Farbki tempera- rodzaj

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Farbki tempera- rodzaj

Postprzez olej » sobota, 22 września 2007, 13:00

Siemka,

jestem z Modelworka :):). Mam pytanie. Robie makietę zimową z gipsu, ale chce ją najpierw przemalować na biało- Mam białą farbkę tempera, ale nie wiem czym ją rozpuścić i czy rozpuszczalnik nie będzie miał wpływu na gips :):) ;o) ;o)
olej
 

Reklama

Re: Farbki tempera- rodzaj

Postprzez Kuba » sobota, 22 września 2007, 21:16

Tempery rozcieńcza się wodą. Gipsu nie ruszą.
Kuba
 

Re: Farbki tempera- rodzaj

Postprzez MarcinKK » sobota, 22 września 2007, 23:12

olej napisał(a):jestem z Modelworka

A ma to jakieś znaczenie? ;)
Osobiście chciałbym, aby na tym forum zebrali się wszyscy modelarze z różnych for :D
Ostatnio edytowano czwartek, 1 stycznia 1970, 02:00 przez MarcinKK, łącznie edytowano 1 raz
MarcinKK
 

Re: Farbki tempera- rodzaj

Postprzez Marek Barański » poniedziałek, 24 września 2007, 09:56

Witam, w tym akurat przypadku rozpuszczalnik czyli woda może mieć dość niszczący wpływ. W momencie gdy za bardzo namoczymy gips może on rozmięknąć i wtedy łatwo zepsuć/rozmyć ostre detale wykonane w gipsie - oczywiście jeżeli takowe wystepują. Dodatkowo gips zachowuje się jak ktoś na ciężkim kacu - jak jest suchy może dużo wypić - zdarza się więc że przykładając pędzel z mocno rozwodnioną temperą po chwili pędzel jest suchy i zaraz trzeba go moczyć - jest to uciążliwe i w efekcie prowadzi do rozmoczenia gipsu.

Ja osobiście polecam "psiknąć" ruinę/podłoże jakims podkładem - używam gruntów akrylowych do samochodów. Należy położyć jedną cienką warstwę wtedy gips mniej chłonie wodę i jest w pewnym stopniu zabezpieczony przed jej niszczącym działaniem, a jednoczesnie jest dość porowaty żeby tempery się go trzymały.

Można również solidnie wymalować gips (2-3 warstwy) podkładem ale wtedy uzyskamy b.gładką i śliską powierzchnię na której tempera trzymać się nie chce, pęka i odpada.
Tak przygotowany gips nadaje się świetnie do malowania farbami modelarskimi.
Avatar użytkownika
Marek Barański
 
Posty: 952
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:20
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości