Strona 1 z 1

[Vacuform]- techniki, urządzenia sposoby wykorzystania

PostNapisane: piątek, 25 kwietnia 2008, 19:33
przez iras67
Zaskoczony rozwojem dyskusji wywołanej po obejrzeniu śmiesznej reklamy urządzenia do formownia próżniowego http://pwm.org.pl/viewtopic.php?t=2689
Chciałbym rozwinąć tutaj wątek o technice pozyskiwania owiewek (ciekawy sposób LukaszSa http://pwm.org.pl/viewtopic.php?t=1111) i nierzadko całych zestawów.
Proponuje aby posiadacze takich urządzeń pokazali je i wyniki pracy na nich.Ze swej strony obiecuję dorzucić coś od siebie bo jestem w trakcie budowy takiego urządzenia ,które wykorzystam w przyszłości przy budowie od podstaw dużego modelu w skali 1:32. Wiem że bardziej doświadczeni pamiętają czasy gdy w PRL była to "wiodąca" technika przy produkcji zestawów- stanowiliśmy wtedy potęgę światową w tej dziedzinie :D .Obecnie bardzo ciekawe zestawy produkuje polski Broplan http://www.aviationmegastore.com/?publisher=BROP

Re: Vacuform - techniki, urządzenia sposoby wykorzystania

PostNapisane: wtorek, 6 maja 2008, 19:11
przez Gienek
Jako, że postanowiłem zrobić sobie owiewkę wylotu turbosprężarki to wyciągnąłem moją magiczną skrzyneczkę. Przy tej okazji obfotografowałem ją i poniżej prezentuję wykonanie elementu przy jej pomocy :)
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Re: Vacuform - techniki, urządzenia sposoby wykorzystania

PostNapisane: środa, 7 maja 2008, 09:25
przez iras67
Widzę że temat ruszył i wielkie dzięki bo to jest jedyne lekarstwo na takie przeróbki
Gienek dla lepszego ssania maskowałeś część otworów :?:
Robię właśnie bardzo proste ,ale niewielkie urządzenie do owiewek z ....rury od odkurzacza :D
I trochę większe podobne do twojego
po twoim poście prace przyśpieszą :P
Pozdrawiam Ireneusz

Re: Vacuform - techniki, urządzenia sposoby wykorzystania

PostNapisane: środa, 7 maja 2008, 13:18
przez Gienek
To nie dla lepszego ssania tylko z oszczędności. Podłożyłem kawałki papieru bo "podziurkowane" tworzywo nie nadaje się do niczego a tak pozostają mi kawałki arkusików do innych celów modelarskich :P

Re: Vacuform - techniki, urządzenia sposoby wykorzystania

PostNapisane: środa, 7 maja 2008, 19:31
przez iras67
Z czystego lenistwa nie chciało mi się sklejać skrzynki i myślałem również o nie zagracaniu kolejnym wynalazkiem swojego kącika więc zrobiłem coś takiego :Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jakieś doświadczenie z vacu nabyłem kilkanaście lat temu, miałem wtedy skrzynkę podobną do Gienka ,ale zginęła razem z innymi "narzędziami" i nie tylko :( przy przeprowadzkach .
to "urządzenie" na fotkach zrobiłem z myślą o małych elementach owiewkach , panelach itp.
Na początku szukałem płaskiej ssawki końcówki do odkurzacza ale pomyślałem o samej rurze .Odciąłem odcinek 25cm Przy cięciu zwróciłem uwagę na koniec wtykany do węża jest troszkę mniejszy jakby podszlifowany i tej strony nie płaszczyłem.
Spłaszczenie wykonałem tym samym przyklejonym później kawałkiem sklejki 6x10,5cm ,podgrzewając wcześniej opalarką odcinek 12cm (jakieś 5 minut ogrzewania) potem przykleiłem masą Poxiliną (dobrze uszczelnia trochę pokrzywioną powierzchnie) tylko po obwodzie i zasklepiłem koniec spłaszczonej rury.Otwory o średnicy 2mm wierciłem co 4 mm po przyklejeniu sklejki do płaskiego odcinka rury . Teraz czas na próby formowania, do ogrzewania materiału wykorzystam opalarkę

Re: Vacuform - techniki, urządzenia sposoby wykorzystania

PostNapisane: sobota, 27 września 2008, 18:09
przez mysiek13
witam Szanownych Panów od termoformierstwa

Jeśli chodzi o dobre maszynki do takich zabaw to polecam firmy ILLIG lub Kiefel, albo krajowe Zielonka czy Zemat Łódź. :mrgreen: (Mam nadzieję że odbierzecie to jako żart)
Mam małą Zematkę w pracy do testów produkowanej folii i spisuje się całkiem nieźle. Jak coś potrzebujecie to służę pomocą w termoformowaniu.

Pozdrawiam
Michał

Re: Vacuform - techniki, urządzenia sposoby wykorzystania

PostNapisane: sobota, 27 września 2008, 21:28
przez LukaszS
Odnośnie vaccum kiedyś "spłodziłem" to:

http://www.aircraftresourcecenter.com/t ... rz/00.shtm