Wysyp nowych farb

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Wysyp nowych farb

Postprzez Atlis » sobota, 21 października 2017, 10:16

Pewnie wszyscy zauważyliście, że ostatnio mamy duży wysyp nowych farb i wielki powrót lakierów.

Kilka dni temu Tamiya przedstawiła 15 farbek z nowej serii Lacquer Paint (LP-x) i zapowiedziała 15 kolejnych.

Obrazek

Tamki mają być dostępne od grudnia w Japonii.

Dziś do grona producentów lakierów dołączyła firma AK Interactive z serią REAL colors by AK.

AK w odróżnieniu od Tamiye wypuści od razu až 116 odcieni i chwali się doskonałym odwzorowaniem kolorów dzięki współpracy z takimi ekspertami jak Jürgen Kiroff czy Przemysław Skulski.

Strona produktu: http://www.akrealcolors.com

Obrazek

Warto też pamiętać o polskich producentach.

Firma Bilmodel Makers niedawno wypuściła serię autentyków RLM w nowych butelkach. W odróżnieniu od wyżej wymienionych nowości, Tomek Bilkiewicz poszedł drogą farb gotowych do użytku bez potrzeby rozcieńczania, tak jak to robi Mr. Paint.

Obrazek

Oprócz lakierów RLM od Bilmodel trafiły do rąk niektórych modelarzy nowe farby akrylowe tej firmy, niestety brak info o palecie i właściwościach. Na oko wyglądają być, tak jak lakiery, gotowe do użycia w aerografie.

Obrazek

Foto: Seweryn Bekasiewicz


Co myślicie o wielkim powrocie lakierów? Czy stoi za tym sukces Mr. Paint i producenci zrozumieli, że nie tylko wodą jest modelarz żywy?
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Reklama

Re: Wysyp nowych farb

Postprzez golf czarny » sobota, 21 października 2017, 11:17

Mi się to podoba.Szczególnie jeśli pojawiałyby się tańsze wersje LT i podklady , ewentualnie ciekawe bezbarwne. Chociaż zauważyłem sporą zachowawczość w sklepach i zawsze ten sam komentarz: klienci wolą jak nie śmierdzi.
Zważywszy jak zatykająco pachnie zmywacz wamodu lub benzyna lakowa do hu( a przecież każdy sklep ma pełna półkę Hu) to się dziwię co śmierdzi i komu.
Jeśli chodzi o pędzel to jest vallejo i inne podobne akryle. W moim prywatnym mniemaniu dostępność powinna być odwrotna w każdym sklepie zamiast stojaka z Hu powinien być stojak z Gunze lub innymi lakierami. Nie wiem jak to jest ale pewnie jakaś sprzedaż łączona z airfixem,czy co?

I jeszcze jedno : szkoda,że lokalnie omija nas sukces MRP. .Imo Plastmodel z przerzedzoną ofertą to jest " sukces ,że jest" ale po za tym żaden inny sukces.

Ponadto wolałbym,żeby nowe propozycje kosztowały podobnie jak już dostępne wyroby.
golf czarny
 
Posty: 136
Dołączył(a): poniedziałek, 5 grudnia 2016, 13:01

Re: Wysyp nowych farb

Postprzez Atlis » sobota, 21 października 2017, 11:50

Humbrol i Revell to folklor sklepikarzy w Polsce. Marki znane każdemu jeszcze z dzieciństwa, łatwiej wcisnąć razem z jakimś badziewiem od Airfixa mamuśce lub tatusiowi, którzy chcą kupić coś dla synusia. Na to bym nie patrzył. Większość poważnych modelarzy zaopatruje się w Sieci.

To, że MRP nie ma w Polsce nie jest winą producenta, tak jak przerzedzona oferta Plastmodelu. Ile zamowią, tyle mają. O cenie nie mówiąc. Pacterka tańsza. Nie ważne, że wydajność farb jest nieporównywalna.

Dla mnie osobiście zapach jest drugorzędny choć muszę przyznać, że kiedy używam nowych Bilmodeli, to bez maski się nie obejdzie a kiedy wodnych MRP to nawet dziecko może obok siedzieć. I to jest argument.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Wysyp nowych farb

Postprzez pawel700 » sobota, 21 października 2017, 11:55

To oznacza, że ogólnie modelarstwo ma się dobrze i jest coraz więcej modelarzy.
pawel700
 
Posty: 363
Dołączył(a): wtorek, 29 listopada 2011, 19:52
Lokalizacja: Kielce

Re: Wysyp nowych farb

Postprzez Łukasz_K » sobota, 21 października 2017, 12:30

Firmy raczej widzą zachowania konsumentów i jeżeli modelarze używają i lakierów i akryli to z punktu widzenia producenta akryli, czemu nie mieli by kupować ich produktów skoro np takie gunzy jakoś przędzie? Ja się cieszę bo ilu modelarzy tyle opini na temat danej farby, i każdy pewnie znajdzie swoją ulubioną chemię, a duża konkurencja w tak małym środowisku powinna raczej zaowocować ogólnym wzrostem jakości produktów bo ceną długo nie pograją.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Wysyp nowych farb

Postprzez Dominik » niedziela, 22 października 2017, 09:33

Atlis napisał(a):
To, że MRP nie ma w Polsce nie jest winą producenta, tak jak przerzedzona oferta Plastmodelu. Ile zamowią, tyle mają. O cenie nie mówiąc.


Tu akurat to chyba wina producenta. Kiedyś chciałem kupić te farbki w Polsce to mówiono mi, że Rene niezbyt chce współpracować. Na Slovensko podobo też farbki mają sklepy, których właściciele są funflami szfa MRP. Jeśli to prawda to ciekawe podejście do sprawy.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 16:16

Re: Wysyp nowych farb

Postprzez Arcturus » niedziela, 22 października 2017, 10:08

Dominik napisał(a):
Atlis napisał(a):
To, że MRP nie ma w Polsce nie jest winą producenta, tak jak przerzedzona oferta Plastmodelu. Ile zamowią, tyle mają. O cenie nie mówiąc.


Tu akurat to chyba wina producenta. Kiedyś chciałem kupić te farbki w Polsce to mówiono mi, że Rene niezbyt chce współpracować. Na Slovensko podobo też farbki mają sklepy, których właściciele są funflami szfa MRP. Jeśli to prawda to ciekawe podejście do sprawy.


Pewnie chłop powołuje się na klauzulę sumienia i daje sprzedawać tylko tym, których lubi. Signum temporis :lol:
Avatar użytkownika
Arcturus

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 2074
Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 19:07
Lokalizacja: Chrobacya

Re: Wysyp nowych farb

Postprzez Atlis » niedziela, 22 października 2017, 10:20

To już dawno nie jest prawdą.

MRP nie ma szefa, MRP to jeden człowiek. René znam osobiście i rozmawialiśmy na ten temat. Na początku wziął do sprzedaży te farby na Słowacji Rado Kertes z Prospectora, ponieważ René i on są z tego samego miasta. Później poszły do Airbrushcentrumsk w Bratysławie. To są/były jedyne dwa porządne modelarskie sklepy na Słowacji i obecnie są w pewien sposób połączone. Prospector to taki ekwiwalent mojehobby.

MRP nie chciało na początku współpracować z prostego powodu - bo René nie wyrabiał. Do dziś okleja i pełni butelki ręcznie (obecnie ma kogoś do pomocy, szuka maszynę) i 90% dużych zamówień jest z zachodu. I problem z produkcją de facto trwa do dziś, dlatego nie ma jeszcze uzupełnionej palety akrylowych farb MRP-A i nie wypuszczono paletę dla figurkarzy MRP-F.

Kiedy ja z nim rozmawiałem o dystrybucji, był absolutnie otwarty na współpracę i w zasadzie ktokolwiek kto by się z Polski odezwał z normalnych sklepem, farby by normalnie zamówił. I tak się właśnie zdarzyło na początku roku z Plastmodelem. I jeśli Plastmodel nie ma farb, to tylko dlatego, że farby nie zamówił.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Wysyp nowych farb

Postprzez iras67 » niedziela, 22 października 2017, 12:44

Będzie wojna o klienta :mrgreen: . Z tych wszystkich ofert Tamiya wygląda najbardziej obiecująco- jakoś najmniej rusza mnie AK- kolorów dla lotnictwa nie ma. Hataka wymyśliła nowy brend-już nie celuloza ino oranż-ada :mrgreen: .
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Wysyp nowych farb

Postprzez Arcturus » niedziela, 22 października 2017, 13:54

Tylko właściciele sklepów stacjonarnych pewnie się chlastają. I tak już im się te stojaki z farbami do lokali nie mieszczą.
Avatar użytkownika
Arcturus

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 2074
Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 19:07
Lokalizacja: Chrobacya

Re: Wysyp nowych farb

Postprzez Atlis » niedziela, 22 października 2017, 14:05

A to Pactra jakieś nowe farby wypuściła, że się nie mieszczą stojaki? :P
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Wysyp nowych farb

Postprzez golf czarny » poniedziałek, 23 października 2017, 09:16

Atlis napisał(a):Humbrol i Revell to folklor sklepikarzy w Polsce. Marki znane każdemu jeszcze z dzieciństwa, łatwiej wcisnąć razem z jakimś badziewiem od Airfixa mamuśce lub tatusiowi, którzy chcą kupić coś dla synusia. Na to bym nie patrzył. Większość poważnych modelarzy zaopatruje się w Sieci.



Akurat bardzo się cieszę, że to Bilmodel, Tamiya, Ak bo w Gdy/Gda akutat jest sklep , który ma te marki w ofercie i po prostu ofertę rozszerzy (miejmy nadzieję) . Dla mnie osobiście zaopatrywanie się w Sieci jest i upierdliwe i ... takie sobie. Upierdliwe z uwagi na konieczność przebijania się przez strony , wyszukiwania i w końcu kiedy zamówienie jest skompletowane ( a zwykle wybór sklepu jest podyktowany dostępnością najbardziej potrzebnych rzeczy) okazuje,że właśnie tych rzeczy aktualnie nie ma choć są "dostępne". Najzwyczajniej w świecie czuję się wtedy zrobiony w bambuko, bo przecież gdzie indziej koszyk był jednak tańszy.
Po drugie są wyroby , których rozróżnienie jest mocno subtelne i ja przy piętnastej pozycji w koszyku już wymiękam i najzwyczajniej popełniam błędy, a w kontakcie za sprzedawcą , doradziłby lub odradziłby. Sklepy stacjonarne mają to do siebie ,że integrują jakoś środowisko , organizują prezentacje etc.
Ale widać, ze taki biznes stacjonarny jest z zasady raczej cherlawy skoro do tej pory nie pojawiła się franczyza.
golf czarny
 
Posty: 136
Dołączył(a): poniedziałek, 5 grudnia 2016, 13:01

Re: Wysyp nowych farb

Postprzez Atlis » poniedziałek, 23 października 2017, 09:32

Nie wiem w jakich sklepach internetowych się zaopatrujesz, ale ja takych problemów nie mam. Nigdy nie robię zakupów na już, każdy model planuję, więc jeśli czegoś nie ma, to po prostu poczekam. Nie mam też problem zamówić rzeczy w różnych sklepach jeśli jest taka konieczność.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Wysyp nowych farb

Postprzez karolkonw » poniedziałek, 23 października 2017, 10:03

Atlis napisał(a):Nie wiem w jakich sklepach internetowych się zaopatrujesz, ale ja takych problemów nie mam. Nigdy nie robię zakupów na już, każdy model planuję, więc jeśli czegoś nie ma, to po prostu poczekam. Nie mam też problem zamówić rzeczy w różnych sklepach jeśli jest taka konieczność.



Ciekawe rzeczy z tym MRP - troche widac to oblepianbie reczne butelek - fajnie ze mu sie biznes kreci byloby lepiej ( dla mnie) gdyby takie mojehobby wzielo ich ale jak maja nieregularne dostawy to srednio to widze...
Żołnierze zziębnięci cześc ich pamięci
karolkonw
 
Posty: 1091
Dołączył(a): środa, 23 lutego 2011, 08:38

Re: Wysyp nowych farb

Postprzez Atlis » poniedziałek, 23 października 2017, 10:32

Dostawy nie są nieregularne Karol. MRP nie ma politikę regularnych dostaw / minimalnej ilości zamówionych farb czy coś w tym stylu. Jeśli zamówisz do sklepu 10 farb do sprzedaży, masz 10 farb w ofercie. Jeśli zamówisz 4 komplety po 300 farb, nie masz problem z ofertą...

Co do oklejania - taa, czasami są dziwnie docięte, ale jak teraz patrzę na butelki Tamki czy Mr Hobby, to też potrafi być w hcuj krzywo. :P
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości