Fotografia macro - akcesoria

Sprzęt, akcesoria oraz techniki obróbki zdjęć cyfrowych czyli, jaki kupić aparat, jak fotografować, jak ulepszyć zdjęcia i je pokazać.

Fotografia macro - akcesoria

Postprzez macias13_84 » czwartek, 22 czerwca 2017, 19:47

Co będzie najlepszym rozwiązaniem dla stałoogniskowej 50tki ze światłem 1.8, chyba że każde z rozwiazań sprawdzi się lepiej z inym typem obiektywu.

Szkło które posidam.
Nikkor AFS 18-55 kit.
Tamron 70-300 A17NII
YungNuo 50mm f1.8

1. Adaptery macro (odwrotne mocowanie)
Obrazek

2. Pierścienie pośrednie (dystanse)
Obrazek

3. Soczewki macro
Obrazek

Konwerterów makro ze względu na cenę nie biorę pod uwagę
Obrazek
Avatar użytkownika
macias13_84
 
Posty: 1700
Dołączył(a): czwartek, 26 kwietnia 2012, 10:59
Lokalizacja: Zabrze

Reklama

Re: Fotografia macro - akcesoria

Postprzez GrzeM » piątek, 23 czerwca 2017, 08:04

A jaki efekt (jak wielkie zbliżenie) chcesz uzyskać? I z jakiej minimalnej odległości ostrzy ta "50"?
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: Fotografia macro - akcesoria

Postprzez Atlis » piątek, 23 czerwca 2017, 08:35

A o jakim makro mowa? Potrzebujesz zbliżenia modeli, czy komarom jaja fotografować?
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Fotografia macro - akcesoria

Postprzez macias13_84 » niedziela, 25 czerwca 2017, 19:04

Ostrzy to z około 50cm. W sumie jakbym wiedział co dokładnie chcę uzyskać to bym nie pytał :mrgreen:
Po prostu chcę poeksperymentować deczko, a nie koniecznie chciałbym wywalać jakąś większa kasę w tym celu i kupować trzech zestawów, tylko aby się przekonać, że efekt podobny a różnic większych brak.
Zatem chciałem posłuchać opinii mądrzejszych w tej kwestii ode mnie.
Avatar użytkownika
macias13_84
 
Posty: 1700
Dołączył(a): czwartek, 26 kwietnia 2012, 10:59
Lokalizacja: Zabrze

Re: Fotografia macro - akcesoria

Postprzez Drunkmaster » niedziela, 25 czerwca 2017, 20:04

Nie znam się na fotografii makro, ale komplet takich soczewek kiedyś miałem. Odradzam, badziew, focisz z odległości 10 cm i punkt w środku może jest wyraźny, ale reszta wygląda jak mydło. Szkoda kasy.
Avatar użytkownika
Drunkmaster
 
Posty: 269
Dołączył(a): poniedziałek, 26 maja 2014, 23:37

Re: Fotografia macro - akcesoria

Postprzez GrzeM » niedziela, 25 czerwca 2017, 20:36

To może zacznij od odwrócenia tego obiektywu? Z drugiej strony współczesne cyfrowe idiotkamery robią często lepsze makro niż lustrzanki z takimi prostszymi gadżetami. Oczywiście do zastosowań profesjonalnych najlepiej mieć specjalny obiektyw makro, ale to jest drogie.
Może spróbuj jednak najpierw z prostym aparatem cyfrowym (np pożyczonym) i zobacz czy Ci nie wystarczy.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: Fotografia macro - akcesoria

Postprzez Atlis » niedziela, 25 czerwca 2017, 21:06

macias - problem w tym, że do tego by można było doradzić trzeba wiedzieć, co chcesz robić. W każdym razie pierścienie odwróconego mocowania to najprostszy sposób. I najtańszy.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Fotografia macro - akcesoria

Postprzez dewertus » niedziela, 25 czerwca 2017, 21:42

Czytam i czytam i czytam i dalej nie wiem o co kaman... Ja mam jeden obiektyw 24-600 i robię nim zdjęcia od macro do tele bez specjalnych kombinacji...

Jedyne co (być może) rozumiem z Twojego postu to chęć robienia zdjęć macro stałą 50 ze względu na jej dobre światło. A próbowałeś zdjęć macro z tym tele 70-300?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 00:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fotografia macro - akcesoria

Postprzez macias13_84 » poniedziałek, 26 czerwca 2017, 15:15

No właśnie nie określiłem się wystarczająco jasno, stałka to f/1.8G a telezoom no cóż... jest ciemny, ale jak się przełączy go na tryb macro i dostanie odpowiednio dużo światła to daje rady, a "experten" ze mnie żaden
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



@Drunkmaster,
Dzięki jest to cenna informacja.
Avatar użytkownika
macias13_84
 
Posty: 1700
Dołączył(a): czwartek, 26 kwietnia 2012, 10:59
Lokalizacja: Zabrze

Re: Fotografia macro - akcesoria

Postprzez GrzeM » poniedziałek, 26 czerwca 2017, 21:44

W makro jasność obiektywu jest mało ważna - bo i tak pracujesz na przymkniętej przysłonie. Im bardziej zamkniesz przysłonę, tym większa głębia ostrości. A w makro głębia jest bardzo mała.
Jeśli chcesz się bawić na poważnie makro, to najpierw kup dobry statyw! Zamknięta przysłona, długi czas.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: Fotografia macro - akcesoria

Postprzez arhtus » środa, 28 czerwca 2017, 10:53

Przede wszystkim to trzeba się określić jakie efekty nas interesują w fotografii macro, czyli jak duże odwzorowanie chcemy uzyskać, czy tam potocznie "zbliżenie". Soczewki radzę sobie odpuścić na starcie, można zainwestować w pierścienie pośrednie do tej 50, chyba najrozsądniejsze rozwiązanie w przypadku gdy nie chcemy dużo wydawać. Przy takim rozwiązaniu nie tracimy nic z jakości szkła, a 50tki mają to do siebie, że po przymknięciu przysłony są raczej wystarczająco ostre, żeby cieszyć oko.
Pierścień odwrotnego mocowania też jest fajnym rozwiązaniem, ale tu zależnie od obiektywu możemy uzyskiwać wręcz ekstremalne odwzorowania.
Nie polecam też kupowania póki co tego porządnego statywu, bo się mocno rozczarujemy, naprawdę nie wiem jak wytrwałym trzeba być żeby w macro, takim polnym macro, używać statywu, chyba że przysłowiowego motylka poprosimy żeby na nas poczekał kilka minutek pozując, gdy my sobie ten statyw będziemy ustawiać i przy tym płosząc wszystko dookoła :)
Chyba że planujemy takie domowe "nieożywione" macro, to jak najbardziej statyw jest niezbędny.
Zdecydowanie większym problemem okaże się światło, a raczej jego brak, bo w macro żeby uzyskać odpowiednią głębię ostrości pracujemy najczęściej na bardzo przymkniętej przysłonie w obiektywie i tego światła będzie nam brakować.
Zamiast statywu chyba na początek lepiej zainwestować w jakieś lampy dedykowane macro, jest teraz pełno tanich zestawów które na początek znacząco ułatwią latanie za komarami po łąkach :)
Generalnie to jest temat rzeka i radzę podłapać trochę wiedzy na forach fotograficznych, choć tu pewnie też sporo osób pomoże.
arhtus
 
Posty: 553
Dołączył(a): piątek, 14 listopada 2014, 23:03


Powrót do Fotografowanie modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości