CŁO

Re: CŁO

Postprzez Tomasz Mańkowski » sobota, 13 października 2007, 06:58

Krzysztofoslaw napisał(a):Najlepiej mieć, że wszystko tam jest gratis do jakiegoś mało cennego elementu (kupujesz 3 modele w tym dwa gratis). Wartość paczki maleje i może nie osiągnąć poziomu oclenia :) sprytny patent, ktoś go wypróbuje? ;)


Przykro mi, ale to bzdura...
Wartość paczki ( dla Urzędu Celnego ) nie ma nic wspólnego z tym czy za jakiś towar zapłaciłeś, czy dostajesz go gratis...
Jeśli dostaniesz paczkę od osoby prywatnej, gdzie będziesz miał nawet same gratisy ( tzn. prezenty ), to i tak masz wielką szansę na to, że paczka zostanie zatrzymana przez UC, a Ty zostaniesz wezwany do wyjaśnienia ( oświadczenia co do wartości prezentu, dokonanie odprawy celnej i takie tam... )

Ogólnie biorąc, jeśli paczka już zostanie przez cło wyłapana, mizerne są szanse na to aby uniknąć opłat ( choć, nie przeczę i takie rzeczy też są możliwe w pewnych przypadkach )
Pozdrawiam TM
Obrazek
Avatar użytkownika
Tomasz Mańkowski
 
Posty: 1237
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 00:27
Lokalizacja: z lasu... na południe od W-wy

Reklama

Re: CŁO

Postprzez Krzysztofoslaw » sobota, 13 października 2007, 11:04

A jak oni obliczają jej wartość w takim razie? Bo jeżeli chcemy ominąć pewien mechanizm, to musimy znać zasadę jego działania... Czy wartości nie oblicza się na pdst. can zakupu? Aczkolwiek kilka osób mi radziło (którzy ściągali z USA), by paczkę mieć od osób prywatnych, a przynajmniej niech tak wygląda. Bo oni na szczęście nie sprawdzają wszystkich paczek, a przyciągają ich wzrok te ze sklepów :)
Krzysztofoslaw
 

Re: CŁO

Postprzez Tomasz Dzieciątkowski » sobota, 13 października 2007, 13:58

Wartość paczki obliczają na podstawie deklaracji, która jest opisana na druku na paczce lub też zawartej faktury. Jeśli takiej deklaracji czy faktury nie ma, to często obliczają wartość towaru sami. Wtedy biada nam - zawsze jest zawyżona!
Paczki od osób prywatnych, najlepiej z adnotacją "gift", są lepsze z tego powodu, że ich wartość nie podlegająca cleniu to 45 euro, a nie 22 jak w przypadku paczek "merchandise". W obu przypadkach do wartości paczki wliczane są koszta przesyłki.

Z własnego doświadczenia wiem, że kwestia wejścia paczki na cło zależy w 60% od szczęścia, 15% od jej wielkości i wagi, a w 15% od humoru PaniKazi na cle...
If on my journey, should I encounter God, God will be cut...
Avatar użytkownika
Tomasz Dzieciątkowski
 
Posty: 988
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 20:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: CŁO

Postprzez Krzysztofoslaw » sobota, 13 października 2007, 19:24

A ja chciałem ściągnąć kilka modeli... No ja na paczce chciałem mieć właśnie takie pierdółki powypisywane, co by sie tak nie czepiali...
Krzysztofoslaw
 

Re: CŁO

Postprzez Tomasz Mańkowski » sobota, 13 października 2007, 19:35

Tomasz Dzieciątkowski napisał(a):...a w 15% od humoru PaniKazi na cle...


Nie "na cle", a na poczcie...
Dokładnie wygląda to tak, że w Urzędzie Pocztowym przy którym jest Urząd Celny ( są takie bodajże trzy w kraju ) pracownik poczty ( ta przysłowiowa PaniKazia ) przegląda paczki dzieląc ja na - te skierowane do firm ( praktycznie wszystkie do "oclenia" ) i te skierowane do osób prywatnych.
Te dla osób prywatnych dzielone są dalej na te od firm i od osób prywatnych ( limity wartości poniżej których paczki nie idą "do oclenia" podał Tomek ). Jesli paczka jest od firmy a nie ma deklaracji celnej ( taka zielona karteczka na paczce ) - paczka też jest najczęściej zatrzymywana. Oczywiście im większa, cięższa paczka to ryzyko zatrzymania większe...
I dopiero teraz tymi "zatrzymanymi do oclenia" paczkami zajmuje się Urząd Celny.
Jeśli paczka jest dla firmy - firma robi SAD, odprawę ect... ale rozumiem że ten wariant nas nie interesuje...
Jeśli paczka jest dla osoby prywatnej ( w slangu urzędowym - osoby fizycznej ), to ta osoba dostaje ( pocztą ) dokumenty jakie były przy paczce ( faktury ) i zostaje wezwana do "stawienia się w Urzędzie Celnym celem dokonania odprawy celnej" ( oczywiście do tego też można upoważnić pocztę czy agencję celną - no ale wtedy wszelkie opłaty mamy zapewnione :-/ )
Jak pojawiasz się "na cle", a w paczce była faktura - nie ma przeproś - dokonywana jest odprawa celna, naliczane cło i 22% VATu od "wartości celnej towaru" tzn. wartości towaru z faktury powiększonej o koszt transportu ( jeśli na fakturze nie ma podanych kosztów transportu, możesz być pewnym, że doliczone zostana maksymalne możliwe... )
Jeśli w paczce nie ma faktury, celnik pyta Cię "co jest w paczce i ile to jest warte". Musisz dowieźć / ściągnąć fakturę albo inny dokument np. potwierdzenie płatności z karty czy z PayPala - i dalej odprawa ( tak jak w przykładzie poprzednim )
Jeśli w paczce nie ma faktury ( ani na paczce nie ma deklaracji wartości celnej ), a paczka jest od osoby prywatnej i została zatrzymana do odprawy ( bo jest np. duża albo ciężka - tylko uwaga, określenie duża czy ciężka jest definiowalne subiektywnie przez PaniąKazię z poczty ) to po zadaniu standardowego pytania "co jest w paczce i ile to jest warte" celnik, po usłyszeniu Twojej odpowiedzi typu "a skąd mam wiedzieć, ciocia Gienia z Ameryki mi prezent przysłała", uprzejmie prosi Cię ( czytaj - każe ) zapytać ciocię Gienię co i za ile Ci wysłała ...
I albo dostajesz list od cioci Gieni z tymi informacjami, który jest podstawą wyceny wartości celnej towaru, albo możesz to zadeklarować sam ( np. w paczce Ciocia wysłała mi paczkę papieru toaletowego o wartości jednego dolara )
Oczywiście w każdym z tych przykładów, w czasie odprawy celnej celnik ma możliwość weryfikacji ilości i rodzaju towaru w przesyłce ( rewizja celna ), jak i jego wartości...

Aby uniknąć cła i VATu ( w prawnie uzasadnionych przypadkach ) należy się wykazać zarówno wiedzą ( przepisy, zwolnienia etc ) jak i pewnego rodzaju życiowym podejściem do załatwiania spraw w polskich urzędach ( broń Boże, nie mam tu na myśli żadnej korupcji :P )

Dla ułatwienia dodam, że "walką z cłem" zajmuję się zawodowo od ponad piętnastu lat...
I wielokrotnie podczas wizyt w Urzędzie Celnym ( teraz już tylko właśnie pocztowym ) słyszę jakie triki ludzie próbują zastosować, aby uniknąć tych dotkliwych opłat - i widzę jak to jest traktowane przez funkcjonariuszy celnych...
Ostatnio edytowano sobota, 13 października 2007, 23:35 przez Tomasz Mańkowski, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam TM
Obrazek
Avatar użytkownika
Tomasz Mańkowski
 
Posty: 1237
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 00:27
Lokalizacja: z lasu... na południe od W-wy

Re: CŁO

Postprzez Tomasz Mańkowski » sobota, 13 października 2007, 19:49

Krzysztofoslaw napisał(a):A ja chciałem ściągnąć kilka modeli... No ja na paczce chciałem mieć właśnie takie pierdółki powypisywane, co by sie tak nie czepiali...


Krzysztof,
Wszędzie na świecie obowiązują takie same zasady.
Na przesyłce za granicę przykleja się tzw. deklarację celną - to wedle tego kwitka na nasza przysłowiowa PaniKazia robi pierwszą selekcję.
Jeśli przesyłkę będziesz miał ze sklepu - w przesyłce powinna być faktura - i wartość na fakturze musi być taka sama jak na deklaracji celnej.
W przypadku przesyłki od przykładowej cioci Gieni z Ameryki faktury oczywiście nie będzie, więc kwota jaka będzie wypisana na deklaracji celnej jest prawie dowolna... prawie... bo w przypadku ubezpieczenia przesyłki, wartość do ubezpieczenia jak i wartość celna muszą być też takie same...
Istnieją oczywiście w świecie sklepy, które - jak o to poprosisz - zaniżą wartość faktury ( a co za tym idzie i wartość na deklaracji celnej ), no ale w przypadku zaginięcia przesyłki warość do ubezpieczenia, też będzie zaniżona ( a najprawdopodobniej sprzedawca zaniżający wartość, wręcz oleje Twoją reklamację "że paczka nie dotarła"... )
Także ten kij ma dwa końce...

Acha- i jeszcze jedna sprawa, nie poruszana wcześniej...
Piszesz
Krzysztofoslaw napisał(a):A ja chciałem ściągnąć kilka modeli...

Jeśli to będzie kilka/kilkanaście TAKICH SAMYCH modeli, to najprawdopodobniej Urząd Celny uzna, że "sprowadzane są one w celach handlowych" i wtedy żadne minima ( 22 czy 45 euro ) nie ochronią Cię przed "przyjemnością" spotkania z Urzędem Celnym...
Pozdrawiam TM
Obrazek
Avatar użytkownika
Tomasz Mańkowski
 
Posty: 1237
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 00:27
Lokalizacja: z lasu... na południe od W-wy

Re: CŁO

Postprzez Greszi » sobota, 13 października 2007, 23:30

Tomasz Mańkowski napisał(a):[Jeśli paczka jest dla osoby prywatnej ( w slangu urzędowym - osoby fizycznej ), to ta osoba dostaje ( pocztą ) dokumenty jakie były przy paczce ( faktury ) i zostaje wezwana do "stawienia się w Urzędzie Celnym celem dokonania odprawy celnej" ( oczywiście do tego też można upowsażnic pocztę czy agencje celna - no ale wtedy wszelkie opłaty mamy zapewnione :-/ )


U mnie wyglądało to nieco inaczej. Dostałem kwit z poczty, że mam do odebrania paczkę, za którą muszę zapłacić określoną kwotę.
Na poczcie otrzymałem dokument z wyliczonymi wartościami VAT, pobieranego cła i opłat pocztowych (kilka złotych). Zapłaciłem i otrzymałem paczkę. Na szczęście nie musiałem udawać się do Urzędu Celnego, ani nikogo do tego upoważniać. I w sumie dobrze. Jeśli i tak mam płacić, to przynajmniej niech to odbywa się sprawnie.
Kłopotu z wyliczeniami UC nie miał - do paczki załączona była faktura.
Tomek
Avatar użytkownika
Greszi
 
Posty: 40
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: CŁO

Postprzez Krzysztofoslaw » niedziela, 14 października 2007, 00:46

eeeech... sam już nie wiem. Ogólnie to miało to być kilka różnych modeli (po co mi takie same :)) Jak idzie ebaya to można poprosić o zaniżenie wartości, zresztą paczki tak łatwo nie giną...
Krzysztofoslaw
 

Re: CŁO

Postprzez Tomasz Mańkowski » niedziela, 14 października 2007, 08:18

Krzysztofoslaw napisał(a):Jak idzie ebaya to można poprosić o zaniżenie wartości, zresztą paczki tak łatwo nie giną...

Pewnie - poprosić zawsze można, tyle że wysyłający nie zawsze musi się na to zgodzić...

Ale tak jak Tomek napisał
Tomasz Dzieciątkowski napisał(a):Z własnego doświadczenia wiem, że kwestia wejścia paczki na cło zależy w 60% od szczęścia, 15% od jej wielkości i wagi, a w 15% od humoru PaniKazi...

Zawsze możesz popróbować takiej formy "hazardu". W końcu 60% szczęścia to stosunkowo duża szansa...
A czym ryzykujesz w wypadku "trafienia"? Jeśli to modele do sklejania - cło jest 0%, pozostaje tylko ( i aż ) VAT - 22%
Pozdrawiam TM
Obrazek
Avatar użytkownika
Tomasz Mańkowski
 
Posty: 1237
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 00:27
Lokalizacja: z lasu... na południe od W-wy

Re: CŁO

Postprzez Tomasz Dzieciątkowski » niedziela, 14 października 2007, 09:02

Tomasz Mańkowski napisał(a):
Tomasz Dzieciątkowski napisał(a):...a w 15% od humoru PaniKazi na cle...


Nie "na cle", a na poczcie...

Masz rację - to był skrót myślowy z mojej strony - dokładnie nazywa się to Pocztowym Urzędem Celnym. Ale dobry/zły humor PaniKazi odgrywa tu wciąż kluczową rolę...

Dla pocieszenia mogę dodać wszystkim, że od ponad 8 lat jak zamawiam takie gadżety przez Internet (z częstotliwością paczka na 2-3 tygodnie) tylko trzy razy wdepnęły mi one na cło. Oczywiście staram się, by ich wartość nie przekraczała rozsądnej wagi i kwoty. Wymiary paczek już nie zależą ode mnie...
If on my journey, should I encounter God, God will be cut...
Avatar użytkownika
Tomasz Dzieciątkowski
 
Posty: 988
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 20:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: CŁO

Postprzez INsejn » niedziela, 14 października 2007, 14:33

Tomasz Mańkowski napisał(a):A czym ryzykujesz w wypadku "trafienia"? Jeśli to modele do sklejania - cło jest 0%, pozostaje tylko ( i aż ) VAT - 22%


A to dziwne, bo mi wlepili 4,7% cła na modele plastikowe. Jeszcze uświadomili mnie w tym pokazując odpowiednie przepisy. Jedynie na metalowe modele do sklejania według nich jest stawka 0%. :)
Łukasz
Obrazek
Avatar użytkownika
INsejn
 
Posty: 225
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:41
Lokalizacja: Gdańsk

Re: CŁO

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » niedziela, 14 października 2007, 14:42

AFAIK modele to zabawki, a na nie własnie cło jest 0%
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: CŁO

Postprzez Tomasz Mańkowski » niedziela, 14 października 2007, 14:56

INsejn napisał(a):
Tomasz Mańkowski napisał(a):A czym ryzykujesz w wypadku "trafienia"? Jeśli to modele do sklejania - cło jest 0%, pozostaje tylko ( i aż ) VAT - 22%


A to dziwne, bo mi wlepili 4,7% cła na modele plastikowe. Jeszcze uświadomili mnie w tym pokazując odpowiednie przepisy. Jedynie na metalowe modele do sklejania według nich jest stawka 0%. :)

Kiedy to było?
Stawki celne zmieniane są co pół roku...
A może dałeś sobie wmówić że modele plastikowe to zabawki ;o)
Isztar - Informacja Taryfowa napisał(a):9503003000 - Pociągi elektryczne, włącznie z torami, urządzeniami sygnalizacyjnymi i innym wyposażeniem do nich; zestawy do składania modeli redukcyjnych (zmniejszonych w skali); zestawy do składania modeli redukcyjnych (zmniejszonych w skali), nawet z napędem
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: ERGA OMNES - CEE Akt prawny R1549/06
Stawka dla krajów trzecich: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: ERGA OMNES - CEE Przypis CD333 Akt prawny R1147/02
Lotnicze zawieszenie taryfowe: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: ABH wył.( AL) Akt prawny R2007/00
Preferencja taryfowa: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: AD - Andora Akt prawny D0680/90
Stawka celna stosowana w Unii Celnej: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: AL - Albania Akt prawny D0580/06
Preferencja taryfowa: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: CH - Szwajcaria Akt prawny R2840/72
Preferencja taryfowa: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: CL - Chile Akt prawny D0979/02
Preferencja taryfowa: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: DZ - Algieria Akt prawny D0690/05
Preferencja taryfowa: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: EEA Przypis CD303 Akt prawny D0001/94
Preferencja taryfowa: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: EG - Egipt Akt prawny D0635/04
Preferencja taryfowa: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: FO - Wyspy Owcze Akt prawny D0126/97
Preferencja taryfowa: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: HR - Chorwacja Akt prawny D0040/05
Preferencja taryfowa: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: IL - Izrael Akt prawny D0384/00
Preferencja taryfowa: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: JO - Jordania Akt prawny D0357/02
Preferencja taryfowa: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: LB - Liban Akt prawny D0356/06
Preferencja taryfowa: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: LOMA Akt prawny D0483/00
Preferencja taryfowa: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: LOMB Akt prawny D0822/01
Preferencja taryfowa: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: MA - Maroko Akt prawny D0204/00
Preferencja taryfowa: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: MK - Była Jugosłowiańska Republika Macedonii Akt prawny D0239/04
Preferencja taryfowa: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: MX - Meksyk Akt prawny D0002/00
Preferencja taryfowa: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: PS - Okupowane terytoria Palestyny Akt prawny D0430/97
Preferencja taryfowa: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: SM - San Marino Akt prawny D0245/02
Stawka celna stosowana w Unii Celnej: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: SPGA wył.( MM) Akt prawny R0980/05
Preferencja taryfowa: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: SPGE Akt prawny R0980/05
Preferencja taryfowa: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: SWITZ Przypis CD500 Akt prawny R2840/72
Preferencja taryfowa: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: SY - Syria Akt prawny R2216/78
Preferencja taryfowa: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: TN - Tunezja Akt prawny D0238/98
Preferencja taryfowa: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: TR - Turcja Akt prawny D0142/96
Stawka celna stosowana w Unii Celnej: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: XC - Ceuta Akt prawny A0001/85
Preferencja taryfowa: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: XL - Melilla Akt prawny A0001/85
Preferencja taryfowa: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: ZA - Południowa Afryka Akt prawny D0753/99
Preferencja taryfowa: 0 %

A w przypadku "innych zabawek" - a nie modeli redukcyjnych
9503003500 - Pozostałe zestawy i zabawki konstrukcyjne, Z tworzyw sztucznych
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: ERGA OMNES - CEE Akt prawny R1549/06
Stawka dla krajów trzecich: 4.7 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: ERGA OMNES - CEE Przypis CD333 Akt prawny R1147/02
Lotnicze zawieszenie taryfowe: 0 %
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: ABH wył.( AL) Akt prawny R2007/00
Preferencja taryfowa: 0 %
...
Pozdrawiam TM
Obrazek
Avatar użytkownika
Tomasz Mańkowski
 
Posty: 1237
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 00:27
Lokalizacja: z lasu... na południe od W-wy

Re: CŁO

Postprzez INsejn » niedziela, 14 października 2007, 16:05

Paczka była z HLJ, 04.05 tego roku została oclona. Nawet tłumaczyłem im, że ludzie w innych urzędach celnych dostają cło 0% ale celniczka powiedziała mi, że przepisy się zmieniły. Tłumaczenie, że to są modele redukcyjne też nic nie dało. Już nie chciałem się kłócić o te 5 złotych. Na papierku od nich mam napisane, że to są modele do składania.
A i tak najlepsze było jak po 2 tygodniach dostałem przypomnienie o złożeniu papierów, które wcześniej złożyłem. I tak oto UC trzymał mi paczkę przez miesiąc.
Następnym razem jak mnie wezwą to przyjdę z tymi wydrukowanymi przepisami do nich.
Łukasz
Obrazek
Avatar użytkownika
INsejn
 
Posty: 225
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:41
Lokalizacja: Gdańsk

Re: CŁO

Postprzez Tomasz Mańkowski » niedziela, 14 października 2007, 18:22

INsejn napisał(a):Paczka była z HLJ, 04.05 tego roku została oclona.


Z tego co kojarzę to na fakturach z HLJ-tu są podane od razu kody taryfy celnej...

INsejn napisał(a):Na papierku od nich mam napisane, że to są modele do składania.


No i tu jest pewnie pies pogrzebany... Ty tłumaczyłeś fakturę, czy sami tak zataryfikowali?
Bo...
Modele do sklejania ( i to jeszcze z tworzywa sztucznego ) = pozostałe zestawy i zabawki konstrukcyjne, z tworzywa sztucznego...
Ja za każdym razem tłumaczę fakturę jako "modele redukcyjne - zestawy do montażu, z tworzywa sztucznego". Niby niewielka różnica, bo tylko słówko redukcyjne dochodzi, ale już inna taryfikacja celna, no i opłaty...

Na ogólnodostępnej stronie :arrow: http://isztar.mf.gov.pl:7080/taryfa_celna/web/main_PL możesz każdorazowo, na bieżąco sprawdzić taryfikację i opłaty...
Pozdrawiam TM
Obrazek
Avatar użytkownika
Tomasz Mańkowski
 
Posty: 1237
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 00:27
Lokalizacja: z lasu... na południe od W-wy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do sklepy poza granicami naszego kraju

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości