Obiektyw do fotografowania modeli.

Sprzęt, akcesoria oraz techniki obróbki zdjęć cyfrowych czyli, jaki kupić aparat, jak fotografować, jak ulepszyć zdjęcia i je pokazać.

Re: Obiektyw do fotografowania modeli.

Postprzez iras67 » niedziela, 8 listopada 2009, 17:51

Szukając szkieł makro, znalazłem na ebay takie coś...pierścienie makro do Nikona tytuł :
"CLOSE UP MACRO SET FOR NIKON D50 D70 D70s D80"
Obrazek
Co to jest , z opisu wynika że można założyć na obiektyw Nikona 18-55mm .Używał ktoś coś takiego, z jakim efektem ;o) cena jest niewysoka, z wysyłką jakieś 30$...
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Reklama

Re: Obiektyw do fotografowania modeli.

Postprzez michal.s » niedziela, 8 listopada 2009, 19:02

Takie samo cudo znajdziesz i na naszym Allegro - klik :)

Nie jest to nic innego jak szkła powiększające - miałem "przyjemność" ich używać, nie polecam, o ile ostrość na środku jest w miarę okej to na brzegach jest mydło, aberracja chromatyczna, winieta, niekontrolowana koma i inne dolegliwości taniego instrumentu optycznego.

A... i nie kieruj się napisami do jakiego aparatu to jest, kieruj się średnicą gwintu obiektywu do którego chcesz to dokręcić.

Jeśli soczewki to wolałbym milion razy, manualny obiektyw macro - Wołna9 + pierścienie pośrednie + przejście z mocowania M42 na mocowanie Nikona, całość wyniesie Cię wtedy około 350 zł.
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Avatar użytkownika
michal.s

Ojciec założyciel
 
Posty: 4506
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 09:10
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Obiektyw do fotografowania modeli.

Postprzez Mikołaj » niedziela, 8 listopada 2009, 19:36

Przez długi czas używałem do Nikona zestawu makro:
obiektyw Nikkor 50mm/1.8 http://www.skapiec.pl/site/cat/47/comp/83788
pierścienie pośrednie http://www.sklep.fotoabc.com/?nav=0&poz=9&id=3,109

Zestaw wyjdzie drożej niż propozycja powyżej, ale masz za to świetne, jasne szkło stałoogniskowe, które przyda się też bez makro.

Pozdrawiam
Mikołaj
 
Posty: 411
Dołączył(a): sobota, 30 sierpnia 2008, 20:46
Lokalizacja: Łódź

Re: Obiektyw do fotografowania modeli.

Postprzez iras67 » niedziela, 8 listopada 2009, 20:20

Michał mam tą Wołnie od starego Zenita :) :!: Nawet chodzi bardzo płynnie jak na swój wiek ,tylko to pełny manual będzie ...da się robić takim czymś przyzwoite zdjęcia...nie trzeba nic przerabiać poza kupnem przejściówki?
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Obiektyw do fotografowania modeli.

Postprzez michal.s » niedziela, 8 listopada 2009, 21:25

Jak kupisz przejściówkę która zablokuje bolec od przesłony to nic nie trzeba przerabiać, jak nie zablokuje to trzeba go będzie jakoś zablokować :)

A jakie fotki z tego wychodzą pogadamy prywatnie.
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Avatar użytkownika
michal.s

Ojciec założyciel
 
Posty: 4506
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 09:10
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Obiektyw do fotografowania modeli.

Postprzez potez » piątek, 23 kwietnia 2010, 09:48

iras67 napisał(a):To ja się podłącze , bo mam od niedawna korpus Nikona D70s i zupełnie nie wiem jakie makro brać ...a zwykłym dobrych zdjęć nie zrobię bo to ruina od mojego starego analoga F50 .

Iras,
najlepszym rozwiązaniem jest dedykowany obietyw Macro.
W praktyce w rozsądnych pieniądzach masz dwa do wyboru:
Sigma 50 mm
http://www.sigma-sklep.pl/sigma-50-f2-8-ex-dg-macro,371,p.html, można go trafić używanego taniej nawet za jakieś 600PLN.
lub
Nikkor Micro AF-D 60 mm: tu masz porównanie AF-D i AF-S
http://www.kenrockwell.com/nikon/60mm-afd-vs-afs.htm
Ja swojego trafiłem na Allegro za 1100 PLN jakieś dwa lata temu. Ponieważ masz D70s, to nie ma problemu ze starszymi obiektywami bo masz "śrubokręt" w bagnecie i stare obiektywy chodzą bez problemu. Warto też poszukać na e-bay w USA bo tam często chodzą super obiektywy za bardzo rozsądne pieniądze.
Zalety takiego obiektywu?
Duża wygoda używania, dla D70 autofocus jest kluczem, bo niestety ma ciemny celownik i trudno ostrzyć ręcznie w macro.Poza tym można spokojnie używać jako portretówki, ma ogniskową 90mm w przeliczeniu na klatkę 35mm i przesłonę 2,8 co na początek wystarczy :-) Z drugiej strony przesłona w trybie macro idzie aż do 45 więc daje naprawdę niezłą głębię ostrości w zbliżeniach.
Do fotografowania modeli optymalny byłby 105mm Micro Nikkor, ale to już koszt ponad 2000PLN
Pozdrawiam Arek
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Obiektyw do fotografowania modeli.

Postprzez mr.jaro » piątek, 23 kwietnia 2010, 13:23

potez napisał(a):Nikkor Micro AF-D 60 mm: tu masz porównanie AF-D i AF-S

Rowniez zdecydowanie polecam ten obiektyw. Uzywany mozna kupic za bardzo rozsadna cene, a jakosc optyczna i mechaniczna nawet starszych egzemplarzy jest bez zarzutu. Do fotografowania modeli w zupelnosci wystarczy i nie trzeba od razu siegac po 105-tke. Dodatkowa zaleta 60-tki: na D70 (crop 1,5) nadaje sie wysmienicie jako obiektyw do portretu.

W zadnym razie nie zawracalbym sobie glowy pierscieniami posrednimi (fotografowanie z nimi wbrew pozorom nie jest latwe) badz soczewkami nasadkowymi (mocno pogarszaja jakosc obrazu).
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Obiektyw do fotografowania modeli.

Postprzez Maciek_66 » sobota, 29 listopada 2014, 17:44

A co myślicie Panowie o Nikkorze AF-S 40 mm f/2.8G micro? Testowałem obiektyw z D5100, takie fotki mi nim wyszły:

Obrazek
Obrazek
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obiektyw do fotografowania modeli.

Postprzez potez » niedziela, 30 listopada 2014, 10:52

Maciek,
To Tobie ma obiektyw pasować ;o)
Zdjęcia jak widać robi, tylko zależy do czego będziesz go uzywał. Bo jeśli naprawdę do makro to jest trochę krótki, tzn żeby zrobić maksymalne zbliżenie trzeba bardzo zbliżyć się do obiektu a to rodzi problemy ze światłem. dłuższa ogniskowa obiektywu pozwala sie odsunąć a przez to jest więcej miejsca na świecenie 8-)
Jak znam zycie to będziesz cropował, masz 24mpx w aparacie wiec jest z czego :mrgreen:
Zdjęc na wystawie modelom tym obiektywem nie porobis bo za szeroko będzie...
A na poważnie, to jeżeli jesteś zadowolony to zostaw. Bo jak weżmiesz 60, 85 albo 105 to będziesz jeszce bardziej zadowolony i .... to zadowolenie niestety kosztuje :(
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Obiektyw do fotografowania modeli.

Postprzez Maciek_66 » niedziela, 30 listopada 2014, 11:11

No cóż, mam taki do wypróbowania. Spodobał mi się bardziej do modeli, a zwłaszcza detali, od kitowego 18-105. A 60 mm nie mam okazji wypróbować. A jest 2 razy droższy. No i myślałem też o imprezach modelarskich, ale trudno to zasymulować w domu.
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obiektyw do fotografowania modeli.

Postprzez Maciek_66 » niedziela, 30 listopada 2014, 16:28

Jestem zadowolony jeśli chodzi o detale, ale nie mam porównania z tym 60 mm. Przy czym ja mam małą matrycę, z tego, co czytałem (poprawcie, jeśli piszę bzdury), że dla niej mnoży się 1,5x, czyli ogniskowa 40 mm odpowiada 60 mm, a 60 mm odpowiada 90 mm. Oczywiście rozumiem, że przy 60 mm, mogę mieć na ekranie większy obraz detalu przy tej samej odległości fotografowania. Problem w tym, że jak mi czasem wyjdzie dobre makro, to jestem przerażony tymi babolami, które widać na zdjęciu. W życiu ich nie widać (a może ja nie widzę, nawet w okularach ;o) ).
Pytanie, czy ta 60 różni się czymś od 40 poza długością ogniskowej i z tym związanymi parametrami? To znaczy czy jest ostrzejsza, lepsza, czy coś innego? Byłem przed chwilą w ABFoto, powiedzieli, że to jest lepszy jakościowo obiektyw, ale nie bardzo potrafili to uzasadnić.
potez napisał(a):Zdjęc na wystawie modelom tym obiektywem nie porobis bo za szeroko będzie...

Z mógłbyś to bardziej rozwinąć, wytłumaczyć? Postawiłem na stole 2 modele 1/72 w normalnym świetle w pokoju, cyknąłem z lampą fotki symulując konkurs. Nie wiem jak to inaczej zasymulować.
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obiektyw do fotografowania modeli.

Postprzez GUDMUNDUR » poniedziałek, 1 grudnia 2014, 02:18

Jest forum dla użytkowników aparatów Nikon . Na pewno tam zdobędziesz dużo informacji .
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=3124
Ja sam jestem na etapie nauki , chociaż już zapomniałem większość tego co przeczytałem na początku . Na pewno masz już łatwiej z tego powodu , że posiadasz sam aparat . Połowa z głowy , więc nie musisz się przejmować przeliczaniem ogniskowej .Gdybyś kupował inny aparat to co innego . Co do porównywanych przez Ciebie obiektywów na pewno jest lepszy ten droższy :) . Pytaniem właściwym jest się zapytać czy Ty potrzebujesz to co jest lepsze i droższe . Musisz się określić czy chcesz robić zdjęcia gdzie będzie widać właśnie wszystkie fafrochy i takie szczegóły których naprawde gołym okiem nie widać ( makro ) czy nie . Wtedy starczy i zwykły obiektyw . Kwestia ostrości i oświetlenia jest takim samym wymogiem do każdego obiektywu . A tak naprawde , który lepszy to sam musisz stwierdzić . Ja na Twoim miejscu przeszedłbym się po prostu do fotografa po poradę . Albo do innego sklepu gdzie ktoś się zna na zdjęciach a nie tylko na grzecznej sprzedaży . Zawsze także możesz w sklepie porobić trochę zdjęć na obiektywach i w domu porównać . Ja sam chciałem nawet skoczyć do mojego sklepu i się zapytać ale nie mają w ofercie Twojej 40-stki .
Avatar użytkownika
GUDMUNDUR
 
Posty: 1209
Dołączył(a): poniedziałek, 5 maja 2014, 23:59
Lokalizacja: za siedmioma pędzelkami ...

Re: Obiektyw do fotografowania modeli.

Postprzez Maciek_66 » poniedziałek, 1 grudnia 2014, 07:55

Na forum.nikoniarze nawet jestem zarejestrowany, ale fotografowanie modeli ma swoją specyfikę, dlatego pytam tu. Pytałem się w sklepach, ale z doradzaniem różnie bywa, niezbyt pomocni panowie byli.
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obiektyw do fotografowania modeli.

Postprzez GUDMUNDUR » poniedziałek, 1 grudnia 2014, 10:32

Trochę się wczytałem na optycznych.pl w charakterystyki obu obiektywów . Według opisu budowy przedstawionych na stronie modeli i danych do robienia makro zdjęć a także własnej oceny mojego obiektywu skłaniałbym się do zakupu 60-tki . Nawet powiedziałbym , że to nie 60-tka jest lepsza a 40-tka jest o wiele gorsza do pstrykania modeli samolotów w makro . W ten sposób . 40-tka ma gorszej jakości , prostsze i w mniejszej ilości soczewki , co wpływa na jakość zdjęcia . Jakość wykonania samego obiektywu jest gorsza , stąd zapewnie dwa razy mniejsza cena . No i najważniejsze pewnie przy modelach 1/48 , może być już gorzej z efektem makro . Ten tańszy obiektyw potrzebuje być bliżej do dobrego zrobienia makro . To tak według danych jakie podaje Optyczne.pl .
Tak mi się wydaje na moje słabo amatorskie oko . Najlepiej jednak jest samemu porobić zdjęcia na obydwu obiektywach . Gdyby był idealnym obiektywem to zresztą nie sprzedawaliby za pół ceny mniej od nastepnego w ofercie .
Avatar użytkownika
GUDMUNDUR
 
Posty: 1209
Dołączył(a): poniedziałek, 5 maja 2014, 23:59
Lokalizacja: za siedmioma pędzelkami ...

Re: Obiektyw do fotografowania modeli.

Postprzez michal.s » wtorek, 2 grudnia 2014, 00:41

Maćku, nie ma sensu zmieniać obiektywu na teoretycznie lepszy, tylko po to by i tak później zmniejszać zdjęcia do rozmiarów internetowych. Po takich operacjach nie zobaczysz żadnej różnicy czy to zdjęcie zostało zrobione obiektywem za 200 zł czy za 2000 zł, oczywiście jeśli oba zdjęcia z różnych obiektywów zostaną poddane stosowniej obróbce i będą prawidłowo naświetlone.

Nadmiar kasy jeśli takowy posiadasz zainwestuj w program graficzny (Adobe Lightroom jest teraz najlepszym wyborem) lub oświetlenie błyskowe, które da Ci nowe możliwości - choćby robienia zdjęć z ręki bez męczarni ze statywem i nie poruszeniem aparatu.

Jeśli ogniskowa Ci pasuje, nie musisz zbytnio zbliżać się do modelu by uchwycić szczegóły i obiektyw pracuje poprawnie, szczególnie jego AF - nic nie zmieniaj :)
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Avatar użytkownika
michal.s

Ojciec założyciel
 
Posty: 4506
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 09:10
Lokalizacja: Rzeszów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Fotografowanie modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości