Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Re: Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Postprzez BCI Batou » piątek, 25 września 2020, 19:04

Ja swojego Procona też uszkodziłem z własnej winy. Telefon do M-Zone i po dwóch dniach części miałem u siebie. Żadnego problemu.
BCI Batou
 
Posty: 80
Dołączył(a): wtorek, 20 listopada 2012, 15:23

Reklama

Aero-pro HTC 20A

Postprzez stormag » niedziela, 20 grudnia 2020, 23:50

Mam możliwość zakupu za 2/3 ceny sklepowej „praktycznie nowego” kompresora Harder & Steenbeck HTC 20A od osoby, której (według jej własnych wyjaśnień) po kupieniu i zalaniu olejem zmieniła się sytuacja życiowa i nie ma obecnie możliwości na kontynuowanie modelarstwa. Sprężarka stoi nieużywana od pół roku.

Co można sprawdzić w takim sprzęcie, żeby nie naciąć się na jakiś haczyk? Jak testować? Na co uważać? Bralibyście?

I jak cicho powinno chodzić legendarne 38dB, bo nie za bardzo mam z czymkolwiek porównanie?
stormag
 
Posty: 23
Dołączył(a): środa, 13 września 2017, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Postprzez Łukasz_K » poniedziałek, 21 grudnia 2020, 09:20

Jak działa to chyba nie ma co się tam zepsuć, ewentualnie można sprawdzić czy gdzieś nie ucieka powietrze.
Tak dla porównania za 500 plnów możesz kupić lodówkowca składanego pod zamówienie od Adamka z forum obok, wszyscy raczej chwalą jego dzieła, no ale to nie H&S (ale coś mi się zdaje że i dla nich jacyś włosi chyba je robią). Jak masz kasę to warto, raczej są nie zniszczalne.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Postprzez cooper69 » poniedziałek, 21 grudnia 2020, 09:28

W zeszłym roku kupiłem to samo tylko z naklejką Lettraset (za 500 zł) i działa bez problemów - rok produkcji 1989!

Ja go kupiłem bo miejsca brak, A kolega Adamek z Lubartowa nie mógł nic zaproponować w tych wymiarach.
Inaczej bym od niego kupił.
Obecne zainteresowania - pancerka Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie i niemiecka (głównie niszczyciele czołgów).

Pozdrawiam
Rafał Dzięgielewski made by 71
Avatar użytkownika
cooper69
 
Posty: 862
Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2015, 10:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Postprzez potez » poniedziałek, 21 grudnia 2020, 12:00

jesli jest paragon i nie minelo dwa lata to nie ma co gdybac tylko brac. to jest o tyle fajne, że rzeczywiscie kompaktowe i wygodne w przechowywaniu ;)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Postprzez stormag » poniedziałek, 21 grudnia 2020, 21:50

Ogromnie dziękuję za niezawodne odpowiedzi, chociaż przyznam, że nadal tkwię przed całą rozpiętością wyboru:

• od budżetowego klona AS-186 (choć żeby było jeszcze ironiczniej, pracuję rzut beretem od m-zone, gdzie sprzedają jego chyba najbardziej „ekskluzywną” wersję Adler AD-5000 za 500zł (czy on ma jakiekolwiek zalety w stosunku do Fine Arta A/S-5000, albo jeszcze tańszych maszyn w rodzaju TC-20T za 150zł mniej? Wizualnie ma tylko jakąś dodatkową czarną kostkę na grzbiecie)),

• poprzez maszynę od Adamka (odstrasza mnie wymiar (muszę dopytać budowniczego :) i brak łatwej do utrzymania zabudowy),

• do HTC 20A (pytanie dnia brzmi: czy on nie jest za słaby (17l/min. w porównaniu do 23-25 przy bezolejowcach) i nie odczuwa się jakoby nie za dużego zbiornika (1,5l)? Cooper69 – jakich dysz z nim używasz (bo producent deklaruje obsługę do 0,3mm, a ja już zastanawiam się nad perspektywicznym dokupieniem 0,5...)? Opinie posiadaczy na wagę złota :D. Kasę mam, ale jest to dla mnie naprawdę gruby wydatek i odczuję jej ubytek gdzie indziej, więc jeśli bym się zdecydował na HTC, chciałbym mieć pewność, że to będzie sprzęt, do którego rzeczywiści nie będę miał żadnych zastrzeżeń.
stormag
 
Posty: 23
Dołączył(a): środa, 13 września 2017, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Postprzez cooper69 » poniedziałek, 21 grudnia 2020, 22:30

Bez obaw.

0.2, 0.3 w japończykach i 0.8 w pchińczyku kupionym do pdkładów.

Wszystko działa bez zarzutu.

PS. Miałem AS-189
Z perspektywy czasu... wydatek, którego możnaby uniknąć jakbym wziął od razu lodówkowca.
A ten HTC-20A lub jak go tam nazwiesz bo Włosi obrandują Ci go jak chcesz (może być też narodowy jak sobie zarzyczysz :lol: ) jak zamówisz odpowiednią liczbę egzemplarzy.
Obecne zainteresowania - pancerka Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie i niemiecka (głównie niszczyciele czołgów).

Pozdrawiam
Rafał Dzięgielewski made by 71
Avatar użytkownika
cooper69
 
Posty: 862
Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2015, 10:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Postprzez stormag » poniedziałek, 21 grudnia 2020, 23:59

Wielkie dzięki Cooper!

Odświeżyłem sobie wątek o kompresorach na modelwork.pl i na dzień dzisiejszy skłaniam się ku zamówieniu u Adamka - jak coś się sfinalizuje, nie omieszkam się pochwalić (w końcu kto nie chciałby mieć takiego kompresora, jak już chyba prawie wszyscy na tamtym forum :) ).

Htc jest bardzo kuszące, ale jednak za te zaoszczędzone pół tysiaka można kupić trochę farb, maskę i może jeszcze jakiś model :P. Chociaż w pierwszej kolejności muszę sprawdzić, czy żona po pierwszym wywąchaniu Gunze C nie wyrzuci mnie z domu ze sprężarką ;o)

Przy okazji: jakie środki ochrony zdrowia polecacie? Półmaski lakiernicze, jazda na żywca...?
stormag
 
Posty: 23
Dołączył(a): środa, 13 września 2017, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Postprzez Łukasz_K » wtorek, 22 grudnia 2020, 08:56

Półmaska wystarczy, kup koniecznie.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Postprzez cooper69 » wtorek, 22 grudnia 2020, 13:33

Jak korzystam z masek 3M z aktywnym węglem (do malowania) i według mnie wystarcza (oczywiście nie wyrzucam po każdym malowaniu :) ) np. 3M 9914

Mam składaną kabinę lakierniczą - maluję w kuchni.

Gunze C nie używam ze względu na smród.
Używam Tamiya, Gunze H, Hataka Orange i AK RC rozcieńczane Hataka Orange Thinner lub AK RC Thinner
Dużo mniej śmierdzą, a nie są według mnie gorsze od Leveling Thinnera Gunze.
Obecne zainteresowania - pancerka Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie i niemiecka (głównie niszczyciele czołgów).

Pozdrawiam
Rafał Dzięgielewski made by 71
Avatar użytkownika
cooper69
 
Posty: 862
Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2015, 10:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Postprzez stormag » wtorek, 22 grudnia 2020, 16:32

cooper69 napisał(a):Mam składaną kabinę lakierniczą - maluję w kuchni.

Rozumiem, że kabinę podłączasz do wentylacji – a jeśli nie ma możliwości malowania w wentylowanym pomieszczeniu? Czy trzeba zabezpieczyć kartonowymi ściankami po pół metra z każdej strony (lub więcej), lub liczyć się z tym, że z czasem pomieszczenie będzie coraz bardziej zabrudzone drobinkami farby?

U mnie stanowisko planuję na biurku, na którym używam stacjonarnego komputera (a wolałbym stopniowo nie zapylać monitorów :-| ), lub na małym biurku w salonie – niestety, oba miejsca dość blisko zasłon :? .

Jak to wygląda w praktyce – czy trzeba na coś szczególnie uważać?
stormag
 
Posty: 23
Dołączył(a): środa, 13 września 2017, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Postprzez cooper69 » wtorek, 22 grudnia 2020, 17:07

Komorę mam taką

Nie podłączam do żadnej wentylacji bo nie mam takiej możliwości. Na tyle mocno zaciąga, że po filtrze widać sprawną pracę. Nic ddokoła nie jest w kropeczkach farby.
Obecne zainteresowania - pancerka Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie i niemiecka (głównie niszczyciele czołgów).

Pozdrawiam
Rafał Dzięgielewski made by 71
Avatar użytkownika
cooper69
 
Posty: 862
Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2015, 10:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Postprzez Thalgonis » wtorek, 22 grudnia 2020, 18:55

Mam tę samą co cooper i także nie podłączam do żadnego wyciągu. Ciągnie fajnie, ale tylko PYŁKI FARBY. Smrodu nie wyciągnie - więc jak masz żonę/dzieci to uważaj bo możesz dostać ultimatum „Albo ja albo Twoje modele! Wybieraj!” :D :)
Pozdrówka
Thalgonis -> https://modelarstwozpudla.pl/

Obrazek Obrazek
Thalgonis

Transport
 
Posty: 1365
Dołączył(a): środa, 13 czerwca 2018, 16:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Postprzez Łukasz_K » wtorek, 22 grudnia 2020, 20:12

Thalgonis napisał(a):Smrodu nie wyciągnie - więc jak masz żonę/dzieci to uważaj bo możesz dostać ultimatum „Albo ja albo Twoje modele! Wybieraj!”

I się skończy twoje własne prywatne Idaho :mrgreen:
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Postprzez _OldMan_ » wtorek, 22 grudnia 2020, 21:32

Thalgonis napisał(a):Mam tę samą co cooper i także nie podłączam do żadnego wyciągu. Ciągnie fajnie, ale tylko PYŁKI FARBY. Smrodu nie wyciągnie - więc jak masz żonę/dzieci to uważaj bo możesz dostać ultimatum „Albo ja albo Twoje modele! Wybieraj!” :D :)

Tą płaską końcówkę wystawiasz przez lekko uchylone okno i masz wyciąg jak ta lala. ;o)
Avatar użytkownika
_OldMan_
 
Posty: 250
Dołączył(a): sobota, 31 sierpnia 2019, 18:52

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości