Lutowanie - problem odprowadzania ciepła z elementów

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Re: Lutowanie - problem odprowadzania ciepła z elementów

Postprzez Sergionex » niedziela, 29 marca 2009, 08:12

Nie jestem pewien ale chyba masz najtańszy paliczek za 10zł. Kup Dremela i pracuj gorącym powietrzem o temp. 400 stp.(lub grotem, który jest w zestawie) a nie otwartym płomieniem ponad 1000 stp. Można i otwartym-sam tak pracowałem, ale ryzyko przepalenia spoiwa oraz rozlutowań połączonych już elementów jest duże. Moczenie chusteczek i schładzanie to dobry patent, ale polecam Ci też kilka samozaciskowych pincet i metalowych krokodylków w które łapiesz elementy.
Obrazek
Avatar użytkownika
Sergionex
 
Posty: 263
Dołączył(a): poniedziałek, 15 października 2007, 11:40
Lokalizacja: Łódź

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Lutowanie - problem odprowadzania ciepła z elementów

Postprzez Kuba P. » niedziela, 29 marca 2009, 09:11

Akahoshi napisał(a):Może nie do końca w temacie, ale pozwolę się podpiąć.
Czy jako człowiek nie mający do tej pory wielkiej styczności z blaszkami, a chcący zmienić ten stan rzeczy powinienem się zaopatrzyć w lutownicę gazową i pastę koki, czy raczej wystarczy mi taka stacja lutownicza (jak zaprezentowana wyżej, oraz różne groty) + pasta koko (ew. cyna odpowiedniej średnicy)?


Ja chyba i taką stację lutowniczą kupię nie rezygnując z palnika.
Można dostać bardzo dobry palnik z zapłonem, regulacją płomienia itp. za ok 70-80 PLN,

Obrazek

Szukałem palnika w sklepach w Warszawie i zdecydowanie polecano mi zamiast bardzo drogiego Dremela ten palnik. Jestem bardzo zadowolony, urządzenie świetnie się spisuje tylko jak wcześniej Koledzy napisali, palnik z natury zbyt precyzyjny nie jest.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Lutowanie - problem odprowadzania ciepła z elementów

Postprzez siara1939 » niedziela, 29 marca 2009, 10:19

A u mnie ostatnio sprawdza sie grot z tym otworkiem z boku. Uzywam tego otworka jako redukcji palnika. Temparetura jest znacznie nizsza niz dedykowany palnik z zestawu, co pozwala na lutowanie elementow oddalonych o siebie o pare mm bez ryzyka rozlutowania poprzednich spoin.
Dodatkowym plusem jest to, ze nie musze zmieniac koncowek Dremela jak potrzebny mi jest grot. Dwa w jednym.
Czy ktos uzywa takiej metody lutowania- naprawde jest swietna i dokladna?
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Lutowanie - problem odprowadzania ciepła z elementów

Postprzez Kuba P. » niedziela, 29 marca 2009, 11:29

Ja prawdę mówiąc jeszcze tego grota nie próbowałem, chyba czas wyjąć z pudełka i przetestować. Zaczynam bawić się w lutowanie coraz mniejszych elementów i już samo ustalanie elementów do lutowania zaczyna być kłopotliwe - nie wiem czy uda mi się dotknąć grotem elementu i nie przesunąć go czy skrzywić.
Chyba więcej praktyki mi trzeba :)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Lutowanie - problem odprowadzania ciepła z elementów

Postprzez Akahoshi » niedziela, 29 marca 2009, 21:40

Dzięki za wszelką pomoc i sugestie. Zostanę chyba przy zakupie tej stacji. Względy ekonomiczne przeważyły szalę.
Avatar użytkownika
Akahoshi
 
Posty: 1645
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:47
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości