Aerografy firmy Harder&Steenbeck

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Re: Aerografy firmy Harder&Steenbeck

Postprzez iras67 » czwartek, 2 stycznia 2020, 09:10

.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Reklama

Re: Aerografy firmy Harder&Steenbeck

Postprzez HK » czwartek, 2 stycznia 2020, 10:31

iras67 napisał(a):Chyba że używamy jednoakcyjnych wynalazków albo bezzaworowych aerografów.

Albo systemu w którym cofnięcie igły jest zblokowane z otwarciem spustu. Nazywają to różnie - "fixed double action", "controlled double action", "aerograf półtorafunkcyjny" itd.
Jest to standard w aerografach z pistoletowym spustem, ale stosowane także w połączeniu z klasycznym, górnym spustem.
Przykładem HS Hansa serii x81. (W ten sposób unikam offtopa :) )
Kiedyś byłem wielkim zwolennikiem tego systemu. Zaleta jest oczywista - nie trzeba wyrabiać sobie opisanego wyżej odruchu. Wystarczy pociągnąć za spust (nie trzeba naciskać) i najpierw otwiera się zawór powietrza a potem cofa się igła. Przy puszczaniu spustu odwrotnie - odcina się farbę a potem powietrze.
I tu pojawia się problem. Odstęp między otwarciem zaworu a ruchem igły da się regulować. Jesli będzie za mały, może dojść do plucia farbą. Jeśli będzie za duży - tracimy część zakresu ruchu spustu. Trzeba go wyregulować i to dość powtarzalnie, bo w innym razie, będzie musiało minąć parę minut zanim przyzwyczaimy się do nowego położenia spustu przy którym zaczyna lecieć farba. A każde rozkręcenie aero do czyszczenia wymaga ponownej regulacji.
Nie ma to znaczenia przy malowaniu powierzchniowym, ale przy precyzyjnym opisany system stanowi większy kłopot niż pomoc.
Hendryk
HK
 
Posty: 514
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 10:07

Re: Aerografy firmy Harder&Steenbeck

Postprzez wacus47 » piątek, 3 stycznia 2020, 12:45

iras67 napisał(a):Nie wiem o co chodzi z tym strzelaniem z spustu ;o) . Trzeba sobie wyrobić nawyk odpowiednich 4 ruchów palca i kolejności 1 w dół 2 do tyłu przy inicjowaniu rozpylania i 3 do przodu 4 w górę przy kończeniu i wszystko zacznie działać bez żadnych patologii. Chyba że używamy jednoakcyjnych wynalazków albo bezzaworowych aerografów.


A bo widzisz... gdyby wielu ludzi tak nie robiło to i być może problem z pekającym dyszami H&S byłby mniejszy? :) Na własne oczy widzialem jak pewien osobnik dociskał igłę postukując aerografem z włożona igłą o stół, tak aby na pewno dobrze ją docisnąć, od tego czasu uwierzę we wszystko.
wacus47
 
Posty: 315
Dołączył(a): piątek, 15 lutego 2008, 10:14
Lokalizacja: Zgierz

Re: Aerografy firmy Harder&Steenbeck

Postprzez iras67 » piątek, 3 stycznia 2020, 13:29

HK napisał(a):
iras67 napisał(a):Chyba że używamy jednoakcyjnych wynalazków albo bezzaworowych aerografów.

Albo systemu w którym cofnięcie igły jest zblokowane z otwarciem spustu. Nazywają to różnie - "fixed double action", "controlled double action", "aerograf półtorafunkcyjny" itd.
Jest to standard w aerografach z pistoletowym spustem, ale stosowane także w połączeniu z klasycznym, górnym spustem.
Przykładem HS Hansa serii x81. (W ten sposób unikam offtopa :) )
.

Jest jeszcze modyfikacja Tamiyi w serii HG. Tam po prostu powietrze leci non stop, spust działa tylko do tyłu. To jest bardzo praktyczne z pewnymi wyjątkami. Nadaje się raczej do farb z opóźniaczem wolniej schnącymi. Akryle Pactry czy Air Vallejo już mają problem z zasychaniem na igle jak nie malujemy a powietrze leci.Za to do malowania wężyków na włochach Gunze albo Tamiyą mocniej rozcieńczoną Levelingiem -super sprawa.
Próbowałem Hanse 181 i mi kompletnie nie podchodzi kształt grzybka spustowego .ja lubię płaskie bez żadnych udziwnieniń tak jak w japończykach czy amerykanach.
ps. Hansa ma dwie serie: Topline z tym "łatwym" w pracy spustem i Hobbyline z dwu-akcyjnym jak w Evo i Infinity.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Aerografy firmy Harder&Steenbeck

Postprzez Lethe » wtorek, 28 stycznia 2020, 01:23

Odnośnie aerografów firmy H&S jestem już wstępnie zdecydowany na Ultrę (głównie ze względu na cenę) jako mój drugi aerograf. Pierwszym był tani chińczyk, który tylko bardziej mnie zniechęcał do malowania.
W ostatnim czasie został mi mocno polecony aerograf Aircobra od Miga. Miał ktoś z tym styczność i może podzielić się wrażeniami ?? W/w Aircobra jest trochę poza moim budżetem ale jeśli jest naprawdę dobra może byłbym skłonny dołożyć do niej, tylko nie wiem czy ktoś taki jak ja odczuję dużą różnicę pomiędzy nią a Ultrą, a jeśli nawet będzie różnica to nie wiem czy ja będę w stanie ją wykorzystać.
Lethe
 
Posty: 16
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2018, 17:34

Re: Aerografy firmy Harder&Steenbeck

Postprzez Łukasz_K » wtorek, 28 stycznia 2020, 08:22

Aircobry robi dla Miga Badger więc raczej powinny być dobre, dobrą propozycją w tej cenie jest jescze np. PS267. Z Tańszych sprzętów (nie miałem osobiście styczności) ale ludzie polecają Sparmaxy 3 (to też firma Iwaty). Z Ultry też będziesz zadowolony, ale jak chcesz wydać trochę więcej to ja bym polecał bardziej jednak japończyka niż aircobrę.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4777
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Aerografy firmy Harder&Steenbeck

Postprzez HK » wtorek, 28 stycznia 2020, 08:26

Lethe napisał(a):W ostatnim czasie został mi mocno polecony aerograf Aircobra od Miga.

Ten aero to Badger (T&Ch) OMNI 4000. Nie miałem w ręku, więc jedyne co mogę powiedzieć to, że kupując ten aero od Mig-a zdecydowanie przepłacisz. Jakość wykonania Badgerów pomimo że przyzwoita, nie usprawiedliwia tej ceny.
Za podobne pieniądze kupisz Iwatę Eclipse o podobnych cechach (wkładana dysza) a lepszej jakości. A jeszcze taniej zapłacisz za Procon Boy-a (np PS-289) do którego Badgery pod większością względów nie mają startu.
Hendryk
HK
 
Posty: 514
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 10:07

Poprzednia strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości