Filtry

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Re: Filtry

Postprzez Krzysztofoslaw » sobota, 29 grudnia 2007, 13:50

Używałeś Adam zwykłych artystycznych? I czym rozcieńczasz i w jakiej proporcji?
Krzysztofoslaw
 

Reklama

Re: Filtry

Postprzez Adam Obrębski » sobota, 29 grudnia 2007, 14:46

Tak, farby renesansu, użyłem umbry palone, sienny palonej i sienny naturalnej. Proporcje na oko, farba w każdym razie rzadziutka, mocno rozcieńczona, na kartce papieru delikatnie koloryzuje.
Pozdrawiam,
Adam
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam Obrębski
 
Posty: 1746
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 19:29
Lokalizacja: Łódź

Re: Filtry

Postprzez Arkady72 » sobota, 19 stycznia 2008, 09:35

Adam Obrebski
wszedzie jest napisane co to jest filtr, jak go uzywac

Moze mam pecha albo robie cos nie tak ale po godzinie uzywania funkcji szukaj nie znalazlem odpowiedzi na pytanie co to jest filtr ani tym bardziej jak go uzywac...
Moze ktos uprzejmy w kilku slowach wyjasni to zagadnienie ? Filtru oczywiscie ;o)
Avatar użytkownika
Arkady72

WM2
 
Posty: 1910
Dołączył(a): sobota, 19 stycznia 2008, 09:27

Re: Filtry

Postprzez wojtek_fajga » sobota, 19 stycznia 2008, 10:00

Arkady72 napisał(a):...pytanie co to jest filtr ani tym bardziej jak go uzywac...
Moze ktos uprzejmy w kilku slowach wyjasni to zagadnienie ?


Powstaje właśnie słownik wyrażeń używanych w modelarstwie. Pojawi się on za jakiś czas jako przyklejony temat w którymś dziale. Zagadnienie filtra będzie tam również wyjaśnione.
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:22
Lokalizacja: EPBY

Re: Filtry

Postprzez Sergionex » sobota, 19 stycznia 2008, 10:07

Jak ktoś nie zna to polecam: http://www.migproductions.com/minisite/ ... avados.htm
Na razie tylko po hiszpańsku. Filtry i washe.
Obrazek
Avatar użytkownika
Sergionex
 
Posty: 263
Dołączył(a): poniedziałek, 15 października 2007, 10:40
Lokalizacja: Łódź

Re: Filtry

Postprzez Arkady72 » sobota, 19 stycznia 2008, 12:39

Z hiszpanskiego to znam tylko uno grande cerveza porhavor czy jakos tak...
Obrazki jednak duzo mowia na tej stronie. Dopoki nie ma jeszcze wspomnianego przez Wojtka slownika wyrazen zapytam o kilka prostych rzeczy.
Czy kolejne warstwy filtra nakladamy jedna po drugiej oddzielajac niejako kazda warstwe lakierem czy lakier jest zbedny ? Czy warstwy nakladamy poczynajac od najjasniejszej a konczac na najciemniejszej ? I czy wystarczy pokryc caly model warstwa filtru i tak zostawic czy potem czesciowo zbierac jego nadmiar jak w przypadku washa ?
Avatar użytkownika
Arkady72

WM2
 
Posty: 1910
Dołączył(a): sobota, 19 stycznia 2008, 09:27

Re: Filtry

Postprzez Sergionex » sobota, 19 stycznia 2008, 12:45

Jeśli znasz angielski to proszę: http://www.missing-lynx.com/rare_world/rw02.htm Jaśniej się nie da ;o)

PS-lakier nie jest potrzebny na żadnym etapie. Np MiG w ogóle nie używa werniksu na swoje modele (poza dodatkiem błysku do podstawowej mieszanki) lakier zbija efekt pigmentów i zróżnicowania połyskliwości pancerza.
Obrazek
Avatar użytkownika
Sergionex
 
Posty: 263
Dołączył(a): poniedziałek, 15 października 2007, 10:40
Lokalizacja: Łódź

Re: Filtry

Postprzez Krzysztofoslaw » sobota, 19 stycznia 2008, 14:25

A ja maluję ogólnie akrylami, i ostatnio chciałem zrobić filtr, z rozcieńczonej transparetnej pomarańczy (na dunkelgelbie)... ta pomarańcza też była akrylowa... Czasem warto poważniej pomyśleć zanim coś się zrobi:| (to kieruję do siebie;))
Teraz chcę położyć filtr na olivdrabie i mam pytanie - sieną paloną wystarczy, czy dać jeszcze umbry, a może coś jeszcze innego? Może sama ochra? No i jeżeli po tym będę robił wypłowienia, to czy filtry mi się nie zmyją? Pewnie tak. Zabezpieczać czymś pomiędzy filtrem - wypłowieniami - washem ?
Krzysztofoslaw
 

Re: Filtry

Postprzez Arkady72 » sobota, 19 stycznia 2008, 16:52

Sergionex dzieki za linka. Wynika z niego jednak, ze lakier jest jednak potrzebny jako podklad pod nakladanie filtrow. Najlepszy polmatowy czy satynowy jak kto woli, ktory pozwoli nalozyc nawet 12 warstw filtru.
Dobra ale dalej nie wiem czy istnieje ustalona kolejnosc nakladania kolorow filtrow od jasniejszej do ciemniejszej czy jakakolwiek inna zasada tu obowiazuje ? To nie jest wyjasnione w tekscie. W gruncie rzeczy wszystkiego ten tekst nie wyjasnia. Poza tym jak wskazuje logika kalki powinny byc juz nalozone przed filtrami ? I w ktorym momencie w takim razie aplikujemy wash w linie podzialu czy szczeliny, przed czy po filtrach ? I na koniec czy po wszystkich tych operacjach zabezpieczamy model lakierm bezbarwnym czy jest juz niepotrzebne choc zdrowy odruch by na to wskazywal ?
Jesli mozna to prosze o step by step zaczynawszy od momentu kiedy model jest juz pomalowany wszystkimi kolorami kamuflazu. Wtedy zgodze sie, ze jasniej sie nie da :lol:
Avatar użytkownika
Arkady72

WM2
 
Posty: 1910
Dołączył(a): sobota, 19 stycznia 2008, 09:27

Re: Filtry

Postprzez Krzysztofoslaw » niedziela, 20 stycznia 2008, 00:07

Moim zdaniem Arkady72 najpierw nakładamy kalki, potem filtry, potem oglądamy i się cieszymy z arcydzieła:)
A co do lakieru to sam nie wiem...
Krzysztofoslaw
 

Re: Filtry

Postprzez Marcin Błaszczyszyn » niedziela, 20 stycznia 2008, 03:39

Obawiam się że uniwersalnego, jedynie słusznego, ZawszeSprawdzającegoSię
przepisu na filtrowanie nie znajdziesz ...
Podobnie jak w innych przejawach aktywności twórczej np. malarstwo portretowe,
fotografia, bonsai, gotowanie ....

Polskojęczną propozycję znajdziesz np. na drugiej stronie "warsztatu" :
http://pwm.org.pl/viewtopic.php?t=1336& ... c&start=30

pzdr
mrcin
Marcin Błaszczyszyn
 
Posty: 32
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 14:28

Re: Filtry

Postprzez Sergionex » niedziela, 20 stycznia 2008, 09:36

Panowie - klasyczne hiszpańskie filtry wymyślone przez MiG'a są:

-Zawsze nakładane jako pierwsze. Lekko matowa powierzchnia pomaga w ich aplikacji. Na wszelkiego rodzaju "sidoluksach" będzie trudno a na błysku w ogóle się nie da.
-Od jednej do kilku warstw w celu modyfikacji, wzbogacenia koloru bazowego w sposób niedostępny przez zmieszanie kolorów podkładu.
-Są zawsze emaliowe 95% rozcieńczalnika (biały spirytus)
-Nakładane dużym okrągłym pędzlem, szybko bez zalewania detali - to nie wash!
-trzeba odczekać 12h miedzy kolejnymi filtrami i na koniec ich nakładania przed washem i kolejnymi etapami.
-kombinacje z filtrami akrylowymi są ryzykowne gdyż w przypadku błędu nic nie poprawimy, po drugie rzadkie akryle są stosowane w innym celu. Np wykonania tzw. "rainsów" czyli zacieków po deszczu. Po drugie rozcieńczane wodą nie mają takich zdolności absorpcyjnych jak filtry oparte na białym spirytusie.


Przykładowe kolory:

Dla Panzer Grau - szaro niebieskie, ciemne brązy.
Dla zielonego gdy zbyt monotonny - ochra, pomarańcz, brązy. Jeśli zbyt żółty i nasycony -
szarości, ciemne zielenie, brązy.
Dla 3 kolorowego kamuflażu - brązowa ochra, i jasne brązy. Jeśli zbyt nasycony to szarości.
Dla zimowego - jasne szarości, brązowa ochra i szaro niebieski.

Ja osobiście polecam gotowe filtry SIN jak ktoś jest leniwy, albo samodzielne ich wykonanie na bazie białego spirytusu i emalii TAMIYA. Oczywiście jak ktoś robi filtry z olejnych farb artystycznych czy innych i robi to z powodzeniem to ok. Ja napisałem powyżej o klasycznej metodzie. I jeszcze jedno. Filtry to zaczątek weatheringu - niech początkujący nie liczą iż model od razu zacznie wyglądać 100% lepiej, bo użyli tajemnej techniki. Nie ma w tym nic tajemnego i skomplikowanego...

Pozdrawiam!
Obrazek
Avatar użytkownika
Sergionex
 
Posty: 263
Dołączył(a): poniedziałek, 15 października 2007, 10:40
Lokalizacja: Łódź

Re: Filtry

Postprzez Robert P. » niedziela, 7 marca 2010, 22:41

Szukam jakiegoś odcienia filtra do pojazdów w kamuflażu NATO. Jakieś propozycje? Myślę nad czymś a'la light brown.
...cars that were like wild ferocious animals.
Avatar użytkownika
Robert P.
 
Posty: 1761
Dołączył(a): czwartek, 18 czerwca 2009, 20:08
Lokalizacja: Kraków, czasem Świętokrzyskie

Re: Filtry

Postprzez TomSven » poniedziałek, 8 marca 2010, 15:51

Witam,Do Pana Adama...

Jeśli Panu fajnie wychodzi to może walniesz jakiś poradnik? Chyba że takowy już istnieje?

Pozdrawiam Tomek.
Obrazek
Avatar użytkownika
TomSven
 
Posty: 157
Dołączył(a): piątek, 11 września 2009, 14:06

Re: Filtry

Postprzez Adam Obrębski » poniedziałek, 8 marca 2010, 20:00

Pany to przed wojną były, teraz są towarzysze :mrgreen:
Jeśli wywołałeś mnie do tablicy to powiem Ci, że ostatnio w ogóle filtrów tradycyjnych, tj. mocno rozcieńczonej farby olejnej, nie używam. Zastąpiłem to tzw. blendingiem, biedronką, jak kto woli...

Jeśli się jednak upierasz na tradycyjny filter to zwykła farba olejna średniej jakości, mocno rozcieńczona benzyną do zapalniczek - taką miksturą "malujesz" model. Na początku może być problem z kolorowym obwódkami, które czasem mogą powstać, ale praktyka czyni mistrza...

Co do kolorów to ja używam odcieni brązów, nawet to barw szarych. Filtr dla mnie jest czymś zmniejszającym kontrast między odcieniami barw, więc może dlatego mi to nie przeszkadza...
Pozdrawiam,
Adam
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam Obrębski
 
Posty: 1746
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 19:29
Lokalizacja: Łódź

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości