Maska lakiernicza

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Maska lakiernicza

Postprzez potez » czwartek, 12 lipca 2012, 00:18

Postanowiłem coś takiego zakupić, bo gunze leveling color doprowadza mnie do szału przy użyciu.
Co polecacie?
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Reklama

Re: Maska lakierniicza

Postprzez tomek1123 » czwartek, 12 lipca 2012, 12:50

Sam miałem taki dylemat jakiś rok temu...

i zainwestowałem w sprzęt 3M:
http://catalogue.3m.eu/pl-PL/PL-PPE/P%C ... tku~nocode

Możesz wybrać trochę tańszy wariant z serii 6000, ale seria 7000 jest z silikonu i nawet po wielogodzinnej sesji malarskiej
nic nie uciska i nie uwiera.
Ostatnia cyfra kodu to wielkość maski mała(7501), średnia (7502) lub duża (7503).

Najlepiej kupić w sklepie internetowym lub allegro - jest tego trochę, a ceny potrafią się różnić znacznie.

Do tego trzeba dokupić pochłaniacze - zależnie od używanej farby - dla Gunze C chyba najlepszy jest 6051

http://catalogue.3m.eu/pl-PL/PL-PPE/P%C ... ary~nocode

No i na koniec, aby pochłaniacze nie zabiły się za szybko trzeba kupić filtry (dowolny 5911. 5925 lub 5935) z pokrywami (501).

http://catalogue.3m.eu/pl-PL/PL-PPE/P%C ... owe~nocode

Jak trochę poszukasz całość można skompletować za ok 140 złotych ( seria 7000) lub 120 złotych ( seria 6000).

Mam nadzieję, że trochę pomogłem.
Avatar użytkownika
tomek1123
 
Posty: 63
Dołączył(a): piątek, 24 października 2008, 14:25

Re: Maska lakierniicza

Postprzez Jiloo » czwartek, 8 listopada 2012, 17:54

Tomku, dziękuję za wyczerpujące info, bardzo się przydało.
Mam dodatkowe pytanie, może będziesz umiał odpowiedzieć – czy pochłaniacz 6055 będzie miał lepsze (albo choćby taie samo) zabezpiecznie od 6051? Znalazłem dobrą ofertę z tymi pochłaniaczami w komplecie.
| keep-disco-evil |
Avatar użytkownika
Jiloo
 
Posty: 666
Dołączył(a): sobota, 19 listopada 2011, 16:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: Maska lakierniicza

Postprzez mnak24 » sobota, 24 listopada 2012, 00:21

Polecam

Obrazek

Filtr ni potrzebny, skarpeta wystarczy, a jak się zdejmie fajnie włosy sterczą :lol:
"Nie ten jest mądry, kto nie popełnia błędów. Takich ludzi nie ma i być nie może. Mądry jest ten, kto popełnia błędy nie bardzo istotne i kto potrafi je łatwo i szybko naprawiać."

KW-1 zimowy HOBBYBOSS 1:48 Galeria
Tarpon mk. 1 Italeri + Eduard 1:48 Galeria
Avatar użytkownika
mnak24
 
Posty: 1918
Dołączył(a): środa, 28 grudnia 2011, 22:30
Lokalizacja: Прип'ять/ Brodnica k. Torunia

Re: Maska lakierniicza

Postprzez Daniel iceman Gronowski » sobota, 24 listopada 2012, 00:44

Zakładanie Opejeden w tej masce to była masakra :D
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 10:23
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Maska lakierniicza

Postprzez mnak24 » sobota, 24 listopada 2012, 01:10

Zamiast opki posłużą ciuchy robocze, ale tylko w tym przypadku :lol:
"Nie ten jest mądry, kto nie popełnia błędów. Takich ludzi nie ma i być nie może. Mądry jest ten, kto popełnia błędy nie bardzo istotne i kto potrafi je łatwo i szybko naprawiać."

KW-1 zimowy HOBBYBOSS 1:48 Galeria
Tarpon mk. 1 Italeri + Eduard 1:48 Galeria
Avatar użytkownika
mnak24
 
Posty: 1918
Dołączył(a): środa, 28 grudnia 2011, 22:30
Lokalizacja: Прип'ять/ Brodnica k. Torunia

Re: Maska lakierniicza

Postprzez tomek1123 » poniedziałek, 26 listopada 2012, 09:31

Jiloo napisał(a):Mam dodatkowe pytanie, może będziesz umiał odpowiedzieć – czy pochłaniacz 6055 będzie miał lepsze (albo choćby taie samo) zabezpiecznie od 6051? Znalazłem dobrą ofertę z tymi pochłaniaczami w komplecie.


Przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam:
odnośnie pochłaniacza wydaje mi się, że 6055 będzie równie dobry jak 6051, różnią się tylko tym, że jeden z nich (6051) dodatkowo dobrze pochłania gazy organiczne, a tych w naszym hobby chyba nie stosujesz :)
Avatar użytkownika
tomek1123
 
Posty: 63
Dołączył(a): piątek, 24 października 2008, 14:25

Re: Maska lakierniicza

Postprzez Patryk » poniedziałek, 26 listopada 2012, 12:39

W inne firmy niż 3m bym się nie pchał. Mam maskę z seri 6000 i jestem bardzo zadowolony. Dałem 120 z 3 kompletami pochłaniaczy , 10 filtrów i plastikowe nakładki. Ta 7000 też jest fajna ,ale set wyjdzie drożej. Na aledrogo często w dobrej cenie można wyrwać taki komplet.
Obrazek
KLIKNIJ
Patryk Krupiński
Avatar użytkownika
Patryk
 
Posty: 1049
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 19:19
Lokalizacja: Lublin

Re: Maska lakierniicza

Postprzez potez » poniedziałek, 26 listopada 2012, 14:22

Ja finalnie wziąłem 7000.
A gazy organiczne, no cóż, opary organiczne przy gunze szaleją, więc takie dodatkowe zabezpieczenie na pewno nie zaszkodzi :)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Rozmiar maski

Postprzez stormag » piątek, 5 lutego 2021, 17:34

Mam dodatkowe pytanie w temacie – jak dobrać rozmiar? Maski 3M produkowane są w wersji S, M i L, tylko jakoś nie mogę znaleźć informacji jak zgrać to z wielkością żuchwy ;o) .

Byłbym nawet gotowy jechać do sklepu, ale jakoś nie znalazłem żadnego w pobliżu :-/ .
stormag
 
Posty: 23
Dołączył(a): środa, 13 września 2017, 12:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Maska lakiernicza

Postprzez potez » piątek, 5 lutego 2021, 21:44

Szukaj dystrybutora 3M sa na ich stronie, najczesciej to sklepy dla lakiernikow samochodowych. Zawsze mozesz zamowic 2 rozmaiery bardziej ci pasujące w necie i odeslac ten zly ;)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Maska lakiernicza

Postprzez stormag » sobota, 6 lutego 2021, 02:27

potez napisał(a):Szukaj dystrybutora 3M sa na ich stronie, najczesciej to sklepy dla lakiernikow samochodowych. Zawsze mozesz zamowic 2 rozmaiery bardziej ci pasujące w necie i odeslac ten zly ;)


Nie lubię się bawić w odsyłanki, a firmy ze strony 3M to raczej gruby kaliber (i zamknięte w sobotę!), więc pójdę tropem lakierników – dzięki!

Natknąłem się jeszcze na maskę Secura 3000 – atrakcyjna cenowo i polski producent (co ja akurat sobie cenię). Pytanie, czy ktoś ma jakąś opinię na jej temat? Na forach głównie wspomina się Securę 2000, ale ta mnie nie przekonuje lokalizacją filtrów, które wydają się zauważalnie ograniczać pole widzenia...
stormag
 
Posty: 23
Dołączył(a): środa, 13 września 2017, 12:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rozmiar maski

Postprzez iras67 » niedziela, 7 lutego 2021, 11:32

stormag napisał(a):Natknąłem się jeszcze na maskę Secura 3000 – atrakcyjna cenowo i polski producent (co ja akurat sobie cenię). Pytanie, czy ktoś ma jakąś opinię na jej temat? Na forach głównie wspomina się Securę 2000, ale ta mnie nie przekonuje lokalizacją filtrów, które wydają się zauważalnie ograniczać pole widzenia...

Bardzo dobre maski ale mają mniejsze mniej wydajne filtry te dedykowane do gazów organicznych, przynajmniej przed pandemią takie miały. W modelarstwie sprawdzają się najlepiej filtry węglowe Brązowe- najtrwalsze i dedykowane do rozpuszczalników które mamy w farbach. Są też trzykolorowe do cięższej chemii ale są mniej trwałe. Najważniejsze jest zakładanie białych filtrów przeciwpyłowych, one izolują pył farby i oszczędzają filtr węglowy. Tych białych najlepiej kupić kilka na zapas bo szybko się zużywają.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Rozmiar maski

Postprzez stormag » niedziela, 7 lutego 2021, 14:52

iras67 napisał(a):W modelarstwie sprawdzają się najlepiej filtry węglowe Brązowe- najtrwalsze i dedykowane do rozpuszczalników które mamy w farbach. Są też trzykolorowe do cięższej chemii ale są mniej trwałe. Najważniejsze jest zakładanie białych filtrów przeciwpyłowych, one izolują pył farby i oszczędzają filtr węglowy. Tych białych najlepiej kupić kilka na zapas bo szybko się zużywają.

Dzięki za zestaw konkretów! Tak właśnie trochę podejrzewałem, że jeśli z dwóch pochłaniaczy węglowych tej samej wielkości jeden jest wyspecjalizowany, a drugi „do wszystkiego”, to to ostatnie będzie też czymś okupione :P .
W takim wypadku pozostają mi pytania pomocnicze:

1. Czy warto dopłacić do pochłaniaczy A2 zamiast A1 oraz filtrów P2 lub P3 zamiast P1?

2. Jak rozpoznać, że filtr lub pochłaniacz się zużył :shock: ?
stormag
 
Posty: 23
Dołączył(a): środa, 13 września 2017, 12:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Maska lakiernicza

Postprzez iras67 » niedziela, 7 lutego 2021, 21:56

Przy masce Secura uzywaj pochłaniacz brązowy z filtrem przeciwpyłowym 3071 A2P3 R
https://securabc.com/produkt/zestaw-filtrow-3071-a2p3-r/ Filtry są do kupienia niedrogo, komplet P1 (spokojnie daje radę bo on ma zbierać farbę i nie dopuścić jej do filtra węglowego, to kilka złoty w 3M to zdaje się było i to w pandemii jakieś 4 złote.
Wymieniaj filtr P po mocniejszym odbarwieniu , on najczęściej przy organicznych rozcieńczalnikach barwi się na jasny czerwony lub lekko bordowy kolor. Czasami przy dużym nasyceniu oparów potrafi się zużyć szybko w ciągu kilkudziesięciu minut. Ale to w lakierni, przy dużym zużyciu farby .Pochłaniacze węglowe po zużyciu przepuszczają zapach rozcieńczalnika-nie jest silny ale to sygnał że trzeba zmienić . W modelarstwie stężenie jest znacznie mniejsze i pochłaniacz z filtrem zużywa się znacznie wolniej. Sam pochłaniacz z węglem przy weekendowym modelowaniu możesz zmieniać nawet raz na rok zależy jak dużo malujesz, ja praktycznie używałem codziennie jak dużo kleiłem i malowałem i starczyło spokojnie na kilka miesięcy. Ważne żeby maska była szczelnie zaciśnięta na ciele-regulujesz to łatwo gumkami. Większość masek na rynku jest bardzo elastyczna (przeważnie części twarzowe są robione z silikonów i łatwo dopasować je nawet te w innym rozmiarze, ważne żeby nie mieć bujnego zarostu bo wtedy nie jest idealnie szczelna . Membrany w zaworach warto po dłuższej sesji wysuszyć, najlepiej z daleka suszarką do włosów ściągając filtr i dmuchając na zawór z drugiej strony. Franca nie charczy przy oddychaniu jak membrana jest sucha :D
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości