Podkłady Gunze spray Vs słoik

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Re: Podkłady Gunze spray Vs słoik

Postprzez koksik750 » wtorek, 15 stycznia 2008, 14:37

mr.jaro napisał(a):Poniewaz w tytule watku jest mowa o Gunze, mniemam, ze masz na mysli Mr.Surfacer. Ten daje sie rozcienczac wylacznie rozcienczalnikiem firmowym Mr.Thinner. Ponadto, nakladajac go aerografem nie zapomnij dodac opozniacza.


Tu jesteś w błędzie, bo rozcieńczalnik do farb celulozowych świetnie rozcieńcza surfacera.
Obrazek
Avatar użytkownika
koksik750
 
Posty: 803
Dołączył(a): sobota, 27 października 2007, 00:04
Lokalizacja: z daleka...

Reklama

Re: Podkłady Gunze spray Vs słoik

Postprzez mr.jaro » wtorek, 15 stycznia 2008, 14:46

koksik750 napisał(a):Tu jesteś w błędzie, bo rozcieńczalnik do farb celulozowych świetnie rozcieńcza surfacera.

Niekoniecznie. U mnie nie rozcienczyl, a przyczynil sie do utworzenia wielkiego klumpa.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Podkłady Gunze spray Vs słoik

Postprzez koksik750 » wtorek, 15 stycznia 2008, 15:06

Ja rozcieńczam za każdym razem i nie mam najmniejszego problemu.
Obrazek
Avatar użytkownika
koksik750
 
Posty: 803
Dołączył(a): sobota, 27 października 2007, 00:04
Lokalizacja: z daleka...

Re: Podkłady Gunze spray Vs słoik

Postprzez mr.jaro » wtorek, 15 stycznia 2008, 15:16

Nie mam pojecia, dlaczego tak jest. Dwa razy sie na tym nacialem. Byc moze kupiony przeze mnie rozcienczalnik celulozowy zawieral jakies dodatki, ktorych nie strawil Surfacer. Nie ulega watpliwosci, ze przydalby sie jakis zamiennik, bowiem Mr.Thinner do najtanszych nie nalezy. Jakiego produktu uzywasz? Moze uda mi sie znalezc go takze tutaj.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Podkłady Gunze spray Vs słoik

Postprzez koksik750 » wtorek, 15 stycznia 2008, 15:59

Używam czegoś takiego:
Obrazek

jest też w szklanych butelkach. Pojemności: 250ml, 500ml i chyba gdzieś litrowe widziałem
Obrazek
Avatar użytkownika
koksik750
 
Posty: 803
Dołączył(a): sobota, 27 października 2007, 00:04
Lokalizacja: z daleka...

Re: Podkłady Gunze spray Vs słoik

Postprzez mr.jaro » wtorek, 15 stycznia 2008, 16:43

koksik750 napisał(a):Używam czegoś takiego:
Obrazek

jest też w szklanych butelkach. Pojemności: 250ml, 500ml i chyba gdzieś litrowe widziałem

Dziekuje. Wyglada dosyc szlachetnie. Wnioskuje zatem, ze jest on do kupienia raczej w sklepach dla plastykow badz dla grafikow. Faktycznie - "100% pure solvent". Moj kupowalem w zwyklym sklepie z produktami budowlano-malarskimi i podejrzewam, ze mogl on zawierac znaczny dodatek innej substancji. Zatem dokonam jeszcze jednego podejscia.

To przypomina mi kupno izopropanolu w tutejszych aptekach - zawsze nalezy zaznaczac, ze potrzeba tego o najwyzszej zawartosci alkoholu (zwykle rzedu 95-97%). Jeden litr kosztuje 11 EUR. Raz wyslalem zone i za te sama cene przyniosla izopropanol 70%. Czyli za 3,30 EUR sprzedano jej okolo 300ml zwyklej wody destylowanej...
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Podkłady Gunze spray Vs słoik

Postprzez koksik750 » wtorek, 15 stycznia 2008, 17:43

Ja kupuje go w sklepie domowo-ogrodniczym, lub w sklepach malarskich.
A do czego używałeś tego izopropanolu??
Obrazek
Avatar użytkownika
koksik750
 
Posty: 803
Dołączył(a): sobota, 27 października 2007, 00:04
Lokalizacja: z daleka...

Re: Podkłady Gunze spray Vs słoik

Postprzez mr.jaro » wtorek, 15 stycznia 2008, 18:12

koksik750 napisał(a):A do czego używałeś tego izopropanolu??

Nadal uzywam. Nadaje sie znakomicie do rozcienczania akryli (u mnie Tamiya i Gunze HobbyColor, ale prawdopodobnie takze innych). W razie koniecznosci mozna do niego dodawac opozniacz. Izopropanol jest glownym skladnikiem oryginalnego rozcienczalnika Tamiya.

Izopropanol swietnie nadaje sie rowniez do zmywania wyschnietych farb akrylowych, plynu do podlog (testowalem na dostepnym u nas Erdal Glänzer). Podejrzewam, ze "chwyci" takze Sidolux i inne, byc moze za wyjatkiem Future Floor firmy Johnson&Johnson (tego nie jestem pewien). Absolutnie nie reaguje z plastikiem (nawet przezroczystym), ma znosny zapach, jest duzo tanszy od rozcienczalnikow oryginalnych. Same zalety.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Podkłady Gunze spray Vs słoik

Postprzez marciu » środa, 16 stycznia 2008, 02:07

Ja równiez używałem zwykłego rozcieńczalnika do farb ftalenowych Nobilesu do rozcienczania Surfacera.
Nawet na stałe rozcieńczyłem go w słoiczku gdy zbytnio odparował mi jego rozcieńczalnik, a nie maiłem w domu Gunze.
Nie było i nie mam żadnych problemów.
Jedyny minus to, to że w tej chwili z tym słoiczkiem jetem już skazany na ten ftalenowy rozcienczalnik, gdyż nie mogę już go rozcieńczyć dedykowanym rozcieńczalnikiem gunze, bo robi się błotko.
Nie mniej rozcieńczany dalej Nobilesem spisuje się znakomicie.
Działa też nitro ale jak dla mnie za szybko paruje.

Ale każemu polecam orgialny rozcieńczalnik. Wtedy surfacer zamienia się w magiczną miksture :)

MarCiu
marciu
 

Re: Podkłady Gunze spray Vs słoik

Postprzez piotr dmitruk » środa, 16 stycznia 2008, 02:34

Ja rozcieńczam nitro, ale ostrożnie używam na plastikach, za to w pełni używam sobie na żywicach.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9951
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Podkłady Gunze spray Vs słoik

Postprzez mr.jaro » środa, 16 stycznia 2008, 09:30

piotr dmitruk napisał(a):Ja rozcieńczam nitro, ale ostrożnie używam na plastikach, za to w pełni używam sobie na żywicach.

Teraz moja szczeka opadla az na podloge. Jak Ty tego dokonales? Moje proby rozcienczania Surfacera rozcienczalnikiem Nitro skonczyly sie powstaniem "klumpa", podobnie jak mialo to miejsce w wypadku zastosowania rozcienczalnika celulozowego. Czyzby sprzedawali u nas "chrzczone" rozcienczalniki?

Dotychczas oprocz Mr.Thinner nie udalo mi sie znalezc zadnej innej substancji, ktora rozcienczylaby Surfacera. Ten stan nie moze trwac dluzej. Dzisiaj udaje sie na poszukiwanie odpowiedniego rozcienczalnika celulozowego.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Podkłady Gunze spray Vs słoik

Postprzez draz » środa, 16 stycznia 2008, 09:59

Taa, coś dziwnego tam u was w Rajchu sprzedają.

Skoro to są farby nitrocelulozowe, to rozcieńczalnik nitrocelulozowy powinien się ich imać.
Ja Gunze C, surfacery itp rozcieńczam teraz firmowym rozcieńczalnikiem (bo akurat mam) z dodatkiem retardera, bo maluje się zdecydowanie lepiej i przyjemniej. Natomiast swobodnie rozcieńczam je też nitro i acetonem. I nie ma najmniejszych porblemów, poza zbyt szybkim odparowaniem - jak przy zwykłym thinnerze.
Bartosz Obara
Obrazek
Avatar użytkownika
draz

Ojciec chrzestny
 
Posty: 2254
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:44
Lokalizacja: Katowice

Re: Podkłady Gunze spray Vs słoik

Postprzez mr.jaro » środa, 16 stycznia 2008, 10:08

Tak, wyglada na to, ze tutaj nikomu nie mozna ufac. Nastepnym razem, bedac w Polsce kupie sobie zapas rozcienczalnika. Zona bedzie wiozla kielbase, natomiast ja rozcienczalnik.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Podkłady Gunze spray Vs słoik

Postprzez xenomorph » środa, 16 stycznia 2008, 13:23

Hmmm nikomu nie można ufać. No wiesz, bądź co bądź, nie jest to telefon zaufania ;o)
Hehe, przecież tylko każdy po prostu wyraził swoje zdanie czego używa, ale żeby to od razu brać do siebie... :P

A tak zupełnie poważnie.
Ja również używam Mr.Color Leveling Thinner i musze powiedzieć, że jest świetny.
Jeszcze nie miałem z nim problemów, jak chociażby z nitro, acetonem...Bardzo szybko zasycha i zalepia dyszę,
ale to również z mojego niewielkiego doświadczenia w malowaniu aerografem. :x
zresztą sam wybierzesz, co dla Ciebie lepsze.

Co do kiełbasy, to faktycznie tam u was jest ohydna. Nie ma to jak nasza swojska wódka i kiełbasa. :lol:
Obrazek
Jarosław Rzemiński
Avatar użytkownika
xenomorph
 
Posty: 1640
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 12:35
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Podkłady Gunze spray Vs słoik

Postprzez koksik750 » środa, 16 stycznia 2008, 13:31

Ja też jak robie lub moi rodzice "wypad" na weekend do Polski to nie wpuszczamy do domu bez kiełbachy :mrgreen:
Obrazek
Avatar użytkownika
koksik750
 
Posty: 803
Dołączył(a): sobota, 27 października 2007, 00:04
Lokalizacja: z daleka...

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości