pytanie dotyczące malowania

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

pytanie dotyczące malowania

Postprzez KamilMxm » poniedziałek, 13 kwietnia 2009, 09:41

Witam! jestem Kamil i jestem nowy :oops: ;p Nie wiem czy temat zamieściłem w dobrym dziale, jeśli nie to bardzo przepraszam. Mam zamiar pomalować swój pierwszy model i nie wiem jak się do tego zabrać... Szukam już długo, ale w różnych źródłach piszą różne rzeczy i nie wiem na co się zdecydować...:(
Ale do rzeczy: mam do pomalowania PzKpfw IV i pytanie jest takie: konieczne jest nanoszenie podkładu? podobno gdy się tego zaniecha lakier odpada...
Czy jako podkładu mogę użyć zwykłej matowej akrylowej czarnej farby Humbrol ?
Czekam na odpowiedzi i pozdrawiam.
KamilMxm
 

Reklama

Re: pytanie dotyczące malowania

Postprzez Tomek Zieliński » poniedziałek, 13 kwietnia 2009, 10:27

Cześć
http://www.youtube.com/user/sleepylafiel

Doskonałe poradniki malowania, sklejania modeli, idealne dla początkujących.
Tomek Zieliński
 

Re: pytanie dotyczące malowania

Postprzez KamilMxm » poniedziałek, 13 kwietnia 2009, 10:55

Niezłe przyda się, dzięki... ale nadal nie odpowiada na moje pytanie Czy konieczne jest nanoszenie podkładu i czy
jako podkładu mogę użyć zwykłej matowej akrylowej czarnej farby Humbrol ?
KamilMxm
 

Re: pytanie dotyczące malowania

Postprzez Timi » poniedziałek, 13 kwietnia 2009, 11:12

Nie jest konieczne, ale jak nałożysz podkład to farba będzie się lepiej trzymała i łatwiej będzie malować.
Rozumiem ze malujesz pędzelkiem, to kładzenie przez Ciebie podkładu z Humbrola itp jest zbędne gdyż jest to dodatkowa warstwa farby. Lepiej przejdź się do Castoramy i kup podkład w spreju Duplicolor i nim pomaluj. Ja go używam zamiast Surfacera i jestem zadowolony, a Tobie na pewno będzie się potem lepiej malowało
pozdrawiam
Tomasz Modłasiak
(a) Bułki (i tak) nie pikają!!

http://timimodelfactory.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Timi
 
Posty: 1614
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:49
Lokalizacja: Częstochowa[K.M. Rozbitek:]

Re: pytanie dotyczące malowania

Postprzez Adam Obrębski » poniedziałek, 13 kwietnia 2009, 11:28

Kamil,
humbrole - emalie nie wymagają w sumie podkładu... powinny kryć dobrze, nawet mocno rozcieńczone pod pędzel.
Przy farbach akrylowych natomiast... podkład jest niewątpliwie konieczny. Nierozcieńczone pactry kryją nieźle(Ty niestety będziesz musiał je troszkę rozcieńczyć pod pędzel, jak wszystkie akryle), ale przyczepność mają wręcz zerową, przy próbie maskowania farba się oderwie(podobnie z vallejo i innymi akrylami pewnie jest)
Mam nadzieję, że trochę pomogłem.
Pozdrawiam,
Adam
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam Obrębski
 
Posty: 1746
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 20:29
Lokalizacja: Łódź

Re: pytanie dotyczące malowania

Postprzez KamilMxm » poniedziałek, 13 kwietnia 2009, 11:30

No fakt, lepiej jest użyć podkładu dla bezpieczeństwa lakieru i wygody malowania. Spróbuje z tym dupli color. Wielkie dzięki, zastosuje się do rad kolegów modelarzy, bardzo pomogliście mi :->

Edit:
A i jeszcze jedno małe pytanko... Czy do zabezpieczenia lakieru na koniec wystarczy bezbarwny lakier matowy akrylowy Humbrol ? Mam go rozcieńczać w określonych proporcjach? Czy nałożyć prosto z puszki?
KamilMxm
 

Re: pytanie dotyczące malowania

Postprzez wojtek_fajga » poniedziałek, 13 kwietnia 2009, 12:51

Na przyszłość edytuj proszę posty zamiast pisać bezposrednio pod swoim postem w krótkim odstepie czasu.
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: pytanie dotyczące malowania

Postprzez Adam Obrębski » poniedziałek, 13 kwietnia 2009, 17:48

KamilMxm napisał(a):A i jeszcze jedno małe pytanko... Czy do zabezpieczenia lakieru na koniec wystarczy bezbarwny lakier matowy akrylowy Humbrol ? Mam go rozcieńczać w określonych proporcjach? Czy nałożyć prosto z puszki?


Nie wiem jak jest z akrylowym humbrolem, nie widziałem czegoś takiego na oczy, ale emalia to straszne świństwo. Bardzo miło wspominam natomiast mat Model Mastera, jeśli nie masz aerografu to tenże akryl nada się też pod pędzel.
Pozdrawiam,
Adam
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam Obrębski
 
Posty: 1746
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 20:29
Lokalizacja: Łódź


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości