Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez xenomorph » poniedziałek, 10 maja 2010, 16:14

mr.jaro napisał(a):Moim zdaniem, podkład pod farby Tamiya nie jest konieczny, ale w takim wypadku nie stosowałbym do ich rozcieńczania wody.


To na pewno. Zresztą pisałem, że nawet nie udało mi się tego zrobić.

Pozdrawiam 8-)
Obrazek
Jarosław Rzemiński
Avatar użytkownika
xenomorph
 
Posty: 1640
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 12:35
Lokalizacja: Olsztyn

Reklama

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez Stratocaster » czwartek, 13 maja 2010, 13:04

Dołożę od siebie kilka słów. Wg mnie Tamiya robi świetne farby akrylowe. Dedykowany rozcieńczalnik (do akryli, jego odpowiednikiem może być alkohol izopropylowy) lub woda dają z tymi farbami grube ziarno i nienajmocniejszą powierzchnię pod względem mechanicznym. Stosowanie Gunze do serii C (szczególnie Leveling Thinner z opóźniaczem) zdecydowanie polepsza Tamiyę i daje powłokę malarską zbliżoną do Gunze C. Również zastosowanie thinnera Tamiyi do farb olejnych (Lacquer Thinner z żółtą nakrętką) poprawia rzeczone akryle.
Dzisiaj, natomiast, po sesji malarskiej z użyciem farby Tamiya i Lacquer Thinner wpadłem na pomysł. Dolałem Lacquer T. do farby Gunze z serii C. Miesza się doskonale. Pomalowałem kawałek złomu i nie widzę różnicy. Sprawdziłem mechanicznie po kilkunastu minutach i jestem zadowolony. Dla mnie to dosyć ważne, bo Leveling Thinner jest piekielnie agresywny w zapachu. Oprócz tego, że WALI chemią (przepraszam za kolokwializm, ale trudno tu o inne słowo), to jeszcze jest intensywny. Czuć go w całym domu. Przy kładzeniu bezbarwnych lakierów czekam aż rodzina wyjdzie na spacer i po sesji lecę za nimi. Tamiyowski Lacquer Thinner nie jest aż tak "wonny". Na pewno mniej śmierdzący niż Leveling.
Sprawdzali Koledzy takie połączenie?
Nade wszystko, oprócz jakości powłoki - chodzi o samo rozpylanie farby. Gunze i Tamiya zdecydowanie "pomagają" malować. Jak czytam o przelewaniu Humbroli przez pończochę, by usunąć grudki pigmentu, czy też o "pomarańczowej skórkce" podczas malowania - to mi się sierść podnosi (Chylińska powiedziałaby: suty twardnieją)...
Stratocaster
 
Posty: 656
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 09:00
Lokalizacja: Łódź

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez mr.jaro » czwartek, 13 maja 2010, 15:11

I tym sposobem wracamy do istoty watku, bowiem dokladnie o to chodzi, ze zarowno Tamiya Lacquer Thinner, jak Leveling Thinner wydatnie polepszaja wlasciwosci farb.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez Macio4ever » czwartek, 13 maja 2010, 15:57

Stratocaster napisał(a):(...) Również zastosowanie thinnera Tamiyi do farb olejnych (Lacquer Thinner z żółtą nakrętką) poprawia rzeczone akryle. (...)


Gwoli precyzji i formalności:
Do olejnych jest X-20!

Żółta nakrętka (Lacqeur Thinner) do: lakierów (TS) i podkładów wedle danych producenta. Oczywiście działa bardzo dobrze ze wspomnianymi akrylami i Gunze C
First Man Than Machine
Avatar użytkownika
Macio4ever
 
Posty: 3720
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 21:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez Daniel iceman Gronowski » czwartek, 13 maja 2010, 16:13

A możecie panowie sprawdzić jak działa Lacqeur Thinner z Gunze serii H. Chyba się nie pogryzą? Powiem szczerze, że smród Leveling Thinnera także zaczyna mi przeszkadzać, a i Tamiya znacznie ekonomiczniej wychodzi.
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 10:23
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez subgrafik » czwartek, 13 maja 2010, 17:51

Dziala u mnie.
Ja wszystko do aero(co nie emalia)
rozcienczam leveling thinerem do C
i ani razu nie mialem z tego powodu klopotu...
gunze H gunze C i tamyia
You need nothing to be happy. You need something to be sad.
~ Mooji.
Avatar użytkownika
subgrafik
 
Posty: 1788
Dołączył(a): środa, 12 grudnia 2007, 16:46
Lokalizacja: Wolne Miasto Wroclaw

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez Daniel iceman Gronowski » czwartek, 13 maja 2010, 18:21

Pytałem o możliwość rozcieńczania Gunze z serii H, rozpuszczalnikiem Tamiya Lacqeur Thinner ;o)
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 10:23
Lokalizacja: Inowrocław

Poprzednia strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 48 gości

cron