SZLIFIERKA LUND

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Re: SZLIFIERKA LUND

Postprzez MariuszH » piątek, 15 marca 2019, 03:53

Pewnie jak zawsze, wyjaśnieniem stanowiska broniącego najtańszych rozwiązań, jest po prostu brak doświadczenia w używaniu tych trochę lepszych. Gdy wpinam do wężyka proxxona frez i włączam, to gdybym był głuchy i tylko na to patrzył, nie wiedziałbym czy to działa... I nie boję się czegoś takiego przyłożyć do jakiegokolwiek miejsca w modelu, martwiąc się, że coś narozrabiam.
Proxxon nie jest drogi, to najtańsze urządzenie oferujące jakość i komfort na wysokim poziomie. Wyżej są już tylko urządzenia stomatologiczne - także przez modelarzy używane, a te kosztują już wiele tysięcy zł.
I tak, proxxonem zrobię z pewnością więcej i dokładniej niż urządzeniem za 50zł, a czy jakąś kątnicą czy prostnicą za te tysiące zrobiłbym lepiej niż proxxonem? Być może, ale tu już raczej granicą są moje umiejętności.
Takie jest moje zdanie :)
Avatar użytkownika
MariuszH
 
Posty: 52
Dołączył(a): czwartek, 7 marca 2019, 17:45

Reklama

Re: SZLIFIERKA LUND

Postprzez Vierbein » piątek, 15 marca 2019, 08:18

Bardzo pożyteczna dyskusja. Prawie się zdecydowałem.
Jeszcze jedno pytanie:
Micromot 50/E
czy :?:
Micromot 50/EF
Ten drugi nieznacznie tańszy. Są jakieś istotne różnice między tymi narzędzniami z puktu widzenia modelarza?
No i czy ten sklep jest OK? Ktos tam kupował?
PORTFOLIO
"The nice thing about P.C.10 is nobody can prove you wrong"
Avatar użytkownika
Vierbein

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 290
Dołączył(a): środa, 20 czerwca 2012, 09:57
Lokalizacja: znowu Stambuł

Re: SZLIFIERKA LUND

Postprzez Łukasz_K » piątek, 15 marca 2019, 08:33

Vierbein napisał(a):Bardzo pożyteczna dyskusja. Prawie się zdecydowałem.
Jeszcze jedno pytanie:
Micromot 50/E
czy :?:
Micromot 50/EF
Ten drugi nieznacznie tańszy. Są jakieś istotne różnice między tymi narzędzniami z puktu widzenia modelarza?
No i czy ten sklep jest OK? Ktos tam kupował?


Różnią się zaciskami, 50E ma w komplecie 6 uchwytów szybkomocujących o różnych średnicach, a 50EF uniwersalny zacisk wiertarski.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: SZLIFIERKA LUND

Postprzez cooper69 » piątek, 15 marca 2019, 08:40

Bierz 50/E - jest precyzyjniejszy w trzymaniu np. wierteł i frezów dentystycznych.
Uchwyty szybkomocujące wymienia się bardzo szybko - piszę z doświadczenia.
Obecne zainteresowania - pancerka Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie i niemiecka (głównie niszczyciele czołgów).

Pozdrawiam
Rafał Dzięgielewski made by 71
Avatar użytkownika
cooper69
 
Posty: 862
Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2015, 10:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: SZLIFIERKA LUND

Postprzez Atlis » piątek, 15 marca 2019, 08:49

Kup EF i dokup uchwyty szybkomocujące. :-) Zwykły zacisk też jest przydatny.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: SZLIFIERKA LUND

Postprzez Vierbein » piątek, 15 marca 2019, 09:28

cooper69 napisał(a):Bierz 50/E - jest precyzyjniejszy w trzymaniu np. wierteł i frezów dentystycznych.
Uchwyty szybkomocujące wymienia się bardzo szybko - piszę z doświadczenia.

Atlis napisał(a):Kup EF i dokup uchwyty szybkomocujące. :-) Zwykły zacisk też jest przydatny.

No ładnie. :lol:

Ten uchwyt wiertarski ma większy zakres niż zaciski, bo już od 0,3 mm (zaciski od 1 mm). Wybaczcie pytanie ignoranta, tzn. że zacisk wiertarski można wymienić na nakrętkę, w którą wchodzą te uchwyty? Czy wchodzą one do zacisku?
PORTFOLIO
"The nice thing about P.C.10 is nobody can prove you wrong"
Avatar użytkownika
Vierbein

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 290
Dołączył(a): środa, 20 czerwca 2012, 09:57
Lokalizacja: znowu Stambuł

Re: SZLIFIERKA LUND

Postprzez DUDE » piątek, 15 marca 2019, 10:14

potez napisał(a):
marco2607 napisał(a):i i dla części ( szczególnie tej młodszej )modelarzy

daj spokój, same stare byki siedzą na forum tych co maja pesel na8 i wyżej to jest garstka. Nie opowiadajmy bajek o młodych modelarzach. Młodzi to na fejsie siedzą, nie tutaj. Tutaj raczej młodzi stażem, wracają do zabawek z dzieciństwa.

CREDO!
Więcej i więcej wódki dać temu Panu :lol:
My Pany-Dziady preferujemy staroświeckie formy komunikacji, FB osobiście mnie frustruje, tyle tam dnia codziennego ludzi..jakby nie umieli się inaczej relacjonować.
A Proxxona też sobie kiedyś kupię :)
Obrazek
Avatar użytkownika
DUDE

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 581
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

Re: SZLIFIERKA LUND

Postprzez potez » piątek, 15 marca 2019, 10:34

@ Vierbein:
Nie przejmuj się, normalnie pier...nie znaczy PR.
Po kolei, kawę na ławę:
E i EF to jest dokładnie to samo, w sensie napęd.
różnią się tylko tym , że w zestawie E jest załaczony zestaw zacisków PROXXON 28940 wart ~40 PLN https://www.ceneo.pl/9356363
W zestawie EF jest uchwyt trójszczękowy: PROXXON 28941 wart ~ 20PLN https://www.ceneo.pl/;szukaj-proxxon+28941
Obie końcówki są wzajemnie zamienne, jeśli kupujesz i chcesz mieć oba rodzaje końcówek to sprawdż sobie jaka kombinacja wyjdzie taniej 8-)

Praktyka używania tego typu narzędzi jest taka, że cieńkie wiertła to horror i jeśli ma się odrobionę zdrowego rozsądku w takiej wiertarce NIE UŻYWA SIĘ ICH! ( pisząc jak AZ w Aeroplanie )

Kupujesz i używasz wyłącznie wierteł na grubym trzonku - 1/8 cala albo 3,2 mm i taką ma średnice największy zacisk w zestawie.
Dlaczego?
Bo w porównaniu z nimi cieńkie są do d..y. Grube można spokojnie używać ręcznie jeżeli jest taka potrzeba, trzonek da się bez problemu złapać palcami.
A uchwyt trójszczękowy ma po pierwsze mniejsza doładność ( co juz przy wiertle 0,3 mm czuć i widać) a po drugie i tak poniżej 0,5 mm nie za bardzo da się tam coś mocować powtarzalnie ( bicie i te sprawy) .

Jeżeli korzystasz z takiej wiertarki jako tokarki to w uchwycie najmniejszym (1mm) spokojnie precyzyjnie i powtarzalnie daje sie mocować pręt 0,7 mm. Z cieńszego i tak nie da się nic wytoczyć a dodatkowo jeżeli się coś toczy z grubszego pręta to łatwiej tym operować ;o) ;) Ostatnio toczyłem sobie korpus świecy do silnika Fightera z patyczka 0,75 mm o długości 1,1 mm. Da się to zrobić bez problemu. ;o)

Co najważne tulejki sa stalowe i cięte na 3 - nie ma takiego problemu jak w chińczykach, że tulejka nie zawsze jest przez środek rozcięta jak są cięte na 4 8-)

Z własnego doświadczenia : byłem przyzwyczajony do uchwytu trójszczękowego, moje pierwsze dwie porządne wiertarki ( w tym pierwszy proxxon) były na 220V. Od czasu jak zacząłem jakieś 10 lat temu używac tulejek nie używam trójszczękowego. Mam go gdzieś w składziku ale zastosowania dla niego nie widzę, tulejki są dużo wygodniejsze w każdym z zastosowań w jakich je używam. :mrgreen:
Ostatnio edytowano piątek, 15 marca 2019, 11:48 przez potez, łącznie edytowano 1 raz
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: SZLIFIERKA LUND

Postprzez MariuszH » piątek, 15 marca 2019, 11:41

Zdecydowanie polecam zaciski. Są precyzyjniejsze, ale też mniejsze i lżejsze od uchwytu. Wiertla mniejszego od 1mm i tak wolałbym użyć na trzpieniu.
Avatar użytkownika
MariuszH
 
Posty: 52
Dołączył(a): czwartek, 7 marca 2019, 17:45

Re: SZLIFIERKA LUND

Postprzez Atlis » piątek, 15 marca 2019, 11:56

Zaciski są jak najbardziej bardziej precyzyjne i nie ma tutaj dyskuji.

Jednak zacisk trójszczękowy to nie tylko praca z wietłami lub frezami. Czasami trzeba szlifować jakiś element o niestandardowym wymiarze, zrobić linkę z żyłek itp. Wtedy z prycyzyjnymi nic nie zrobisz.

Dlatego warto mieć oba. Czy kupisz E lub EF i dokupisz drugi rodzaj zacisków nie ma znaczenia.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: SZLIFIERKA LUND

Postprzez MariuszH » piątek, 15 marca 2019, 12:53

W takim wypadku wybieram opcję zakupu EF i dokupienia nie zacisków, tylko rękawa/wężyka z takimi zaciskami. Wszystko co potrzeba i jeszcze lepiej :)
Avatar użytkownika
MariuszH
 
Posty: 52
Dołączył(a): czwartek, 7 marca 2019, 17:45

Re: SZLIFIERKA LUND

Postprzez marco2607 » piątek, 15 marca 2019, 13:45

Jednak komuś się przydało odświeżenie tematu. Ja mam jeszcze 2 pytania, czy jest zasilacz startujący od 0 obr. oraz
gdzie kupujecie i jakie polecacie wiertła od 0.1 do 0.3 mm.
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3290
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 17:25
Lokalizacja: Białystok

Re: SZLIFIERKA LUND

Postprzez MariuszH » piątek, 15 marca 2019, 14:19

Wydaje mi się, że zasilacza z regulacją od zera nie ma. Zasadniczo regulacja w 50E/50EF działa od 5000, w podobnych zakresach działa w regulowanym zasilaczu. Dopiero połączenie tych dwóch - regulowanego micromota i regulowanego zasilacza, pozwala zejść jeszcze niżej, ale chyba nie do zera.
Trzeba chyba też zaznaczyć, że takie połączenie, z powodu zbyt niskich obrotów i niewystarczającym wtedy chłodzeniu, nie jest specjalnie zalecane przez serwisantów/speców proxxona.

A wiertła, to wszystkie zakupowe miejsca zaczynające sie na Al... :)
Avatar użytkownika
MariuszH
 
Posty: 52
Dołączył(a): czwartek, 7 marca 2019, 17:45

Re: SZLIFIERKA LUND

Postprzez potez » piątek, 15 marca 2019, 14:54

.
Ostatnio edytowano środa, 3 kwietnia 2019, 10:35 przez potez, łącznie edytowano 1 raz
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: SZLIFIERKA LUND

Postprzez potez » piątek, 15 marca 2019, 14:54

Do proxxona od zera nie ma. BYły kiedys takie do dremeli starych ale działały ja regulator prędkości nożny w maszynie do szycia, jak puścisz całkiem to staje wrzeciono.
Połączenie nie jest zalecane ale używam takiego od ładnych kilku lat i nie ma problemu a moj proxxon nie leży na półce tylko sie kreći co chwila;)
Wiertła z losową jakościa kupisz na allegro czy aliexpresie. Bardzo dobrej jakości ma sprzedawca BitGuy na Ebayu ale to wysyłka z USA i niestety kosztuje :( Ale facet ma tez fantastyczny wybór frezów palcowych o średnicach od 0,2 mm
Tak przy okazji to przy kupnie wierteł trzeba zwrócić uwage na jego skok. Często sa oferowane wiertła do płytek PCB , które maja mały skok a przez to jest problem w wierceniu, bo wiór nie jest wyprowadzany na zewnątrz tylko zakleszzany pomiędzy łysinkę a materiał i zaczyna się natychmiast plastik topić a wiertło finalnie sie łamie bo przykleja się do materiału. Do wiercenia polistyrenu potrzebne są wiertła z dużym skokiem - jak patrzycie z boku to najlepiej, żeby skos łysinki był tak ~45 stopni minimum. Zresztą i tak wiercenie cieńkim wiertłem musi polegac na wejściu w głąb na max 2 średnice wiertła, potem wyciągnięcie go razem z wiórem i kolejne nawiercanie otworu aż do właściwej głębokości. Polistyren jest niestety paskudny w wieceniu i frezowaniu a juz zwłaczasza chiński i airfixowy, oba co najmniej miękkie są. Przy żywicy już tych problemów nie ma :D
Ostatnio edytowano piątek, 15 marca 2019, 21:07 przez potez, łącznie edytowano 1 raz
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości