Lakiery bezbarwne w sprayu a pigmenty

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Lakiery bezbarwne w sprayu a pigmenty

Postprzez arturnowak1991 » piątek, 2 marca 2018, 15:55

Witam. Mam do was pytanie w sprawie lakierów bezbarwnych, mianowicie chcę po pigmentowaniu nałożyć na pigment lakier w celu zabezpieczenia. Od razu mówię że chodzi mi wyłącznie o spray. Kupiłem lakier akrylowy Tamiya który o ile nadaje się do lakierowania powierzchni pomalowanych farbami akrylowymi, to w kontakcie z pigmentami tworzy intensywny biały nalot. Próbowałem pryskać z dużej odległości ale nie daje to efektu. Wiem że można użyć fiksatyw w buteleczkach lub kupić lakier w buteleczce i rozcieńczyć ale mi chodzi konkretnie o spray, nie o pędzel i aero. Proszę o pomoc.
arturnowak1991
 
Posty: 1
Dołączył(a): piątek, 2 marca 2018, 15:40

Reklama

Re: Lakiery bezbarwne w sprayu a pigmenty

Postprzez pawel700 » niedziela, 4 marca 2018, 08:32

Jeśli może to być to lakier matowy to przetestuj zwykły najtańszy lakier z budowlanego na bazie żywic syntetycznych. Są w Mrówce lub Merkury-Market za około 11zł lub na allegro za ok. 8zł (400ml).
Uwaga: w zależności od producenta niektóre nie są idealnie bezbarwne tylko lekko zżółknięte (np. produkcji Motip). Lakiery błyszczące tego rodzaju nie nadają się do niczego, ponieważ utwardzają się w nieskończoność, są miękkie, klejące w dotyku i nie można naklejać taśm maskujących. Czyli tylko matowy, bo medium matujące pozwala "oddychać" powłoce i tym samym szybko się utwardza.Zawsze zrób test, czy rozpuszczalnik zastosowany w sprayu nie niszczy.
Po co polecam ten lakier, pomimo tylu wad? W niektórych zastosowaniach okazał sie lepszy niż inne droższe lakiery modelarskie oraz łatwo się go nakłada, nawet przesadnie gruba warstwa ładnie się rozlewa. Pomyślałem, że w tym konkretnym przypadku może się przydać.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 5 marca 2018, 00:54 przez pawel700, łącznie edytowano 1 raz
pawel700
 
Posty: 363
Dołączył(a): wtorek, 29 listopada 2011, 19:52
Lokalizacja: Kielce

Re: Lakiery bezbarwne w sprayu a pigmenty

Postprzez HubertKendziorek » niedziela, 4 marca 2018, 21:03

Seria Topcoat od Gunze.
Minus jest taki, że spłycasz efekt zastosowania pigmentów.

Pozdrawiam
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości

cron