Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez el Rozito » piątek, 2 kwietnia 2010, 23:17

Jeżeli czytacie Tamiya Model Magazine to zapewne zauważyliście, że autorzy modeli (artykułów) zamieszczanych na łamach tego czasopisma, zazwyczaj do rozcieńczania "akryli" tamiyi używają "Tamiya Lacquer Thinner". Czy to rozwiewa wątpliwości? :?
Pozdrawiam, Michał.
Avatar użytkownika
el Rozito
 
Posty: 464
Dołączył(a): poniedziałek, 15 marca 2010, 18:42
Lokalizacja: Łódź

Reklama

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez HK » poniedziałek, 10 maja 2010, 11:28

No dobrze, ale czy poprzez użycie rozciańczalnika do lakierów (czyli w zasadzie medium nitrocelulozowego) nie pozbywamy się jednej z podstawowych zalet tamki - braku smrodu i nieszkodliwości dla dróg oddechowych?
No bo w takim razie po co używać tamiyi? Jeśli będzie śmierdzieć jak gunze to już chyba gunze lepsze.
Hendryk
HK
 
Posty: 514
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 11:07

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » poniedziałek, 10 maja 2010, 11:38

HK napisał(a):braku smrodu


No nie przesadzał bym z tym w przypadku tamiyi. Sama z siebie ma całkiem intensywny zapach..

HK napisał(a):nieszkodliwości dla dróg oddechowych?


Nie mniej ryzykowna teza

HK napisał(a):Jeśli będzie śmierdzieć jak gunze to już chyba gunze lepsze.


"Chyba" w tej wypowiedzi ma kluczowe znaczenie. Gunze jest bardziej wrażliwe na niewłaściwie dobraną gestośc i ciśnienie farby, oraz nie ma takiej przyczepności i krycia jak tamiya.
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez siara1939 » poniedziałek, 10 maja 2010, 11:56

Uzywam zamiennie wodki- najtanszej ze sklepu, badz wody do akumulatorow.
W obu przypadkach kryje dobrze, nie smierdzi (w przypadku wodki troszke, ale niektorzy to lubia).
Mam male zastrzezenia co do mechanicznej wytrzymalosci powloki, ale jak sie z modelem obchodzi ostroznie, to nie ma problemu.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » poniedziałek, 10 maja 2010, 12:18

siara1939 napisał(a):Uzywam zamiennie wodki- najtanszej ze sklepu, badz wody do akumulatorow.


Woda do tamiyi? to jak by sypać piasek do baku..
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez siara1939 » poniedziałek, 10 maja 2010, 12:25

W moim przypadku dziala. Nie zebym Wam zaraz mowil, ze jest lepsze od Thinnera, albo cos, ale jezeli sie rozciencza z woda i maluje sie dosc przyjemnie, to dlaczego nie?
Czemu mowisz Kamil, ze jak piasek do baku?
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » poniedziałek, 10 maja 2010, 12:41

Bo tamiya z wodą z farby najlepszej z najlepszych robi się co najwyżej farbą przeciętną, zeby nie powiedzieć, ze słabą. traci wszystkie zalety, które sprawiają, ze jest wciąz bezkonkurencyjna- powłoka robi sie podatna na uszkodzenia, przyczepnosć spada dramatycznie, gorzej kryje itd..

siara1939 napisał(a):ale jezeli sie rozciencza z woda i maluje sie dosc przyjemnie, to dlaczego nie?


Piotrek Gładki malował swego czasu modele akrylami ze sklepu dla plastyków, praca którymi jest mniej przyjazna, niź gdybyś chciał model maloać plakatówkami.. i dawał radę. Niejeden na tym forum pokazał, że nawet humbrolami da się malować. Był taki samolociarz- Lestat- malował pactrami i pędzlem znacznie lepiej niż niejeden posiadać dobrego aerografu i paltu gunze czy tamiyi. Tak samo zdolny rzeźbiarz figurkę i z przeżutego chleba wyrzeźbi.
Chodzi o komfort pracy i łatwość uzyskania właściwego efektu
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez siara1939 » poniedziałek, 10 maja 2010, 12:47

A jezeli tak to w porzadku- myslalem, ze wnosisz, ze farba z woda sie nie miesza.
Powiem szczerze, ze uzywalem tamiyowego designated thinnera i nie bylo za wielkiej roznicy miedzy nim, a woda. W koncu go porzucilem.
A jak sie sprawa ma w przypadku wodki- zauwazylem, ze troszke lepiej sie maluje niz z sama woda.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » poniedziałek, 10 maja 2010, 13:04

Nie chcę wyjść na przesadnie złośliwego, ale odnoszę wrażenie, że lekturę tego wątku masz jeszcze przed sobą..
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez siara1939 » poniedziałek, 10 maja 2010, 13:13

Oooops- ta czesc tego artykulu mi umknela. :oops:
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez mr.jaro » poniedziałek, 10 maja 2010, 13:25

HK napisał(a):No dobrze, ale czy poprzez użycie rozciańczalnika do lakierów (czyli w zasadzie medium nitrocelulozowego) nie pozbywamy się...

A skad masz pewnosc, ze Tamiya Lacquer Thinner jest typowym rozcienczalnikiem nitrocelulozowym?
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez xenomorph » poniedziałek, 10 maja 2010, 13:55

siara1939 napisał(a):A jeżeli tak, to w porządku- myślałem, że wnosisz, że farba z woda się nie miesza.


To ciekawe, ponieważ próbowałem rozcieńczać farbki Tamiya, wodą destylowaną, kranową, mineralną
i za każdym razem robiła się zupa, znaczy nie nadawała się do niczego. Natomiast, po mieszaniu z Tamiya
X-20A, czy Mr. color leveling thinnerem lub Mr. color thinnerem 110, zawsze elegancko bez problemów.
Ciekawe w czym rzecz?!

Mam natomiast pytanie, bo tego nie testowałem, jak z przyczepnością, do czystego plastiku?
Da się, czy podkład jest koniecznością?

Pozdrawiam 8-)
Obrazek
Jarosław Rzemiński
Avatar użytkownika
xenomorph
 
Posty: 1640
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 12:35
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » poniedziałek, 10 maja 2010, 14:34

Tamiya sama w sobie jest lepsza od niejednego 'podkładu'
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez HK » poniedziałek, 10 maja 2010, 15:14

mr.jaro napisał(a):
HK napisał(a):No dobrze, ale czy poprzez użycie rozciańczalnika do lakierów (czyli w zasadzie medium nitrocelulozowego) nie pozbywamy się...

A skad masz pewnosc, ze Tamiya Lacquer Thinner jest typowym rozcienczalnikiem nitrocelulozowym?

Pewności nie mam ale..
Śmierdzi jak nitro, smakuje jak nitro, niektórzy używają nitro do rozcieńczania tamiyi i podobnie chwalą sobie rezultaty. Poszlaki są mocne.
Hendryk
HK
 
Posty: 514
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 11:07

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez mr.jaro » poniedziałek, 10 maja 2010, 16:07

HK napisał(a):Pewności nie mam...

No wlasnie. Gdyby to bylo to samo, zapewne nikt nie stosowalby Tamiya Lacquer Thinner, ktory jest wyraznie drozszy i do tego jeszcze trudniej dostepny. Jakas istotna roznica pomiedzy nimi musi byc, bo jednak wielu mimo wszystko woli stosowac Tamiya Lacquer Thinner.


xenomorph napisał(a):Mam natomiast pytanie, bo tego nie testowałem, jak z przyczepnością, do czystego plastiku?
Da się, czy podkład jest koniecznością?

Moim zdaniem, podklad pod farby Tamiya nie jest konieczny, ale w takim wypadku nie stosowalbym do ich rozcienczania wody.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 48 gości