkieł. Panuje mylne przekonanie, że jak aparat to musi być lustrzanka - po co? Modelom raczej nie robimy zdjęć w serii po 6 klatek na sekundę, gdzie kompaktowa matryca rozgrzewa się jak szalona i szumi jak w nocy nad morzem. W większości przypadków lustro to naprawdę niepotrzebny wydatek dla większości osób - szczególnie tych które proszą o poradę na forum. Co kto lubi, ale udzielając rad na temat zakupów warto wziąć pod uwagę, że skoro ktoś zadaje tu takie pytania to raczej nie powinien inwestować w 5D.

pozdrawiam m.
mgz
 
Posty: 48
Dołączył(a): poniedziałek, 4 marca 2013, 18:22

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez karambolis8 » czwartek, 27 czerwca 2013, 10:28

Solo napisał(a):Dla kogoś takiego jak ja, to przydatne fiuczery, bo ułatwiają na początku pracę.

Tutaj się nie zgodzę. Jeśli aparat będzie od początku za Ciebie kadrował zdjęcia, to nigdy się tego nie nauczysz. A możesz też kiedyś się zdziwić jak Ci automat obetnie pół kadru.
karambolis8
 
Posty: 2257
Dołączył(a): poniedziałek, 21 września 2009, 08:24

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez Solo » czwartek, 27 czerwca 2013, 10:38

Póki co zdjęcia modeli praktycznie robię wyłącznie na manualu.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 10:05

Re: Aparat do 3000 - 3500zł - jaki?

Postprzez mgz » czwartek, 27 czerwca 2013, 13:44

Solo napisał(a):Póki co zdjęcia modeli praktycznie robię wyłącznie na manualu.


A jaka była różnica w cenie między dobrą hybrydą/ kompaktem a sony z tymi bajerami, których jak się okazuje i tak nie używasz? A jeśli już jest mowa o sony i lustrach tej marki, to raczej nigdy nie polecę tej marki nikomu z jednego powodu - na siłę próbują przekonać wszystkich, że to ich standardy są najlepsze. Jeśli karty pamięci - to tylko w ich standardzie, jeśli szkła to też oczywiście ich. Mogło coś się pozmieniać od czasu gdy zmieniałem puszkę, ale szczerze mówiąc wątpię. Canon, Nikon, Pentax ( nie wiedzieć czemu tak mało popularny w Europie) mają ta przewagę, że dostosowują się do standardów a nie do "własnych standardów". Na upartego można nawet pobawić się z m42 i wtedy kupujesz naprawdę świetne szkła za grosze -= co polecam każdemu kto chce poeksperymentować, a nie jest przekonany czy warto od razu zainwestować setki w sprzęt który będzie zajmował miejsce w szafce. Ale jak pisałem wcześniej - Gdy ktoś pyta się jaki aparat kupić do fotografowania modeli, rodzinki itp - to moją oczywistą rekomendacją zawsze będzie hybryda/compakt za 200 € a nie lustro za 500. Różnicę możesz zdecydowanie lepiej spożytkować na drobiazgi typu statyw ( tu warto wydać więcej jeśli nie chcesz go wymieniać co kilka miesięcy), oświetlenie, kilka nowych modeli czy kwiatka dla żony żeby nie marudziła, że tyle czasu siedzimy w tych plastikach ;)

pozdrawiam m.
mgz
 
Posty: 48
Dołączył(a): poniedziałek, 4 marca 2013, 18:22

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Fotografowanie modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości