Obiektyw do fotografowania modeli.

Sprzęt, akcesoria oraz techniki obróbki zdjęć cyfrowych czyli, jaki kupić aparat, jak fotografować, jak ulepszyć zdjęcia i je pokazać.

Re: Obiektyw do fotografowania modeli.

Postprzez Maciek_66 » wtorek, 2 grudnia 2014, 07:46

Zdjęcia robię nie tylko do internetu, ale do MiniRepliki (czyli do druku) też. A w zasadzie głównie. Ja tego obiektywu nie mam, po prostu miałem możliwość go pożyczyć i wypróbować, dopiero myślę nad kupnem, na gwiazdkę :) . A tego drugiego (60 mm) nie mam okazji wypróbować. Porównania więc nie mam.
Zaintrygowało mnie stwierdzenie:
potez napisał(a):Zdjęc na wystawie modelom tym obiektywem nie porobis bo za szeroko będzie...

Nie miałem pomysłu na zasymulowanie wystawy poza ustawieniem kilku modeli na stole i cyknięciem ich zdjęć.
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:14
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

Re: Obiektyw do fotografowania modeli.

Postprzez potez » środa, 3 grudnia 2014, 00:00

Maciek tak jak Ci pisałem, zdjęcia tym bez problemu zrobisz 8-)
Jeśli chodzi, o jakość obrazu to one wszystkie są podobne do siebie, najlepszym w sensie najbardziej ostrym jest Micro 200mm, ale dajmy sobie spokój ze słoikiem za 7000pln ;o)

Te wszystkie obiektywy różnią się tylko dwoma parametrami w praktyce- minimalna odległością ostrzenia i kątem widzenia.
Im dłuższa ogniskowa tym mniejszy kąt widzenia i większa minimalna odległość.
Żeby zrobić taki sam ( w pewnym uproszczeniu) kadr to obiektywem 40 mm musisz być dużo bliżej niż 60 mm. Tosię przekłada na dwie rzeczy:
1) łatwiej doświetlić obiekt, jeżeli będziesz miał więcej miejsca pomiędzy końcem obiektywu a fotografowanym przedmiotem. W obiektywie 40 mm odległość, w której skala odwzorowania jest 1:1 to 16,3 cm od płaszczyzny matrycy!!! Czyli w to się Jeszce wlicza grubość aparatu i obiektywu- do obiektu od czoła soczewki zostanie ci ile? 4-5 cm? Jak to oświetlić sensownie? Dla 60mm masz 21,9 cm, dla 85 28,6cm, dla 105 31,4 cm a dla 200 71cm, teraz chyba jest jasne, o co chodzi? 8-)
2) kadr 40 mm będzie dosyć szeroki i jeśli będziesz chciał wybrać jeden konkretny model stojący na stole w kupie innych ze względu na kat widzenia będziesz musiał podejść bliżej z aparatem, czy wręcz czasami -wejść na stół nad modele, na pewno nie raz widziałeś na imprezach jak gościom wiszą z aparatów jakieś paski i zamiatają nimi po modelach jak robią zdjęcia modelom stojącym przy krawędzi stołu dalej od nich 8-). Przy dłuższym obiektywie, z większej odległości widzisz wężej, więc łatwiej "wyseparowac" sobie obiekt do fotografii, to trochę podobna zasada jak z użyciem teleobiektywów, jeśli wiesz o czym mowie ;o)
Sorry, że tyle natłukłem tekstu ale jakos nie umiem tego prościej napisać :cry:
A co do forum nikoniarzy to też tam jestem tylko nie, jako potez ;o
Musisz sam sobie określić, jakie masz wymagania i jaki budżet. Jak będziesz miał budżet to można wtedy znaleźć najlepsze rozwiązanie. Najlepiej potestować i popróbować. Jeśli masz ochotę to w tą sobotę/niedzielę jestem w Łodzi i mogę ci te słoiki pożyczyć np. w niedzielę, protestujesz sobie i zobaczysz, jaka jest różnica pomiędzy nimi. Ja osobiście w tej chwili praktycznie używam tylko 105, najlepiej mi sie na nim pracuje. A co do obiektywów makro to do nikona możesz też wziąć np niezła tokinę 90 mm albo tamrona 100 i pewnie będą lepszym wyborem niż 40 a w cenie to wychodzi na to samo 8-)
Tyle o fotografii na forum modelarskim :mrgreen:
Ostatnio edytowano środa, 3 grudnia 2014, 00:13 przez potez, łącznie edytowano 2 razy
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Obiektyw do fotografowania modeli.

Postprzez Maciek_66 » środa, 3 grudnia 2014, 07:49

Dzięki za wyjaśnienie. Mniej więcej kumam o co chodzi, zastanawiałem się tylko, czy różnica tych obiektywów to ogniskowa, czy coś jeszcze. Ja jestem modelarzem, tylko z konieczności zainteresowałem się fotografią, słaby w tym jestem. Dlatego boję się obiektywów typu Tamron czy inne, bo to różnie piszą o współpracy z Nikonem. W sklepie z używanymi jest taki Nikkor 60 mm w stanie "demo", pojadę jutro zobaczyć i popróbować. Może coś wymyślę, może coś doradzą.
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obiektyw do fotografowania modeli.

Postprzez Maciek_66 » czwartek, 4 grudnia 2014, 13:39

Kupiłem Nikkora 60 mm, jak większość kazała. Używany, stan demo, czyli podobno nie był u klienta, tylko do testów w sklepie. Za 1450, bez pudełka. Spróbowałem w sklepie, sprzedawca dał też spróbować 105 mm, ale to za daleko od modelu trzeba odchodzić. 60 mm w sam raz (na mojej matrycy to odpowiednik 90 mm), 40 mm w miarę pasował, ten faktycznie powinien być lepszy. Za nówkę trzeba by dać ok. 2100, to chyba bym na to nie poszedł, ale tak... Spróbowałem też Tamrona, ale on tak jakoś skokowo ostrzył (nówka), dość powoli, jakby niepewnie. Dlatego wziąłem tego tego używanego 60 mm, teraz go spakuję, bo ma być na gwiazdkę i dopiero potem będę się bawił.
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obiektyw do fotografowania modeli.

Postprzez GUDMUNDUR » czwartek, 4 grudnia 2014, 18:01

Trzydzieści procent zaoszczędzone :) . W sam raz na lampy i żarówy do zdjęć .
Avatar użytkownika
GUDMUNDUR
 
Posty: 1209
Dołączył(a): poniedziałek, 5 maja 2014, 23:59
Lokalizacja: za siedmioma pędzelkami ...

Re: Obiektyw do fotografowania modeli.

Postprzez Maciek_66 » czwartek, 4 grudnia 2014, 18:15

To już mam. Teraz myślę o lampie zewnętrznej, ale to w okolicach urodzin może...
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obiektyw do fotografowania modeli.

Postprzez GUDMUNDUR » czwartek, 4 grudnia 2014, 18:25

To jak nie lampy to na porządną torbe do zestawu i solidny statyw :D . Trzeba dbać żeby się nie zakurzyło ;o) .
P.S. Zrób zdjęcie oczu muchy , jestem ciekaw jak wyjdzie na Nikonie .
Ostatnio edytowano czwartek, 4 grudnia 2014, 18:39 przez GUDMUNDUR, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
GUDMUNDUR
 
Posty: 1209
Dołączył(a): poniedziałek, 5 maja 2014, 23:59
Lokalizacja: za siedmioma pędzelkami ...

Re: Obiektyw do fotografowania modeli.

Postprzez Maciek_66 » czwartek, 4 grudnia 2014, 18:34

Statyw, jakąś torbę też mam. Ale muchy nie ma. Na szczęście. Ale rozpakuję go na gwiazdkę i coś poszukam...
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obiektyw do fotografowania modeli.

Postprzez hacz » sobota, 13 maja 2017, 19:27

Panowie mam canona d600 i chcę do niego dokupić sobie obiektyw na oku mam Tamron SP AF 90 mm f/2.8 Di Macro sam będzie pstrykał super fotki czy nie koniecznie :mrgreen: :?:
Avatar użytkownika
hacz

BoB 3 miejsce
 
Posty: 1416
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 18:32
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Obiektyw do fotografowania modeli.

Postprzez Atlis » sobota, 13 maja 2017, 21:08

A jakie masz teraz szkło i lampy?
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Obiektyw do fotografowania modeli.

Postprzez hacz » niedziela, 14 maja 2017, 07:15

3x85w 5500k i zwykła 55 obiektyw
Avatar użytkownika
hacz

BoB 3 miejsce
 
Posty: 1416
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 18:32
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Obiektyw do fotografowania modeli.

Postprzez Atlis » niedziela, 14 maja 2017, 08:53

Patrząc po Twoich zdjęciach, makro, tym bardziej 90mm, jest Ci do niczego potrzebne. Ale przemyśl zakup porządnego oświetlenia bo jest słabiutko. Quantuum / Quadralite Move 200 Kit na przykład + ich bezprzewodowy wyzwalacz. Zaoszczędzisz 40% środków i zdjęcia będą lepsze. Jeśli Ci nadal będzie brakować ostrości, kup Canon 50mm 1.8II. MTFy ma podobne jak ten Tamron. I kosztuje grosze. Nawet kupując lampy + tę 50tkę, mieścisz się w tych samych pieniądzach co za sam Tamron. Oczywiście wychodząc z założenia, że ten Tamron jest Ci potrzebny tylko do focenia modeli.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Obiektyw do fotografowania modeli.

Postprzez iras67 » sobota, 27 maja 2017, 11:00

hacz napisał(a):3x85w 5500k

Atlis napisał(a):Ale przemyśl zakup porządnego oświetlenia bo jest słabiutko.

A co jest złego w tym zestawie?
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Obiektyw do fotografowania modeli.

Postprzez Atlis » sobota, 27 maja 2017, 11:12

Mało światła.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Poprzednia strona

Powrót do Fotografowanie modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości