Farby transparentne - co i jak?

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Farby transparentne - co i jak?

Postprzez Tomek Hejmo » wtorek, 2 grudnia 2014, 16:46

Walczę z Bradleyem. Potrzebuję zabarwić wizjery (mniejszy problem) i pancerne szkło (większy problem) dookoła stanowiska dowódcy. Użyłem Clear Blue od Tamiyi na Levelling Thinnerze w 2 warstwach, ale efekt nie do końca mnie zadowala, szybki są zbyt matowe. Jakieś porady? Może lakier i trochę zwykłej farby? Ewentualnie inny producent, może Alclad? Próbowałem polerować pastą wykończeniową z Tamki, ale efekt nie powala.

Obrazek
Avatar użytkownika
Tomek Hejmo
 
Posty: 2063
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:00

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Farby transparentne - co i jak?

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 2 grudnia 2014, 18:38

Zmieszaj Clear Blue z lakierem bezbarwnym.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9939
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Farby transparentne - co i jak?

Postprzez Patryk » wtorek, 2 grudnia 2014, 19:17

Albo lakier błyszczący z kropelką niebieskiego.
Obrazek
KLIKNIJ
Patryk Krupiński
Avatar użytkownika
Patryk
 
Posty: 1049
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 19:19
Lokalizacja: Lublin

Re: Farby transparentne - co i jak?

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 2 grudnia 2014, 20:42

O tym napisałem.
Można spróbować metody zanurzeniowej.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9939
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Farby transparentne - co i jak?

Postprzez Wojciech Perkowski » czwartek, 4 grudnia 2014, 11:24

Tomek Hejmo napisał(a):......... na Levelling Thinnerze ......


Czy aby L.T. nie jest trochę żrący w stos. do polistyrenu - może to jest przyczyna problemu ze zmatowieniem szybek.
Wojtek
Wojciech Perkowski
 
Posty: 704
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 14:07
Lokalizacja: okolice Białegostoku

Re: Farby transparentne - co i jak?

Postprzez golf czarny » piątek, 19 stycznia 2018, 00:21

Chyba wreszcie znalazłem odpowiedni temat. Otóż chciałem zapytać o to jak zrobić metodą DIY transparentną. Nie chce mi się zanabywać kolejnych Tamiyi x-2x a mam gunze H clear, x-22 też to czy po dodaniu koloru błyszczącego z barw podstawowych np: red wyjdzie clear red ? Czy też jest jakiś "myk" ,że tak prosto to nie działa. . Oczywiście uważam,że taki samorobny x-2... za jak najbardziej do zrobienia ale wolę dopytać.
golf czarny
 
Posty: 136
Dołączył(a): poniedziałek, 5 grudnia 2016, 14:01

Re: Farby transparentne - co i jak?

Postprzez CzarekB » piątek, 19 stycznia 2018, 01:37

Z moich doświadczeń malowania farbami transparentnymi wyszlo, ze farbę Tamiya trzeba rozcieńczać firmowym rozcieńczalnikiem Tamiya do farb akrylowych. Bardzo cieniutko, malować trzeba trzy, cztery razy, leciutko i szybciutko. Inaczej to robią się "oczka" w zagłębieniach i po wyschnięciu farby kolor jest w tym miejscu intensywniejszy.
Nie miałem problemu z utrata przejrzystości.
Czarek.
Avatar użytkownika
CzarekB
 
Posty: 1205
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2007, 23:30
Lokalizacja: Naples, FL.

Re: Farby transparentne - co i jak?

Postprzez golf czarny » piątek, 19 stycznia 2018, 01:54

Czyli nie MLT ani inne Gunze? Tylko X20a?
golf czarny
 
Posty: 136
Dołączył(a): poniedziałek, 5 grudnia 2016, 14:01

Re: Farby transparentne - co i jak?

Postprzez Atlis » piątek, 19 stycznia 2018, 01:59

Nie dość, że koleś pyta o coś innego to jeszcze piszesz bzdury o firmowych rozcieńczalnikach CzarekB.

1. Nie trzeba mieć firmowych rozcieńczalników do niczego. Można kupować zamienniki, można mieszać własne rozcieńczalniki, byle by były odpowiednie do farby. Jeśli nie potrafisz, lub Ci się nie chce, fair enough. Spokojnie można używać LT, MLT, IPA...

2. Nie, nie zrobisz domowym sposobem farbę transparentną ze zwykłej farby. Farby zawierają pigmenty, które nie są rozpuszczalne. Farby transparentne zawierają barwniki. Teoretycznie mógłbyś używać kolorowych atramentów albo czegoś podobnego, ale kupić trzy, czy tam cztery Tamki po 7 zeta to chyba nie jest coś, co Cię doprowadzi do bankructwa, prawda?
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Farby transparentne - co i jak?

Postprzez CzarekB » piątek, 19 stycznia 2018, 04:05

No i tyle było mojego.
Teraz juz wszyscy wiedza co i jak.
Czarek.
Avatar użytkownika
CzarekB
 
Posty: 1205
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2007, 23:30
Lokalizacja: Naples, FL.

Re: Farby transparentne - co i jak?

Postprzez Marcin_Matejko » piątek, 19 stycznia 2018, 08:48

Tak nie do końca w temacie :P ale taką ciekawostkę napiszę. Kiedyś gdy nie było milionów farbek do kupienia a jakiekolwiek pojawiały się tylko czasem w Składnicy Harcerskiej. Farbki typu "clear color" robiłem przez dodanie kropli atramentu z wkładów od kolorowych długopisów do lakieru nitro. I działało :mrgreen: To były przygody :lol:
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1337
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 22:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Farby transparentne - co i jak?

Postprzez iras67 » piątek, 19 stycznia 2018, 19:40

Jestem poza domem to i zdjęć nie zamieszczę ale najlepsze efekty daje przynajmniej u mnie ;o) pomalowanie powierzchni wcześniej pokrytej kolorem preparatem Vallejo Still Water 26.235 . On jest "stworzony do tego" chociaż producent zaleca go do "udawania wody"na dioramach. Można go rozcieńczyć wodą i kłaść cienkimi warstwami albo prosto z buteleczki. Po zaschnięciu połysk i przejrzystość gwarantowana. Daje się też barwić przez dodanie śladowych ilości akryli tegoż producenta.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Farby transparentne - co i jak?

Postprzez golf czarny » piątek, 19 stycznia 2018, 20:35

Sztuczna woda ? Ja rozumiem,że chodzi o światła? Ale może poczekajmy na zdjęcia.Mnie interesuje efekt jaki można uzyskać transparentnymi przy przebarwieniach od ciepła. Oczywiście rozumiem ,że są stosowne farby. Każdy prawie teraz kto robi osobną serię z metalikami ma takie "burned orange, purple, violet" ale pomyślałem,ze skoro mam nadmiar cleara z gunze H to można by coś samemu sprokurować. Pomysł z długopisowym tuszem sprawdzę w wolnej chwili. Mam ich sporo.
golf czarny
 
Posty: 136
Dołączył(a): poniedziałek, 5 grudnia 2016, 14:01

Re: Farby transparentne - co i jak?

Postprzez PiterATS » piątek, 19 stycznia 2018, 22:18

CzarekB napisał(a):Z moich doświadczeń malowania farbami transparentnymi wyszlo, ze farbę Tamiya trzeba rozcieńczać firmowym rozcieńczalnikiem Tamiya do farb akrylowych. Bardzo cieniutko, malować trzeba trzy, cztery razy, leciutko i szybciutko. Inaczej to robią się "oczka" w zagłębieniach i po wyschnięciu farby kolor jest w tym miejscu intensywniejszy.
Nie miałem problemu z utrata przejrzystości.


Transparentne Tamiye rozcieńczam thinnerem T106 od Gunze. Maluje się świetnie, a efekt jest bardzo dobry, taki sam jak przy firmowym rozcieńczalniku.
Avatar użytkownika
PiterATS
 
Posty: 788
Dołączył(a): piątek, 7 grudnia 2007, 16:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Farby transparentne - co i jak?

Postprzez potez » piątek, 19 stycznia 2018, 22:32

golf czarny napisał(a):ale pomyślałem,ze skoro mam nadmiar cleara z gunze H to można by coś samemu sprokurować. .

To sprokuruj i sie pochwal...
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości