[Film] Farby artystyczne, kolory podstawowe, mieszanie barw

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

[Film] Farby artystyczne, kolory podstawowe, mieszanie barw

Postprzez Technick » sobota, 7 października 2017, 20:59

Dzień dobry :D

Jestem Technick i aktywnie udzielam się na kartonowych forach modelarskich jednocześnie prowadząc kanał na YT. Myślę, że film, który niedawno powstał może Was zainteresować.

Modelarze kartonowi często stają przed trudnym zadaniem wymieszania odpowiedniego odcienia do retuszu krawędzi. Za pomocą ogólnodostępnej technologii można w całkiem prosty sposób uzyskać niemal idealny odcień farby.

Od pewnego czasu ciągnie mnie w stronę tzw. "walorki" i sklejenia modelu, który później w całości jest malowany farbą. Po przewertowaniu różnych for okazało się, że istnieje grupa ludzi, która korzysta z tańszych odpowiedników farb hobbystycznych do aerografu. Mając odpowiedni zestaw kolorów i wzornik wymalowany odpowiednimi odcieniami farby (można takie kupić lub zrobić samemu z wcześniej kupionych farb modelarskich) jako punkt odniesienia można uzyskać ogromną paletę barw dużo niższym kosztem.

Teraz odnośnie samych farb. W filmie poleciłem farby Daler-Rowney System3 i Maimeri Brera. O akrylach, które wymieniłem jako pierwsze dowiedziałem się na forum ludzi zajmujących się malowaniem karoserii, kasków itp. jako tańszy zamiennik Createx'ów. Na stronie producenta znajduje się informacja o możliwości używania tych farb do aerografu http://www.daler-rowney.com/content/questions-answers

Drugie z wymienionych były bardzo często polecane jako tańszy zamiennik najlepszych i najdroższych farb akrylowych Golden (które, ze względu na cenę nie wypadają już tak korzystnie)

Myślę, że jest to świetna opcja dla początkujących, stawiających pierwsze kroki w aerografii. Osoby, które potrzebują niewielkie ilości konkretnego koloru też powinny być zadowolone - kupowanie słoiczka dla kilku kropel odpowieniego odcienia ekonomicznie wypada bardzo słabo a mając taki podstawowy zestaw możemy zapomnieć o kupowaniu kolejnych akryli przez bardzo długi czas.

Ci bardziej doświadczeni, mający już pewne przyzwyczajenia prawdopodobnie i tak będą trzymać się starych sprawdzonych sposobów, tym bardziej, że praca z kolorami podstawowymi jest dość pracochłonna. Mimo to, myślę, że sama idea dobierania i sprawdzania koloru może znaleźć zastosowanie w codziennych modelarskich bojach a przy wykorzystaniu dzisiejszej technologii nie musi być to robione "na oko".

Powstaje również kolejny odcinek o dobieraniu odpowiednich proporcji z posiadanych farb do uzyskania konkretnego odcienia, który nas interesuje. Ci, którzy zechcą wypróbować metodę przedstawioną w filmie będą mieli jeszcze prostsze zadanie bo niestety praca z systemem CMYK nie jest do końca oczywista i np. zapis C:0 M:19 Y:59 K:27 wcale nie oznacza, że w mieszance nie znajduje się Cyjan, który wpływa na inne wartości a nie na siebie (oczywiście w bardzo małych ilościach).

Panowie, co o tym myślicie?

https://www.youtube.com/watch?v=VQKrGQINrW4
Avatar użytkownika
Technick
 
Posty: 6
Dołączył(a): sobota, 7 października 2017, 19:44

Reklama

Re: [Film] Farby artystyczne, kolory podstawowe, mieszanie b

Postprzez KR77 » sobota, 7 października 2017, 21:27

Jestem KR77 i muszę przyznać, że to o czym piszesz jest niesamowitym odkryciem :mrgreen:

PS Masz akwarium? Żonę? Kota? Kwiaty?
Avatar użytkownika
KR77
 
Posty: 1377
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2016, 15:07

Re: [Film] Farby artystyczne, kolory podstawowe, mieszanie b

Postprzez iras67 » niedziela, 8 października 2017, 10:38

Myślę że ten post będzie przyjęty z większym entuzjazmem na Pampersach, Czarnym i Denaturacie.Tutaj Cię będą ustawiać do pionu z byle powodu :mrgreen: ...
Ostatnio edytowano niedziela, 8 października 2017, 11:11 przez iras67, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: [Film] Farby artystyczne, kolory podstawowe, mieszanie b

Postprzez iras67 » niedziela, 8 października 2017, 11:07

iras67 napisał(a):Myślę że ten post będzie przyjęty z większym entuzjazmem na Pampersach, Czarnym i Denaturacie.Tutaj Cię będą ustawiać do pionu z byle powodu :mrgreen: ...
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: [Film] Farby artystyczne, kolory podstawowe, mieszanie b

Postprzez Atlis » niedziela, 8 października 2017, 11:49

Z nim bym dobrał odpowiedni kolor, to bym 10x szybciej walnął cały model w podkład i pomalował normalnymi farbami...

Ale Color Picker może się przydać.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: [Film] Farby artystyczne, kolory podstawowe, mieszanie b

Postprzez empeck » poniedziałek, 16 października 2017, 17:25

Dzięki za ten post, nie wiedziałem, że zwykłe akryle można lać do aerografu, ten post na Daler Rowney jest bardzo pomocny. W liniach 'modelarskich' czasem brakuje mi tradycyjnych kolorów z malarstwa, coś czuję, że przynajmniej kilka farb System 3 u mnie zagości na stałe, dzięki!

Aplikacja też się przyda. :)
empeck
 
Posty: 28
Dołączył(a): środa, 20 sierpnia 2008, 08:30

Re: [Film] Farby artystyczne, kolory podstawowe, mieszanie b

Postprzez Technick » poniedziałek, 16 października 2017, 21:30

KR77, akwarium już dawno sprzedane, kobiecie do żony już niedużo brakuje, na koty mam uczulenie, a zamiłowanie do hodowania kwiatów zarzuciłem po tym jak pierwsza zasadzona roślinka obrosła w dziwną pajęczynkę szybko kończąc swój żywot :mrgreen:

Empeck, z tymi akrylami jednak bym się wstrzymał. Miałem okazję przetestować czarną farbę Vallejo i był to zupełnie inny komfort pracy. Zdecydowanie dużo lepsze krycie mimo, że wśród modelarzy nie jest polecaną farbą do aero. Możliwe, że wynika to z charakterystyki farb procesowych, które z zasady powinny być niekryjące (?!). Bardzo możliwe, że inne kolory czyli zwykły czerwony, niebieski i żółty sprawiłyby się zdecydowanie lepiej ale zamiast tak kombinować chyba najlepiej byłoby kupić podstawowe kolory np. Tamiyi
Avatar użytkownika
Technick
 
Posty: 6
Dołączył(a): sobota, 7 października 2017, 19:44

Re: [Film] Farby artystyczne, kolory podstawowe, mieszanie b

Postprzez Łukasz_K » poniedziałek, 16 października 2017, 21:46

Technick napisał(a):KR77, akwarium już dawno sprzedane, kobiecie do żony już niedużo brakuje, na koty mam uczulenie, a zamiłowanie do hodowania kwiatów zarzuciłem po tym jak pierwsza zasadzona roślinka obrosła w dziwną pajęczynkę szybko kończąc swój żywot :mrgreen:

...ale zamiast tak kombinować chyba najlepiej byłoby kupić podstawowe kolory np. Tamiyi


Witamy w prawdziwym świecie.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4802
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: [Film] Farby artystyczne, kolory podstawowe, mieszanie b

Postprzez empeck » poniedziałek, 16 października 2017, 22:24

Tamiyi akurat nie lubię, śmierdzi, chociaż jakość ma niezrównaną. Używam głównie AK, Vallejo i Citadele, pół na pół pędzel i aero. Do pojazdów czy samolotów bym akryli artystycznych nie używał, ale do figurek, zwłaszcza fantasy z tego co widziałem używa się ich z powodzeniem.

Niestety wśród modelarskich trudno zdobyć farby które mają czysty, jednolity pigment, chyba, że czegoś nie wiem. Uczę się teraz malować tradycyjnie - akryl i akwarele - i brakuje mi wśród farb modelarskich podstawowych kolorów.
empeck
 
Posty: 28
Dołączył(a): środa, 20 sierpnia 2008, 08:30


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości