Strona 1 z 2
Przechowywanie modeli

Napisane:
poniedziałek, 1 czerwca 2015, 16:45
przez kubus_puchatek248
Mam pytanie: przechowuję modele na strychu z nieizolowanym dachem. Modele przechowuję w szafie - część sklejona, część w pudełkach. Czy jest ryzyko, że pod wpływem wysokich temperatur może dojść do ich odkształceń?
Re: Przechowywanie modeli

Napisane:
poniedziałek, 1 czerwca 2015, 17:26
przez JanuszF
Ryzyko jest bardzo duże.
Re: Przechowywanie modeli

Napisane:
poniedziałek, 1 czerwca 2015, 18:02
przez rotpol13
Temperatura mięknienia polistyrenu w zależności od jego rodzaju waha się od około 75°C do ... więc byłbym spokojny

Re: Przechowywanie modeli

Napisane:
poniedziałek, 1 czerwca 2015, 19:29
przez JanuszF
Kiedyś na czas malowania wrzuciłem na strych rozgrzebanego R35 Hellera. Polistyren nie popłynął, ale gumowe gąski się skurczyły i poskręcały, a kalki zwinęły w rulonik i popękały. Wystarczył 1 tydzień słonecznego lata

.
Re: Przechowywanie modeli

Napisane:
poniedziałek, 1 czerwca 2015, 19:55
przez rotpol13
Może Kolega
radosław6363 zaprojektuje tanią ''
wiatę'' chłodniczą i problem się rozwiąże

Re: Przechowywanie modeli

Napisane:
poniedziałek, 1 czerwca 2015, 21:13
przez kubus_puchatek248
Problem się rozwiąże kiedy założę watę izolacyjną na dach, ale póki co muszę je trzymać w szafie, przy czym te najwartościowsze jak najniżej. Niemniej obawiam się trochę temperatur 35+.
Re: Przechowywanie modeli

Napisane:
wtorek, 2 czerwca 2015, 06:22
przez Maciej Gruca
...te jednak występują w Polsce stosunkowo rzadko.
Re: Przechowywanie modeli

Napisane:
wtorek, 2 czerwca 2015, 07:25
przez Krowa
kubus_puchatek248 napisał(a):Mam pytanie: przechowuję modele na strychu z nieizolowanym dachem. Modele przechowuję w szafie - część sklejona, część w pudełkach. Czy jest ryzyko, że pod wpływem wysokich temperatur może dojść do ich odkształceń?
Martwiłbym się raczej o stan kalkomanii. Przy zwiększonej wilgotności i wahaniach temperatur mogą ulec uszkodzeniu.
Re: Przechowywanie modeli

Napisane:
wtorek, 2 czerwca 2015, 07:53
przez RAV
Krowa napisał(a):Martwiłbym się raczej o stan kalkomanii. Przy zwiększonej wilgotności i wahaniach temperatur mogą ulec uszkodzeniu.
Kalkomanie można przechowywać osobno, w komfortowych warunkach.
Re: Przechowywanie modeli

Napisane:
wtorek, 2 czerwca 2015, 09:14
przez Maciej Gruca
...trochę gorzej jak masz je na modelu...

Re: Przechowywanie modeli

Napisane:
wtorek, 2 czerwca 2015, 09:50
przez RAV
Jeśli są polakierowane, to co im się może stać?
Re: Przechowywanie modeli

Napisane:
wtorek, 2 czerwca 2015, 11:40
przez Aleksander
Nie mniej jednak, z doświadczenia swojego, wiem, że na strychu, przy pełnym nasłonecznieniu i braku przewiewu, temperatury mogą być nawet powyżej 35*C, więc chyba jest trochę zagrożenia, choć pewnie mniej dla polistyrenu, ale np. dla żywic i kalkomanii?
Re: Przechowywanie modeli

Napisane:
wtorek, 2 czerwca 2015, 11:44
przez kubus_puchatek248
No właśnie. Jak jest temperatura mięknienia żywicy? Bo zamówiłem właśnie GBU-49 z Eduarda i trochę się obawiam. Choć wydaje mi się, że tym modelom, które są w pudełkach raczej nie powinno się nic stać? Jak sądzicie? A z ich sklejeniem poczekam aż zrobię spokojnie izolację dachu. Problem w tym, że przy ich ilości strych jest jedynym miejscem, gdzie mogę je przechowywać.
Re: Przechowywanie modeli

Napisane:
środa, 17 czerwca 2015, 07:28
przez kubus_puchatek248
Obłożyłem szafę w miarę szczelnie dwustronną folią termoizolacyjną Uni Rb. Mostki termiczne zakleiłem taśmą aluminiową. Mam nadzieję, że to coś pomoże.
Re: Przechowywanie modeli

Napisane:
czwartek, 2 lipca 2015, 20:38
przez kubus_puchatek248
Aczkolwiek na najbliższe dni zapowiadają upały do +35C, co oznacza, że na strychu będę miał temperaturę w najgorętszym momencie dnia +45C - +50C

Sklejone modele przeniosłem do domu a na strychu zostawiłem tylko te niesklejone w pudełkach, schowane w szafie. Więc myślę, że przy takiej temperaturze im chyba nie powinno się nic stać??? Jeśli ktoś z was miał już doświadczenia z przechowywaniem modeli w takiej temperaturze (niesklejonych), to będę wdzięczny, jeśli podniesie mnie na duchu. Czytałem na wielu stronach o właściwościach polistyrenu i jego temperatura topnienia zaczyna się od +70C (średnio) więc chyba powinno być ok?