Nowy kompresor mini, jak to działa??

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Nowy kompresor mini, jak to działa??

Postprzez drahma » sobota, 8 marca 2008, 07:19

Kupilem kompresor Mini ma 2000. Najwazniejsze pytanie. Malujac trzymacie caly czas wcisnietą dzwignie w aerografie??Chodzi o to czy puszczacie powietrze, nie odchylajac spustu do tylu.Bo kiedy nie wcisne dzwigni w doł(powietrze wychodzi z aerografu wtedy)to od razy cisnienie rosnie w kompresorze do 60 psi i po 2-3 sekundach kompresor sie wylacza. Bezsensu trzymac caly czas dzwignie wcisnieta by powietrze mialo gdzie uchodzic i kompresor sie nie wlaczal i wylaczal co kilka sekund..
Kiedy wciskam dzwignie trzyma caly czas 29 psi (2 bary...), kiedy ją puszczę rosnie np do 50, znow wciskam i na poczatku (pół sekundy) dmucha ostro, ale momentalnie spada do 29 psi..
Da sie zrobic by dmuchalo ciagle okolo 30-35 psi nawet jak sie nie wcisnie dzwigni uwalniajacej powietrze w aero?Dla mnie to dosyc dziwne jesli tak to jest juz skonstruowane. Bede musial odeslac kompresor, ale wczesniej prosze o opinie, moze cos zle robie. Moja Iwata potrzebuje 35 psi, a przeciez to tylko 2,4 bara. Co z tego ze kompresor daje max cisnienie 4 bary skoro nie moge go uzyc. Nawet na 2,5 barach nie da sie pompowac..Ale jestem laikiem i sie na kwestii za dobrze nie znam.Krecilem pokretlem na max i ciagle bylo tylko 29 psi.
Czy ktos moglby mi to wytlumaczyc..
drahma
 

Reklama

Re: Nowy kompresor mini, jak to działa??

Postprzez koksik750 » sobota, 8 marca 2008, 09:44

A masz tam może na tej plastikowej osłonie filtra od spodu taki malutki metalowy bolec? Ja mam troche inny lepszy model tego kompresora i jeśli chce ustawić jakieś ciśnienie to wciskam ten bolec i tym ustawiam pożądane ciśnienie, i może mi cały czas dmuchać tyle ile chce
Obrazek
Avatar użytkownika
koksik750
 
Posty: 803
Dołączył(a): sobota, 27 października 2007, 00:04
Lokalizacja: z daleka...

Re: Nowy kompresor mini, jak to działa??

Postprzez drahma » sobota, 8 marca 2008, 10:10

Tam na dole u mnie jest zawór spustowy odwadniacza. Jak go wcisne powietrze tamtedy ucieka, jest to chyba po to by odprowadzic skondensowana pare wodna . Najgorsze jest to ze nie moge go ustawic by pompowal ponad 2 bary. Jak zatkam powietrze(nie nacisne spustu w aero) to oczywiscie cisnienie wzrosnie az do wylaczenie urzadzenia po chwili..Zastanawiam sie czy odeslac urzadzenie i kupic duzy glosny kompresor.Potrzeba mi tylko by 3 bary ciagle pompowalo. Firma podaje 4 ale co z tego??
drahma
 

Re: Nowy kompresor mini, jak to działa??

Postprzez Dominik » sobota, 8 marca 2008, 10:34

Jako, że mam pewne opóźnienia związane z zakupem kompresora dobrze jest przeczytać o czymś nowym, mocniejszym i z żelaznym tłokiem. Poczekam jednak na opinie osób, które już miały do czynienia z tym sprzętem.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Nowy kompresor mini, jak to działa??

Postprzez drahma » sobota, 8 marca 2008, 11:02

Cisnienie którym maluję to 2,8 psi, czyli 1,93 bara lub 1,91 atm. Wieksze cisnienie jest, ale jak sie nie maluje! Pokrętło regulacji ciśnienia kręcąc na max dochodzi właśnie do 28 psi. Ciśnienie wzrasta gdy aero odkładam na bok, bo powietrze nie ma gdzie uchodzic. Dodam ze dysza skrecona na max, kiedy ja lekko odkrece normalne cisnienie pracy bedzie nizsze od 1,93 bara
drahma
 

Re: Nowy kompresor mini, jak to działa??

Postprzez MAG » sobota, 8 marca 2008, 12:24

Widzisz 4 bary, to maksymalne ciśnienie jakie może dać/napompować ten kompresor. A to ma niewiele wspólnego z tym jakie może podawać "na bieżąco". Aby mieć gwarancję stałego ciśnienia w takiej wysokości jakiej sobie zażyczysz musisz posiadać zbiornik wyrównawczy. Jest to pojemnik pomiędzy kompresorem, a reduktorem do którego podpinasz aerograf (zazwyczaj jakaś spora butla metalowa/pusta gaśnica). Wtedy kompresor nabije ją do 4 atm, a Ty korzystasz z uroku równego ciśnienia. Mając sam kompresor raczej nie uda Ci się osiągnąć dobrego efektu.

Masz dwa rozwiązania - drobić sobie (np z pustej gaśnicy) zbiornik wyrównawczy, albo odesłać kompresor i kupić gotowy ze zbiornikiem. O pierwszej opcji jest mnóstwo informacji w sieci i na forum (poszukaj). W drugim wypadku decydujesz się na pojazd rozmiarów niemal taczki (jeśli masz miejsce... :) ).

Pozdrawiam,
Marek
Pozdrawiam,
Marek
Avatar użytkownika
MAG
 
Posty: 92
Dołączył(a): sobota, 29 września 2007, 01:21
Lokalizacja: Londyn/Wrocław

Re: Nowy kompresor mini, jak to działa??

Postprzez Daniel-Martola » sobota, 8 marca 2008, 13:57

Jedno pytanie tylko: po co tak wielkie ciśnienie, skoro da się malować bez kłopotu przy 1,5atm? O ciśnieniu malowania było na forum już, trzeba tylko poszukać.
pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
Daniel-Martola
 
Posty: 1225
Dołączył(a): wtorek, 11 grudnia 2007, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowy kompresor mini, jak to działa??

Postprzez drahma » sobota, 8 marca 2008, 16:15

Nie wiem, wiele osób pisało ze Iwata potrzebuje wiekszego cisnienia. W instrukcji jest tylko napisane cisnienie max-40 psi, czyli jakies 2,7 bara. Ale malowałbym raczej rzadsza farba wodna, wiec moze rzeczywiscie takie cisnienie jej wystarczy(29 psi)?
Moja pierwsza próba malowania aerografem:

Obrazek
Musze przyznac ze to bardzo wciąga :)
drahma
 

Re: Nowy kompresor mini, jak to działa??

Postprzez michal.s » sobota, 8 marca 2008, 16:35

Do p-iwaty ciśnienie jakie daje MINI MA jest wystarczające, resztę nadgonisz rozcieńczaniem farby.

Gorzej będzie jak kupisz sobie lepszy aerograf, wtedy ten kompresorek nie będzie sobie z nim radził.

Co do ciśnienia, to tak jak MAG napisał, tylko zbiornik wyrównawczy Cię ratuje.
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Avatar użytkownika
michal.s

Ojciec założyciel
 
Posty: 4506
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:10
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Nowy kompresor mini, jak to działa??

Postprzez Daniel-Martola » sobota, 8 marca 2008, 16:41

Czyli stara gaśnica i 10 minut pracy dla ślusarza. I masz zbiornik jaki ci niezbędny do spokojnego snu.
:mrgreen:
pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
Daniel-Martola
 
Posty: 1225
Dołączył(a): wtorek, 11 grudnia 2007, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowy kompresor mini, jak to działa??

Postprzez drahma » sobota, 8 marca 2008, 17:26

michal.s napisał
Do p-iwaty ciśnienie jakie daje MINI MA jest wystarczające, resztę nadgonisz rozcieńczaniem farby.

Ale ja mam oryginalna IWATE HP C Plus..
To radzicie by zamontowac po prostu butle miedzy glowica a odwadniaczem i reduktorem?

pozdrawiam
Tomek
drahma
 

Re: Nowy kompresor mini, jak to działa??

Postprzez michal.s » sobota, 8 marca 2008, 18:50

Ale ja mam oryginalna IWATE HP C Plus..


O i tutaj MINI MA już nie daje rady :)

Przynajmniej tak było u mnie jak kupiłem sobie Tamiye HG, MINI MA przestał mnie zadowalać i sprawiłem sobie inny kompresor.

drahma napisał(a):To radzicie by zamontowac po prostu butle miedzy glowica a odwadniaczem i reduktorem?

Tak, odkręć reduktor/manometr z odwadniaczem od kompresora, do kompresora przypnij wężyk, wężyk do butli, z butli wężyk do reduktora/manometru no i później już normalnie do aerografu.

Kiedyś sprzedawali takie wersje MINI MA już od razu z zbiornikiem wyrównawczym, ciekawe czemu z nich zrezygnowali.
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Avatar użytkownika
michal.s

Ojciec założyciel
 
Posty: 4506
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:10
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Nowy kompresor mini, jak to działa??

Postprzez drahma » niedziela, 9 marca 2008, 20:14

Ale jak to mialoby dzialac?Kompresor nabije butle, powiedzmy 30 litrów, do 4 barów i kompresor sie wyłaczy. A kiedy ponownie sie włączy? Jedyne co mozna ustawic to na reduktorze na wyjsciu, tam ustawie powiedzmy 2,5 bara. Chcialbym by tyle właśnie przez aero przechodziło..W zbiorniku wyrównawczym musi byc wiecej.Kompresor bedzie sam sie właczał by dobic do 4??Mam nadzieje ze to mozliwe
drahma
 

Re: Nowy kompresor mini, jak to działa??

Postprzez MAG » niedziela, 9 marca 2008, 21:02

Oczywiście, że możliwe - kompresor ma automatyczny wyłącznik po osiągnięciu pewnego ciśnienia (tu zapewne 4 bar). Nabije butlę, wyłączy się i włączy ponownie kiedy ciśnienie spadnie, aby ponownie dobić. I tu przewaga butli-zbiornika wyrównawczego. Mianowicie Ty będziesz miał stałe ciśnienie, bo kompresor nabija "magazyn", z którego Ty korzystasz.

Pozdrawiam,
Marek

PS. Myślę, że wystarczy Ci butla wielkości gaśnicy samochodowej. 30 litrową to byś samochód mógł pomalować 8-)
Avatar użytkownika
MAG
 
Posty: 92
Dołączył(a): sobota, 29 września 2007, 01:21
Lokalizacja: Londyn/Wrocław

Re: Nowy kompresor mini, jak to działa??

Postprzez drahma » niedziela, 9 marca 2008, 21:11

włączy ponownie kiedy ciśnienie spadnie, aby ponownie dobić.

:shock: No to super. Zastanawia mnie jeszcze to w którym momencie włączy się kompresor by ponownie nabic butle(zb. wyrówn.)? czyli jakie ciśnienie będzie w zbiorniku gdy zacznie znowu go nabijac..
Aha - spójrzcie co znalazłem na ebay'u. Zestaw identyczny jak mój, tylko jest zbiornik pod kompresorem. Ten kompresor jest identyczny jak MaMini 2000. http://cgi.cafr.ebay.ca/IWATA-HP-C-PLUS-Performance-AIRBRUSH-w-TANK-COMPRESSOR_W0QQitemZ200202110689QQihZ010QQcategoryZ134557QQcmdZViewItem
Ostatnio edytowano niedziela, 9 marca 2008, 21:35 przez drahma, łącznie edytowano 1 raz
drahma
 

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości