Strona 1 z 1

[tutorial] Korekcja zdjęć

PostNapisane: poniedziałek, 29 października 2007, 16:17
przez fumfol
Celem, który mamy osiągnąć jest zdjęcie modelu w czystych barwach, na białym tle:
Obrazek

a materiłem wyjściowym jest zdjęciem zabarwione cyanem:
Obrazek

Techniki tej można używać również do usuwania innych przebarwień (np. blików swiatła żarowego) i podciagania kolorów (kiedy coś nie wyjdzie tak, jak zamierzaliśmy), itd.


Otwieramy zdjęcie, które wymaga poprawek. Zamieniam od razu przestrzeń kolorystyczną z RGB (ekranowej) na CMYK (drukarską). Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że zazwyczaj przygotowuję prace do druku i jest mi tak wygodnie. Po drugie i najważniejsze, w tym przypadku ma to inne uzasadnienie: zdjęcie, które obrabiamy ma ewidentnie cyanowe (błękitne/turkusowe) przebarwienia w tle i będziemy się bawić jednym z CMYKowych kanałów - cyanem, a potem magentą. Żaden z kanałow RGB nie jest do tej zabawy potrzebny.
Konwersji dokonujemy jak na zdjęciu poniżej.

Obrazek

Otwieramy jak na zdjęciu poniżej okienko z krzywymi (eng: curves).

Obrazek

Otwiera się okienko. W jego górnej cześci mamy liste kanałów: cyan, magenta, yellow i black a z prawej strony różnego rodzaju przciski, które w tej chwili są do niczego nie potrzebne. Przycisku SAVE można użyć ewentualnie do zapisania ustawień, które za chwilę poczynimy i zastosować je na innych fotkach z danej sesji (zakładając, że wszystkie zdjęcia maja ten sam "problem").
Przelączamy kanał na CYAN jak poniżej:

Obrazek

Teraz nie zamykając okna poruszamy mychą po zdjęciu - np. jego lewym górnym rogu w obszarze tła. Jednocześnie widać, że w oknie krzywych po ukośnej linii (wykresie) porusza się czarna kropka. To jest punkt, który bedziemy przesuwać w dół, co zniweluje na zdjęciu w tym własnie miejscu nasycenie cyanu i tło zacznie zmieniać kolor jak na zdjęciu poniżej i wpadać w różowy - magente. Zdjecie poniżej poza efektem powyższej operacji pokazuje, że teraz zmieniamy kanał na magente, bo po zdjeciu z tła cyanu mamy problem z magentą :) Więc zmieniamy kanał na magente:

Obrazek

Również na tym kanale znajdujemy na wykresie miejsce odpowieadające naszym przebarwieniom, przez poruszanie mychą po obszarze tła w lewym górnym rogu i krzywimy wykres jak na zdjeciu poniżej:

Obrazek

Teraz zdjęcie zaczyna wyglądać w miarę normalnie: tło uzyskało zbliżony do białego kolor a samochód się wykrystalizował nie tracąc jednocześnie swoich kolorów. Dlaczego kolory na samochodzie się nie popsuły? Dlatego, że pracowaliśmy tylko na drobnych fragmentach krzywej dotyczącej konkretnego miejsca na zdjeciu - tła.

Jak dla mnie zdjęcie to jest jeszcze trochę za ciemne i nadal trochę zabrudzone błekitem. Robimy jeszcze raz korektę krzywej cyan w lewym górnym narożniku zdjecia.

Obrazek

I gotowe!! Przed zapisaniem zdjęcia warto (trzeba nawet) zamienić przesterzeń kolorów z CMYKa do RGB.

I to tyle jesli chodzi o czyszczenia przebarwień na zdjęciach. Metoda ta nie jest w zasadzie skomplikowana. Jeśli ktoś uważa, że to trudne, to pewnie dlatego, że słabo to opisałem :) Jak by co - prosze pytać. Postaram się rozjaśnić watpliwości.

Metoda korejcji zdjęć która opisał Michal.s w galerii przy okazji Lambo Portalusa jest też skuteczna, ale bardziej nadaje się do wyciskania ze zdjęcia szczegółów, których nie widać przez niedoświetlenie lub prześwietlenie. Pozwala ona korygowac kolory, ale nie w taki precyzyjny sposób jak krzywe. Tak na prawde połączenie kilku narzędzi, w które wyposażony jest Photoshop daje pełen efekt. Jak połączyć te wszystkie metody i techniki nie jestem w stanie na ten moment wytłumaczyć :) Na pewno trzeba pokombinować i zobaczyć co daje lepsze rezultaty i co jest dla kogo wygodniejsze.

Podsuwowanie:
Zdjęcie do użyte do tutorialu jest własnością kolegi Portalusa i zostało użyte za jego zgodą. Program, którego używałem do przygotowania tutorialu to Adobe Photoshop CS, działający pod kontrolą systemu OSX 10.3.9 na PowerMacu G4 1,25 MHz, 1,75 GB RAMu.

Re: [tutorial] Korekcja zdjęć

PostNapisane: środa, 21 maja 2008, 14:45
przez korop
Bardzo przydatny tutorial (nie mam Photoshopa ale sobie załatwię :twisted: ) Jest tylko jeden mały nic nie znaczący właściwie błąd. PowerMacu G4 1,25 ?MHz?, 1,75 GB RAMu. Chyba GHz powinno być.

Re: [tutorial] Korekcja zdjęć

PostNapisane: środa, 21 maja 2008, 15:42
przez Cichociemny
korop napisał(a):nie mam Photoshopa ale sobie załatwię

Tzn kupisz, bo chyba nie sugerujesz czegoś innego? Ja tylko kolejny raz przypomnę, że Photoshop to nie jedyny (a na pewno nie najtańszy) program w którym można zrobić to co pokazał fumfol).

Re: [tutorial] Korekcja zdjęć

PostNapisane: środa, 21 maja 2008, 16:33
przez michal.s
Ba nawet darmowy :) GIMP :)

Re: [tutorial] Korekcja zdjęć

PostNapisane: czwartek, 22 maja 2008, 20:55
przez Tomek Zieliński
michal.s napisał(a):...darmowy GIMP


Michał, tutorial dotyczy Photoshopa a nie Gimpa.
Gimpa miałem, używałem, program niestabilny, często zamykany przez Windows.
Może teraz jest inna, lepsza wersja.
To po pierwsze, a po drugie czy warto korygować.
Zawsze jest to zafałszowanie tego co jest w rzeczywistości.
Zaś jakby ktoś chciałby naprawiać w ten sposób swoje "popsute" zdjęcia to nigdy fotografowania się nie nauczy, chyba że na takiej nauce mu nie zależy.

Re: [tutorial] Korekcja zdjęć

PostNapisane: czwartek, 22 maja 2008, 21:35
przez Timi
Jeżeli nie masz oryginalnego PS to do najprostszej obróbki wystarczy Ci darmowa Picasa

Re: [tutorial] Korekcja zdjęć

PostNapisane: czwartek, 22 maja 2008, 21:37
przez Cichociemny
Michał, tutorial dotyczy Photoshopa a nie Gimpa.

A wypowiedź Michała innych edytorów grafiki, w których można zrobić to samo. Poza tym krzywe nie są narzędziem występującym tylko w Photoshopie, więc tutorial jest w pewnym stopniu uniwersalny.

Tomek Zieliński napisał(a):Gimpa miałem, używałem, program niestabilny, często zamykany przez Windows.

Może to być wina Windowsa... Gimpa używam od lat, zarówno w środowisku Windows jak i Unix, i nigdy nie miałem problemu z jego stabilnością.

Tomek Zieliński napisał(a):Może teraz jest inna, lepsza wersja.

Aktualna stabilna wersja to 2.4.

Tomek Zieliński napisał(a):To po pierwsze, a po drugie czy warto korygować.
Zawsze jest to zafałszowanie tego co jest w rzeczywistości.

Przecież nikt nie retuszuje swoich błędów w wykonaniu modelu, więc jakie zafałszowanie...

Tomek Zieliński napisał(a):Zaś jakby ktoś chciałby naprawiać w ten sposób swoje "popsute" zdjęcia to nigdy fotografowania się nie nauczy, chyba że na takiej nauce mu nie zależy.

Retusz to nie naprawianie "popsutych" zdjęć...

Re: [tutorial] Korekcja zdjęć

PostNapisane: piątek, 23 maja 2008, 10:14
przez Panzer
Tomek Zieliński napisał(a):To po pierwsze, a po drugie czy warto korygować.
Zawsze jest to zafałszowanie tego co jest w rzeczywistości.


Jako, że zajmuję się fotografią półzawodowo gwarantuje Ci, że każde zdjęcie to zafałszowanie rzeczywistości. To co pokazał fumfol to właśnie próba powrotu do czegoś zbliżonego do rzeczywistości. No bo chyba nie widzimy w cyjanie, prawda.... A aparat niestety czasami tak i to jego ułomności powodują, że to co mamy na zdjęciu to wierutna bzdura czasami.

Re: [tutorial] Korekcja zdjęć

PostNapisane: piątek, 15 października 2010, 12:47
przez iras67
Nie wiem czy jest możliwość w Xp ale w Viście i 7 można korzystać z fajnego darmowego narzędzia Windows Live: Galeria fotografii . Po ściągnięciu z ich strony. Dużo funkcji bardzo skutecznych poprawy ekspozycji i kadrowania ...dla laika.

Re: [tutorial] Korekcja zdjęć

PostNapisane: czwartek, 25 sierpnia 2011, 14:27
przez klajus
No właśnie chciałem sobie poczytać jak obrobić zdjęcia i ZONK!
Zdjęć z tutoriala nie ma...