Mr.Base White a Mr.Surfacer

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Mr.Base White a Mr.Surfacer

Postprzez pencil37 » wtorek, 3 czerwca 2008, 19:08

Tak to jest jak po kilkunastu latach wraca się do malowania i modelarstwa a w chemi modelarskiej mineła epoka (może i ze dwie :mrgreen: )
czytałem opisy dwóch powyższych specyfików w sklepach internetowych - i nie wiem jaka jest różnica między nimi... jeden i drugi chyba jest używany jako podkład i delikatna szpachla
Wiem że Surfacer jest w skali 500/1000/1200 a Base 1000 - są jeszcze jakiś inne różnice???
Generalnie szukam szpachli podkładu do skali 1/72 (pancerka+samoloty) pod akryle.
Avatar użytkownika
pencil37
 
Posty: 101
Dołączył(a): niedziela, 1 czerwca 2008, 18:19
Lokalizacja: Opole

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Mr.Base White a Mr.Surfacer

Postprzez michal.s » wtorek, 3 czerwca 2008, 19:35

Mr.Base White jest koloru białego i należy go stosować pod jasne odcienie kolorów, szczególności pod żółty, czerwony, jasno niebieski i wiadomo biały :) Występuje też jak już zauważyłeś tylko w jednej gradacji
Mr.Surfacer jest tylko szary, ale za to ma różne gradacje co się niejedno krotnie przydaje.

Oba stosuje się jako podkład/szpachlówka - to już zresztą wiesz :)

Poza tym niczym się nie różnią.
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Avatar użytkownika
michal.s

Ojciec założyciel
 
Posty: 4506
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:10
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Mr.Base White a Mr.Surfacer

Postprzez tomek_chacewicz » wtorek, 3 czerwca 2008, 19:36

Witaj!
Podstawowa różnica między tymi dwoma specyfikami jest taka, że Mr. Surfacer to właśnie podkład i szpachlówka w jednym, Mr. Base White to tylko podkład. Producent nie zaleca kłaść go na goły plastik (co wielu modelarzy z powodzeniem czyni ;o) ) tylko właśnie na Surfacera. Także Tobie polecałbym na początek Surfa 1200 i ewentualnie 500
pozdrawiam
Tomek
Avatar użytkownika
tomek_chacewicz
 
Posty: 1827
Dołączył(a): poniedziałek, 17 marca 2008, 14:47
Lokalizacja: Warszawa - Odolany

Re: Mr.Base White a Mr.Surfacer

Postprzez michal.s » wtorek, 3 czerwca 2008, 19:37

Mr. Base White z mojego doświadczenia bardzo dobrze trzyma się gołego plastiku i nie widzę przeciwwskazań by go używać jako białego podkładu na goły plastik :)
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Avatar użytkownika
michal.s

Ojciec założyciel
 
Posty: 4506
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:10
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Mr.Base White a Mr.Surfacer

Postprzez pencil37 » wtorek, 3 czerwca 2008, 19:53

Dzięki kolegom za szybką odpowiedź i pomoc...
Czyli generalnie jak potrzebuję nie tylko podkładu ale i wypełniacza to surfacer wchodzi w grę...
Chyba rozpuszczalnikiem jest do tych specyfików Mr.Color Thimer (chyba do oby?) jest może jakiś tańszy odpowiednik???
Chyba też te podkłady (nie pamiętam czy obydwa ale gdzieś widziałem) są w spreju ? Pytanie czy jest sens do takich małych powierzchni jak czołg w 1-72 go używać???

Dbaj o pisownię na forum.
michal.s
Ostatnio edytowano czwartek, 1 stycznia 1970, 02:00 przez pencil37, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
pencil37
 
Posty: 101
Dołączył(a): niedziela, 1 czerwca 2008, 18:19
Lokalizacja: Opole

Re: Mr.Base White a Mr.Surfacer

Postprzez tomek_chacewicz » wtorek, 3 czerwca 2008, 20:01

Najlepiej wejdź na www.gunze.pl tam masz informacje o produktach, o które pytasz.
O sprejach mowa była tutaj .
Ostatnio edytowano wtorek, 3 czerwca 2008, 20:04 przez tomek_chacewicz, łącznie edytowano 1 raz
pozdrawiam
Tomek
Avatar użytkownika
tomek_chacewicz
 
Posty: 1827
Dołączył(a): poniedziałek, 17 marca 2008, 14:47
Lokalizacja: Warszawa - Odolany

Re: Mr.Base White a Mr.Surfacer

Postprzez michal.s » wtorek, 3 czerwca 2008, 20:01

Mr.Color Thimer - to rozcieńczalnik odpowiedni do tych specyfików. Niektórzy stosują do rozcieńczania zwykłe nitro, ja w tej kwestii więcej nie powiem bo nie próbowałem.

Te podkłady są też w spreju, wyższą aerografu nad sprejem i odwrotnie to sprawa bardzo dyskusyjna, uzależniona od upodobań modelarza. Ogólnie przyjęta zasada brzy mi tak, że aerograf jest dokładniejszy i daje większa kontrolę, a sprej jest szybszy w użyciu.
Pozdrawiam - Michał Słonczyński
Avatar użytkownika
michal.s

Ojciec założyciel
 
Posty: 4506
Dołączył(a): sobota, 15 września 2007, 10:10
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Mr.Base White a Mr.Surfacer

Postprzez Daniel iceman Gronowski » wtorek, 3 czerwca 2008, 20:15

michał.s napisał(a):Mr.Color Thimer - to rozcieńczalnik odpowiedni do tych specyfików. Niektórzy stosują do rozcieńczania zwykłe nitro, ja w tej kwestii więcej nie powiem bo nie próbowałem.


Próbowałem rozcieńczyć Mr. S1200 benzyną lakową. Podkład się zważył. Nie dało się malować.
Z oryginalnym rozcieńczalnikiem malowanie to poezja!
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 10:23
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Mr.Base White a Mr.Surfacer

Postprzez RAV » wtorek, 3 czerwca 2008, 20:30

Daniel iceman Gronowski napisał(a):Próbowałem rozcieńczyć Mr. S1200 benzyną lakową. Podkład się zważył. Nie dało się malować.

Bo Gunze to akryle, więc benzyna zrobi z nich kisiel.

Daniel iceman Gronowski napisał(a):Z oryginalnym rozcieńczalnikiem malowanie to poezja!

Ja od początku zabawy z Gunze używam Levelling Thinnera. Ale poezją nazwałbym dopiero psikanie Surfacerem z puszki. Akurat robię F-16XL w 72 z Monogramu. Model wymagał pocięcia na kawałki i sklejania na nowo, oszlifowania całej powierzchni itd., w związku z czym składa się w dużej części ze szpachlówki i Surfacera 500. Sprzykrzyło mi się wielokrotne nabijanie aerografu Surfacerem, więc dzisiaj kupiłem 500-tkę w sprayu i jest super: Psik, pół godzinki w Internecie, szlif, psik... i tak w kółko. Szybko idzie.
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mr.Base White a Mr.Surfacer

Postprzez Gienek » wtorek, 3 czerwca 2008, 21:04

Poezję to ja czynię z Surfacera rozcieńczanego nitro. Rewelacyjnie się miesza, warstewka równa i gładka. A jak się wżera w plastik ;o)
Avatar użytkownika
Gienek
 
Posty: 1385
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Mr.Base White a Mr.Surfacer

Postprzez Michał Janik » środa, 4 czerwca 2008, 08:29

Ja od początku zabawy z Gunze używam Levelling Thinnera. Ale poezją nazwałbym dopiero psikanie Surfacerem z puszki. Akurat robię F-16XL w 72 z Monogramu. Model wymagał pocięcia na kawałki i sklejania na nowo, oszlifowania całej powierzchni itd., w związku z czym składa się w dużej części ze szpachlówki i Surfacera 500. Sprzykrzyło mi się wielokrotne nabijanie aerografu Surfacerem, więc dzisiaj kupiłem 500-tkę w sprayu i jest super: Psik, pół godzinki w Internecie, szlif, psik... i tak w kółko. Szybko idzie.


A jak jest z gładkością powierzchni?Ja ostatnio po położeniu surfa1000 rozcieńczanego firmowym rozcieńczalnikiem, aerograferm zauważyłem, że trzeba go będzie mocno przeszlifować. CZy to jest normalne,czy zwykle osiągacie gładką powierzchnię?

Kolejny temat, którego ktoś pożałował, żeby wzbogacił wiedzę Forum na dłużej... :evil: :-/

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: Mr.Base White a Mr.Surfacer

Postprzez pencil37 » środa, 4 czerwca 2008, 09:57

Może kwiestia ilości rozcieńczalnika?
Avatar użytkownika
pencil37
 
Posty: 101
Dołączył(a): niedziela, 1 czerwca 2008, 18:19
Lokalizacja: Opole

Re: Mr.Base White a Mr.Surfacer

Postprzez mr.jaro » środa, 4 czerwca 2008, 10:02

Michał Janik napisał(a):
Ja od początku zabawy z Gunze używam Levelling Thinnera.


A jak jest z gładkością powierzchni?Ja ostatnio po położeniu surfa1000 rozcieńczanego firmowym rozcieńczalnikiem, aerograferm zauważyłem, że trzeba go będzie mocno przeszlifować. Czy to jest normalne,czy zwykle osiągacie gładką powierzchnię?


Jesli rozcienczasz za pomoca Mr.Color Thinner - dodaj troche opozniacza i bedzie znacznie lepiej. Natomiast Leveling Thinner zawiera juz opozniacz.

Ja rozcienczam Surfacera acetonem, co swietnie funkcjonuje i poprawia przyczepnosc do plastiku. Niestety, nasze (czyli niemieckie) rozcienczalniki Nitro, w odroznieniu od produktow polskich zdaja sie byc zbyt malo agresywne i nie sa w stanie rozcienczyc Surfacera (o tym mielismy juz swojego czasu stosunkowo obszerna dyskusje).
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Mr.Base White a Mr.Surfacer

Postprzez RAV » środa, 4 czerwca 2008, 10:18

Michał Janik napisał(a):
Ja od początku zabawy z Gunze używam Levelling Thinnera. Ale poezją nazwałbym dopiero psikanie Surfacerem z puszki.

A jak jest z gładkością powierzchni?Ja ostatnio po położeniu surfa1000 rozcieńczanego firmowym rozcieńczalnikiem, aerograferm zauważyłem, że trzeba go będzie mocno przeszlifować. CZy to jest normalne,czy zwykle osiągacie gładką powierzchnię?

Na razie mam porównanie tylko Surfacera 500 z aerografu (z Levelling Thinnerem) i z puszki. Ten pierwszy wychodzi gładszy, ale i tak obu należy się szlifowanie. Powierzchnia Surfacera jest bardzo podatna na szlifowanie, więc nie ma problemu, żeby doprowadzić ją do połysku. Gorzej jest z zakamarkami (np. między wlotem powietrza a kadłubem w F-16), ale odpowiednio ukształtowany papier ścierny i z tym sobie poradzi.
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mr.Base White a Mr.Surfacer

Postprzez Daniel iceman Gronowski » środa, 4 czerwca 2008, 16:28

Ja używam Mr. Color thinnera i naprawdę bardzo podoba mi się malowanie. Retardera nie dodaję, dysza nie zasycha. Zero zacieków. Powierzchnia po malowaniu jest delikatnie matowa, wtedy w ruch idzie papierek o gradiacji 2000 lub polerka do paznokci i uzyskuję śliczną, gładką, satynową powierzchnię w kilka minut.
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 10:23
Lokalizacja: Inowrocław


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 49 gości