Debonder i przezroczysty plastik

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Debonder i przezroczysty plastik

Postprzez Jacek Bzunek » niedziela, 6 stycznia 2008, 20:17

Czy ktoś próbował zmyć cyjanoakryl z przezroczystego poliestylenu debonderem z pozytywnym efektem? Przyznam że mi się nie udało i sprawę uratowały papier ścierny i pasta polerska?
Ostatnio edytowano niedziela, 6 stycznia 2008, 22:13 przez Jacek Bzunek, łącznie edytowano 1 raz
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:35
Lokalizacja: Szczecin

Reklama

Re: Debonder i przezroczysty plastik

Postprzez Darek Trzeciak » niedziela, 6 stycznia 2008, 21:29

U mnie porażka :( Pozostaje papier ścierny/filc+pasta polerska... chyba, że wymyślono już jakiś specyfik :?
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 22:23
Lokalizacja: EPWA

Re: Debonder i przezroczysty plastik

Postprzez marciu » poniedziałek, 7 stycznia 2008, 01:48

Darku staraj si edytować swoje posty, a nie pisać jeden pod drugim. Nie niest to widziane w dobrym stylu.

A wracając do zmywania supergluta, to polecam sprobować pomoczyć szybkę w "KRECIE" (soda kaustyczna NaOh). Kreta używa się do odmaczenia farby z modelu. Ale w praktyce zauważyłem iż niszczy on klej CA. Przyklejone nim fotorawionki odleciały od modelu, jakby przyklejone były skorupkami które odpadały bez problemu nie pozostawiając śladów.
Nie sprawdzłem na częściach przeroczystych, więc nie powiem na ile klej CA niszczy sam plastik (na nieprzeroczystych częściach nie było śladu kleju), w koncu klej zawiera też rozpuszczalnik.
Sam kret nie powinien wywierać żadnego negatywnego skutku na przeźroczyste części, a przynajmnie nikt kto "kretował" swoje modele nie donosił o takim fakcie.
Choć oczywiście jak przed każdym eksperymentem zalecam przetestowanie na jakimś śmieciu.

MarCiu

MarCiu! Jeśli pouczasz kolegów, to sam staraj się pisać poprawnie.

Bije pokłony do stóp i przepraszam....
Ostatnio edytowano poniedziałek, 7 stycznia 2008, 14:55 przez marciu, łącznie edytowano 2 razy
marciu
 

Re: Debonder i przezroczysty plastik

Postprzez Darek Trzeciak » poniedziałek, 7 stycznia 2008, 09:29

marciu napisał(a):Darku staraj si edytować swoje posty, a nie pisać jeden pod drugim. Nie niest to widziane w dobrym stylu.

Ale "osochodzi" :-/ czy Twoja uwaga dot. tego konkretnego postu?

marciu napisał(a):A Nie sprawdzłem na częściach przeroczystych, więc nie powiem na ile klej CA niszczy sam plastik (na nieprzeroczystych częściach nie był śladu kleju), w koncu klej zawiera też rozpuszczalnik.
Sam kret nie powinien wywirać żądnego negatywnego skutku na przezroczyste części, a przynajmnie nikt kto "kretował" swoje modele nie donosił o takim fakcie.

Efekt moczenia w krecie niezadowalający :( klej CA faktycznie kruszy się i odpada od trawionek ale pozostawia ślady na przezroczystych częściach z PS.
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 22:23
Lokalizacja: EPWA

Re: Debonder i przezroczysty plastik

Postprzez xenomorph » poniedziałek, 7 stycznia 2008, 13:37

Jacku z doświadczenia wiem, że zalewając szybkę klejem CA jest już raczej po ptakach, bo nawet po szlifie i polerce, będą widoczne małe ryski, a nie zawsze też będzie przejrzysta.
Spróbuj użyć Clrearfix, podobno pomaga, ale osobiście nie próbowałem. Mam nadzieję, że koledzy z dwudziestki czwórki powinni pomóc, więc zapraszamy ich bardzo :D
Powodzenia.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 7 stycznia 2008, 13:45 przez xenomorph, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Jarosław Rzemiński
Avatar użytkownika
xenomorph
 
Posty: 1640
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 11:35
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Debonder i przezroczysty plastik

Postprzez marciu » poniedziałek, 7 stycznia 2008, 15:05

Wiesz co Darku Przepraszam cię i to bardzo bardzo.
Nie wiem co mi na oczy wlazło...
Jakoś tak popatrzyłem na jeden Avatarek i i na drugi i wziąłem Cię za tą samą osobę, może to przez te lotnicze zdjęcia? Nie wiem czemu tak się stało. Po prostu pomroczność jaśnista. Na swoje usprawiedliwienie mam jedynie godzine pisania tego postu i pośpiech.
Ale mam nadzieję, że się nie obraziłeś.

Czytam, iż pomysł z kretem nie jest dobrym rozwiązanem. Na zwykłym plastiku to się sprawdzało.

Sorry jeszcze raz za całe zamieszanie.
Pozdrawiam MarCiu

MarCiu, kolory zielony i czerwony są zastrzeżone dla grona administracyjnego.
MG
Ostatnio edytowano poniedziałek, 7 stycznia 2008, 22:18 przez marciu, łącznie edytowano 2 razy
marciu
 

Re: Debonder i przezroczysty plastik

Postprzez Cichociemny » poniedziałek, 7 stycznia 2008, 16:46

marciu napisał(a):Nie wiem co mi na oczy wlazło...
Jakoś tak popatrzyłem na jeden Avatarek i i na drugi i wziąłem Cię za tą samą osobę, może to przez tę lotnicze zdjęcia?

No wiesz, pomylić Belushiego z Feldmanem... ;o)
Ostatnio edytowano poniedziałek, 7 stycznia 2008, 22:21 przez Cichociemny, łącznie edytowano 1 raz
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 18:33

Re: Debonder i przezroczysty plastik

Postprzez Darek Trzeciak » poniedziałek, 7 stycznia 2008, 17:08

marciu napisał(a):Jakoś tak popatrzyłem na jeden Avatarek i i na drugi i wziąłem Cię za tą samą osobę, może to przez te lotnicze zdjęcia?

Tak też myślałem :mrgreen:
Hihihi... obrazić się czy sie nie obrazić :P No jasne, że nie. Przeprosiny przyjęte a w ramach pokuty poproszę Cię o złożenie samokrytyki przed lustrem ;o)
Ale wracajmy do tematu. Nadal ciekaw jestem - jak usunąć "supergluta" z przezroczystego PS (z wyłączeniem obróbki mechanicznej) chemikaliami nie niszcząć materiału?
Ostatnio edytowano poniedziałek, 7 stycznia 2008, 22:22 przez Darek Trzeciak, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 22:23
Lokalizacja: EPWA

Re: Debonder i przezroczysty plastik

Postprzez Jacek Bzunek » poniedziałek, 7 stycznia 2008, 17:50

Melduję że owiewka uratowana. Zamglenie po rozmazanym debonderem cyjanoakrylu usunąłem przy pomocy patyczka z wacikiem zamocowanego na mikrowiertarce i pasty do zębów.
marciu napisał(a): Nie wiem co mi na oczy wlazło...
Jakoś tak popatrzyłem na jeden Avatarek i i na drugi i wziąłem Cię za tą samą osobę, może to przez tę lotnicze zdjęcia? Nie wiem czemu tak się stało. Po prostu pomroczność jaśnista. Na swoje usprawiedliwienie mam jedynie godzine pisania tego postu i pośpiech.

Cichociemny napisał(a): No wiesz, pomylić Belushiego z Feldmanem... ;o)

Jakby ktoś jeszcze miał problemy to się poświęce dla dobra forum i zmienę awatar ;o)
Ostatnio edytowano poniedziałek, 7 stycznia 2008, 22:23 przez Jacek Bzunek, łącznie edytowano 1 raz
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Debonder i przezroczysty plastik

Postprzez Gienek » poniedziałek, 7 stycznia 2008, 22:17

Darek Trzeciak napisał(a):Ale wracajmy do tematu. Nadal ciekaw jestem - jak usunąć "supergluta" z przezroczystego PS (z wyłączeniem obróbki mechanicznej) chemikaliami nie niszcząć materiału?

Też jestem ciekaw.
Ewentualnych eksperymentatorów informuję, że czyniłem już próby z bezacetonowymi zmywaczami do paznokci i również pozostawiają powierzchniowy matowy nalot wymagający polerowania (dość łatwo schodzi pastą Tamiya ale zdaje się, że to dokładnie tak samo jak z Debonderem).
Avatar użytkownika
Gienek
 
Posty: 1385
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:24
Lokalizacja: Gdańsk


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości