suchy pędzel (fiberpen)

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

suchy pędzel (fiberpen)

Postprzez werner » środa, 19 grudnia 2007, 01:58

Temat chyba dość znany wszystkim :-| wydawało mi się też.
Na allegro natknąłem się na takie coś lub pod fachową nazwą(chyba :mrgreen: ) FIBERPEN .

Bardzo proszęo nie umieszczanie linków do stron, które w krótkim czasie wygasną!

Przypomniałem sobie że takie :arrow: cudo widziałem w Aeroplan'ie, wróciłem do tego artykułu, cyt.:
"Tak wygląda prawdziwy suchy pędzel. Coś, o czym piszą wszyscy, tylko większość nie widziała go nigdy na własne oczy, a tym bardziej nie ma pojęcia jak go używać. ..." :idea:
Chciałem się dowiedzieć coś więcej na temat tego suchego pędzla/szczotki do czyszczenia, pracował ktoś z tym :?: warte zachodu :roll:

Obrazek
jak by aukcje wcięło, to fotka zostanie
Ostatnio edytowano piątek, 28 grudnia 2007, 18:17 przez werner, łącznie edytowano 1 raz
werner
 

Reklama

Re: suchy pędzel (fiberpen)

Postprzez Tomek Zieliński » środa, 19 grudnia 2007, 09:35

"Suchy pędzel" to technika, nie narzędzie.
Chyba, że określenie to dotyczy pędzli leżących w pudełku lub stojących w kubku.
Wtedy wszystkie są suche...
Tomek Zieliński
 

Re: suchy pędzel (fiberpen)

Postprzez mr.jaro » środa, 19 grudnia 2007, 09:41

Z suchym pedzlem w znaczeniu modelarskim (malowanie) nie ma to wiele wspolnego.

Jest to swojego rodzaju szczoteczka/pedzelek o koncowce z wlokien szklanych. Znajduje zastosowanie do czyszczenia praktycznie wszystkiego, co da sie tym wyczyscic. Samo czyszczenie jest stosunkowo "agresywne", gdyz koncowka pedzelka posiada wlasciwosci szlifujace, podobne do papieru sciernego. Inny przyklad zastosowania: na poczatku lat dziewiecdziesiatych uzywali tego "cuda" kreslarze w naszym biurze, do wycierania/wydrapywania rysunkow sporzadzonych tuszem. Ponoc znajduje to takze zastosowanie w elektronice, do czyszczenia ukladow. Ja uzywam tego sporadycznie do czyszczenia blaszek fototrawionych (w niektorych miejscach lepszy dostep, anizeli papierem sciernym). Wada jest stosunkowo szybkie zuzywanie sie koncowki. Ponadto, podczas czyszczenia czegokolwiek tym "ustrojstwem" powstaje pyl z wlokna szklanego, ktory jest bardzo drobny i unosi sie w powietrzu - reszte mozna juz sobie dospiewac.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: suchy pędzel (fiberpen)

Postprzez Bercik » środa, 19 grudnia 2007, 13:03

Co my maluczcy byśmy zrobili bez tego aeroplanu...
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Bercik
 
Posty: 878
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:03

Re: suchy pędzel (fiberpen)

Postprzez werner » czwartek, 20 grudnia 2007, 14:26

dzięki ;o)
werner
 

Re: suchy pędzel (fiberpen)

Postprzez wojtek_fajga » piątek, 28 grudnia 2007, 18:14

Chyba jednak narzędzie przedstawione na obrazku w pierwszym poście przez wernera nie jest tym samym o czym jest napisane w Aeroplanie. Pozwoliłem sobie sięgnąc do wspomnianego numeru Aeroplana i artykułu. Jest tam napisane, że ten suchy pędzel posiada włókna ze stilonu . Cytując za onet.pl - WIEM - portal wiedzy:

"Włókno otrzymane ze stylonu jest podobne do jedwabiu naturalnego, przewyższa go jednak ze względu na większą wytrzymałość mechaniczną, bardzo dobrą odkształcalność i wysoką udarowość."

We wspomnianym artykule jest też opisanych szereg technik użycia tego narzędzia.

Mamy więc tu chyba do czynienia z sytuacją gdzie wspomniane narzędzia są do siebie wizualnie bardzo podobne, ale ich działanie jest zupełnie różne ze względu na użyty do ich budowy materiał.
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości