Zaciemnianie linii podziałowych w samolotach.

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Zaciemnianie linii podziałowych w samolotach.

Postprzez Mac Eyka » niedziela, 24 lipca 2022, 11:13

Jedną z częstych praktyk przy budowaniu modeli jest zaciemnianie linii podziałowych.
Dostępne są między innymi gotowe specyfiki typu Tamiya Panel Line Accent Color. Ale jest ich raptem kilka kolorów.
Najłatwiej wykonać je samemu.
Ale jakie kolory dobrać?
Samoloty są malowane podobnymi kolorami. Kamuflaże są powtarzalne.
Więc jaki kolor do paneli zastosować na przykład gdy bazą jest amerykański myśliwiec w Olive Drab?
A jaki kolor jest właściwy dla Neutral Grey?
A co do polskiego Khaki?

Zauważyłem, że do oliwek czy zieleni często stosowany jest czarny błękit (blue-black).
A do szarości odmiany brązu.
Jakie są wasze doświadczenia?
Przy warsztatach czy to na forach, FB czy Youtube autorzy niestety pomijają tą kwestię.
Pokazują jak zaciemniają linie podziałowe, ale nie podają jakiego koloru użyli.
A szkoda, bo warto korzystać z doświadczeń innych i uczyć się powiększając swój warsztat.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3023
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Reklama

Re: Zaciemnianie linii podziałowych w samolotach.

Postprzez Łukasz_K » niedziela, 24 lipca 2022, 15:36

Ja do zieleni używam brązów, do srebra czarnych, do szarości ciemnych szarych, do dziwnych kolorów jak mi się chce to coś tam czasem wymieszam z olejnych farb Tamki.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Zaciemnianie linii podziałowych w samolotach.

Postprzez piotr dmitruk » niedziela, 24 lipca 2022, 22:11

Ja praktycznie do wszystkich używam Tamiya Smoke (rozcieńczony, jako pin wash). Jest transparentny, więc po prostu przyciemnia kolor bazowy.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zaciemnianie linii podziałowych w samolotach.

Postprzez 307_Piotras » niedziela, 24 lipca 2022, 23:07

Tamka ma mało ale Mig już ma sporo. Jeżeli chcesz mieś jakiś punkt odniesienia to podpatrz sobie w gotowcach właśnie od Miga. Oni sprzedają sety do róznych malowań. Oczywiście nie musisz tego kupować, zobacz co proponują i na tej podstawie możesz sobie dorobić sam. Nie wiem czy jest jeden uniwersalny sposób, każdy chyba dobiera według indywidualnych upodobań. Możesz sobie zrobić z emali olejnych albo możesz wykorzystać oleje artystyczne.
Avatar użytkownika
307_Piotras
 
Posty: 167
Dołączył(a): sobota, 8 października 2016, 23:11
Lokalizacja: Łódź/Navan


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości