Otwieranie linków w nowym oknie

Coś nie działa tak jak trzeba ? Czegoś brakuje ? Planowane przerwy w działaniu forum.

jestem za twieraniem linków: w tym samym oknie, innym oknie, innej karcie

Ankieta wygasła czwartek, 22 marca 2012, 17:03

1. tak jak jest w tym samym oknie
2
5%
2. w nowym oknie
3
8%
3. w nowej karcie
33
87%
 
Liczba głosów : 38

Otwieranie linków w nowym oknie

Postprzez Jiloo » niedziela, 11 marca 2012, 11:24

Wiem,że temat już był, ale ostatnio dwa lata temu. To forum jest chyba jedynym z przeglądanych przezemnie, które nie otwiera linków w nowym oknie/zakładce. Wiem, że mogę wymusić takie otwarcie, ale przez to że na innych serwisach jest przyjętę jako standardowe to tutaj często o tym zapominam. Może jestem w mniejszości, ale mnie to troszkę irytuje kiedy po chwili się orientuję, że wyszedłem z forum. Może by zrobić ankietę?
| keep-disco-evil |
Avatar użytkownika
Jiloo
 
Posty: 666
Dołączył(a): sobota, 19 listopada 2011, 16:54
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

Re: Otwieranie linków w nowym oknie

Postprzez RAV » niedziela, 11 marca 2012, 12:27

Ja również jestem za otwieraniem linków w nowym oknie.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3300
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Otwieranie linków w nowym oknie

Postprzez alphard » niedziela, 11 marca 2012, 14:36

Ja też jestem za :)
Obrazek
Avatar użytkownika
alphard
 
Posty: 352
Dołączył(a): wtorek, 15 listopada 2011, 14:16
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Otwieranie linków w nowym oknie

Postprzez Slash » niedziela, 11 marca 2012, 14:40

Kiedyś byłem tak zirytowany uciekaniem forum, że prawie sam bym założył ten wątek. Ale mi przeszło :lol:
Avatar użytkownika
Slash
 
Posty: 3046
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 17:50

Re: Otwieranie linków w nowym oknie

Postprzez ZIO BY NAITT » niedziela, 11 marca 2012, 15:28

Słuszna inicjatywa jest słuszna - popieram.

PZDR
Pozdrawiam - Konrad Kozioł
WARSZTAT :
Dzieci + dom rodzinny w skali 1/1
Avatar użytkownika
ZIO BY NAITT
 
Posty: 1239
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:15
Lokalizacja: Warthenau

Re: Otwieranie linków w nowym oknie

Postprzez Ostach » poniedziałek, 19 marca 2012, 12:24

Mnie również działa to na nerwy. Setki tysięcy razy zamykałem kartę ze stroną, na którą trafiłem z forum bo zapominałem, że to była ta sama karta co forum.

Proszę ślicznie, zmieńcie to.
"Mr. Spock, the women on your planet are logical. That's the only planet in the galaxy that can make that claim."
Avatar użytkownika
Ostach
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek, 8 grudnia 2008, 02:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Otwieranie linków w nowym oknie

Postprzez Jarek Gurgul » poniedziałek, 19 marca 2012, 16:30

Jiloo napisał(a):Wiem,że temat już był, ale ostatnio dwa lata temu. To forum jest chyba jedynym z przeglądanych przezemnie, które nie otwiera linków w nowym oknie/zakładce. Wiem, że mogę wymusić takie otwarcie, ale przez to że na innych serwisach jest przyjętę jako standardowe to tutaj często o tym zapominam. Może jestem w mniejszości, ale mnie to troszkę irytuje kiedy po chwili się orientuję, że wyszedłem z forum. Może by zrobić ankietę?

1. Na których forach, bo nie wszędzie jest to standardem?
2. Czy jesteście (mam na myśli postulujących zmianę) w większości, czy może reszta jest zadowolona i się po prostu nie odzywa :-> (pytanie oczywiście skierowane raczej do tych "zadowolonych" ze stanu obecnego)? Nie każdy może chce, by otwierało mu się dodatkowe okno.

Zmiana (jeśli będzie możliwa technicznie) nie jest wykluczona. Jednak mimo wszystko wolelibyśmy wcześniej wiedzieć, czy jest to potrzeba większości, czy z kolei inni nie będę czasami niezadowoleni, jeśli zmiana zostanie wprowadzona.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6071
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Otwieranie linków w nowym oknie

Postprzez RAV » poniedziałek, 19 marca 2012, 16:46

Jarek Gurgul napisał(a):1. Na których forach, bo nie wszędzie jest to standardem?

Wszędzie tam, gdzie regularnie zaglądam:
http://modelwork.pl/index.php
http://modelforum.cz/
http://www.britmodeller.com/forums/
http://s362974870.onlinehome.us/forums/air/

Także tam, gdzie rzadziej zaglądam:
http://z15.invisionfree.com/72nd_Aircra ... hp?act=idx
http://spitfireforums.com/index.php
http://airfixtributeforum.myfastforum.org/index.php
http://scalemodels.ru/modules/forum/viewforum_f_85.html

Właściwie to nie potrafię wskazać forów, które otwierają linki w istniejącym oknie, poza Starym i Nowym PWM. Ale w nich także kiedyś otwierały się w nowych oknach. Na SPWM prawie nie zaglądam, natomiast na NPWM mi to przeszkadza.

Jarek Gurgul napisał(a):2. Czy jesteście (mam na myśli postulujących zmianę) w większości, czy może reszta jest zadowolona i się po prostu nie odzywa :-> (pytanie oczywiście skierowane raczej do tych "zadowolonych" ze stanu obecnego)? Nie każdy może chce, by otwierało mu się dodatkowe okno.


Dlatego padła prośba o zorganizowanie ankiety.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3300
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Otwieranie linków w nowym oknie

Postprzez shivadog » poniedziałek, 19 marca 2012, 17:01

Jeśli miałyby się otwierać w nowej karcie jestem na tak.
Jeśli w nowym oknie jestem na nie.
Zrobiłem ankietę, 3 dni myślę, że wystarczą by się rozeznać.
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Re: Otwieranie linków w nowym oknie

Postprzez Jiloo » poniedziałek, 19 marca 2012, 17:55

Oczywiście w nowej karcie jak najbardziej.
Teraz w przegladarkach można sobie konfigurowac zamiennie okno/karta.
Dla mnie obojętnie byle nie w tym samym.
| keep-disco-evil |
Avatar użytkownika
Jiloo
 
Posty: 666
Dołączył(a): sobota, 19 listopada 2011, 16:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: Otwieranie linków w nowym oknie

Postprzez RAV » poniedziałek, 19 marca 2012, 21:53

O ile jestem na bieżąco ze specyfikacją HTML, to otwarcie strony w nowym oknie lub karcie uzyskuje się atrybutem TARGET="_blank" w linku A. Jak łatwo zauważyć, nie ma tu zróżnicowania, czy ma to być nowe okno, czy nowa karta - to zależy jedynie od przeglądarki. Dlatego rozdzielanie tych możliwości w ankiecie nie ma sensu. Powinno być jedynie:

1. tak jak jest w tym samym oknie
2. w nowym oknie lub w nowej karcie

W istniejącej ankiecie głosy za opcją 2. i 3. należy zsumować, gdyż z punktu widzenia kodu HTML znaczą to samo.
Ostatnio edytowano wtorek, 20 marca 2012, 00:26 przez RAV, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3300
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Otwieranie linków w nowym oknie

Postprzez shivadog » poniedziałek, 19 marca 2012, 22:52

RAV, ja się na html nie znam, dla mnie to znaczy kompletnie coś innego, bo nie cierpię jak mi się linki w nowym oknie otwierają. Dlatego praktyczne zawsze klikam w linki z Ctrl dzięki czemu bez względu na to na jakim jestem forum, stronie czy czym tam jeszcze link otwiera mi się w osobnej karcie.
Jeśli jest jak mówisz, można to sumować. Jednak trzeba to dodatkowo przemyśleć, bo jak widać w sondzie, ludzie jak mają wybór, to wcale nie chcą by im się w nowym oknie otwierało.
Avatar użytkownika
shivadog
 
Posty: 3811
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 14:51
Lokalizacja: WRSW/3M

Re: Otwieranie linków w nowym oknie

Postprzez Rafal » wtorek, 20 marca 2012, 00:49

shivadog napisał(a):RAV, ja się na html nie znam, dla mnie to znaczy kompletnie coś innego, bo nie cierpię jak mi się linki w nowym oknie otwierają. Dlatego praktyczne zawsze klikam w linki z Ctrl dzięki czemu bez względu na to na jakim jestem forum, stronie czy czym tam jeszcze link otwiera mi się w osobnej karcie.
Jeśli jest jak mówisz, można to sumować. Jednak trzeba to dodatkowo przemyśleć, bo jak widać w sondzie, ludzie jak mają wybór, to wcale nie chcą by im się w nowym oknie otwierało.


Ale to ludzie sobie ustawiają w przeglądarce sami.
Kod forum nie jest w stanie wymusić czy to będzie nowa karta czy nowe okno.
W FF trzeba włączyć "open new windows in tab instead".
Google nie zwalnia z samodzielnego myślenia.
Rafal
 
Posty: 1276
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:09

Re: Otwieranie linków w nowym oknie

Postprzez RAV » wtorek, 20 marca 2012, 00:51

shivadog napisał(a):praktyczne zawsze klikam w linki z Ctrl dzięki czemu bez względu na to na jakim jestem forum, stronie czy czym tam jeszcze link otwiera mi się w osobnej karcie.

Ja Ctrl używam tylko na PWM (już się przyzwyczaiłem do pamiętania o tym) i na portalach ogólnoinformacyjnych, gdzie ze strony głównej otwieram sobie kilka artykułów na kolejnych kartach i po przeczytaniu po kolei zamykam. Jednak na tych forach, które wymieniłem wyżej, kliknięcie bez Ctrl lub z nim otwiera link na nowej karcie (nie oknie). Używam najnowszej wersji SeaMonkeya. Kiedyś (przed "wynalezieniem" kart i jakiś czas potem) otwierały się w nowym oknie.

shivadog napisał(a):jak widać w sondzie, ludzie jak mają wybór, to wcale nie chcą by im się w nowym oknie otwierało.

Dla mnie, jako twórcy stron WWW, jest wszystko jedno, czy strona ma się otwierać w nowym oknie, czy karcie. Nie mam na to wpływu. Decyduje użytkownik. Dlatego nie ma sensu, żeby użytkownik prosił webmastera/admina, żeby strona otwierała mu się na nowej karcie, a nie w nowym oknie (lub odwrotnie), bo ów webmaster nie ma nic do tego.

PS. Świadomie pomijam temat otwierania nowego okna (a nie karty) za pomocą JavaScriptu (np. tak jak po kliknięciu zdjęć na http://old.e-rav.pl), co jest obecnie wycofywane (we współczesnych wersjach MSIE zdjęcia się nie otwierają, a w SeaMonkeyu jeszcze tak). Ta funkcja była często używana do przekonfigurowywania przeglądarki wbrew woli użytkownika (głównie otwierania nowej strony na całym ekranie, a nie w oknie).
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3300
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Otwieranie linków w nowym oknie

Postprzez Jiloo » wtorek, 20 marca 2012, 01:06

To prawda, ze _blank otwiera w nowym oknie, ale kiedy powstawał ten atrybut przeglądarki nie posiadały jeszcze zakładek. Teraz każda rozsądna przeglądarka otwiera w zakładkach, a jeśli nie to można ją zmusić w opcjach zanaczając "otwieraj w zakładkach zamiast oknach".

Ja wiem, że jest cały stos klawiszologii która umożliwia otwieranie w przeróżnych konfiguracjach i tak np. u mnie (mac):
– cmnd + click = nowa zakładka nieaktywna (otwiera się obok, ale mnie nie przenosi na tę nową stronę, taka – do zobaczenia za chwilę),
– cmnd + shift + click = nowa zakładka aktywna (przenosi od razu na stronę w nowej zakładce),
– cmnd + alt + click = nowe okno nieaktywne (pod spodem),
– cmnd + alt + shift + click = nowe okno aktywne (na wierzchu).
I mimo, że znam tę całą klawiszologię, to poprostu na wszelkich forach jakie znam mam z góry założoną opcję "_blank" i przyzwyczajenie pozwala zapominać, że tu jest inaczej. Stąd mój wniosek. Ale nawet jak się to nie zmieni, to i tak będę tu wracać, bo lubię to forum :D
| keep-disco-evil |
Avatar użytkownika
Jiloo
 
Posty: 666
Dołączył(a): sobota, 19 listopada 2011, 16:54
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Sprawy pwm.org.pl

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 159 gości