farby Bilmodel

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

farby Bilmodel

Postprzez tommyk » czwartek, 16 października 2014, 21:23

Witam Szanownych Kolegów
Chciałbym zapytać czy ktoś z forumowiczów ma może bliższe doświadczenia z farbami Bilmodel, a w szczególności metalikami tej produkcji. Czy można je rozcieńczać Levelling Thinner, czy jednak konieczny jest jakiś dedykowany rozpuszczalnik, jak mocno należy rozcieńczać, czy jako podkład można spokojnie stosować np. gloss black GX z Gunze, czy istnieje ryzyko rozpuszczenia podkładu. Pytam, bo na próbę zamówiłem kilka kolorów. Dziś przyszły ale na razie mogę stwierdzić jedynie, że wyjątkowo intensywnie "pachną". Zapach idzie wręcz przez zakręcone pojemniki. Musiałem je jeszcze owinąć stretchem. Przy nich gunze C i levelling thinner są bezwonne :mrgreen: Jedynie Mr Tool Cleaner może iść w zawody :lol: Jeśli nikt nic nie wie, to myślę że po weekendzie będę miał okazję przeprowadzić testy i dam znać co i jak.
ObrazekObrazek ObrazekObrazek
tommyk

Zimna Wojna 3
 
Posty: 451
Dołączył(a): niedziela, 1 kwietnia 2012, 19:42

Reklama

Re: farby Bilmodel

Postprzez HK » piątek, 17 października 2014, 15:53

Mam kilka metalików ale jeszcze nie używałem. Mogę jednak powiedzieć, czego dowiedziałem się od producenta tych farb (nb. bardzo sympatycznego) z którym rozmawiałem przy zakupie na jego stoisku. Otóż na pewno nie wymagają rozcieńczania (podobnie jak Alclady). Jako podkład, poleca wodne akryle (czyli np. Lifecolor a nie Tamiya). O podkładach Gunze nie mógł nic powiedzieć, bo nie próbował. Twierdzi, że te metalizery położone na dobrze trzymający się akrylowy podkład (Valejo nie poleca), nie ścierają się i nie zrywają nawet po potraktowaniu mocną taśmą 3M. Podobnie powinny się zachowywać na podkładzie olejnym. Czyli - trzeba próbować.
HK
 
Posty: 514
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 10:07

Re: farby Bilmodel

Postprzez Solo » piątek, 17 października 2014, 15:56

Też jestem ciekaw tych metalików, bo jest tam parę fajnych kolorów które bym użył.
Daj znać jakie dają efekty, szczególnie w porównaniu z SM Gunze lub/i Alcladami.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 09:05

Re: farby Bilmodel

Postprzez Marcin Kuźniar » piątek, 17 października 2014, 18:10

Robiłem testy malując metalizerem bezposrednio na polistyren, bez żadnego podkładu. Bardzo mocno przywieraja do plastiku, ale także bardzo łatwo nadtopić plastik , gdy naniesie się na jedno miejsce tyle farby, że pozostaje ona przez chwile w stanie ciekłym.
pozdrawiam Marcin
----------------------
PZL-26 od podstaw - zaczynam
Avatar użytkownika
Marcin Kuźniar
 
Posty: 272
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 18:57

Re: farby Bilmodel

Postprzez saab » poniedziałek, 3 listopada 2014, 20:52

Witam wszystkich zainteresowanych farbami Bilmodel.
Zaopatrzylem sie w Mr.Surfacer 1200 i Surfacer Primer/Tamiya przeprowadze testy na plastikach kilku producentow.
Italeri, Hasegawa, Revell, Tarangus/model Saab Lansen od Sworda/ ICM, zobacze jakie modele mam w moich zapasach.
Wybieram sie do Grudziadza, zabieram sprezarke i chemie do testow, zapraszam wszystkich zainteresowanych, najlepiej samemu doswiadczyc i przetestowac.
Ps przepraszam za brak polskich znakow pisze ta wiadomosc z tabletu.
Pozdrawiam
Tomasz Bilkiewicz
BilmodelMakers
saab
 
Posty: 45
Dołączył(a): sobota, 3 października 2009, 11:07

Re: farby Bilmodel

Postprzez golf czarny » sobota, 23 czerwca 2018, 19:53

Ja wiem,że są to farby nieco kontrowersyjne ale skoro można je ostatnio nabyć po "szejść"" są jakby bardziej przyjazne i dlatego uzupełniłem zapas.
golf czarny
 
Posty: 136
Dołączył(a): poniedziałek, 5 grudnia 2016, 13:01

Re: farby Bilmodel

Postprzez Atlis » sobota, 23 czerwca 2018, 20:19

Gdzie można je nabić po "szejść"?
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: farby Bilmodel

Postprzez golf czarny » sobota, 23 czerwca 2018, 20:22

w modelmanii nabić można ;)
golf czarny
 
Posty: 136
Dołączył(a): poniedziałek, 5 grudnia 2016, 13:01

Re: farby Bilmodel

Postprzez Adam » niedziela, 24 czerwca 2018, 11:34

Może spróbuj zapytać producenta, wydaje mi się, że jest możliwa bezpośrednia wysyłka. A jeszcze doradzi gdyby były potrzebne zamienniki.

Adam.
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 10:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: farby Bilmodel

Postprzez HK » środa, 5 grudnia 2018, 10:54

Ostatnio użyłem metalika Bilmodel (gray aluminium) i porównałem z Alcladem duraluminium. Obydwa kładłem na czarny błyszczący podkład Alclad-a, przy takim samym ciśnieniu (ok 1 bar).
Różnicy w zasadzie nie zaobserwowałem. Obydwa dają bardzo ładną, fajnie opalizującą powierzchnię pod warunkiem, że stosuje się podkład. Na gołym plastiku są bardziej matowe. Inna rzecz, że nie powinno ich się tak kłaść, bo oczywiście "żrą" plastik, choć Bilmodel jakby mniej. Mam również wrażenie, że polski metalizer jest bardziej wydajny.
Próbowałem je naruszyć po wyschnięciu taśmą Tamiya i 3M Scotch Magic. Dobrze przyciśniętą i szybko zerwaną. I obydwa się nie poddały :)
Oba są pakowane w szklane buteleczki, ale zakrętka Alclad-a to porażka. Bardzo krucha i nieco mocniejsze dokręcenie może ją rozsadzić w kawałki. Zakrętki w Bilmodel-u są zrobione z elastycznego tworzywa.
Wiem, że były kłopoty w postaci wyparowywania bilmodeli z zamkniętych opakowań. Ale dotyczyło to buteleczek plastikowych z których producent się chyba wycofał. Moje szklane buteleczki przeleżały nietknięte cztery lata i nie ubyło nic.
Przy następnej sesji położę obydwa na czarnym i szarym Surfacerz-e i dam znać jak to wygląda.
Hendryk
HK
 
Posty: 514
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 10:07

Re: farby Bilmodel

Postprzez Atlis » środa, 5 grudnia 2018, 11:17

Bilmodel żre plastik i akrylowe podkłady najbardziej że wszystkich mi znanych farb.

Producent się z plastikowych buteleczek nie wycofał, wręcz przeciwnie, wszystkie nowe Bilmodele są znowu pakowane w plastik z zakraplaczem. Nie ma problemu z odparowaniem. I ta butelka jest świetna.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: farby Bilmodel

Postprzez Maciej Noszczak » środa, 5 grudnia 2018, 13:50

Kupiłem ostatnio zestaw farb metalizerów i muszę przyznać rację. Są to świetne farby. Wg mnie dorównują farbom MrPaint. Używam ich na równi z Hataka serii Orange.
Z poważaniem:
arch. Maciej Noszczak

http://www.facebook.com/MNoszczak
Maciej Noszczak
 
Posty: 39
Dołączył(a): niedziela, 2 grudnia 2018, 07:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: farby Bilmodel

Postprzez MIRO » środa, 5 grudnia 2018, 15:26

Maciej Noszczak napisał(a):Kupiłem ostatnio zestaw farb metalizerów i muszę przyznać rację. Są to świetne farby. Wg mnie dorównują farbom MrPaint. Używam ich na równi z Hataka serii Orange.

A można je mieszać między sobą?
Pozdrawiam
Mirek
Путiн хуйло!
Avatar użytkownika
MIRO
 
Posty: 1742
Dołączył(a): piątek, 21 listopada 2008, 09:36
Lokalizacja: Opole

Re: farby Bilmodel

Postprzez Maciej Noszczak » środa, 5 grudnia 2018, 15:58

Wg informacji które mam MRPaint i Bilmodel uda się wymieszać.
Hataka z Gunze serii C.
Chodzi o tę samą chemię użytą w MR i B oraz H i GsC
Głowy natomiast za to nie dam.
Odszedłem natomiast kompletnie od akryli ze względu na uciążliwość w czyszczeniu aerografu.
Z poważaniem:
arch. Maciej Noszczak

http://www.facebook.com/MNoszczak
Maciej Noszczak
 
Posty: 39
Dołączył(a): niedziela, 2 grudnia 2018, 07:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: farby Bilmodel

Postprzez MIRO » środa, 5 grudnia 2018, 19:23

Dzięki
Pozdrawiam
Mirek
Путiн хуйло!
Avatar użytkownika
MIRO
 
Posty: 1742
Dołączył(a): piątek, 21 listopada 2008, 09:36
Lokalizacja: Opole

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 36 gości