Krótkie pytanie o obicia

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Krótkie pytanie o obicia

Postprzez krzysiekk » piątek, 14 marca 2008, 20:04

Witam,

Wróciłem ostatnio do sklejania po kilku latach przerwy i męczę właśnie sdkfz 234/3 Italeri w skali 1:35. Postanowiłem się trochę pobawić tym modelem i go leciutko podniszczyć ucząc się przy okazji czegoś nowego :)

I teraz pytanie:

Jak zrobić obicia na modelu? Czytałem że małym pędzlem srebrną farbą (ewentualnie gunmetal). Ale po prostu podotykać takim pędzlem w miejscach gdzie chę obić model, czy robić to jakąś "specjalną" techniką.

pzdr
krzysiekk
 

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Krótkie pytanie o obicia

Postprzez siara1939 » piątek, 14 marca 2008, 20:36

Jezeli nie macie nic przeciwko temu to sie wymadrze z lekka.
Jezeli tylko otarcia to olowiany olowek- do nabycia w sklepach dla artystow.
Jezeli odpryski farby to polecalbym sol.
Taka sol jak masz w kuchni. Zmocz pomalowany podstawowym kolorem model leciutko woda, i nabierajac wilgotnym pedzelkiem sol, delikatnie ja poprzyklejaj w miejsca przyszlych obic. Teraz go pomaluj na koncowy kolor i skrusz sol z modelu delikatnie.
Wasz i po sprawie.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Krótkie pytanie o obicia

Postprzez krzysiekk » piątek, 14 marca 2008, 21:12

siara1939 napisał(a):Taka sol jak masz w kuchni. Zmocz pomalowany podstawowym kolorem model leciutko woda, i nabierajac wilgotnym pedzelkiem sol, delikatnie ja poprzyklejaj w miejsca przyszlych obic. Teraz go pomaluj na koncowy kolor i skrusz sol z modelu delikatnie.


Jeżeli dobrze rozumiem to to tyczy się modeli z kamuflażem. Mój będzie cały szary więc tego kamuflażu nie ma, a obicia miały wyglądać jak odpryski farby do gołego metalu. I tego chyba nie da się zrobić techniką o której piszesz... Jeżeli się mylę to mnie popraw :)

pzdr
Ostatnio edytowano piątek, 14 marca 2008, 21:36 przez krzysiekk, łącznie edytowano 1 raz
krzysiekk
 

Re: Krótkie pytanie o obicia

Postprzez siara1939 » piątek, 14 marca 2008, 21:18

Jak najbardziej.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Krótkie pytanie o obicia

Postprzez Sergionex » piątek, 14 marca 2008, 22:38

krzysiekk napisał(a):Czytałem że małym pędzlem srebrną farbą (ewentualnie gunmetal). Ale po prostu podotykać takim pędzlem w miejscach gdzie chę obić model, czy robić to jakąś "specjalną" techniką.


Nie, nie i jeszcze raz nie srebrną farbą! Srebrne odpryski są zarezerwowane tylko dla pojazdów z aluminiowym pancerzem takich jak np M113 czy cynkowane karoserie soft skinów. W normalnych warunkach taki odprysk do gołego metalu był już zardzewiały pod warstwą farby skoro odprysnęła. Jeśli to gwałtowne zarysowanie to po kilkunastu godzinach pokryje się to rdzawym nalotem. Odpryski malujemy więc kolorami farb podkładowych np. mini, rdzy, spodniej warstwy jaśniejszych powłok farby lub wcześniejszego kamuflażu. Metaliczne wytarcia występują tylko w miejscach ciągłego styku podłoża lub butów załogi czyli rantów na drodze do włazów, krawędzi przy włazach itd. Popatrz na to-sporo ciekawych informacji o odpryskach. http://www.missing-lynx.com/rare_world/rw03.htm

Pozdrawiam!
Obrazek
Avatar użytkownika
Sergionex
 
Posty: 263
Dołączył(a): poniedziałek, 15 października 2007, 11:40
Lokalizacja: Łódź

Re: Krótkie pytanie o obicia

Postprzez krzysiekk » sobota, 15 marca 2008, 14:03

Ok, dzięki za odpowiedzi. Poczytam tekst z linka i popróbuje coś stworzyć :)

pzdr
krzysiekk
 


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości