Maskowanie

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Maskowanie

Postprzez eramus » sobota, 21 marca 2009, 23:17

Witam mam skończony (prawie) model,zostaje mi tylko psiknąć matem ale muszę zamaskować szybki które są już wklejone,jaka technika wy maskujecie swoje modele??Boje się ze jak będę to robił na odrys to że szybki mi wypadną jestem początkujący wiec każda rada jest na wagę złota :)
Avatar użytkownika
eramus
 
Posty: 101
Dołączył(a): wtorek, 15 kwietnia 2008, 21:44
Lokalizacja: Łódź

Reklama

Re: Maskowanie

Postprzez siara1939 » sobota, 21 marca 2009, 23:35

Fajne zdjecia. :mrgreen:
Jak nie jestes w stanie wyciac masek, to najprosciej bedzie uzyc Maskol-u.
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Maskowanie

Postprzez RAV » sobota, 21 marca 2009, 23:51

siara1939 napisał(a):najprosciej bedzie uzyc Maskol-u.

Sam Maskol spowoduje, że brzegi ramek będą poszarpane. Ja po krawędziach szkła ciągnę cienkie paski taśmy maskującej, a dopiero tak ograniczone obszary wypełniam Maskolem.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Maskowanie

Postprzez Frosty » niedziela, 22 marca 2009, 01:06

Tak na szybkiego wymyśliłem taką metodę:

- zamaskuj taśmą rejon dookoła szybki
- nanieś maskol na szybkę (byle nie za grubo)
- odklej taśmę zanim maskol wyschnie (najlepiej zaraz po jego naniesieniu - innaczej odejdzie razem z taśmą)
- jak gdzieś mimo wszystko maskol wyjdzie za daleko, to w czasie jego schnięcia możesz wyrównać krawędzie wykałaczką...

Poniżej to, o co mi chodzi - maskol to Microscale "micro mask"... Ponieważ nie mam pod ręką żadnej częsci "z wklejonym okienkiem" to załóżmy, że chcę zamaskować rejon oznaczony na czerwono...


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W sumie tak jak powiedziałem - metoda wymyślona "na poczekaniu" - cięzko powiedzieć, czy na coś ci się przyda, bo nie napisałeś co to za model więc ciężko sobie wyobraźić jak wyglądają miejsca do zamaskowania

EDIT:

Teraz zauważyłem, że pewnie chodzi o Huey'a z podpisu - w tym wypadku powinno zadziałać... trzeba będzie tylko użyć cieniutkich paseczków na ramie przednich drzwi, ale powino być ok.
"Deliberty planned fighter sweep went just as we hoped. The Mig's came up. The Mig's were aggressive. We tangled. They lost"
- Col. Robin Olds, shortly after operation "Bolo", Ubon, Thailand
Avatar użytkownika
Frosty
 
Posty: 578
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 23:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Maskowanie

Postprzez RAV » niedziela, 22 marca 2009, 01:26

Frosty napisał(a):Poniżej to, o co mi chodzi

Fajna prezentacja, ale niedokończona. Teraz to zamaluj, oderwij maskol i pokaż, co wyszło.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Maskowanie

Postprzez Frosty » niedziela, 22 marca 2009, 01:33

Wyszło tak:

Obrazek

Jak mówiłem - robione w pośpiechu więc z pewnością mogło być lepiej... Przy dokładniejszym wykonaniu myślę, że spokojnie można tą technikę zastosować... Tym bardziej, że chodzi tu o malowanie bzbarwnym matem...
Farba jakiej użyłem to biały podkład "citadel'a" - jedyny spray jaki był pod ręką.
"Deliberty planned fighter sweep went just as we hoped. The Mig's came up. The Mig's were aggressive. We tangled. They lost"
- Col. Robin Olds, shortly after operation "Bolo", Ubon, Thailand
Avatar użytkownika
Frosty
 
Posty: 578
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 23:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Maskowanie

Postprzez RAV » niedziela, 22 marca 2009, 01:59

Frosty napisał(a):Przy dokładniejszym wykonaniu myślę, że spokojnie można tą technikę zastosować...

Wyszło dokładnie tak jak zapowiadałem - poszarpane krawędzie.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Maskowanie

Postprzez piotr dmitruk » niedziela, 22 marca 2009, 02:05

Skoro już naklejasz taśmy Tamiyi, to naklej je po wewnętrznej stronie i masz maskę dającą równe brzegi. Po co sobie komplikować życie ? :shock:
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9955
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Maskowanie

Postprzez Frosty » niedziela, 22 marca 2009, 02:11

Chodzi o to, ze Eramus boi sie wgnieść te okienka do środka docinając taśmę - mój pomysł pozwala tego uniknąć. Nie twierdzę, że to najlepszy sposób na maskowanie ale w tym konkretnym wypadku chyba najbezpieczniejszy...
"Deliberty planned fighter sweep went just as we hoped. The Mig's came up. The Mig's were aggressive. We tangled. They lost"
- Col. Robin Olds, shortly after operation "Bolo", Ubon, Thailand
Avatar użytkownika
Frosty
 
Posty: 578
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 23:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Maskowanie

Postprzez greatgonzo » niedziela, 22 marca 2009, 02:24

Wystarczy dociąć na stoliku obok modelu i potem nakleić.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4056
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Maskowanie

Postprzez piotr dmitruk » niedziela, 22 marca 2009, 02:39

O to chodzi.
Przycinasz sobie parę pasków, a ich długość na modelu precyzyjnie regulujesz przyklejając dwa na zakładkę
Tak jak tu, nic nie było przycinane na modelach, a szybki cieniutkie, z vacu.
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9955
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Maskowanie

Postprzez Frosty » niedziela, 22 marca 2009, 03:05

Jeżeli mam być szczery to sam robię tak, jak pokazaliście... Ale ponieważ Siara rzucił pomysł z maskolem, mój pomysł polegał jedynie na ułatwieniu jego aplikacji... Generalnie takie odkienka w kadłubie czy w drzwiach Huey'a (naprawdę łatwo je wepchać :)) zawsze maskowałem jeszcze przed sklejeniem połówek kadłuba - wtedy można spokojnie je przytrzymać plauchem od wewnętrznej strony :)
A tak apropos to identyczego sposobu używałem ostatnio nakładjąc szpachlę - łatwo - łatwo unika sie zapaprania lini podziału i nitów
"Deliberty planned fighter sweep went just as we hoped. The Mig's came up. The Mig's were aggressive. We tangled. They lost"
- Col. Robin Olds, shortly after operation "Bolo", Ubon, Thailand
Avatar użytkownika
Frosty
 
Posty: 578
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 23:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Maskowanie

Postprzez eramus » niedziela, 22 marca 2009, 23:31

Dziękuję za wszystkie rady,tak jak powiedziałem każda jest na wagę złota :)
Avatar użytkownika
eramus
 
Posty: 101
Dołączył(a): wtorek, 15 kwietnia 2008, 21:44
Lokalizacja: Łódź


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 94 gości