[tutorial] Korekcja zdjęć

Sprzęt, akcesoria oraz techniki obróbki zdjęć cyfrowych czyli, jaki kupić aparat, jak fotografować, jak ulepszyć zdjęcia i je pokazać.

[tutorial] Korekcja zdjęć

Postprzez fumfol » poniedziałek, 29 października 2007, 16:17

Celem, który mamy osiągnąć jest zdjęcie modelu w czystych barwach, na białym tle:
Obrazek

a materiłem wyjściowym jest zdjęciem zabarwione cyanem:
Obrazek

Techniki tej można używać również do usuwania innych przebarwień (np. blików swiatła żarowego) i podciagania kolorów (kiedy coś nie wyjdzie tak, jak zamierzaliśmy), itd.


Otwieramy zdjęcie, które wymaga poprawek. Zamieniam od razu przestrzeń kolorystyczną z RGB (ekranowej) na CMYK (drukarską). Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że zazwyczaj przygotowuję prace do druku i jest mi tak wygodnie. Po drugie i najważniejsze, w tym przypadku ma to inne uzasadnienie: zdjęcie, które obrabiamy ma ewidentnie cyanowe (błękitne/turkusowe) przebarwienia w tle i będziemy się bawić jednym z CMYKowych kanałów - cyanem, a potem magentą. Żaden z kanałow RGB nie jest do tej zabawy potrzebny.
Konwersji dokonujemy jak na zdjęciu poniżej.

Obrazek

Otwieramy jak na zdjęciu poniżej okienko z krzywymi (eng: curves).

Obrazek

Otwiera się okienko. W jego górnej cześci mamy liste kanałów: cyan, magenta, yellow i black a z prawej strony różnego rodzaju przciski, które w tej chwili są do niczego nie potrzebne. Przycisku SAVE można użyć ewentualnie do zapisania ustawień, które za chwilę poczynimy i zastosować je na innych fotkach z danej sesji (zakładając, że wszystkie zdjęcia maja ten sam "problem").
Przelączamy kanał na CYAN jak poniżej:

Obrazek

Teraz nie zamykając okna poruszamy mychą po zdjęciu - np. jego lewym górnym rogu w obszarze tła. Jednocześnie widać, że w oknie krzywych po ukośnej linii (wykresie) porusza się czarna kropka. To jest punkt, który bedziemy przesuwać w dół, co zniweluje na zdjęciu w tym własnie miejscu nasycenie cyanu i tło zacznie zmieniać kolor jak na zdjęciu poniżej i wpadać w różowy - magente. Zdjecie poniżej poza efektem powyższej operacji pokazuje, że teraz zmieniamy kanał na magente, bo po zdjeciu z tła cyanu mamy problem z magentą :) Więc zmieniamy kanał na magente:

Obrazek

Również na tym kanale znajdujemy na wykresie miejsce odpowieadające naszym przebarwieniom, przez poruszanie mychą po obszarze tła w lewym górnym rogu i krzywimy wykres jak na zdjeciu poniżej:

Obrazek

Teraz zdjęcie zaczyna wyglądać w miarę normalnie: tło uzyskało zbliżony do białego kolor a samochód się wykrystalizował nie tracąc jednocześnie swoich kolorów. Dlaczego kolory na samochodzie się nie popsuły? Dlatego, że pracowaliśmy tylko na drobnych fragmentach krzywej dotyczącej konkretnego miejsca na zdjeciu - tła.

Jak dla mnie zdjęcie to jest jeszcze trochę za ciemne i nadal trochę zabrudzone błekitem. Robimy jeszcze raz korektę krzywej cyan w lewym górnym narożniku zdjecia.

Obrazek

I gotowe!! Przed zapisaniem zdjęcia warto (trzeba nawet) zamienić przesterzeń kolorów z CMYKa do RGB.

I to tyle jesli chodzi o czyszczenia przebarwień na zdjęciach. Metoda ta nie jest w zasadzie skomplikowana. Jeśli ktoś uważa, że to trudne, to pewnie dlatego, że słabo to opisałem :) Jak by co - prosze pytać. Postaram się rozjaśnić watpliwości.

Metoda korejcji zdjęć która opisał Michal.s w galerii przy okazji Lambo Portalusa jest też skuteczna, ale bardziej nadaje się do wyciskania ze zdjęcia szczegółów, których nie widać przez niedoświetlenie lub prześwietlenie. Pozwala ona korygowac kolory, ale nie w taki precyzyjny sposób jak krzywe. Tak na prawde połączenie kilku narzędzi, w które wyposażony jest Photoshop daje pełen efekt. Jak połączyć te wszystkie metody i techniki nie jestem w stanie na ten moment wytłumaczyć :) Na pewno trzeba pokombinować i zobaczyć co daje lepsze rezultaty i co jest dla kogo wygodniejsze.

Podsuwowanie:
Zdjęcie do użyte do tutorialu jest własnością kolegi Portalusa i zostało użyte za jego zgodą. Program, którego używałem do przygotowania tutorialu to Adobe Photoshop CS, działający pod kontrolą systemu OSX 10.3.9 na PowerMacu G4 1,25 MHz, 1,75 GB RAMu.
fumfol
 
Posty: 27
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 16:45
Lokalizacja: Zakrzewo/Poznań

Reklama

Re: [tutorial] Korekcja zdjęć

Postprzez korop » środa, 21 maja 2008, 14:45

Bardzo przydatny tutorial (nie mam Photoshopa ale sobie załatwię :twisted: ) Jest tylko jeden mały nic nie znaczący właściwie błąd. PowerMacu G4 1,25 ?MHz?, 1,75 GB RAMu. Chyba GHz powinno być.
korop
 

Re: [tutorial] Korekcja zdjęć

Postprzez Cichociemny » środa, 21 maja 2008, 15:42

korop napisał(a):nie mam Photoshopa ale sobie załatwię

Tzn kupisz, bo chyba nie sugerujesz czegoś innego? Ja tylko kolejny raz przypomnę, że Photoshop to nie jedyny (a na pewno nie najtańszy) program w którym można zrobić to co pokazał fumfol).
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: [tutorial] Korekcja zdjęć

Postprzez michal.s » środa, 21 maja 2008, 16:33

Ba nawet darmowy :) GIMP :)
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Avatar użytkownika
michal.s

Ojciec założyciel
 
Posty: 4506
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:10
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [tutorial] Korekcja zdjęć

Postprzez Tomek Zieliński » czwartek, 22 maja 2008, 20:55

michal.s napisał(a):...darmowy GIMP


Michał, tutorial dotyczy Photoshopa a nie Gimpa.
Gimpa miałem, używałem, program niestabilny, często zamykany przez Windows.
Może teraz jest inna, lepsza wersja.
To po pierwsze, a po drugie czy warto korygować.
Zawsze jest to zafałszowanie tego co jest w rzeczywistości.
Zaś jakby ktoś chciałby naprawiać w ten sposób swoje "popsute" zdjęcia to nigdy fotografowania się nie nauczy, chyba że na takiej nauce mu nie zależy.
Tomek Zieliński
 

Re: [tutorial] Korekcja zdjęć

Postprzez Timi » czwartek, 22 maja 2008, 21:35

Jeżeli nie masz oryginalnego PS to do najprostszej obróbki wystarczy Ci darmowa Picasa
pozdrawiam
Tomasz Modłasiak
(a) Bułki (i tak) nie pikają!!

http://timimodelfactory.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Timi
 
Posty: 1614
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:49
Lokalizacja: Częstochowa[K.M. Rozbitek:]

Re: [tutorial] Korekcja zdjęć

Postprzez Cichociemny » czwartek, 22 maja 2008, 21:37

Michał, tutorial dotyczy Photoshopa a nie Gimpa.

A wypowiedź Michała innych edytorów grafiki, w których można zrobić to samo. Poza tym krzywe nie są narzędziem występującym tylko w Photoshopie, więc tutorial jest w pewnym stopniu uniwersalny.

Tomek Zieliński napisał(a):Gimpa miałem, używałem, program niestabilny, często zamykany przez Windows.

Może to być wina Windowsa... Gimpa używam od lat, zarówno w środowisku Windows jak i Unix, i nigdy nie miałem problemu z jego stabilnością.

Tomek Zieliński napisał(a):Może teraz jest inna, lepsza wersja.

Aktualna stabilna wersja to 2.4.

Tomek Zieliński napisał(a):To po pierwsze, a po drugie czy warto korygować.
Zawsze jest to zafałszowanie tego co jest w rzeczywistości.

Przecież nikt nie retuszuje swoich błędów w wykonaniu modelu, więc jakie zafałszowanie...

Tomek Zieliński napisał(a):Zaś jakby ktoś chciałby naprawiać w ten sposób swoje "popsute" zdjęcia to nigdy fotografowania się nie nauczy, chyba że na takiej nauce mu nie zależy.

Retusz to nie naprawianie "popsutych" zdjęć...
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: [tutorial] Korekcja zdjęć

Postprzez Panzer » piątek, 23 maja 2008, 10:14

Tomek Zieliński napisał(a):To po pierwsze, a po drugie czy warto korygować.
Zawsze jest to zafałszowanie tego co jest w rzeczywistości.


Jako, że zajmuję się fotografią półzawodowo gwarantuje Ci, że każde zdjęcie to zafałszowanie rzeczywistości. To co pokazał fumfol to właśnie próba powrotu do czegoś zbliżonego do rzeczywistości. No bo chyba nie widzimy w cyjanie, prawda.... A aparat niestety czasami tak i to jego ułomności powodują, że to co mamy na zdjęciu to wierutna bzdura czasami.
Avatar użytkownika
Panzer

Animal Planet
 
Posty: 2402
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 16:50
Lokalizacja: Tychy

Re: [tutorial] Korekcja zdjęć

Postprzez iras67 » piątek, 15 października 2010, 12:47

Nie wiem czy jest możliwość w Xp ale w Viście i 7 można korzystać z fajnego darmowego narzędzia Windows Live: Galeria fotografii . Po ściągnięciu z ich strony. Dużo funkcji bardzo skutecznych poprawy ekspozycji i kadrowania ...dla laika.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: [tutorial] Korekcja zdjęć

Postprzez klajus » czwartek, 25 sierpnia 2011, 14:27

No właśnie chciałem sobie poczytać jak obrobić zdjęcia i ZONK!
Zdjęć z tutoriala nie ma...
Pozdrawiam z mojego brodzika intelektualnego, Paweł Klaja, Fun-sklejacz tworzący rzeczy z gruntu słabe albo przeciętne...
http://pawelklaja.blogspot.com
Tekst roku:
[..] ... więc nie ma go co manieryzmem rodem z "Super modelu" psuć. Modelarstwo redukcyjne to fakty w skali a nie mity i radosna twórczość. ... [...]
Avatar użytkownika
klajus
 
Posty: 1913
Dołączył(a): środa, 24 października 2007, 14:24
Lokalizacja: Jülich/Niemcy


Powrót do Fotografowanie modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości